Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

puma-r

Original poster
Hero Member
May 9, 2010
1,004
0
0
το fiesta το ειχα παρει μεταχειρα εργοστασιακο!3 μηνες μετα την αγορα του το μοτερ αρχισε να κλωτσαει παντου και στα ψηλα και στα χαμηλα!τι διαγνωστικα ειχε φαει,τι μπουζοκαλωδια ειχα αλλαξει,τι πολλαπλασιαστες,τρομπες βενζινης,εξουσιοδοτημενα επωνυμα συνεργεια ειχαν σηκωσει τα χερια ψηλα,ωσπου μια Κυριακη πρωι σηκωνομαι,φτιαχνω μια φραπεδαρα(σκετη)και κατεβαινω στο αμαξι.αρχιζω και λυνω οτι λυνοταν,κουνουσα φισες και καλωδια αλλα τιποτα και πεφτει το ματι μου στα καλωδια του αισθητηρα του εκκεντροφορου χωρις να ξερω τι ειναι αυτα τα καλωδια,το μονο που χαλουσε την εικονα ηταν πως τα εβλεπα γυμνα!παιρνω μονωτικη ταινια και αρχιζω να μονωνω το καθενα μονο του και στο τελος και τα δυο μαζι,το αποτελεσμα ηταν το ο κινητηρας να στρωσει και το αμαξι να δουλευει σωστα!!!
 

LmS_RR

New member
May 9, 2010
91
0
0
39
Αγρινιο
και εγώ είχα ένα θεματάκι για 2 μήνες περίπου ρεταριζε, έσβηνε κλπ κλπ... πλήρωσα πολλαπλασιαστές, μπουζί, μπουζοκαλωδια τίποτα... τελικά το βρήκα μονος μου ήταν μια φισα ήθελε καθάρισμα... έλεος δηλαδή...
 

alex1986

Rookie
May 12, 2013
33
0
0
37
κερατσινι-χανια
καλησπερα!εχω ενα θεμα περιεργο..σχεδον καθε φορα που βαζω μπροστα,ακουγετε το μοτερ σαν να  ειναι ταξι(σαν να δουλεβει πετρελεο).γνωριζει καποιος κατι..?!καποιες απο αυτες της φορες ειναι μεχρι να ζεσταθει.μετα στρωνει

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1368908708[/time]
ειναι και φορες που δεν σταματα αυτον τον ηχο.
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
καλησπέρα,
εάν έχει πτώση και στην απόδοση όταν το κάνει αυτό υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να δουλεύει τρικύλινδρο εκείνη τη στιγμή. οπότε κάποια  έξοδο του πολλαπλασιαστή / μπουζοκαλωδίου πρέπει να κοιτάξεις αλλά και πάλι σίγουρο δεν είναι
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
alex1986 said:
καλησπερα!εχω ενα θεμα περιεργο..σχεδον καθε φορα που βαζω μπροστα,ακουγετε το μοτερ σαν να  ειναι ταξι(σαν να δουλεβει πετρελεο).γνωριζει καποιος κατι..?!καποιες απο αυτες της φορες ειναι μεχρι να ζεσταθει.μετα στρωνει

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]18, Μάιος, 2013, 23:25:08[/time]
ειναι και φορες που δεν σταματα αυτον τον ηχο.
το ίδιο κάνει και σε εμένα (έχουμε και τέτοιο στην οικογένεια)αλλά δεν έχουμε ασχοληθεί επειδή το αμάξι έχει 300000 χιλιόμετρα
 

AN7

Member
Oct 2, 2010
241
1
0
36
Βάρκιζα
Είναι και κλασικό ακουστικό σύμπτωμα μεταβλητού αυτό αν έχει το αμάξι.
 
Jul 24, 2015
2
0
0
33
ΛΑΜΙΑ
www.facebook.com
καλημέρα εγω εχω ενα fiesta mk4 facelift 12.5 zetecs και έχω παρατηρήσει ότι μου κάνει κάποια σκορτσαρίσματα με την δευτέρα όταν φτάνει στις 2000 και κάτι στροφές και μετά σταματάει όλα ρολόι ρώτησα το μάστορα και μου είπε βενζίνη να το αφήσω να ανάψει λαμπάκι και να βάλω 100αρα από πρατήριο bp δεν έχει μου λέει πρόβλημα πολλαπλασιαστής  μπουζοκαλόδια και τα λοιπά τώρα μπουζί του έβαλαν ngk και στο προηγούμενο αμάξι έβαζα μόνο motorcraft άλλα όταν το παίρνεις μεταχειρισμένο και σου κάνει service o μαντράς εν πάση περιπτώση δεν ξέρω μήπως φταίνε αυτά; αν έχετε κάποια άλλη γνώμη η να κοιτάξω κάτι άλλο πείτε μου γιατί όπως φαίνεται για ακόμη μια φορά μόνος μου θα λύσω το πρόβλημα ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων..
και κάτι ακόμη όταν παίρνω στροφές δεξιά αριστερά γρήγορα μου βγάζει την βενζίνη από την τάπα επάνω πιστεύω πως δεν σφραγίζει σωστά για αυτό και παράγγειλα καινούρια και γνήσια.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Για μένα περισσότερες πιθανότητες είναι μπουζοκαλώδια-μπουζι-πολλαπλασιαστής.
Όσο για την βενζίνη αν όντως φταίει αυτό πιστεύω ότι δεν θα διορθώσει μόνο από την 100ρα γιατί τα κόψιμο μπορεί να το κάνει και επειδή έχει μαζεύψει σκουπίδια το ρεζερβουάρ,άρα θα θέλει κατέβασμα και καθάρισμα
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
Εμενα εκανε τα ιδια και σαν να μαγκωνε πολλες φορες.. Τελικα καμμενος λαμδα.. Τον αλλαξα, μεσα σε 2 βδομαδες τον ξανακαψε..

Αρα μαλλον κατι δεν παει καλα στον εγκεφαλο και παμε για αλλαγη.. Αλλα θα μπει απο τους αλλους, τους "καλους!"..
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread