Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

arkas

Original poster
Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
ανοίγω αυτο το θέμα με αφορμή μια μικροβλάβη που είχα
μετά την τοποθέτηση της χοάνης παρατήρησα οτι οταν το αυτοκίνητο δουλευε στο ρελαντι με το υγραεριο υπηρχε μια αναιπεσθητη ασταθια που σου εδινε την εντυπωση οτι λειπουν οι βασεις του κινητηρα ενα μικρο τρεμουλο καθως κι εναν συνεχομενο ηχο σαν τακ τακ σαν να χτυπαει η καδενα του
επισκεφτικα γνωστο συνεργειο της θεσσαλονικης πανω στο lpg και μολις τους εξηγησα τα συμπτωματα το πρωτο που με ρωτησαν ειναι αν εχω ρυθμισει ποτε τις βαλβιδες και φυσικα τους απαντησα οχι αφου δεν εκανα ποτε κατι τετοιο
το αυτοκινητο εμεινε μια μερα μεσα ρυθμιστικαν οι βαλβιδες και συμμαζευτικε λιγακι ο χωρος του κινητηρα
το αποτελεσμα ενα σταθερο αμαξι και αυτος ο ηχος που κατι χτυπαγε να ειναι παρελθον
μετα απο ολα τα παραπανω ηθελα να ρωτησω  αν καποιος εκανε παρομοια εργασια ποτε (βαλβιδες) και φυσικα καθε ποτε πρεπει να γινεται κατι τετοιο , εδω να σας πω οτι ο τεχνικος που ειδε το αμαξι μου ανεφερε οτι τα ford εχουν γενικα καποιο θεμα με τις βαλβιδες και θελουν ρυθμισμα
 
Εξαρτάτε την χρήση που του κάνεις. Αν το πολυπιέζεις θέλουν κάθε 40.000 ρύθμιση . Κάθε 100.000 δίνει στα 1250-1600. Το να χτυπάει είναι καλή περίπτωση γιατί αν δεν χτύπαγε θα στην έκαιγε. Δεν είναι τυχαίο που μοτέρ st σπάνε επειδή καρφώνουν βαλβίδες! Σε όλο το εύρος των στροφών δεν πρέπει να ακούς τίποτα. Θέλει μεγάλη προσοχή στους θορύβους του μοτερ  ;)
 
Το ρετάρισμα πάντως οφείλεται σε ανοιχτή βαλβίδα. Τυχερός που δεν την πήρες στο χέρι. Καλό είναι ανά 20.000-30.000χλμ να γίνεται έλεγχος στην συμπίεση του μοτέρ γιατί αποκλείσεις τιμών έχουν να κάνουν με βαλβίδες και έτσι είναι ένας καλός τρόπος να πρόληψης!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Δίνει η Ford ρύθμιση βαλβίδων κάθε 100.000 χλμ; Πρώτη φορά το ακούω... Και ίσως πρέπει να το κοιτάξω...
 

arkas

Original poster
Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
φανταζομαι πως ειναι κατι που δεν το κανει κανεις εκτος και αμα το ζητησεις
παντως για τον ελεγχο που ειπε ο στελιος πιο πανω μου ειπε να παω σε 40000 χλμ απο τωρα να ελεγξουμε τη συμπιεση
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
Όταν λέμε ρύθμιση των βαλβίδων δεν εννοούμε κατέβασμα το κεφαλάρι αποσυναρμολόγηση και τρίψιμο των βαλβίδων αλλά ρύθμιση των διάκενων που έχουν οι βαλβίδες με τα καπελώτα έτσι δεν είναι Στέλιο ;
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
αλλο ρυθμισμα αλλαο καθαρισμα! το ρυθμισμα αφορα τα διακενα των βαλβιδων!(Όπως καναμε στα μηχανακια....  biggrin βγαλσιμο στο καπακι της κεφαλης, φιλλερακι και 10ρακι κλειδι!)
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
δε νομιζω να ρυθμιζονται οι βαλβιδες διοτι ειναι υδραυλικες. ισως σπανια μετα απο πολλα χιλιομετρα . μηπως φταιει που εχεις υγραεριο διοτι τα φορντ βγαζουν προβλημα στις βαλβιδες με υγραεριο
 
mexico said:
δε νομιζω να ρυθμιζονται οι βαλβιδες διοτι ειναι υδραυλικες. ισως σπανια μετα απο πολλα χιλιομετρα . μηπως φταιει που εχεις υγραεριο διοτι τα φορντ βγαζουν προβλημα στις βαλβιδες με υγραεριο
Αφού λέει ότι τις ρύθμισε και σταμάτησε να ρετάρει.. Μετά από 8 χρόνια ή 100.000 λέει για τα μικρά μκ6φιέστα 1.25-1.4-1.6 .
Στο 1.3 δεν έχουν ρύθμιση και στο 2.0 απλά δεν έχω ασχοληθεί για το πόσο ρυθμίζονται.
Τα προβλήματα στο υγραέριο ξεκινάνε από την κακή ρύθμιση βαλβίδων...
...άν το πιέζεις το μοτέρ 50.000 κ πολύ βάζω για ρύθμιση!
 

stathis M

Member
Dec 5, 2012
224
1
18
ρυθμιζουν βαλβιδες? και εγω τωρα το ακουω εχω 153000 τα τελευταια 20000 με υγραεριο δεν θυμαμαι να το λεει στο manual του 1.4mk6
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread