Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

pan79

Original poster
Newbie
Jun 3, 2020
6
0
1
Καλημερα σε ολους!

Αντιμετωπιζω προβλημα στο φρεναρισμα και φταιει η μοναδα ABS (καποιες βαλβιδες κολλανε απο οτι με ενημερωσαν στο συνεργειο) με αποτελεσμα πολλες φορες να μην φρεναρει σωστα το αυτοκινητο.
Εμαθα οτι η τιμη μιας νεας μοναδας ABS ειναι 1600€ με την τοποθετηση, το οποιο υπερβαινει κατα πολυ τα οικονομικα μου!!!!
Μια μεταχειρισμενη μοναδα θα παει 600€ με την τοποθετηση αλλα εχει τις συνακολουθες επιφυλάξεις ενος μεταχειρισμενου ανταλλακτικου.
Επισης ειδα οτι υπαρχει και επισκευη ABS απο συνεργεια εξειδικευμενα στο συστημα φρεναρισματος (δηλαδη οχι γενικα συνεργεια).

Η ερωτηση ειναι εχει τυχει σε κανεναν κατι παρομοιο και τι κανατε;

Το αυτοκινητο ειναι Fiesta diesel 1600cc του 2014
 

pan79

Original poster
Newbie
Jun 3, 2020
6
0
1
Ποια είναι η βλαβη; Τι παρουσιάζει;
Καλημερα φιλε μου,
Στο φρεναρισμα μαγκωνει το πεταλι του φρενου και πρεπει να το πατησεις πιο δυνατα για να ξεμαγκωσει. Οση ωρα ειναι μαγκωμενο το αμαξι τραβαει δεξια και δεν φρεναρει αρκετα γρηγορα.
Επισης καποιες φορες οταν κινουμαι με χαμηλες ταχυτητες σε απλα φρεναρισματα σε STOP, παιρνει μπρος το ABS αλλα δεν φρεναρει σωστα γιατι αντι να σταματησει πχ σε 2 μετρα με τραβαει μεχρι 4-5 μετρα με το ABS να λειτουργει σε ολο το φρεναρισμα.
Αλλαξα λαστιχα, δισκοπλακες και υγρα φρενων (2 φορες μετα απο υποδειξη του μηχανικου) αλλα το προβλημα επιμενει, οποτε ο μηχανικος μου ειπε οτι ειναι η μοναδα ABS.
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,070
160
63
Μοντέλο
MK6
Ναι. Δοκιμασε αρχικως να καθαριστούν οι αισθητηρες του ABS.
Αν καθαρισθουν πιθανως να λυθει σε καποιο βαθμο το προβλημα.
 

pan79

Original poster
Newbie
Jun 3, 2020
6
0
1
Ποια είναι η βλαβη; Τι παρουσιάζει;
Καλημερα φιλε μου,
Στο φρεναρισμα μαγκωνει το πεταλι του φρενου και πρεπει να το πατησεις πιο δυνατα για να ξεμαγκωσει. Οση ωρα ειναι μαγκωμενο το αμαξι τραβαει δεξια και δεν φρεναρει αρκετα γρηγορα.
Επισης καποιες φορες οταν κινουμαι με χαμηλες ταχυτητες σε απλα φρεναρισματα σε STOP, παιρνει μπρος το ABS αλλα δεν φρεναρει σωστα γιατι αντι να σταματησει πχ σε 2 μετρα με τραβαει μεχρι 4-5 μετρα με το ABS να λειτουργει σε ολο το φρεναρισμα.
Αλλαξα λαστιχα, δισκοπλακες και υγρα φρενων (2 φορες μετα απο υποδειξη του μηχανικου) αλλα το προβλημα επιμενει, οποτε ο μηχανικος μου ειπε οτι ειναι η μοναδα ABS.
Ναι. Δοκιμασε αρχικως να καθαριστούν οι αισθητηρες του ABS.
Αν καθαρισθουν πιθανως να λυθει σε καποιο βαθμο το προβλημα.
οκ θα το δοκιμασω και αυτο! Σε ευχαριστω πολυ!
 

pan79

Original poster
Newbie
Jun 3, 2020
6
0
1
Λοιπον το πηγα την Δευτερα σε συνεργειο στην Βουλιαγμενης που ασχολειται μονο με συστηματα φρενων. Το κρατησε μια μερα και το καθαρισε, αποτι μου ειπε ειχαν θεμα οι βαλβιδες γιατι ειχαν μαζεψει βρωμιες. Το αμαξι πλεον φρεναρει κανονικα χωρις προβληματα. Ελπιζω να κρατησει και να μην παρουσιαστουν παλι προβληματα. Κοστος 320€.
 

theoanag

Member
May 23, 2018
122
54
28
Αλλαγη καθε δυο χρονια στα υγρα φρενων ανεξαρτητα απο χλμ.και 2 3 φορες τον Μηνα καπου με ασφαλεια σε αδειο δρομο, φρενο να ποιανει το abs για να δουλευουν τα εμβολακια μεσα στη μοναδα.Συνταγη απο πολυ καλο συνεργειο για φρενα και επισκευη μοναδων abs, που το ειχα παθει παλια σε αλλη μαρκα αυτοκινητου.Καπου τοσο ειχα πληρωσει και εγω.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Κεραυνός

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,070
160
63
Μοντέλο
MK6
Ακριβα φαινεται αν ειναι μονο για καθαρισμο.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread