Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

pk91

Original poster
MK7
Member
Apr 28, 2016
250
46
28
32
Καλησπερα σε ολους,εχω τον τελευταιο καιρο ενα προβλημα και ελπιζω να με βοηθησετε.Το καλοκαιρι και ενω εκανα ταξιδι ειδα ξαφνικα την ταση της μπαταριας να πεφτει απο 14,4 στα 12 βολτ.Μετα απο λιγα χιλιομετρα αρχισε να ανεβοκατεβαινει 14,12,13.Εκανα στην ακρη το εσβησα και οταν το εβαλα παλι μπροστα ολα ηταν οκ.Το ειπα στον ηλεκτρολογο και μου ειπε οτι μπορει να ειναι ο αυτοματος του δυναμο και οτι οταν το ξανακανει να παω να το δει.Μετα απο λιγο καιρο το ξανακανει,παω μετραει δυναμο και μπαταρια(καινουργια της ford)ολα καλα αλλα επειδη εγω ειμαι τελειομανης του λεω και μου αλλαζει τον αυτοματο με κοστος 50 συν 30 εργασια.Μετα απο ενα μηνα λοιπον προχθες και ενω γυρνουσα απο βολτα παλι τα ιδια,η ταση απο 14 πεφτει στα 12.Σημερα λοιπον το βαζω μπροστα και στα πρωτα 30 δευτερολεπτα πεφτει στα 12 volt και μενει εκει,εκανα μια βολτα 2,3 χιλιομετρων και παρα τις 3,4 αυξομειωσεις η ταση την περισσοτερη ωρα ηταν γυρω στα 12-12,3v.Ξαναλεω ο αυτοματος καινουργιος, η μπαταρια το ιδιο,τι μπορει να φταιει?Λαμπακι δεν μου εχει αναψει καθολου!
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
καλημέρα φιλε, πέρα από την μέτρηση το αντιλαμβάνεσαι και στην πράξη ? σου επηρεάζει κάποια λειτουργία δηλαδή ;
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Τα ecoboost έχουν έξυπνη διαχείριση φόρτισης της μπαταρίας, κάτι που σημαίνει ότι το να βλέπεις την τάση να ανεβοκατεβαίνει, όταν το αμάξι είναι σε κατάσταση λειτουργίας, είναι φυσιολογικό. Αν άλλαξες πρόσφατα μπαταρία, θα έπρεπε να κάνεις και την διαδικασία reset για να αναγνωρίσει το αμάξι την νέα μπαταρία και να φορτίζει ανάλογα.
Αν έχεις κάνει ένα σκανάρισμα για λάθη στον εγκέφαλο και δεν είδες κάτι, και έχεις κάνει και το reset για την νέα μπαταρία, δεν νομίζω ότι θα πρέπει να σε ανησυχεί κάτι.
Πως και μπήκες στην διαδικασία να μετράς την τάση στην μπαταρία, και με ποιόν τρόπο το κάνεις?
 

pk91

Original poster
MK7
Member
Apr 28, 2016
250
46
28
32
καλημέρα φιλε, πέρα από την μέτρηση το αντιλαμβάνεσαι και στην πράξη ? σου επηρεάζει κάποια λειτουργία δηλαδή ;
Όχι φίλε δεν έχω προβλήματα, τύπου να τρεμοπαίζουν τα φώτα κτλ. Το μόνο που μπορώ να αντιληφθώ είναι ότι το αμάξι όταν ρίχνει την τάση ηρεμεί γενικά, κάτι άλλο δεν έχω αντιληφθεί.
Post automatically merged:

Τα ecoboost έχουν έξυπνη διαχείριση φόρτισης της μπαταρίας, κάτι που σημαίνει ότι το να βλέπεις την τάση να ανεβοκατεβαίνει, όταν το αμάξι είναι σε κατάσταση λειτουργίας, είναι φυσιολογικό. Αν άλλαξες πρόσφατα μπαταρία, θα έπρεπε να κάνεις και την διαδικασία reset για να αναγνωρίσει το αμάξι την νέα μπαταρία και να φορτίζει ανάλογα.
Αν έχεις κάνει ένα σκανάρισμα για λάθη στον εγκέφαλο και δεν είδες κάτι, και έχεις κάνει και το reset για την νέα μπαταρία, δεν νομίζω ότι θα πρέπει να σε ανησυχεί κάτι.
Πως και μπήκες στην διαδικασία να μετράς την τάση στην μπαταρία, και με ποιόν τρόπο το κάνεις?
Nexus ευχαριστώ για την απάντηση, όταν λες reset εννοείς το bms αν λέω σωστά? Πρώτη σκάλα διακόπτης 5 φορές τα προβολακια τα πίσω ομίχλης 3 φορές τα φλας? Θα το κάνω και αυτό να δω μήπως, ο ηλεκτρολόγος μου είπε για έξυπνη φόρτιση και θα πάω να το βάλει στον εγκέφαλο να δει για τυχόν κωδικούς γτ λαμπάκια δεν έχω αναμμένα ούτε check ούτε μπαταρίας.
Post automatically merged:

Τα ecoboost έχουν έξυπνη διαχείριση φόρτισης της μπαταρίας, κάτι που σημαίνει ότι το να βλέπεις την τάση να ανεβοκατεβαίνει, όταν το αμάξι είναι σε κατάσταση λειτουργίας, είναι φυσιολογικό. Αν άλλαξες πρόσφατα μπαταρία, θα έπρεπε να κάνεις και την διαδικασία reset για να αναγνωρίσει το αμάξι την νέα μπαταρία και να φορτίζει ανάλογα.
Αν έχεις κάνει ένα σκανάρισμα για λάθη στον εγκέφαλο και δεν είδες κάτι, και έχεις κάνει και το reset για την νέα μπαταρία, δεν νομίζω ότι θα πρέπει να σε ανησυχεί κάτι.
Πως και μπήκες στην διαδικασία να μετράς την τάση στην μπαταρία, και με ποιόν τρόπο το κάνεις?
Μπήκα στην διαδικασία να κοιτάω τάση όταν πριν 2 χρόνια είχα διαρροή και μου έριχνε συνεχώς μπαταρία και ήθελα να το παρακολουθώ. Έχω τοποθετήσει βολτομετρο.
 
Last edited:

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Αν έχεις Forscan θα μπορούσες να κάνεις και το reset στο BMS και να δεις και για τυχόν σφάλματα.
Αλλιώς θα κάνεις την διαδικασία που ανέφερες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: pk91

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Καλησπερα σε ολους,εχω τον τελευταιο καιρο ενα προβλημα και ελπιζω να με βοηθησετε.Το καλοκαιρι και ενω εκανα ταξιδι ειδα ξαφνικα την ταση της μπαταριας να πεφτει απο 14,4 στα 12 βολτ.Μετα απο λιγα χιλιομετρα αρχισε να ανεβοκατεβαινει 14,12,13.Εκανα στην ακρη το εσβησα και οταν το εβαλα παλι μπροστα ολα ηταν οκ.Το ειπα στον ηλεκτρολογο και μου ειπε οτι μπορει να ειναι ο αυτοματος του δυναμο και οτι οταν το ξανακανει να παω να το δει.Μετα απο λιγο καιρο το ξανακανει,παω μετραει δυναμο και μπαταρια(καινουργια της ford)ολα καλα αλλα επειδη εγω ειμαι τελειομανης του λεω και μου αλλαζει τον αυτοματο με κοστος 50 συν 30 εργασια.Μετα απο ενα μηνα λοιπον προχθες και ενω γυρνουσα απο βολτα παλι τα ιδια,η ταση απο 14 πεφτει στα 12.Σημερα λοιπον το βαζω μπροστα και στα πρωτα 30 δευτερολεπτα πεφτει στα 12 volt και μενει εκει,εκανα μια βολτα 2,3 χιλιομετρων και παρα τις 3,4 αυξομειωσεις η ταση την περισσοτερη ωρα ηταν γυρω στα 12-12,3v.Ξαναλεω ο αυτοματος καινουργιος, η μπαταρια το ιδιο,τι μπορει να φταιει?Λαμπακι δεν μου εχει αναψει καθολου!
Κατά αρχήν καλή η τελειομανία αλλά πρέπει να συνδυάζεται και με τη γνώση για να μην καίει την τσέπη, τουτέστιν πιστεύω ήταν λάθος που άλλαξες τον αυτόματο και ενώ ο μάστορας σου πε ότι δε χρειάζεται. Κατά πάσα πιθανότητα πας για δυναμό, να μετράς με πολύμετρο και απέξω όταν δουλεύει, μόλις στο ρελαντί είσαι μόνιμα κάτω από 12.5 είσαι για καλό ηλεκτρολόγο, ύστερα από έρευνα αγοράς.

Sent from my A80Pro using Tapatalk
 
  • Like
Αντιδράσεις: dtsef

theoanag

Member
May 23, 2018
114
49
28
αυτο που γνωριζω γιατι εχω ενα mazda 6αρι και ανεβοκατεβενε η ταση απο 12,5-14,3(και τελικα δεν ειχε θεμα) δεν ειναι σταθερη συνεχεια, εξαρτατε απο τα φορτια που τραβα το αυτοκινητο ,ο ευκολος τροπος ειναι με ενα πολυμετρο η ενα βολτομετρο αφου αναψεις τα παντα φωτα ,καλοριφερκλπ και αποσυνδεσεις μπαταρια να το μετρησεις εαν ειναι κατω απο 13v αρχιζεις να το ψαχνεις.
 
  • Like
Αντιδράσεις: dtsef

pk91

Original poster
MK7
Member
Apr 28, 2016
250
46
28
32
Λοιπον μετα την επισκεψη σημερα στον ηλεκρολογο οπου και τοποθετηθηκε το αμαξι σε διαγνωστικο βγαλαμε το συμπερασμα οτι το δυναμο δεν εχει προβλημα καθως δεν εβγαλε καποιο σφαλμα που να ειναι κρατημενο στον εγκεφαλο.Σε ερωτηση που καναμε και σε ανθρωπο που ασχολειται μονο με ford καταληξαμε οτι αν υπηρχε το παραμικρο προβλημα θα ειχε καταγραφει απο τον εγκεφαλο.Οποτε για την ωρα το αφηνω εκει με μια επιφυλαξη παντα.Το συστημα εξυπνης διαχειρισης φορτισης ισως να καταλαβε οτι η μπαταρια ειναι πληρως φορτισμενη μιας και καινουργια και μετα απο μεγαλη βολτα και να εκοψε.Σημερα και μετα απο 2 μερες ακινησιας η ταση ηταν και παλι στα 14,4-14,6.Να τονισω οτι το δυναμο και η μπαταρια εχουν μετρηθει 2 φορες.Λαθος η μή η αλλαγη του αυτοματου πηρα την αποφαση να τον αλλαξω για να ειμαι πιο σιγουρος.Ευχαριστω για τις απαντησεις σας!
 
  • Like
Αντιδράσεις: mk6car, turbomaniac and dtsef

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
πως παει ξανα είχες θέμα ?
 

pk91

Original poster
MK7
Member
Apr 28, 2016
250
46
28
32
Οχι κανενα απολυτως.Οσες φορες εχει κινηθει ολα ειναι φυσιολογικα.Θα δειξει σε καποιο ταξιδι ή αρκετα μακρινη βολτα οταν και θα φορτισει προφανως πληρως η μπαταρια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: dtsef

pk91

Original poster
MK7
Member
Apr 28, 2016
250
46
28
32
Ολα δουλευουν μια χαρα,λειτουργει προφανως η εξυπνη φορτιση.Οταν εχω πανω απο 3,4 μερες να το κινησω η ταση ειναι στα 14,2-14,6v οταν κανω αρκετα χιλιομετρα ανα στιγμες πεφτει 12,4-13v.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Nos7

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread