Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

amastaff

Original poster
Newbie
Mar 9, 2020
2
0
1
Καλησπερα παιδια

Κάτοχος Ford fiesta mk7 2010 sport .

Απο την αρχη που πηρα το αμαξι το πεταλι του φρενου επιανε σχετικα χαμηλα . Πριν το παρω στην αντιπροσωπεια μου είπανε ξεκιναμε με εξαερισμο , αν δεν φτιαξει μετα παμε σε αντλία φρενου και τελος μοναδα abs.

Σε αλλη αντιπροσωπεία που πηγα μου ειπαν το συγκεκριμενο μοντελο ετσι ειναι και ειναι φυσιολογικο να πιανει εκει .

Εν τελη σε προσφατο service αλλαξα τακακια (Textar) , δισκοπλακες brebo τρυπητες και αλλαξα και μοναδα abs. ισως βελτιωθηκε λιγο το προβλημα αλλα το φρενο παλι πιανει σχετικα χαμηλα και παντα σε συγκρίσει με αλλα αμαξια.

Σε γενικες γρραμμες οσες φορες χρειάστηκε να φρεναρω δυνατα δεν ειχα προβλημα. και το abs δουλευει και γενικα καλο φρεναρισμα εχω και σε δοκιμες που εχω κανει. Απλα μου την σπαει που το πεταλι του φρενου ξεκιναει να πιανει σχετικα χαμηλα.

Η ερωτηση ειναι αν ειναι φυσιολογικο;; και αν αντιμετωπίζεται και εσεις το ιδιο προβλημα ή μονο εγω;;

Ευχαριστω!
 

theoanag

Member
May 23, 2018
112
47
28
Τσεκαρε τα μαρκουτσια εαν δεν εχουν αλλαχθει ,μπορει λογω παλαιοτητας να φουσκωνουν και να μην περνα η πιεση αμμεσα στις δαγκανες, εαν βαλεις ενισχυμενα σιγουρα θα δεις διαφορα στο πεταλ.
 

Redgeo

Rookie
Aug 10, 2019
12
0
1
Υγρά φρένων από πότε έχουν να αλλαχτούν στο αμάξι?
 

amastaff

Original poster
Newbie
Mar 9, 2020
2
0
1
Τσεκαρε τα μαρκουτσια εαν δεν εχουν αλλαχθει ,μπορει λογω παλαιοτητας να φουσκωνουν και να μην περνα η πιεση αμμεσα στις δαγκανες, εαν βαλεις ενισχυμενα σιγουρα θα δεις διαφορα στο πεταλ.
Το αμαξι εχει 80Κ χιλ. δεν εχουν αλλαχθεί ποτε, ισως το δοκιμασω και αυτο μηπως και...

(Να σημειωσω οτι οταν πρεσαρω το φρενω με σβηστει μηχανη τοτε ειναι σκληρο σαν πετρα και πιανει τερμα πανω, το προβλημα ειναι οταν ειναι αναμενει η μηχανη, το αναφερω γιατι αν ηταν η μοναδα abs τοτε και με σβηστη μηχανη μαλλον θα επιανε χαμηλα.)

Ευχαριστω!
Post automatically merged:

Υγρά φρένων από πότε έχουν να αλλαχτούν στο αμάξι?
Το αμαξι εχει 80Κ χιλ και το πηρα με 76κ, απο οσο γνωριζω δεν εχουν αλλαχθει τα υγρα φρενων απλα με της δοκιμες και την αλλαγη της μοναδας abs πρεσάροντας τα φρενα χαθηκαν μερικα υγρα και απλα συμπληρώσαμε.

(Να σημειωσω οτι οταν πρεσαρω το φρενω με σβηστει μηχανη τοτε ειναι σκληρο σαν πετρα και πιανει τερμα πανω, το προβλημα ειναι οταν ειναι αναμενει η μηχανη, το αναφερω γιατι αν ηταν η μοναδα abs παλι τοτε και με σβηστη μηχανη μαλλον θα επιανε χαμηλα.)

Ευχαριστω!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread