Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Sansiro325

Original poster
Rookie
MK7.5
Dec 7, 2021
44
7
8
Μοντέλο
MK7.5
Καλησπερα,δεν με ικανοποιει ο ηχος στο αμαξι καθως εχει ηχεια μονο στις μπροστινες πορτες και οταν ειμαι με ανοιχτα παραθυρα σε ανοιχτο δρομο περισσοτερο ακουγεται ο αερας απο εξω παρα η μουσικη απο τα ηχεια,εχει τοποθετησει κανεις σε αυτη τη γενια ηχεια πισω,δεν με ενδιαφερει να πειραξω εταζερα κλπ,μονο προσθηκη ηχειων στις πισω πορτες.
 

Panos_Titanium

New member
MK7
Jan 16, 2021
93
29
18
Μοντέλο
MK7
Καλησπερα,

Γιατι να ξεκινησεις αναποδα? Βελτιωσε το μπροστινο συστημα και μετα πας πισω.
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
Χαιρετε.Το ζητημα ειναι πως ειναι η πηγη (ηχοσυστημα) και τι αντεχει. Πιθανως να μην αντεχει δυο επιπλεον ηχεια. Πιθανως να αντεχει αλλα να μην εχει πολυ διαφορα το αποτελεσμα.
Συνεπως δεν ειναι μονο τα ηχεια το ζητημα.
Αρα για καλυτερο αποτελεσμα αλλαγη πηγης, αλλαγη ηχειων, προσθεση δυο ή/και περισσοτερων ηχειων, συνδεση ηχειων υπαρχοντων ή/και επι πλεον ηχειων με ενισχυτη.

Προτιμοτερο ας ερωτησεις καποιον τεχνικο ηχοσυστηματων.
Αν αντεχει η πηγη τοτε υπαρχουν και προσιτες επιλογες.
Ολα αυτα. Αναλογως το επιζητας.
 
Last edited:

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Ξεκινάς από τα βασικά: βλέπεις ποιο σύστημα HU έχεις και ψάχνεις (ή βγάζεις και βλέπεις) πόσες εξόδους έχει. Κατά >90% θα είναι 4 x κάτι σε ισχύ, όπως είναι τα περισσότερα απλά εργοστασιακά HU, άρα απλά σου λείπουν τα ηχεία (και πιθανότατα οι καλωδιώσεις). Πρέπει να ξεκουμπώσεις τις πίσω πόρτες και να δεις αν υπάρχει καλωδίωση, αν ναι απλώς κουμπώνεις δύο συμβατά ηχεία (οι υποδοχές θα είναι εκεί), αν όχι θα πρέπει να τραβήξεις γραμμές από τις εξόδους του HU μέχρι τις πίσω πόρτες και είσαι έτοιμος.

Βέβαια βάζοντας δύο aftermarket ηχεία πίσω, αυτόματα ο ήχος πίσω θα είναι καλύτερος από μπροστά, γιατί τα μαμά ηχεία είναι της πλάκας, κυριολεκτικά για πέταμα. Άρα θα έλεγα να πάρεις ένα κομπλέ σετάκι για το συγκεκριμένο μοντέλο και να αλλάξεις και τα μπροστά.
 

Panos_Titanium

New member
MK7
Jan 16, 2021
93
29
18
Μοντέλο
MK7
Οντως τα μαμα ηχεια ειναι για πεταμα τελειως. Να μπεις ομως στην διαδικασια να παρεις πισω ηχεια να βαλεις , αν θελει και καλωδιωση κλαψτα φιλε τσαμπα κοπος. Η μαμα η πηγη ειναι αδυναμη σε εξοδο οποτε 2 πραγματα

1) κρατας την πηγη βαζεις audiocontrol lc2i ωπου σου βγαζει καθαρα σημα και απο εκει σε ενισχυτη

2) βαζεις μια πηγη android με ενα ζευγος διαιρουμενα μπροστα και βλεπεις πραγματικα σοβαρη διαφορα στον ηχο.

αν παλι ΔΕΝ θελεις να μπλεξεις με τιποτα απο αυτα τοτε βαλε μπροστα μια μοναδα της hertz DSK165.3 ---JBL 604C Stage 2 ωπου παιζουν τελεια με μαμα πηγη και θα νομιζεις οτι εχεις μπει σε αλλο αμαξι.
 

Sansiro325

Original poster
Rookie
MK7.5
Dec 7, 2021
44
7
8
Μοντέλο
MK7.5
Κατάλαβα...δεν είναι τόσο απλό όσο νόμιζα,θα πάω σε μάστορα που ειδικεύεται στα ηχοσυστήματα να μου αν αντέχει η πηγή προσθήκη ηχείων πίσω αλλιώς τι επιλογές υπάρχουν,δεν είμαι φαν της δυνατής μουσικής,δλδ δεν θα ανοίγω τα παράθυρα για με ακούν οι άλλοι τι παίζω,απλά θέλω να γουστάρω αυτό που ακούω.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Αυτό που έχεις τώρα, και αυτό που πρότεινα εγώ (4 καλά ηχεία) απέχει πολύ από το να ανοίγεις τα παράθυρα και να σε ακούνε :D
Με 4 καλά ηχεία θα ακους μια χαρά, αλλιώς θα πρέπει να πας σε αρκετά ακριβότερες λύσεις (ενισχυτή, sub και ηχεία)
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread