Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Nikol@r@s

Administrator
Original poster
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
    • Administrator
    • Moderator
  • Thread starter
  • #1
Εδώ και καιρό σκέφτομαι να βάλω στο ΜΚ6 προφυλακτήρες από ST!Γνωρίζει κανείς αρχικά αν είναι συμβατοί με ΜΚ6(Φαντάζομαι πως ναι),και σε τι τιμές μπορώ να τους βρω?Σκεφτόμουν και για μεταχειρισμένους αρκεί να μην έχουν σπασίματα(Αν βρω από μάντρα ή από κάνα  παρατημένο),οι γρατσουνιές δεν με απασχολούν αφού θα τους βάψω!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
To θέμα μεταφέρθηκε στον πίνακα του mk6, αφού αυτό αφορά κατά βάση και όχι το 2.0 ST.
Και για να απαντήσω στο ερώτημά σου, ναι, οι προφυλακτήρες του ST είναι συμβατοί με το απλό mk6. Έναν πίσω προφυλακτήρα κομπλέ έχω κι εγώ μεταχειρισμένο με σχεδόν όλα τα παρελκόμενά του. Ο μπροστά όμως είναι λίγο "μανίκι" να τον συναρμολογήσεις από τα κομμάτια του. Και βγαίνει αρκετά ακριβός. Με μια πρώτη σκέψη χρειάζεσαι τα παρακάτω:
Προφυλακτήρα
Πλαίσιο γρύλιας κάτω
Γρύλια κάτω
Γρύλια πάνω
Βάσεις για τα προβολάκια
Προβολάκια
Λάστιχο κάτω
 

Nikol@r@s

Administrator
Original poster
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
    • Administrator
    • Moderator
  • Thread starter
  • #3
Ωχ ναι το ST έχει τα στρογγυλά περβολάκια όπως του FL και όχι τα δικά μου,και πόσο το υπολογίζεις συνολικά?(Εννοώ όλη την μετατροπή μπροστά)
 

arkas

Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
τελευταια φορα που πληρωσα για να αλλαξω τον προφυλακτηρα μπροστα, εδωσα 300 ε μονο για τον προφυλακτηρα αβαφο χωρις γρυλλιες προβολακια βασεις κτλ ειναι πανακριβοι και δυσευρετοι
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Θες πανω απο 550€ συνολικα μονο για να αγορασεις τα εξαρτηματα του μπροστινου προφυλακτηρα και υπολογιζε μετα βαφη και τοποθετηση(για καινουργιο).Δεν αξιζει...εκτος αν βρεις κανενα τρακαρισμενο που και παλι ειναι πολυ δυσκολο

http://www.fordpartsuk.com/shop/ford_st150_front_bumper_f_1342395_c_115.htm
http://www.fordpartsuk.com/shop/ford_st150_front_bumper_dam_cover_f_1354572_c_115.htm
http://www.fordpartsuk.com/shop/ford_st150_front_bumper_grille_f_1342372_c_115.htm
http://www.fordpartsuk.com/shop/ford_st150_front_bumper_fog_lamp_grille_and__bezel_set_f_KITFIETRIM9_c_115.htm
http://www.fordpartsuk.com/shop/ford_st150_front_fog_lamps_f_1209177_c_341.htm   Χ 2
http://www.fordpartsuk.com/shop/ford_fiesta_mk6_radiator_grille_grey_f_1384860_c_118.htm
http://www.fordpartsuk.com/shop/ford_fiesta_st150_lh_front_bumper_stone_deflector_f_1342370_c_118.htm
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
εγώ απλά θα σου έλεγα να το ξεχάσεις
κάτω από 1000e δεν θα πέσεις και ας τα αγοράσεις και μεταχειρισμένα ή ιμιτασιον κάποια πράγματα
 

Nikol@r@s

Administrator
Original poster
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
    • Administrator
    • Moderator
  • Thread starter
  • #8
Κουτσά στραβά θα τα μαζέψω ένα ένα τα κομμάτια δεν αγχώνομαι,όποτε μπορώ θα παίρνω κι από κάτι.Σε 3μήνες?5μήνες?1χρόνο?2χρόνια όσο χρειαστεί,χρόνο έχουμε...λεφτά πρέπει να μαζέψουμε  biggrin Γνωρίζει κανείς πόσο πάνε τα μεταφορικά?

Π.Χ Για μπροστά προφυλακτήρα με όλα τα παρελκόμενα του(Εκτός από το λάστιχο κάτω) και αεροτομή μου βγαίνουν 323,23 αγγλικές λίρες δηλαδή περίπου 400ευρώ.
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
θες να ρωτησω ενα δικο μ γνωστο με πολυ καλες τιμες? μου ειχε πει το καλοκαιρι για μπροστα νομιζω 250 ευρα
 

Nikol@r@s

Administrator
Original poster
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
    • Administrator
    • Moderator
  • Thread starter
  • #10
Ναι εννοείται αν μπορείς :D
 

arkas

Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
yannis_s said:
θες να ρωτησω ενα δικο μ γνωστο με πολυ καλες τιμες? μου ειχε πει το καλοκαιρι για μπροστα νομιζω 250 ευρα
εισαι σιγουρος γι αυτο που λες γιαννη;
ποιος ειναι αυτος να τον ανακυρηξουμε αγιο  :D :D
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
arkas said:
εισαι σιγουρος γι αυτο που λες γιαννη;
ποιος ειναι αυτος να τον ανακυρηξουμε αγιο  :D :D

μου ειχε πει το καλοκαιρι νομιζω 250 ευρω αλλα δεν θυμαμαι αν ηταν συνολο η αν ηταν μονο το πανω κομματι.
 

Nikol@r@s

Administrator
Original poster
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
    • Administrator
    • Moderator
  • Thread starter
  • #13
Βρήκα μεταχειρισμένο προφυλακτήρα σκέτο χωρίς πλαστικά και ανακλαστήρες!Πιστεύετε αξίζει?

ford-fiesta-st500-2009-rear_w800.jpg


Ο Ιδιοκτήτης μου είπε 130ευρώ,αλλά για να είμαι ειλικρινής έτσι όπως τον βλέπω τον προφυλακτήρα δεν δίνω πάνω από 50ευρώ. Γιατί θα πρέπει να βαφτεί κιόλας.....και να αγορασθούν φυσικά και τα υπόλοιπα κομμάτια.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
το βάψιμο δεν θα το γλυτώσεις αφού το χρώμα που είναι το αμάξι σου δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοιο s γιατί για st δεν το συζητάω
Τα πλαστικά που θέλεις έχουν λιγάκι ψηλά την τιμή τους και δεν πρόκειται να τα βρεις σε καινούργια-ιμιτασιον
Για εμένα τα 130e κάνε του παζάρι να τον πάρεις μεταξύ 80-100e
Καινούργιο έχεις 350e
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Nikol@r@s said:
Βρήκα μεταχειρισμένο προφυλακτήρα σκέτο χωρίς πλαστικά και ανακλαστήρες!Πιστεύετε αξίζει?

-

Ο Ιδιοκτήτης μου είπε 130ευρώ,αλλά για να είμαι ειλικρινής έτσι όπως τον βλέπω τον προφυλακτήρα δεν δίνω πάνω από 50ευρώ. Γιατί θα πρέπει να βαφτεί κιόλας.....και να αγορασθούν φυσικά και τα υπόλοιπα κομμάτια.

H φωτογραφία αυτή είναι από κάποια αγγελία; Έχεις πάρει την άδεια από τον ιδιοκτήτη της για να τη δημοσιεύεις στο internet;

Πέραν τούτου, αν δε δίνεις 130€, τότε μην ασχοληθείς περισσότερο με το συγκεκριμένο προφυλακτήρα. Όπως έγραψε και ο scorpion παραπάνω, καινούριος έχει 300-350€ άβαφος και εσύ σκέφτεσαι τα 130; Επίσης είναι σπάνιος (δε βρίσκεις εύκολα μεταχειρισμένο και σε καλή κατάσταση). Για μένα ψάξε αλλού και μακάρι να βρεις...
 

arkas

Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
εγω λεω παζαρεψε τον αν τον κατεβασεις εχει καλως αν οχι παρε τον γιατι οι προφυλακτηρες απο st καθως και η πεταλουδα του γκαζιου ειναι ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΕΣ και η οποιαδηποτε αγορα μεταχειρισμενου για μενα θεωρειται επενδυση
 
Feb 21, 2013
79
0
0
για 130€ είναι πάρα πολύ σχετικά με την κατάσταση που βρίσκεται σήγουρα θα βρείς και φθηνότερους!
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
kostg said:
H φωτογραφία αυτή είναι από κάποια αγγελία; Έχεις πάρει την άδεια από τον ιδιοκτήτη της για να τη δημοσιεύεις στο internet;

Πέραν τούτου, αν δε δίνεις 130€, τότε μην ασχοληθείς περισσότερο με το συγκεκριμένο προφυλακτήρα. Όπως έγραψε και ο scorpion παραπάνω, καινούριος έχει 300-350€ άβαφος και εσύ σκέφτεσαι τα 130; Επίσης είναι σπάνιος (δε βρίσκεις εύκολα μεταχειρισμένο και σε καλή κατάσταση). Για μένα ψάξε αλλού και μακάρι να βρεις...

μπας και ειναι δικος σου ο προφυλακτηρας και του αναφερεις τα δικαιωματα... γιατι αμα ειναι ετσι τα μισα πραγματα εδω μεσα ειναι παρανομα οσο αφορα το νετ και τα δικαιωματα?  ::)
 

billz

Member
Oct 13, 2010
226
0
0
PATRA
Ο προφυλακτηρας ειναι ο δικος μου,το μονο π εχει ειναι ενα σπασιμο στο χρωμα στο κεντρο,αυτο για καποιους σαν τον ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Ρ κ ΣΙΑ που το παιζουν εξυπνοι,εκανα κ αναφορα για την παρανομη δημοσιευση της φωτο η οποια αναφορα δν ξερω τι απεγινε
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread