Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Alexgiann

Original poster
Rookie
Jun 28, 2021
26
2
3
Μοντέλο
MK8 ST
Καλησπέρα σε όλους,

Ήθελα να ρωτήσω αν έχει αντιμετωπίσει κανένας άλλος θέμα με τον χρώμα. Έχω το αυτοκίνητο από τον Οκτώβρη σχεδόν 2χιλιαδες χιλιόμετρα και παρατήρησα στον προφυλακτήρα κάτω ότι έχει κάνει στάμπες στο χρωμα από κάψιμο (ρύπους ή από σκόνη από τα φρένα). Έχει τύχει σε κανένα; ξέρετε αν το καλύπτει η εγγύηση ή αν υπάρχει κάποια λύση;
 

Attachments

  • IMG_20220219_150649.jpg
    IMG_20220219_150649.jpg
    2.8 MB · Προβολές: 28

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
να το πας να το δουν δεν ειναι φυσιολογικο
 
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα σε όλους,

Ήθελα να ρωτήσω αν έχει αντιμετωπίσει κανένας άλλος θέμα με τον χρώμα. Έχω το αυτοκίνητο από τον Οκτώβρη σχεδόν 2χιλιαδες χιλιόμετρα και παρατήρησα στον προφυλακτήρα κάτω ότι έχει κάνει στάμπες στο χρωμα από κάψιμο (ρύπους ή από σκόνη από τα φρένα). Έχει τύχει σε κανένα; ξέρετε αν το καλύπτει η εγγύηση ή αν υπάρχει κάποια λύση;
Καλημέρα, τα πορτοκαλί spot είναι rain dust/αιωρούμενα μικροσωματίδια σιδήρου που με την βροχή κάθονται στο βερνίκι του χρώματος, είναι πορτοκαλί λόγο οξύδωσης και στο λευκό χρώμα φαίνονται πιο εύκολα.
Τα κίτρινα spot είναι απο τα δέντρα ή τις μέλισσες, (τις τραβάει η μυρωδιά του σαπουνιού) σε παρακαλώ μην αρχίσεις να τις κυνηγάς.
Τα μαύρα spot είναι απο τους άκαυστους υδρογονάνθρακες και την σκόνη απο τα τακάκια φρένων, λόγο υψηλών θερμοκρασιών κολλάνε εύκολα στο βερνίκι.
Η λύση είναι καλό πλύσιμο με σαπούνι αυτοκινήτου χωρίς κερί.
Στη συνέχεια ψεκάζεις ένα καλό iron remover, προτείνω της bilt-hamber ή της autoglym το magma, διαβάζεις καλά τις οδηγίες και δεν ξύνεις για κανένα λόγο.
Για τις κουτσουλιές autoglym bird dropping wipes.
 

Alexgiann

Original poster
Rookie
Jun 28, 2021
26
2
3
Μοντέλο
MK8 ST
Καλημέρα, τα πορτοκαλί spot είναι rain dust/αιωρούμενα μικροσωματίδια σιδήρου που με την βροχή κάθονται στο βερνίκι του χρώματος, είναι πορτοκαλί λόγο οξύδωσης και στο λευκό χρώμα φαίνονται πιο εύκολα.
Τα κίτρινα spot είναι απο τα δέντρα ή τις μέλισσες, (τις τραβάει η μυρωδιά του σαπουνιού) σε παρακαλώ μην αρχίσεις να τις κυνηγάς.
Τα μαύρα spot είναι απο τους άκαυστους υδρογονάνθρακες και την σκόνη απο τα τακάκια φρένων, λόγο υψηλών θερμοκρασιών κολλάνε εύκολα στο βερνίκι.
Η λύση είναι καλό πλύσιμο με σαπούνι αυτοκινήτου χωρίς κερί.
Στη συνέχεια ψεκάζεις ένα καλό iron remover, προτείνω της bilt-hamber ή της autoglym το magma, διαβάζεις καλά τις οδηγίες και δεν ξύνεις για κανένα λόγο.
Για τις κουτσουλιές autoglym bird dropping wipes.
καλημέρα, σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
αν είναι rail dust δε θα υπήρχε και σε άλλα σημεία του αυτοκινήτου και όχι μόνο στο spliter του μπροστινου προφυλακτήρα;
 
Last edited:
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
ka

καλημέρα, σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
αν είναι rail dust δε θα υπήρχε και σε άλλα σημεία του αυτοκινήτου και όχι μόνο στο spliter του μπροστινου προφυλακτήρα;
Καλημέρα, αν ψάξεις καλά θα βρείς και αλλού.
 
  • Like
Αντιδράσεις: thanos13

Alexgiann

Original poster
Rookie
Jun 28, 2021
26
2
3
Μοντέλο
MK8 ST
Δεν υπάρχει πουθενά αλλού.
 

Attachments

  • IMG_20220220_110940.jpg
    IMG_20220220_110940.jpg
    2.6 MB · Προβολές: 9
  • IMG_20220220_110933.jpg
    IMG_20220220_110933.jpg
    2.4 MB · Προβολές: 9
  • IMG_20220220_110924.jpg
    IMG_20220220_110924.jpg
    2.8 MB · Προβολές: 9
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Δεν υπάρχει πουθενά αλλού.
Καλησπέρα, είναι ακόμη καινούργιο και με την πάροδο του χρόνου θα εμφανίζονται σε διάφορα σημεία του αμαξώματος.
Στο δικό μου 63000χλμ επίσης λευκό (μοντέλο 9/2018) τα εν λόγο spots εμφανίστηκαν στον εμπρός προφυλακτήρα και αργότερα σε διάφορα σημεία κυρίως στα εμπρός φτερά, στην άκρη του καπό και αργότερα στον ουρανό.
Κάθε 2-3 μήνες κάνω decontamination με τα υλικά που έγραψα παραπάνω.
 

Alexgiann

Original poster
Rookie
Jun 28, 2021
26
2
3
Μοντέλο
MK8 ST
Είναι λίγο απαράδεκτο όμως αμάξι ούτε 6 μηνών να δημιουργεί τόσο ευκολα "στιγματα". Πιστεύω πως το βερνίκι είναι ενδεχομένως πολύ "μαλακό"
 
  • Like
Αντιδράσεις: Konstantinos.p
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Είναι λίγο απαράδεκτο όμως αμάξι ούτε 6 μηνών να δημιουργεί τόσο ευκολα "στιγματα". Πιστεύω πως το βερνίκι είναι ενδεχομένως πολύ "μαλακό"
Καλησπέρα, έχεις εν μέρει δίκιο.
Το βερνίκι στο fiesta mk8 είναι μέτριας σκληρότητας, θέλει λίγο προσοχή στο καθάρισμα για να μην κάνει "αράχνες".
Στο δικό μου μετά απο 3 χρόνια είναι "πένα" αλλά το πλένω μόνος μου στο χέρι με 2 κουβάδες, πρόπλυση με αφρό, decontamination κάθε 2-3 μήνες, sealant σε κάθε πλύσιμο κ.α.
Offtopic το δικό σου mk8 st δεν φοράει splitter.
 

Alexgiann

Original poster
Rookie
Jun 28, 2021
26
2
3
Μοντέλο
MK8 ST
Καλησπέρα, έχεις εν μέρει δίκιο.
Το βερνίκι στο fiesta mk8 είναι μέτριας σκληρότητας, θέλει λίγο προσοχή στο καθάρισμα για να μην κάνει "αράχνες".
Στο δικό μου μετά απο 3 χρόνια είναι "πένα" αλλά το πλένω μόνος μου στο χέρι με 2 κουβάδες, πρόπλυση με αφρό, decontamination
και εγω το ίδιο, στο χέρι το πλένω
Offtopic το δικό σου mk8 st δεν φοράει splitter.
το γνωρίζω, δεν ήξερα πως αλλίως να περιγράψω εκεινο το σημέιο.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread