Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

plaster46

Original poster
New member
Feb 17, 2014
98
2
9
αγαπητοι φιλοι
Θελω τα φωτα σας σχετικα με την μιζα .
Δεν παιρνει  εμπρος παρα μονο αν δοκιμαζω πολλς φορες.
Αλλες φορες θελει τουλαχιστον πανω απο δεκα προσπαθεις και αλλες φορες μπορει να παρει μετα απο 2-3 προσπαθεις και ελαχιστες φορες με την πρωτη.
Ο ηλεκτρολογος μου ειπε οτι εχει χαλασει το γραναζι της μιζας και για να το αλλαξει θελει 70 ευρω.
Η ερωτηση μου ειναι η εξης:Αφου οπως λεει εχει χαλασει το γραναζι γιατι παιρνει εμπρος εστω και μετα απο μερικες προσπαθειες?
Εχω ενα παλιο ford fista mod.79 με αλλαγμενη μηχανη στα 1300 mod 90.
Eυχαριστω παρα πολυ και θα χαρω αν παρω μια υπευθυνη απαντηση.
Γιωργος
Ναυπλιο
 
Κύριε Γιώργο με το που το βάλετε μπροστά γυρνάει η μίζα (ανεξάρτητα αν πάρει μπροστά ή όχι) ? Γυρνάει στο κενό και δεν ξεκινάει το αμάξι ή απλά κάνει κλακ και δεν γυρνάει καθόλου?. με δύο ή με τρείς βίδες Μ10 (17 κλειδί ) είναι πιασμένη η μίζα σας?
Σε περίπτωση που γυρνάει η μίζα και δεν κομπλάρει ίσως να έχει χαλάσει το γρανάζι. Μπορεί όπως απλά να έχει φύγει από την θέση του ένα ρουλεμαν(κουζινετάκι που έχει στην άκρη της μίζας (κοντά στο γρανάζι).
Αν κάνει κλακ ο αυτόματος της μίζας και δεν γυρνάει η μίζα, αλλάξτε το + (κόκκινο χοντρό καλώδιο από την μπαταρία απευθείας στην μίζα) γιατί δεν κάνουν καλή επάφή τα cos (οι ακροδέκτες που έχει).
Ότι άλλο θέλετε ρωτήστε . Με την διαρροή νερόυ τι κάνατε? Βρήκατε από που είναι?
 

plaster46

Original poster
New member
Feb 17, 2014
98
2
9
Κυριε Στελιο σε ευχαριστω απο καρδιας για τις πολυτιμες πληροφοριες που μου δινεις σχετικα με το γερικο Fiesta που
εχω.Προσπαθω με νυχια και δοντια να το κρατησω στη ζωη γιατι τα αθλια οικονομικα μου δεν μου επιτρεπουν ουτε να σκεφτω καν για αλλο αυτοκινητο.
Σχετικα με το κοκκινο χοντρο καλωδιο που συνδεει μπαταρια και μιζα ειναι ευκολο να το βρω στην αγορα?
οσον αφορα με το νερο που σταζει δεν εχω κανει κατι.Απλα συμπληρωνω νερο στο ψυγειο.Μην νομισεις οτι κανω μακρινα ταξιδια.Εδω γυρω παω οπου δηλαδη εχω δουλεια.Σπανια παω καπου στα 50 χλμ.Αλλα για την ΑΘηνα που ζει ο γιος μου, μου το εχει απαγορευσει ο μηχανικος μου.
Παντως σχετικα με την μιζα αφου παιρνει μπρος εστω και με το  ζορι θα το αφησω ετσι μεχρι να βρω τα 70 που ζηταει ο ηλεκτρολογος.
Στελιο και παλι σε ευχαριστω για το αμεριστο ενδιαφερον σου
φιλικα
Γιωργος
Ναυπλιο
 
Δεν μου είπάτε  για να σας βοηθήσω όσο μπορώ στο αν γυρνάει η μίζα ή απλά κάνει κλακ κ δεν πέρνει μπροστά?
Δεν υπάρχει λόγος να το δώσετε. όσο αναφορά για την μίζα, αν είναι παρόλα αυτά χαλασμένη θα σας στείλω μια με το ΚΤΕΛ ή αν έρθω προς τα κάτω να σας την τοποθετήσω κιόλας. 5 λεπτά υπόθεση είναι.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread