Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Aggelos Mpa

Member
May 10, 2010
182
2
0
40
Παιδια ηρεμήστε για εναν εργοστασιακό στοκ κινητήρα με 125 ίππους μιλάμε που το εχει βγάλει το εργοστάσιο στην παραγωγή για να δουλεύει σε όλες της συνθήκες σωστα γιαυτο εχει τους αισθητήρες λάμδα για να κανει διορθώσεις ο εγκέφαλος και σε περίπτωση που δεν μπορει να διόρθωση γιατι ειναι πολυ χάλια το καύσιμο ανάβει το cheek engine.
 

Smoof

Rookie
Σεπτ. 24, 2016
37
0
6
Το θεμα με τα πειρακια στο Μκ7 1.6 εχει να κανει κυριως με το πολυ υψηλο αβανς που δουλευει απο το εργοστασιο.. δεν εχει να κανει με το ποσα κυβικα-αλογα ειναι. Οσοι ειδικα εχουν προγραμμα με ανεβασμενο η 100ρα ειναι μονοδρομος!

Οταν το πιεζεις μεχρι να κοψει το αβανς ο εγκεφαλος η ζημια γινεται (μικρη αλλα γινεται).
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Δεν έβαζα ποτέ 100αρα όσο είχα φιέστα βενζινοκίνητο αλλά θέλω να πω ότι 1050ευρω δεν είναι το κόστος γεμισμάτων καθώς λόγω καλύτερης κατανάλωσης, έγιναν πιο αραιά γεμίσματα με αποτέλεσμα εξοικονόμηση και από αυτό. Επίσης, δεν έβαζα ποτέ 100αρα αλλά ξέρω ότι είναι πιο οικονομικό να βάζεις περισσότερη 95αρα παρά λιγότερη 100αρα.
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
39
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
εγω Πανο εχω 80000χλμ και δοξα το θεο ακομα κανενα προβλημα...πιστευω οτι ειχε να κανει με την τρομπα βενζινης το προβλημα σου και οχι με τις βενζινες που βαζεις!!!

οσο αφορα τις 100αρες και τις 95αρες ,εγω βαζω σχεδον παντα 100αρα και ο λογος δεν ειναι οτι θελω να προστατευσω πιο πολυ τον κινητηρα μου,μπουζι κ.τ.λ και οχι τοσο για την τρομπα(φυσικα και αυτο αλλα ερχεται σε 2η μοιρα)!!!!
επισης σε μια ανηφορα προς το σπιτι μου,αρκετα μεγαλη οταν εχω 95αρα τα πειρακια κανουν παρτυ...με 100αρα ,δεν ακουγεται  τιποτα!!!
 

PanosWhite

Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
Εγώ πάντως ξέρω ότι θα ακουστεί περίεργο αλλα άκουγα πειράκια με την 100άρα της shell !!!
Μόλις άλλαξα και πήγα σε BP μετά από 1 γέμισμα δεν τα ξανά άκουσα με ίδια χιλιόμετρα σε ίδιες ανηφόρες !
Η αλήθεια είναι ότι πλέον η 100άρα μου έχει γίνει συνήθεια και σίγουρα κάπου κερδίζουμε....ίσος κάνει δουλειά στο να δουλεύει και να μένει καθαρός ο κινητήρας...ποτε δεν ξέρεις βεβαια.
Πλέον μόλις ακουμπήσει η βελόνα το 1/4 θα πηγαίνει βενζινάδικο για γέμισμα με την μια,δεν θα το αφήνω να πηγαίνει πιο κάτω ούτε καν.
 

panoskts

Newbie
Feb 26, 2018
4
0
0
καλησπερα θα μποροθσε καποιοσ να με βοηθησει κατι εχει το φιεστακι μ αλλα το τι εχει το αμαξι δεν μπορουμε να βρουμε εχει αλλαξει πολλαπλασιαστη μπουζοκαλωδια μπουζι πεταλουδα κ ολουσ τους απαραιτητουσ ελεγχουσ κ δεν εβγαλε καμια βλαβη.... το αμαξι οταν ξεκιναει μεχρι τισ 1300 στροφεσ παει καλα μετα απο εκει απο τισ 1500 περιπου μεχρι τισ 2400 εαν το πηγαινω χαλαρα ανοδικα παθαινει λες κ εχει λοξικα το αμαξι....δεν ειναι τοσο εντονο αλλα οταν το εχω σταθερο η ειναι σε αυτο το φασμα στροφων εχει αυτο που ειναι σαν λοξιγκας.... παρακαλω αν καποιος ξερει ασ με βοηθεισει.... το φιεστα του 09 ειναι 1.200 σας ευχαριστω εκ των προτερων.......
 

BillMk7

Pro Member
Feb 2, 2011
600
4
18
36
Πειραιάς (Καλλίπολη)
Καλή σας ημέρα ομαδάρα!

Πριν 2 εβδομάδες άρχισε τελείως ξαφνικά ένας ήχος σαν σφύριγμα κάτω από τα πίσω καθίσματα.
Μετά από έλεγχο στο internet έμαθα πως μπορεί να είναι η αντλία βενζίνης. Το αμάξι δεν έχει καμία δυσλειτουργία εκτός από αυτό τον ήχο.
Δεν κόβει ούτε χωλαίνει ο κινητήρας και παίρνει εμπρός κατευθείαν κάθε φορά.
Να σημειώσω πως από την ώρα που έχει ξεκινήσει το "σφύριγμα" έχω κάνει 300 περίπου χιλιόμετρα χωρίς πρόβλημα.

Θέλω λοιπόν τη γνώμη σας, αν όντως είναι η αντλία βενζίνης. Αυτό οφείλεται σε κακής ποιότητας βενζίνη και μήπως χρειάζεται αλλαγή ή καθαρισμό?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας!
 
May 27, 2020
170
28
28
26
Μοντέλο
MK6
Μηπως απλα δεν ειναι καλα βιδωμενα τα καθισματα η σφυριζει καποιο λαστιχο; Δεν μου εχει συμβει αλλα δε νομιζω να ειναι η αντλια και να μην εχει ΚΑΝΕΝΑ λειτουργικο προβλημα (τροφοδοσια, ενδειξη σταθμης) παρα μονο τον ηχο. Σηκωσε το αμαξι ενω δουλευει και μπες απο κατω να σιγουρευτεις, ανοιξε και το πορτ μπαγκαζ να δεις μηπως ειναι απο κει. Το κανει και σε σταση και σε κινηση;
 

BillMk7

Pro Member
Feb 2, 2011
600
4
18
36
Πειραιάς (Καλλίπολη)
Με το που ανοίξω τον κινητήρα ξεκινάει και ο ήχος κατευθείαν και σταματάει με το που τον κλείσω.
Το κάνει σε μόνιμη βάση, είτε σταματημένος είτε εν κινήσει.
Ακούγεται εντός της καμπίνας μόνο...
Θα το πάω στο service να το σηκώσουν να δούμε από κάτω.
 
May 27, 2020
170
28
28
26
Μοντέλο
MK6
Μπορεις κι εσυ να το σηκωσεις με το γρυλο για 1 λεπτο. Αμα ειναι αντλια θα πρεπει να ακουγεται και απο εξω και κατω, φαινεται το ρεζερβουαρ και θα επρεπε να ακουγεται, αφου ομως δεν εχεις και προβληματα τροφοδοσιας μπορει να μην ειναι αντλια.
 

BillMk7

Pro Member
Feb 2, 2011
600
4
18
36
Πειραιάς (Καλλίπολη)
Λοιπόν, το άφησα να ανάψει το λαμπάκι του ρεζερβουάρ και μετά το γέμισα με BP 100 οκτανίων. Φουλ γέμισμα... Μόλις έφυγα από το πρατήριο μετά από 2 με 3 λεπτά ο ήχος εξαφανίστηκε... Μετά έκανα περίπου 1 ώρα διαδρομή απόστασης 60 χιλιομέτρων και συνέχισε έτσι,να μην ακούγεται τίποτα πλέον...
Θα συνεχίσω να το κοιτάζω βέβαια...
 
May 27, 2020
170
28
28
26
Μοντέλο
MK6
Μπορει να ηταν και κακης ποιοτητας η προηγουμενη βενζινη, μακαρι να μην στο ξανακανει.
 

BillMk7

Pro Member
Feb 2, 2011
600
4
18
36
Πειραιάς (Καλλίπολη)
Καλημέρα σε όλη την ομάδα! μετά από 20+ ημέρες και πάνω από 300 χιλιόμετρα με βενζίνη 100 οκτανίων ο θόρυβος που είχα από την αντλία δεν έχει κάνει την εμφάνιση του ξανά. Μάλλον τελικά ήταν η κακή ποιότητα καυσίμου που είχα τότε...
 

pk91

MK7
Member
Apr 28, 2016
250
46
28
32
Καλο αυτο για σενα γιατι γλιτωνεις πολλα!Βεβαια θα ξερεις σιγουρα οταν τελειωσει η βενζινη και χρειαστεις παλι γεμισμα,εαν κ παλι δεν στο κανει βρηκες οντως την λυση!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Δε θυμάμαι αν το έχω γράψει και στην ενότητα των mk6, αλλά κι εγώ είχα πρόβλημα κάποτε με κακή ποιότητα καυσίμου. Γέμισα κάποια στιγμή σε καινούριο (νεόχτιστο) cyclon αμόλυβδη 95, θεωρώντας ότι θα είναι πρατήριο εμπιστοσύνης αφού είναι καινούριο. Αμ δε.
Τα συμπτώματα; Θόρυβος από την αντλία (συνεχές έντονο βουητό από την πρώτη στιγμή που γύρισα το κλειδί), ο δείκτης βενζίνης ναι μεν στο γεμάτο, αλλά ο υπολογιστής μία να δείχνει αυτονομία 300χλμ, μία 120χλμ, μία να ανάβει λαμπάκι (λογικά κολούσε το φλοτέρ). Οι ενδείξεις του υπολογιστή άλλαζαν έτσι χύμα εν κινήσει.
Τι έκανα; Από την πρώτη στιγμή σταμάτησα στο πράκτικερ και πήρα βελτιωτικό οκτανίων και το έριξα μέσα στο ρεζερβουάρ, πρακτικά δε βοήθησε. Αφού έκανα χιλιόμετρα και την έκαψα κακήν κακώς ως τη μέση, γέμισα BP 100άρα. Βελτιώθηκε κάπως η σταθερότητα του υπολογιστή ταξιδίου, αλλά όχι ο θόρυβος. Αφού έκαψα πάλι όλη τη βενζίνη μέχρι το λαμπάκι, γέμισα ξανά BP 100άρα και άλλαξα το φίλτρο βενζίνης (ευτυχώς στο mk6 είναι εξωτερικό και αλλάζει). Με το φίλτρο έφυγε εντελώς ο θόρυβος, αλλά ο υπολογστής έστρωσε μετά από ένα ακόμα γέμισμα. Δεν ξέρω τι σκατά είχαν βάλει μέσα στη βενζίνη, αλλά μπορείτε να καταλάβετε πόσο εύκολα μπορείς να την πατήσεις με κακή ποιότητα καυσίμου. Και σκεφτείτε ότι εγώ ήμουν "τυχερός" που δε χρειάστηκα αντλία ή δε ρέταρε το αυτοκίνητο να πρέπει να το φορτώσω στην οδική και συνεργείο. Λούφαρα σχετικά ανώδυνα και ανέξοδα (σκυλί ο γέρο-πάνθηρας) :p
 

George_Mk7

Rookie
Dec 29, 2016
16
0
1
Παιδιά καλησπέρα,

Το MK7 μου του 2009 εχει φτάσει τα 138.000χλμ..
Εδώ και περίπου 1 μήνα μου κάνει ενα θόρυβο όταν το βάζω μπροστά, συνήθως όταν ειναι κρύο.
Ειναι ενα μπιιιιιπππ συνεχόμενο και μπορεί να κρατήσει και 15-20 λεπτά ενω κάνει την διαδρομή μου.

Πήγα συνεργείο (car center) αλλά δυστυχώς είχε σταματήσει να κάνει τον θόρυβο εκείνη την ώρα.
Το έδειξα το παρακάτω βίντεο..και μου είπαν οτι ειναι είναι αντλία βενζίνης.
Τέτοια συχνότητα μόνο αυτή μπορούσε να κάνει μου είπαν.

Τι λετε ? Εχει τύχει σε κάποιον απο εσάς ? Φοβάμαι μην την αλλάξω και τελικά δεν είναι αυτό το πρόβλημα.
(υπόψιν στα 15.000χλμ την είχα αλλάξει στην εγγύηση γιατι ήταν προβληματική)


https://streamable.com/cldt9a
 
May 27, 2020
170
28
28
26
Μοντέλο
MK6
Ισως να ειναι αυτο αλλα δεν ειναι κατι που μπορεις να το καταλαβεις ευκολα. Αμα την αλλαξεις ειναι ρισκο γιατι οπως λες μπορει και να μην εχει κατι αλλα γιατι να στο κανει αυτο η αντλια, δε σου ειπαν;
 

George_Mk7

Rookie
Dec 29, 2016
16
0
1
φίλε μου δεν μου είπαν πως μπορεί να έχει προκληθεί..
απλά το μόνο που με απασχολεί ειναι να μην την αλλάξω και τελικά ειναι κάτι άλλο.. :-/
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread