Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Mitsos88

Original poster
Rookie
Dec 31, 2014
23
0
1
Γεια σας συμφορουμιτες.Τις τελευταιες μερες εχω παρατηρησει ενα θεματακι με το πισω ηλεκτρικο παραθυρο.Οταν ειναι κατεβασμενο και παω να το ανεβασω απο το διακοπτη του οδηγου δεν ανεβαινει στην αυτοματη λειτουργια ανεβασματος που το πατας δηλαδη κ ανεβαινει μονο του..λειτουργει μονο το ανεβασμα ενω το κρατας πατημενο!Αυτο δεν συμβαινει παντα αλλα καποιες φορες...αλλες λειτουργει κανονικα...Τι μπορει να συμβαινει;
 

Astral

Member
Σεπτ. 1, 2012
143
0
0
33
Αθηνα
Αυτο ειναι θεμα ασφαλειοθηκης νομιζω..και εμενα μου το εκανε αυτο αλλα μολις ξεκουμπωσα και ξανακουμπωσα μια ασφαλεια εφτιαξε..δεν ειναι κατι να σε τρομαζει..
 

Walking

New member
MK7.5
Aug 5, 2016
99
1
8
38
Αγία παρασκευή
Μοντέλο
MK7.5
Εγώ πήγα σήμερα αντιπροσωπία για αυτό ακριβώς το πρόβλημα.εμενα μου το έκανε αυτό το πίσω παράθυρο από την μεριά του συνοδηγού.τελικα μου είπαν ότι είναι ο γρύλος του παραθύρου και μου είπαν ότι θα με πάρουν τηλέφωνο σε καμιά εβδομάδα που θα έρθει το ανταλλακτικό από Γερμανία για να μου το αλλάξουν.και να φανταστείς ότι το παράθυρο ζήτημα να είχε ανοίξει 10 φορές μέσα στους 5 μήνες σχεδόν που το έχω.τι να πω....
 
Nov 24, 2016
3
0
0
Καλησπερα και απο εμενα,

μου δημιουργηθηκε το ιδιο προβλημα και στα 2 πισω παραθυρα στους 6 μηνες απο την αγορα.
Χθες που πηγα για το πρωτο service τους το ειπα και απαντησαν ακριβως το ιδιο για το γρυλο και την παραγγελεια απο γερμανια.

σε εσας που το εφτιαξαν, ειναι εντάξει πλέον?
 

Panosnaval7

Rookie
Aug 9, 2016
10
0
0
Και μένα το ίδιο αλλα και στα 2 πίσω παράθυρα. Μου παρήγγειλαν γρύλλους για αλλαγή εντός εγγύησης. Από κατασκευής μου παν τα stop είναι λαστιχένια, όταν ψιλοξεραθούν δεν κανούν την δουλειά που πρέπει να κάνουν οποτε κολλάνε τα παραθυρα στο αυτόματο.
 

Tzimakos

Rookie
Σεπτ. 15, 2013
31
0
6
Καλησπέρα παιδια θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος εχει επιδορθώσει αυτο το πρόβλημα γιατι το πήγα στην αντιπροσωπεία και μου είπαν οτι η ford δεν εχει δώσει λύση για αυτό το πρόβλημα .
 

thodoris96

Rookie
MK7.5
Jul 27, 2015
16
2
3
Θεσσαλονίκη
Μοντέλο
MK7.5
Tzimakos said:
Καλησπέρα παιδια θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος εχει επιδορθώσει αυτο το πρόβλημα γιατι το πήγα στην αντιπροσωπεία και μου είπαν οτι η ford δεν εχει δώσει λύση για αυτό το πρόβλημα .
Και μένα η αντιπροσωπεία στη Θεσσαλονίκη το ίδιο μου είπε και ότι θα με ειδοποιήσουν όταν βρεθεί η λύση στο πρόβλημα.
 
Mar 26, 2016
283
1
0
28
Αθηνα
παιδια το προβλημα αυτο ειναι σε ολα τα ford και το προβλημα ειναι πολυ απλο ουτε ανταλακτικα ουτε τιποτα χρειαζεται , μονο ενα Update . δηλάδη ο αισθητηρας για τα πισω παραθυρα δηλαδη των παιδιων εινια παρα πολυ ευεστητος για μην γινει τιποτα με τα χερια των παιδων και πιαστουν καταλαθος , αυτο παει να πει οτι ο αισθητηρας μπερδευεται και μερικες φορες δεν δουλευει καθολου στον αυτοματο . εμενα φανταστητε απο διακοπες επειδη ειχε πολυ βρωμα το αμαξι αμμους χωματα δεν δουλευε καθολου, εννω τωρα ολα καλα που καθαρισε . μεχρι στιγμης εχει φτιαξει . περιμενουν update απο την ford .
 

Tzimakos

Rookie
Σεπτ. 15, 2013
31
0
6
απλα το πηγες και σου καθαρισαν τον αισθητηρα? γιατι εγω το πηγα χθες και μου ειπαν οτι ουσιαστικα ανεβαζουν λιγο πιο πανω τα stop του παραθυρου για να παρακαμψουν αυτο το προβλημα . Ενω λοιπον το εκαναν στο αριστερο πισω παραθυρο και τωρα δουλευει κανονικα το δεξια πισω παραθυρο συνεχιζει να εχει το ιδιο θεμα.
 
Mar 26, 2016
283
1
0
28
Αθηνα
μαλλον δεν καταλαβες , καθαρισα το αμαξι κανεναν αισθητηρα , ο αισθητηρας ειναι τοσο ευεστητος που απο την βρωμια και μονο νομιζει οτι υπαρχει αντισταση ο αισθητηρας. εδω και ενα μηνα δουλευει ρολοι τισωπαραθυρα και στον συναγερμο και στο αυτοματο κλεισιμο.
 

Mitsos88

Original poster
Rookie
Dec 31, 2014
23
0
1
Παιδιά το πρόβλημα λύνεται προσθέτοντας στην αντιπροσωπεία ένα τερματικό. Το είχα πάει  τότε που πόσταρα το πρόβλημα και από τότε το πρόβλημα λύθηκε εντελώς! Όλα πένα
 

Panosnaval7

Rookie
Aug 9, 2016
10
0
0
Μετά την αλλαγή γρυλλων και στα 2 πίσω παράθυρα ήρθε η ώρα να χαλάσει και το στοπ του παραθύρου οδηγού. Τελικά τα fiesta έχουν τα θεματάκια τους. Φτινοκατασκευη τα στοπ, χαλάνε για πλάκα.  Έχω Μόλις 15.000χλμ άρα ποσα ανοίγματα να εγιναν...?
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
Panosnaval7 said:
Μετά την αλλαγή γρυλλων και στα 2 πίσω παράθυρα ήρθε η ώρα να χαλάσει και το στοπ του παραθύρου οδηγού. Τελικά τα fiesta έχουν τα θεματάκια τους. Φτινοκατασκευη τα στοπ, χαλάνε για πλάκα.  Έχω Μόλις 15.000χλμ άρα ποσα ανοίγματα να εγιναν...?
Θα διαφωνησω αγαπητε. σε πολλα μοντελα και πολλες αλλες εταιριες αυτοκινητων οι γρυλοι των παραθυρων χαλανε για πλακα. vw polo του 03 11.000χλμ αλλαξαμε 2 φορες του οδηγου. σε polo του 2000 αλλαξαμε 6 φορες του οδηγου. Να μην αναφερω για τους ουρανους και στα 2 που επεσε η μοκετα και βαλαμε καινουργια....Toyota Corolla 98 εχω ξεχασει ποσες φορες αλλαξα γρυλο..(σε παω και σε πιο παλια μοντελα για να σου δωσω να καταλαβεις). Οποτε ..δεν συμφωνω . Αν σε αφησει καμια 10 φορες στο δρομο και παρεις λεωφορειο.... ή χρειαζεται να συμπληρωνεις λαδια 1.5 λιτρο καθε 2 μηνες ναι ..τοτε μαζι σου 100%. αλλα απο γρυλο παραθυρου εβγαλες τετοιο συμπερασμα??
 

Panosnaval7

Rookie
Aug 9, 2016
10
0
0
Mitsubishi lancer hatchback, 2009 ούτε λαμπάκι, ουτε κιχ...Το μόνο που με σώζει είναι η 8ετης εγγύηση. Θα μου πεις τι συγκρίνω...
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
Panosnaval7 said:
Mitsubishi lancer hatchback, 2009 ούτε λαμπάκι, ουτε κιχ...Το μόνο που με σώζει είναι η 8ετης εγγύηση. Θα μου πεις τι συγκρίνω...

Mitsubishi = Μαζι με την Honda παραμενει full Japan κατασκευη..Οντως..τι συγκρινεις  :D  :D Παρ ολα αυτα
Θεωρω οτι η Ford και κυριως τα Fiesta συγκριτικα εχουν τα λιγοτερα προβληματα. γι αυτο και ο κοσμος
τα προτιμαει. και οχι λογω τιμης γιατι δεν τα λες και φθηνα ! Καταλαβαινω και σεβομαι τον εκνευρισμο σου γιατι κι εγω σαν ψειρας που ειμαι θα ειχα τρελαθει.. ok234
 

Panosnaval7

Rookie
Aug 9, 2016
10
0
0
Βασικά δεν ειμαι ψειρας, απλά το λυσαν 3 φορές και ακόμα δεν ξέρουν τι φταίει (ford sfakainakis). Και δεν έχουν και αμάξι αντικατάστασης οπότε έχω χάσει όλη τη μέρα μου μεσα στο συνεργειο και μάλλον δεν θα το φτιάξουν. Χτυπάει το τζαμί στον τερματισμο του και ακούγεται, λένε ότι δεν φταίει το στοπ. Στα πίσω πάντως είχε χαλάσει ο γρυλλος. Anyway, ακόμα με 15.500 χλμ δεν έχει βγάλει μηχανικά ζητήματα.
 

theoanag

Member
May 23, 2018
112
47
28
Aν και το δικο μου ειναι ποιο παλιο ΜΚ7 τα fiesta εχουν θεματα με τους γρυλους και στο δικο μου εχουν αλλαχθει αρκετες φορες την τελευταια φορα μου ειχε κοπει καλωδιο στην πορτα .Σχετικα με τις προηγουμενες αναρτησεις  εχω ενα mazda 6 2009  δεκαετιας με σκληρη χρηση και τα μονα προβληματα που εχει βγλει περα απο τα service ειναι 2 λαμπες, Απο την αλλη αν και το fiesta ειναι μικροτερης κατηγοριας συγκριτικα ειναι ποιο στιβαρο και με πολη καλη οδηγικη συμπεριφορα.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Κρίμα που ταλαιπωρείστε με τόσο "χαζά" προβλήματα. Ομολογώ ότι στο mk6 μου (12ετίας με 250.000χλμ) δεν έχουν κάνει κιχ οι γρύλοι, φαντάζεστε πόσες φορές έχουν ανοιγοκλείσει. Πιστεύω ότι είναι θέμα τύχης αλλά και μάστορα, όταν το πας για έλεγχο/επισκευή.
Το ότι κόπηκε ένα καλώδιο στην πόρτα, εμένα μου λέει ότι κάποιος που έβαλε το χέρι του εκεί δεν τοποθέτησε σωστά την πλεξούδα (βαρέθηκε/βιαζόταν πιθανότατα) και από το άνοιξε/κλείσε ή τους κραδασμούς κόπηκε το καλώδιο. Το ότι χτυπάει το τζάμι, εμένα μου λέει ότι είναι προβληματικός ο γρύλος και δεν το στηρίζει σωστά, ή ότι για κάποιο λόγο έχουν χαλάσει οι γλύστρες μέσα στα λάστιχα της πόρτας. Και δε σταθεροποιείται σωστά το τζάμι. Αλλά όποιος δε θέλει να ζυμώσει, 10 μέρες κοσκινίζει (έτσι έλεγαν οι παλιοί). Αυτό πάει στα μαστόρια των αντιπροσωπειών, έχουμε χάσει τους έμπειρους μηχανικούς, γιατί οι αντιπρόσωποι κοιτάνε να μειώσουν τα κόστη και τα πιτσιρίκια με 400 ευρώ το μήνα μαθαίνουν στου κασίδη το κεφάλι (τι έχω πάθει με τις παροιμίες σήμερα)  qq
 

pk91

MK7
Member
Apr 28, 2016
250
46
28
32
Μετα απο αλλαγη μπαταριας ειπα να κανω reset στα παραθυρα ετσι ωστε να ανεβαινουν και να κατεβαινουν αυτοματα,δοκιμασα την κλασικη συνταγη με το κρατημα ψηλα και χαμηλα τον διακοπτη για 10 δευτερα με κλειστο και ανοιχτο αντιστοιχα το παραθυρο αλλα τιποτα δοκιμασα μεχρι και 1 λεπτο με τα ιδια αποτελεσματα,ξερει κανενας γτ και πως διορθωνεται?Ευχαριστω!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread