Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Καλά για το κόψιμο έχω αμφιβολία, γι'αυτό υπάρχουν τα κλεφτάκια...

Οι συναγερμοί που δίνουν δώρο είναι φθηνοί, δεν είναι άχρηστοι, απλά είναι πολύ βασικοί και συνήθως CANBus για να δουλεύουν με το εργοστασιακό χειριστήριο. Η Ford από όσο θυμάμαι βάζει κυρίως Meta, που κοστίζει κάπου στα 50-60ευρω.

Από την άλλη, μπορείτε να τους πείτε ότι θέλετε να βάλετε ένα σοβαρό Pandora ή Prizrak ή Cobra κλπ, να τους δώσετε όμως τη διαφορά των ~200€ που κάνει ο συναγερμός, και θα έχετε το επιθυμητό αποτέλεσμα.
 

spoumi

Member
Σεπτ. 15, 2018
116
15
18
Μοντέλο
MK8 ST
To κόψιμο μου έκανε μεγάλη εντύπωση κι εμένα γι αυτό και το ανέφερα.
Δεν το είδα προσωπικά με τα μάτια μου όμως.

Αν έβαζα συναγερμό θα προτιμούσα να πάω σε έναν ειδικό και να βάλω clifford/viper κι ας δώσω παραπάνω λεφτά αλλά θα είχα κάτι ολοκληρωμένο και αξιόλογο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: mk6car

Panos_Titanium

New member
MK7
Jan 16, 2021
93
29
18
Μοντέλο
MK7
Λιγο να βαλουμε τα πραγματα σε μια σειρα.Τοποθετηση συναγερμου χωρις κοψιμο δεν γινεται ακομα και να κλεψεις σημα με ανοιγμα καλωδιου με πεταλουδα ειναι παρεμβαση κακα τα ψεμματα. Ομως εδω ερχεται η διαφορα του καλου τεχνιτη με τον ατζαμη. Εαν ξερεις σε ποιο σημειο να απομονωσεις δλδ οχι εκει που κανει τσακισματα ή εκει που ειναι κοντα σε φυσα οπως επεισης και την ποιοτητα του δεσιματος που θα κανεις οπως και το ποσο καλα θα κανεις την κολληση εννοειται με κολλητηρι συμβαλουν στον να μην υπαρχουν ποτε προβληματα στο μελλον. Ενα επεισης προβλημα ειναι οι ατακτες καλωδιωσεις που ενας αλλος μαστορας οταν θα παει το αμαξι π.χ για βλαβη στον κλιματισμο θα δει οτι δεν βγαινει ενα εξαρτημα οποτε τιθα κανει , θα κοψει το καλωδιο του συναγερμου και ΟΤΑΝ τελειωσει θα το βαλει εκει με ταινεια και ολα καλα . Υστερα απο ολα αυτα μην αναρωτιομαστε γιατι οταν θα κλειδωνουμε δεν θα σβηνει π.χ η πλαφονιερα. Τελευταιο και καλυτερο να γινεται ΣΩΣΤΑ ο προγραμματισμος για να μην υπαρχουν false alarm , να κλειδωνουν σωστα την μιζα ωστε να μπορει το αμαξι μετα να παρει μπροστα. Μην σας φαινονται αυτα δεδαλωδη και χαωτικα απλα το σωστο συνεργατη θελει να βρεις και ολα καλα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: dtsef

dimosf1

Rookie
Σεπτ. 11, 2020
31
7
8
Μοντέλο
MK8
Πήγα σήμερα στον Σφακιανάκη και ρώτησα για συναγερμό και φιμε.
-Για τα φιμε μου είπε ότι είναι της American Standard και ότι δίνει εγγύηση εφόρου ζωής.
- Για τον συναγερμό μου είπε ότι είναι της Med και ότι αν παρουσιάσει οποιοδήποτε πρόβλημα ότι είναι στην εγγύηση και μπορώ να το πάω να το φτιάξουν. Σε όλα τα αμάξια αυτόν βάζουν και δεν υπάρχει δυνατότητα να μπει κάτι άλλο και να πληρώσω την διαφορά.

Του είπα να περιμένει ενημέρωση πριν μπει κάτι από τα 2 επάνω στο αμάξι. Οποιαδήποτε γνώμη για μάρκα φιμε και συναγερμού καλοδεχούμενη
 
Last edited:
  • Wow
Αντιδράσεις: dtsef

Panos_Titanium

New member
MK7
Jan 16, 2021
93
29
18
Μοντέλο
MK7
Για φιμε τρομερη ποιοτητα σε Lummar εχω μεινει τρομερα ευχαριστημενος . Για συναγερμο εχω αναφερει πιο πανω τι προτεινω
 
  • Like
Αντιδράσεις: dimosf1

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Οι μεμβράνες ASWF είναι γνωστές και αρκετά καλές, απλά πες του από πριν τι ποιότητα και τι VLT θέλεις, νομίζω μόνο οι Nano-ceramic έχουν νόμιμη σειρά για τα μπροστινά παράθυρα (πίσω βάζεις ότι θέλεις). Ο συναγερμός είναι όσο πιο απλός γίνεται, σειρήνα, αισθητήρες χώρου και παγίδες θυρών, αν σου κάνουν αυτά, τότε προχώρα το, αφού δεν μπορείς να ζητήσεις -και να πληρώσεις- κάτι καλύτερο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: dimosf1 and dtsef

dimitrinho

New member
May 10, 2019
69
49
18
37
Πειραιας
Μοντέλο
MK8
και οι xpel είναι πολύ καλές αυτές θα έβαζα αν δεν μου έβαζε τα φιμέ η αντιπροσωπεία όταν το αγορασα
 

Alex Spacho

Rookie
Dec 1, 2020
13
26
3
Μοντέλο
MK8
μάλιστα με όλα αυτά που γράφετε έχω ανησυχήσει λίγο αλλά μέχρι στιγμής 4 μηνες που έχω το αμάξι κανένα πρόβλημα, μου έβαλαν και εμενα στην αντιπροσωπεια car center στον πειραιά τον GT συναγερμό σαν δώρο. αν γίνει κάτι θα ενημερώσω
 
  • Like
Αντιδράσεις: CrookedHoe13

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Παιδιά μην αγχώνεστε, το έχουμε ξαναπεί, οι απλοί συναγερμοί, ειδικά οι CANBus, μπαίνουν πανεύκολα και δεν χρειάζονται ούτε καν ειδικές γνώσεις. Πρέπει να είσαι πολύ τσοπάνης για να καταφέρεις να εγκαταστήσεις λάθος αυτούς τους απλούς συναγερμούς. Άρα μην φοβάστε, το μοναδικό που παίζει ρόλο σε αυτές τις περιπτώσεις είναι το κόστος και οι περιορισμένες δυνατότητες του συναγερμού.
 

Panos_Titanium

New member
MK7
Jan 16, 2021
93
29
18
Μοντέλο
MK7
Παιδιά μην αγχώνεστε, το έχουμε ξαναπεί, οι απλοί συναγερμοί, ειδικά οι CANBus, μπαίνουν πανεύκολα και δεν χρειάζονται ούτε καν ειδικές γνώσεις. Πρέπει να είσαι πολύ τσοπάνης για να καταφέρεις να εγκαταστήσεις λάθος αυτούς τους απλούς συναγερμούς. Άρα μην φοβάστε, το μοναδικό που παίζει ρόλο σε αυτές τις περιπτώσεις είναι το κόστος και οι περιορισμένες δυνατότητες του συναγερμού.

Ειναι οι πιο απλοι 5 εντολες θελουν ολο και ολο για να παιξουν , αλλα εχω δει τσομπανη να μην μπορει να δωσει την σωστη εντολη ουτε για την μιζα να κλειδωνει
 

dimosf1

Rookie
Σεπτ. 11, 2020
31
7
8
Μοντέλο
MK8
Οι μεμβράνες ASWF είναι γνωστές και αρκετά καλές, απλά πες του από πριν τι ποιότητα και τι VLT θέλεις, νομίζω μόνο οι Nano-ceramic έχουν νόμιμη σειρά για τα μπροστινά παράθυρα (πίσω βάζεις ότι θέλεις).

Επειδη δεν εχω ασχοληθει ξανα με αντηλιακες μεμβρανες υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω στην ποιοτητα και στο VLT?
Επισης ολες οι εταιρειες εχουν Nano-ceramic?
Τελος για να γινει τοποθετηση βγαινουν γλυστρες ή ταπετσαρια?
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Το VLT πρέπει να είναι βάσει του σχετικού ΦΕΚ ώστε να είναι νόμιμες οι μπροστινές (οδηγού-συνοδηγού). Για την ποιότητα, πρέπει να κοιτάτε τα στοιχεία της κάθε μεμβράνης, θα δείτε ότι όσο καλύτερη η μεμβράνη, τόσο καλύτερα τα νούμερα.

Το Nano-ceramic που ανέφερα είναι συγκεκριμένο μοντέλο της ASWF που ρώτησες αρχικά, η οποία έχει σειρά με νόμιμο VLT (νομίζω 76%) και είναι από τις ποιοτικότερες σειρές της ASWF. Αντίστοιχα μοντέλα-σειρές έχουν κάποιες από τις καλές εταιρείες (όχι φθηνές), εγώ π.χ. στα τελευταία 3-4 αυτοκίνητά μου βάζω Madico που επίσης έχει σειρά με νόμιμο VLT.

Για την τοποθέτηση δεν χρειάζεται να βγει τίποτα, το περίεργο είναι να σου πουν ότι πρέπει να βγουν ταπετσαρίες, αλλά δεν είναι άγνωστη διαδικασία.
 
  • Like
Αντιδράσεις: dimosf1

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
Μίλησα με Παζαρόπουλο σχετικά με τον συναγερμό και τα φιμέ που δίνει δώρο και μου είπε τα εξής

"Ο συναγερμός που τοποθετείται είναι μάρκας GT. Οι αντηλιακές μεμβράνες είναι της εταιρείας AWSF."
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread