Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

puma-r

Original poster
Hero Member
May 9, 2010
1,004
0
0
μετα την μετατροπη οποτε εβρεχε εβρισκα νερα στο πατακι του οδηγου.μια,δυο,τρεις εντοπισα οτι εγλυφαν απο το καλυμα της κεντρικης πλεξουδας που συνδεει μηχανικα μερη με τον εγκεφαλο και το εσωτερικο του αυτοκινητου.αγορασα μαυρη σιλικονη και το στουμπωσα,απο τοτε δεν ξαναβραχηκα!
 

makisx10

Newbie
Dec 1, 2012
3
0
0
Εγω μετα απο βροχη μπορω να βαλω και χρυσοψαρα στο πατακι του οδηγου!!εφτιαξα τη πορτα,ακομα εμπαζε!!το πηγα σε μηχανικο ο οποιος με τη σειρα του το πηγε σε φανοποιο και υποτιθεται οτι το εφτιαξε....δεν ειμαι αισιοδοξος και περιμενω τις επομενες μερες να ριξει καμια βροχη να το επιβεβαιωσω...μακαρι να διαψευσθω αλλα δεν το βλεπω..
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
makisx10 said:
Εγω μετα απο βροχη μπορω να βαλω και χρυσοψαρα στο πατακι του οδηγου!!εφτιαξα τη πορτα,ακομα εμπαζε!!το πηγα σε μηχανικο ο οποιος με τη σειρα του το πηγε σε φανοποιο και υποτιθεται οτι το εφτιαξε....δεν ειμαι αισιοδοξος και περιμενω τις επομενες μερες να ριξει καμια βροχη να το επιβεβαιωσω...μακαρι να διαψευσθω αλλα δεν το βλεπω..
μην περιμένεις να βρέξει...πλάκωσέ το με το λάστιχο
 

makisx10

Newbie
Dec 1, 2012
3
0
0
Τελικως δεν διαψευσθηκα απλα,αλλα δικαιωθηκα πανηγυρικα!!!εβρεξε και παιρνει νερο ακομα!!!απο οτι ειδα το κατεβαζει απο μπροστα αριστερα στη γωνια διπλα απο το πενταλ του συμπλεκτη!!δεν ξερω τι να κανω και που να απευθυνθω,σηκωνω τα χερια ψηλα!!
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
makisx10 said:
Τελικως δεν διαψευσθηκα απλα,αλλα δικαιωθηκα πανηγυρικα!!!εβρεξε και παιρνει νερο ακομα!!!απο οτι ειδα το κατεβαζει απο μπροστα αριστερα στη γωνια διπλα απο το πενταλ του συμπλεκτη!!δεν ξερω τι να κανω και που να απευθυνθω,σηκωνω τα χερια ψηλα!!
στο σημείο που στάζει,δείχνει ότι οι νεροχύτες είναι βουλωμένοι...
 

makisx10

Newbie
Dec 1, 2012
3
0
0
Τελικα μετα και απο τη χθεσινη μπολικη πρωινη βροχη δεν πηρε μεσα ουτε σταγονα!!!οπως εγραψα και πριν σηκωνω τα χερια,δεν ξερω τι να πω!!!
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
Ακριβως το ιδιο προβλημα εχω κι εγω..

Αρχικα εβαζε απο την τσιμουχα της πλεξουδας (ΠΟΣΟ μπετοβλακες στη ford να τη βαλουν καθετα ξαπλωτη στη λαμαρινα αντι ορθια).. Την τεντωσα στη φλατζοκολλα και σταματησε..

Και τωρα ξαναβαζει.. Ειδα λοιπον εχθες οτι το βαζει απο τη γωνια μεσα απο την αρμοκολλα! Τρελο? Εχει ρωγμη η αρμοκολλα? Θα το λυσω συντομα, θα ξυσω κετσεδες σαπισμενους κτλ, θα βγει η μοκετα στον οδηγο και θα το περασω καινουργια αρμοκολλα..

Οι νεροχυτες ομως εχει κανεις ιδεα πως καθαριζουν?
 

darkath

Newbie
May 23, 2015
8
0
0
43
ξερει κανεις πως καθαριζουνε οι νεροχητες και που ειναι οι τρυπες>μηπως ειναι στα πλαινα δεξια κ αριστερα στην λαμαρινα εκει στον χωρο κατω απ το παμπριζ που βρισκεται το φιλτρο καμπινας?και μενα μου βαζει λιγο νερο οταν βρεχει δυνατα στα πατακια οδηγου κ συνοδηγου κι εχω την εντυπωση οτι γλυφει απ το σημειο που βρισκεται η ηλεκτροβανα του καλοριφερ,οποτε σιλικονη γυρω γυρω στην βαση και καθαρισα?
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
Εμενα ειχε τρελο fail στην αρμοκολλα.. Για να τη βρεις ομως πρεπει να βγαλεις την ασφαλειοθηκη!

1)Βγαζεις το λαστιχο που ακουμπαει στο καπω
2) ξεκλισπσαρεις το καπακι της ασφαλειοθηκης
3) Λυνεις 2 βιδες=>1 πισω απο την ασφαλειοθηκη, εκει που περνανε οι πλεξουδες κοντα και 1 δεξια και πισω απο το σερβοφρενο..
4) Εκει απο κατω στην ακρη θα δεις οτι εχει εναν οδηγο για τα νερα που καταληγει σε μια τρυπα και σκανε στον πλαστικο θολο.. Καθαριζεις οτι μπορεις.. Συνηθως εχει απειρα φυλλα και πευκοβελονες εκει..

Απο την αλλη μερια φανταζομαι πρεπει να βγαλεις το παγουρι του ψυγειου..

Προσοχη, οταν λυσεις και σηκωσεις την ασφαλειοθηκη δες μηπως εχει φθορα η αρμοκολλα.. Εμενα απο εκει εβαζε.. Ξηλωσα ολη την παλια και εβαλα καινουργια και απο μεσα και απεξω.. Επισης με ενα καλεμι και σφυρι τραβηξα 2 πολυ δυνατες στη λαμαρινα οδηγο των νερων για να γινει πιο φλατ και να φευγουν πιο ευκολα τα νερα..

Ριξε μια ματια σε 2 φωτος απο μεσα και απεξω.. (αρχικα μου εβαζε και απο τις τσιμουχες των πλεξουδων κι εφαγαν φλατζοκολλα).. Στην εξω φωτο προσεξε την ΤΡΥΠΑΡΑ που εχει και μπαινανε τα νερα (εχω αφαιρεσει μερος της φλατζοκολλας εκει)..

Μεσα (η μαυριλα ειναι το λερωμα που εχει κανει η διαρροη επειδη παρεσερνε τη φλατζοκολλα που ειχα βαλει στις τσιμουχες):
image1_2.jpg


Εξω:
image2_2.jpg


Προβλημα με νερα τελος!
 

darkath

Newbie
May 23, 2015
8
0
0
43
ξερει κανενας που ακριβως βρισκονται οι νεροχυτες αριστερα και δεξια  σε fiesta mk4 που φευγουν τα νερα?μπορω να σκαλισω με κανα ψιλο κατσαβιδι καλεμι κτλ απο κατω χωρις να βγαλω ασφαλειοθηκες παγουρι νερου?
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread