Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

yannis_s

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
πηγα να παρω το αυτοκινητο το απογευμα και το αυτοκινητο ηταν νεκρο. και οχι απο μπαταρια.
εβαλα το κλειδι και με το που γυρισα το διακοπτη δεν δουλεψε η αντλια βενζινης εσβησαν ολα τα λαμπακια απο το καντραν αλλα. η οθονη εβγαζε μονο παυλες και το κοκκινο λαμπακι αναβοσβηνε.
στην αρχη το πηρα για μπαταρια αλλα αναψα τα φωτα και ολα λειτουργουσαν κανονικα.

ανοιξα εκλεισα το διακοπτη 2-3 φορες αλλα εκανε το ιδιο.
δουλεψε το αυτοκινητο μολις εβγαλα το κλειδι απο το διακοπτη 2-3 φορες. το περιεργο ειναι οτι δεν αναψε το check engine. στο elm 327 που εχω εβγαλε σαν κωδικους σφαλματων
U2510
U0155
U0121
U0100
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
39
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • #2
U2510-code not found σε προγραμμα για κινητο-immobilizer fault στο internet
U0155-lost communication with instrument panel cluster(IPC) control module και στα 2 το ιδιο...
U0121-lost communication with anti-lock brake system(ABS) control module και στα 2 το ιδιο...
U0100-lost communication with ECM/PCM ''A'' και στα 2 το ιδιο...

Γιαννακο κοινος εχεις θεμα με το immobilizer!!!δοκιμασε με το δευτερο κλειδι εαν σου κανει το ιδιο ;)
 

yannis_s

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
αυτο καταλαβα και εγω απο την στιγμη που πηρε μπροστα μολις εβαλα και εβγαλα το κλειδι και πηρε μπροστα
 

leon

New member
Aug 4, 2012
50
0
0
46
ΠΥΡΓΟΣ
Έχω πρόβλημα με την ανάφλεξη του κινητήρα. Γυρίζει αλλά δεν ενεργοποιείται. Την μπαταρία την μέτρησα και είναι εντάξει.
Το περίεργο είναι πως δεν μου βγάζει καμία ένδειξη. Όμως το φιέστα δεν παίρνει μπρος. Πρόκειται για ηλεκτρολογικό πρόβλημα, μπλοκάρισμα ή μηχανολογικό; Οποιος ξέρει σχετικά ας με ενημερώσει 
 
μπορει η γειωση της μηχανης με την μπαταρια να μην κανει καλη επαφη. Το εχω συναντησει παλιοτερα σαν προβλημα με παρομοια συμπτωματα. Αλλιως η μπαταρια δεν αντεχει αμπερ εκκινησης και γονατιζει
 

leon

New member
Aug 4, 2012
50
0
0
46
ΠΥΡΓΟΣ
Στην περίπτωση αυτή τι να κάνω; Να  αποσυνδέσω και να ξαναφορτίσω την μπαταρία;

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1381250760[/time]
Υπάρχει περίπτωση να χάλασε και η αντλία βενζίνης; Βέβαια στο καντράν δεν έχω κάποια αρνητική ένδειξη.Όλα τα λαμπάκια είναι κανονικά
 

leon

New member
Aug 4, 2012
50
0
0
46
ΠΥΡΓΟΣ
Στέλιο σε ευχαριστώ! Θα το κοιτάξω. Εάν έχει χαλάσει η αντλία βενζίνης και δεν τροφοδοτεί πως το καταλαβαίνουμε αυτό; Πάντως δεν έχω κάποια ένδειξη στο καντράν
 
μονο απο τον θορυβο. Αν δεν την ακους να γυρναει με το που πρωτογυρισει το κλειδι και αναψουν τα λαμπακια. Αν δεν την ακουσεις τοτε κοιτας ασφαλεια αντλιας και αν ειναι οκ τοτε χτυπας το ντεποζιτο με κατι μαλακο για να την ξεμπλοκαρεις.
 

leon

New member
Aug 4, 2012
50
0
0
46
ΠΥΡΓΟΣ
Σε ευχαριστώ! Θα κάνω μια προσπάθεια αύριο μήπως και καταφέρω να κινηθεί. Θα σου πω αν καταφέρω κάτι
 

leon

New member
Aug 4, 2012
50
0
0
46
ΠΥΡΓΟΣ
Στέλιο τελικά ήταν αντλία βενζίνης. Η ενημέρωσή σου ήταν σημαντική! Έφερα μάστορα να δει το αμάξι και του είπα να χτυπήσει απαλά το ντεπόζιτο. Πραγματικά το αμάξι πήρε μπρος και η αντλία ξεκόλλησε. Το πήγα συνεργείο και αύριο θα βάλω καινούρια. Μου είπαν κοστίζει 70 ε χωρίς το φλοτέρ ή 120 ε όλο το σετ αν δεν βρει ακριβώς την ίδια. Σε ευχαριστώ!
 
Βαλε μοτερακι μονο .δεν αξιζει να βαλεις φλοτερ, μονο στην περίπτωση που εχει μικροδιαφορες και δεν ταιριάζει το δικό σου.

Είναι σημαντικό να το γνωρίζουν όσοι έχουν πνιχτές αντλίες (μέσα στο ντεπόζιτο) πως με χτύπημα ξεκολλάει γιατί αν είσαι στην μέση του πουθενά μόνο το χτύπημα σε "σώζει"  ;D
 

leon

New member
Aug 4, 2012
50
0
0
46
ΠΥΡΓΟΣ
Στο ρεζερβουάρ υπήρχε νερό κ λίγο χώμα. Φανταστείτε τι βενζίνες μας βάζουν. Τελικά κράτησα το ίδιο φλοτέρ κ αλλάχτηκε μόνο η εσωτερική αντλία. Τελικά η όλη διαδικασία κόστισε 120 ε.
 

leon

New member
Aug 4, 2012
50
0
0
46
ΠΥΡΓΟΣ
Έχω κάνει 155.000 χλμ.Είναι και η πρώτη φορά που μου έμεινε το αυτοκίνητο και που παρουσίασε πρόβλημα. Τώρα δουλεύει πάλι σαν καινούριο!
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
leon said:
Έχω κάνει 155.000 χλμ.Είναι και η πρώτη φορά που μου έμεινε το αυτοκίνητο και που παρουσίασε πρόβλημα. Τώρα δουλεύει πάλι σαν καινούριο!
και αυτό επειδή κάτω δεν έχετε καλές βενζίνες,αλλίως δεν θα είχε βγάλει τίποτα
 

leon

New member
Aug 4, 2012
50
0
0
46
ΠΥΡΓΟΣ
Ναι και πήγαινα και σε γνωστής εταιρείας για καλύτερα. Τώρα θα το ψάξω περισσότερο για καλό βενζινάδικο
 
στην ουσια δεν ειναι χωμα. ειναι καταλοιπα που στεγνωνουν στα τοιχωματα που εχει το ντεποζιτο οταν μενει για καιρο ακίνητο και με λιγη βενζινη στο ρεζερβουαρ.
Ειναι καθαρα ο τροπος που λειτουργει το αυτοκινητο. Δεν εχει σημασια αν ειναι καλη η βενζινα η οχι αφου και στην αθηνα οσα χτυπανε αντλια είναι κοκκινα τα ρεζερβουαρ για τον λογο που προανεφερα.
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
Αν ο βενζινάς σέβεται τον πελάτη του, αυτό που έχει να κάνει είναι να αλλάζει σε προβλεπόμενα διαστήματα τα φίλτρα των αντλιών του απο τη μεριά του (ναι έχει και εκεί φίλτρα). Τωρα αν γίνει καμία στραβή και περάσουν λάσπες και λοιπα σκουπίδια, τι να σου κάνει και το φίλτρο βενζίνης του αυτοκινήτου. Μαλλον θελει λύσιμο όλο το ρεζερβουάρ αποστράγγιση της βενζίνης και πλύσιμο το εσωτερικό με πιεστικό, ή με ότι άλλο το πλένουνε, στέγνωμα και επανατοποθέτηση κάπως έτσι δεν γίνεται Στέλιο;
 

leon

New member
Aug 4, 2012
50
0
0
46
ΠΥΡΓΟΣ
Στέλιο αυτή τη χρονιά έβαζα συχνά Vpower. Το αμάξι δούλευε καλά, αλλά μήπως έχει συνθετικά η συγκεκριμένη βενζίνη και με τον καιρό δημιουργούν κρούστα. Το αυτοκίνητο είναι συνέχεια σε κίνηση γιατί το χρησιμοποιώ καθημερινά. Τώρα θα βάζω απλή αμόλυβδη όπως παλιά.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread