Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

MozAk

Original poster
New member
Jan 3, 2011
71
0
0
32
Καλησπέρα παίδες,έχω πολύ καιρό να μπώ....
Παρουσιάστηκε ένα θέμα στο αυτοκίνητο μου.....
Λοιπόν κάτι πρέπει να τρέχει με τα φρένα,ο δρόμος βέβαια είναι απαίσιος στην Λαμία αλλά πιάνει ΠΑΝΤΑ το abs όταν πατάω απότομα το φρένο ακόμα και όταν είμαι με 1η κάτω απο 20χλμ.Τα λάστιχα είναι τα continental sportcontact 3 και έχουν 12.000 χλμ και τα έχω με πίεση 32 μπροστά 31 πίσω...τα είχα και 30 μπρός και 28 πίσω αλλά και πάλι το ίδιο πρόβλημα έχω...δεν ξέρω τι φταίει.Με πήρανε και απο την Φορντ να πάω το αυτοκίνητο να μου αλλάξουν ένα σωληνάκι που έχει πρόβλημα σε κάποια μοντέλα??Μήπως φταίει αυτό?Κάτι πρέπει να γίνει πάντως γιατί κάνω τον σταυρό μου εάν πατήσω απότομα το φρένο.
 

panos.l

Pro Member
Aug 9, 2010
476
0
0
ΑΘΗΝΑ
www.fordliatiras.gr
Τσέκαρε γι αρχή τα απλά όπως σου είπε ο Στέλιος! Τα λάστιχά σου σε τι κατάσταση είναι?
Το λαμπάκι των φρένων να φανταστώ δεν ανάβει έτσι? Αν δεν λυθεί το πρόβλημα με αφού κάνεις τα 2 παραπάνω και εφόσον το πρόβλημα είναι πραγματικό πρέπει να ψαχτεί καλά το αυτοκινητό σου! Μπορεί να είναι ακόμα και από κάποιο ρουλεμάν τροχού...Να έχει χαλάσει-φθαρεί η διαβάθμιση του abs δλδ! Αλλά αυτό είναι ακραίο και συνήθως συμβαίνει σε αυτούς που αλλάζουν ρουλεμάν και κατά την τοποθέτηση το πεθαίνουν στις σφυριές!!Γι αυτό πήγαινε σε κάποιον να το κοιτάξει το αυτοκίνητο!
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
Mozak το αυτοκινητο απο Κιλκις το πηρες; Ρωταω γιατι γνωστος μου που το πηρε απο εδω το ιδιο προβλημα ανεφερε (προβλημα με αυτο το σωληνακι δεν ηταν τοποθετημενο καλα)!
 

MozAk

Original poster
New member
Jan 3, 2011
71
0
0
32
Ναι το αυτοκίνητο το πήρα απο το κιλκίς!!!!Τα λάστιχα είναι σε πάρα πολύ καλή κατάσταση,θα κοιτάξω αυτό με τα πίσω φρένα!Όσο για το σωληνάκι έχει καμια σχέση με τα φρένα ή είναι για άλλη λειτουργία?
 
MozAk said:
Ναι το αυτοκίνητο το πήρα απο το κιλκίς!!!!Τα λάστιχα είναι σε πάρα πολύ καλή κατάσταση,θα κοιτάξω αυτό με τα πίσω φρένα!Όσο για το σωληνάκι έχει καμια σχέση με τα φρένα ή είναι για άλλη λειτουργία?
Αν όντως υπάρχει πρόβλημα με το σωληνάκι πήγαινε για τσεκ στην αντιπροσωπεία ή πήγαινέ το σε φρενόμετρο για να δεις αν σου δημιουργεί πρόβλημα το σωληνάκι. Η μέτρηση θα πρέπει να σου δείξει μεγάλη διαφορά πέδησης ανά άξονα και έτσι θα δικαιολογεί την λειτουργία του ABS..που λογικά θα έπρεπε το αυτοκίνητο να τραβάει στην πέδηση. Κάνε έλεγχο σε τακάκια μπροστά να δεις αν έχουν την ίδια φθορά η δεξιά με την αριστερή μεριά.   
 

KWSTAS.S FIESTA

New member
Oct 4, 2012
60
0
0
γεια σας! το fiestaki μου από τότε που το αγόρασα έχει θέμα με το abs συνεχώς ενεργοποιείται και σε πολύ χαμηλές ταχύτητες 20-30km. έχω ακούσει τα ποιο τρελά και δυστυχώς πιάστηκα και θύμα πετώντας πολλά λεφτά.....  είναι το mk7 1.4cc με τις 16'' t1r ενός χρόνου, καινούριους δίσκους γνήσιους, τακάκια twr, και σωληνάκια υψηλής, πίσω σιαγόνες ferrodo, πίεση στα λάστιχα σωστή. οι αντιπροσωπίες λένε είναι λογικό. εγώ έχω οδηγήσει και άλλο fiesta και δεν είχε κάποια τέτοια ευαισθησία. πάντως και ένα παλικάρι από κτεο και γνωστοί που το έχουν οδηγήσει λένε πως ενεργοποιείται με το παραμικρό. μπορεί να πει καμιά ιδέα κάποιος? δεν αντέχω άλλο. δυο φορές έχω τρακάρει με 30km εξαιτίας του abs ελεοοος  :mad: AR15firing
 

m@kro

Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
ποιας χρονιάς είναι τα λάστιχα σου (το λάστιχο γράφει ημερομηνία παραγωγής) και ποσά χιλιόμετρα έχεις κάνει?
 

KWSTAS.S FIESTA

New member
Oct 4, 2012
60
0
0
εναμισι χρονο ειναι τα λαστιχα και αυτο το θεμα το εχω απο τοτε που το αγόρασα δηλαδη δυομισι χρονια και εχω αλλαξει 2 φορες pilot exalto και αλλη μια pzero nero και τωρα t1r. και εχω κανει 8000km  τα εχω γυρίσει και μπρος πισω
 

m@kro

Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
τι χρήσει τα κάνεις? χειρόφρενα σπιναρίσματα ταρζανιές κτλ κτλ....
μπρος πίσω ποσά χιλιόμετρα έχεις να τα κάνεις?
 

KWSTAS.S FIESTA

New member
Oct 4, 2012
60
0
0
οχι φυσικα το ζορίζω το αμαξι αλλα ποτε χειροφρενα πριν 2000 τα εφερα μπρος πισω. το abs λειτουργει σωστα σε υψηλες ταχυτητες αλλα χαλια στις χαμηλες.



το πηγα και σε φρενομετρο και μου ειπαν οτι ειναι οκ
 

m@kro

Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
σε ρωτάω γιατί το έχω πάθει και εγώ ακριβώς το ίδιο πράγμα αλλά με το  παλιό μου mk6. και ναι ήταν τα λάστιχα. επίσης κοίταξε αν το παθαίνεις όταν είναι γυαλί ο δρόμος. αν σου το κάνει τότε ( ναι ) δικαιολογείτε να το πάθεις διότι σε τέτοιες συνθήκες κανένα λάστιχο δεν δουλεύει σωστά το abs.
 

KWSTAS.S FIESTA

New member
Oct 4, 2012
60
0
0
αφου λεω και ποιο πανω πως εχω αλλαξει λαστιχα και δεν εφτιαξε. ξερεις τι αλλο μπορεί να ειναι?
 

m@kro

Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
σου το κάνει κάθε φορά που πατάς φρένο με λίγα χιλιόμετρα?
 

KWSTAS.S FIESTA

New member
Oct 4, 2012
60
0
0
οχι καθε φορα αλλα αν το κανει φαντασου οτι ειχε ο δρομος μια πολυ μικρη κλιση και αντι να φρεναρι συνέχιζε σαν να μην παταγα φρενο
 

m@kro

Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
εγώ πάντως θα ορκιζόμουν ότι είναι τα λάστιχα. γιατί το πάθαινα και εγώ πολλές φορές ιδίως με τα yokohama s drive. με το που έβαλα τα ContiPremiumContac 2 σταμάτησαν όλα.
δεν ξέρω αν γνωρίζουν κάτι άλλο τα παιδιά από εδώ μέσα.....

επίσης κοίτα να έχεις την σωστή πίεση στα ελαστικά σου.
 

KWSTAS.S FIESTA

New member
Oct 4, 2012
60
0
0
αυτο το θεμα που μου λες να δω λεει για ρεγουλάρισμα πραγμα που γινετε αυτοματα στα φιεστα αν και το ειχαμε κοιταξει και για λαστιχα που λεω ποιο πανω οτι δεν ειναι γιατι εχω αλλαξει 3ης φορες. σε φρενομετρο το πηγα και ρουλμαν δεν εχω αλλαξει . το φρενομετρο εδειξε μπροστα 254 259 και πισω 193 192



η πιεση ειναι σωστη οτι λεει η φορδ.  31 26 αν και να πω την αληθεια ειχα δοκιμασει και 31 28 αλλα καμια βελτιωση
 

DarthFiesta

Pro Member
Nov 29, 2010
723
0
0
41
το ιδιο θεμα υπαρχει κ σε μκ6 1.4..με λαστιχα bridgestone..οποτε δεν ειναι θεμα ελαστικων..!το κοινο που εχει μαζι σου ειναι οτι φοραει τακακια ferrodo..!!
 

KWSTAS.S FIESTA

New member
Oct 4, 2012
60
0
0
αληθεια? ferrodo φοραω μονο σιαγωνες και trw τακακια. τελικα τι κανατε με το mk6?



μήπως γνωρίζει κάποιος πως θα μπορούσα να το απενεργοποιήσω για να σωθώ?
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
KWSTAS.S FIESTA said:
μήπως γνωρίζει κάποιος πως θα μπορούσα να το απενεργοποιήσω για να σωθώ?
Υποθέτω οτι φοράς aftermarket ανάρτηση (μάλλον σκληρή) και για αυτό επεμβαίνει συνέχεια το ABS, σκέψου ας πουμε οτι με τη μαμά ανάρτηση στο φρενάρισμα έχει σχεδιαστεί απο την εταιρεία ώστε να "γονατίζει" το αμάξι για να ανακτά πρόσφυση και έτσι ρυθμίστηκε απο το εργοστάσιο το ABS.
Υπάρχει κάτι που μπορείς να κάνεις είναι να ξεγελάσεις τον αισθητήρα, πώς; βάζοντας στον αισθητήρα abs ροδέλα/ες απο ορείχαλκο και κάνοντας τα πειράματά σου να δείς που βρίσκεσαι απο εμπλοκή abs. Αυτο το γραφω με κάθε επιφύλαξη γιατί ισχύει εν μέρη.   
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread