Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Επειδη λοιπον την πατησα μολις χθες με διαρροη που την ειδα μονος μου στην πυλωτη του σπιτιου,συμπληρωσα  απεσταγμενο νερο ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ  στα νεας γενιας αυτοκινητα.
ΜΗΝ ΑΝΑΚΑΤΕΥΕΤΑΙ ΤΑ ΑΝΤΙΨΥΧΤΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΣΥΝΘΕΣΗ.
Στην περιπτωση των g2 της VW  ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΗΜΙΚΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ και το παραφλου γινεται λασπωδες και σκουριαζει ο κινητηρας εσωτερικα μεσα σε 2 ημερες.
Επειδη λοιπον το ηξερα- ΜΟΝΟ ΑΠΕΣΤΑΓΜΕΝΟ ΝΕΡΟ- και πηγα αντιπροσωπεια.
Εκει μου το επιβεβαιωσαν οτι πραγματι ειναι ετσι.
Τωρα περιμενουμε το λαστιχακι στεγανοποιησης απο Γερμανια καπου 10 ημερες.
ΗΜΑΡΤΟΝ ΕΦ ΟΣΟΝ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΝΑ ΤΟΣΟ ΦΘΗΝΟ
ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΟ?
ΣΚΟΤΩΜΑ ΘΕΛΟΥΝ.
ΘΑ ΑΠΑΙΤΗΣΩ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ
ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ 1ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ 6 ΜΗΝΕς.
 

cgkevrek

Newbie
Jun 8, 2016
9
0
0
Και συ το ίδιο πρόβλημα?
Σε ποιο συνεργείο πήγες?
Σου είπαν ότι περιμένουν το ανταλλακτικό από Γερμανία? Δεν το έχει η ford hellas?
Πως γίνεται η διαδικασία? Και γω στο περίμενε είμαι για τα ανταλλακτικά!
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Παζαροπουλο Πετρου Ραλλη.
Δυστυχως η ford απο οτι φαινεται εναι για πολλα κλωτσιδια.
Φιλε μου αν εισαι στο περιμενε ,τουλαχιστον μην κυκλοφορεις το αυτοκινητο.
Μου ειπαν οτι ξεκιναει η διαρροη μικρη και καποια στιγμη αποτομα χανει τα νερα ολα.
Καταλαβαινεις λοιοπν ,αν μεινει ο κινητηρας απο νερα ,τι παθαινει.
Μετα αντε τρεχα γυρευε.
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Ίσως αυτός είναι και ο λόγος για τους 8 κινητήρες που είδες χαλασμένους. Τι χρονιάς/μήνα είναι το δικό σου Karby? Λογικά κάποια στιγμή πρέπει να το διόρθωσε το πρόβλημα η Ford στην παραγωγή, αν μιλάμε για κατασκευαστικό πρόβλημα και όχι απλά για κάποια παρτίδα προβληματικών εξαρτημάτων. Εμένα πάντως παραδόξως δεν φαίνεται να έχει κάτι προς το παρόν. Είχα πει και στο περυσινό σερβις να τσεκάρουν αν έχει κάποιο θέμα και το δικό μου, και ο τεχνικός την επόμενη μου είπε κατηγορηματικά ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Τώρα πως ήταν τόσο βέβαιος δεν μπορώ να ξέρω, αλλά ελπίζω να έχει δίκιο...
Καλά ξεμπερδέματα πάντως και στους δυο σας!
 

giorgosk

Rookie
Feb 28, 2015
26
0
0
athina
Καλημέρα παιδιά πάλι έχω πρόβλημα διαροης παραφλου τη Δευτέρα πάω για ετήσιο σέρβις κ πολύ φοβάμαι αν θα χρειαστεί άνοιγμα του κινητήρα αν το πρόβλημα είναι στο γνωστό λαστιχάκι εντός του. Τρία χρόνια κ 25000 χλμ.ειναι αδικαιολογητη αυτή η ταλαιπωρία
 
Oct 10, 2015
122
4
19
Φιλε μου συνονοματε Γιωργο, ελπιζω μην ειναι παλι αυτη η τσιμουχα που κανουν 1 μηνα να την φερουν και να λυθει ολη η δεξια πλευρα του κινητηρα! {γιατι με την συγκεκριμενη αστοχια την εχω πατησει και γω} τοτε αν επαναλαβεται το σφαλμα να λιωνει η τσιμουχα καθε 2-3 χρονια, τοτε μιλαμε για ενα αποτυχημενο πλασαρισμα τησ εταιρειασ Ford {fiesta}  ενα αυτοκινητο που πλεον δεν αξιζει να κυκλοφορει με αρκετες μηχανολογικες ατελειες! εχω δει και εχω ακουσει πολλα για αυτα τα ecoboost, το νεο Nissan micra 2017 θα μου ειναι οτι πρεπει, συγνωμη αλλα με την φορντ φιεστα υπαρχουν πολλες αμελειες!
 

giorgosk

Rookie
Feb 28, 2015
26
0
0
athina
Σωστά φίλε Γιώργο βέβαια μου είπαν πως αν η επισκευή αφορά το λαστιχάκι παίρνει 4 μέρες λόγω δοκιμών (?).αλλά πέραν της καθυστέρησης με προβληματιζει κ το άνοιγμα του κινητήρα μακάρι να το αποφύγω...
 

Georgia89

Member
Oct 25, 2015
231
6
18
ΧΑΝΙΑ
To ιδιο θεμα εχω κ εγω στο ψυγειο με αποτελεσμα να προσθετω παραφλου καθε δυο - τρεις μηνες. αν και εξωτερικα δεν εχω δει νερα ή κατι άλλο που να δηλωνει απωλεια.
και οχι τιποτα αλλο μου λενε οτι δεν ειναι και κατι. μεσα στην εβδομαδα θα επισκεφθω την αντιπροσωπεια διοτι λογο ηλιου (μαλλον) εχουν χαλασει καποια πιξελ απο τον μετρητη της οπισθοποριας. θα παω προετοιμασμενη και διαβασμενη κι ας μου πουνε τιποτα....
 

Sharky

New member
Apr 14, 2012
82
3
8
Χανιά
Συγγνώμη το προβλημα αυτό με το παραφλού δεν έχει λυθεί? είμαι μεταξύ i20 turbo που μόλις ήρθε Ελλάδα και fiesta, με την ζυγαριά να κλείνει προς fiesta λογω εμφάνισης και μονο αλλα αν είναι να μην έχουν διορθωθεί οι παιδικές ασθένειες του ecoboost δεν υπάρχει λόγος να κοιτάζω προς ford! Παω στην αξιοπιστία της Hyundai και ας είναι λίγο λιγότερο όμορφο!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Τι να πω, παιδική ασθένεια, συμφωνώ, αλλά από το 2013 μέχρι σήμερα και να συνεχίζει να είναι παιδική ασθένεια;

Από την άλλη, ξέρεις αν και το i20, νεοφερμένο όπως γράφεις, έχει παιδικές ασθένειες;
 

Georgia89

Member
Oct 25, 2015
231
6
18
ΧΑΝΙΑ
Εμενα τελικα μου είπαν ότι η διαρροη είναι από την αντλία νερού η οποία και αλλάχτηκε την Δευτερα. Για να δουμε τωρα ποτε θα ξανα βλάλω παραφλου!
 

Sharky

New member
Apr 14, 2012
82
3
8
Χανιά
kostg said:
Τι να πω, παιδική ασθένεια, συμφωνώ, αλλά από το 2013 μέχρι σήμερα και να συνεχίζει να είναι παιδική ασθένεια;

Από την άλλη, ξέρεις αν και το i20, νεοφερμένο όπως γράφεις, έχει παιδικές ασθένειες;
Το σκέφτομαι και αυτο! Αλλα αυτο έχει και 5 χρόνια εγγύηση εργοστασιακή! Όχι 2+3 της πλάκας ,το ξέρω γιατί έχω το fiesta mk6 (2003) και έχω και Hyundai (coupe 2002) Μεγάλο μπέρδεμα! Μάλλον για fiesta με βλέπω πάντως γιατί είναι ωραίο .....αλλα θα χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο και δεν το θέλω.
 

giorgosk

Rookie
Feb 28, 2015
26
0
0
athina
Το πιο  ασχημο φιλε sharky ειναι αν αυτη η "παιδικη ασθενεια" της διαρροης θεραπευεται μετα την αντικατασταση της ελαττωματικης (;) ροδελας ή εαν μετα την επισκευη κ καποιο χρονικο διαστημα το προβλημα επανερχεται κ γινεται χρονιο.Για την πληροφορηση των φιλων παντως εμενα αλλαχτηκε την προηγουμενη βδομαδα αυτό το λαστιχακι στο εσωτερικο του κινητηρα ,η φορντ κρατησε το αυτοκινητο μεσα τρεις μερες για την ωρα φαινεται οτι η διαρροη σταματησε κ εχει σταθεροποιηθει η σταθμη μεταξυ max-min.θα συνεχισω βεβαια να τσεκαρω κ βλεπουμε.Περσι μου ειχαν αλλαξει τρομπα νερου για το ιδιο προβλημα .Να ναι καλα παντως τα παιδια του σαιτ κ ιδιαιτερα ο φιλος karby για την αμεση κ ακριβη απαντηση του
 

Sharky

New member
Apr 14, 2012
82
3
8
Χανιά
giorgosk said:
Το πιο  ασχημο φιλε sharky ειναι αν αυτη η "παιδικη ασθενεια" της διαρροης θεραπευεται μετα την αντικατασταση της ελαττωματικης (;) ροδελας ή εαν μετα την επισκευη κ καποιο χρονικο διαστημα το προβλημα επανερχεται κ γινεται χρονιο.Για την πληροφορηση των φιλων παντως εμενα αλλαχτηκε την προηγουμενη βδομαδα αυτό το λαστιχακι στο εσωτερικο του κινητηρα ,η φορντ κρατησε το αυτοκινητο μεσα τρεις μερες για την ωρα φαινεται οτι η διαρροη σταματησε κ εχει σταθεροποιηθει η σταθμη μεταξυ max-min.θα συνεχισω βεβαια να τσεκαρω κ βλεπουμε.Περσι μου ειχαν αλλαξει τρομπα νερου για το ιδιο προβλημα .Να ναι καλα παντως τα παιδια του σαιτ κ ιδιαιτερα ο φιλος karby για την αμεση κ ακριβη απαντηση του
Δηλαδή τώρα στα καινούρια δεν το έχουν διορθώσει? μου φαίνεται απίστευτο! Εσένα  Γιώργο τι μοντέλο είναι? πότε το αγορασες εννοώ,γαμωτο για i20 με βλέπω,φτου! Η για fiesta 1.5 diesel
 

giorgosk

Rookie
Feb 28, 2015
26
0
0
athina
Οκτώβριο του 13 ecoboost 100hp. 25000 χλμ.Αν διαβάσει κάποιος φίλος ας μας ενημερώσει για μεταγενεστερο μοντέλο
 
Oct 10, 2015
122
4
19
Το δικο μου που εμφανισε το ιδιο προβλημα διαρροης, Η μηχανη ειναι Δεκεμβριος 2013, εγω το πηρα στα χερια μου Ιανουαριο 2014 εχει κανει 23000 χλμ, η φλαντζα αλλαχτηκε στα 16000 χλμ
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Μπορεί κάποιος από τους παθόντες να μας ενημερώσει , αν γνωρίζει, ποιό είναι τελικά το πρόβλημα; Διαβάζουμε γιά φλάτζα η λαστιχάκι η κακή εφαρμογή αντλίας νερού. Πάντως σε κάποιον εξουσιοδοτημένο που ρώτησα μου είπε ότι είναι κλασσική περίπτωση κακής εφαρμογής όχι αστοχίας υλικού.
 

Sharky

New member
Apr 14, 2012
82
3
8
Χανιά
Πρεπει να είναι του 13 όσα έχουν το προβλημα, και του 12-13 σε focus αφου εκει πρωτοχρησιμοποιηθηκε ο ecoboost. Θέλω να πιστεύω ότι εαν το πάρω τώρα αρχές του 17 θα έχουν φτιάξει την παλιοφλαντζα, που για να αλλαχτει σου κατεβάζουν τον μισό κινητηρα! Απ´οτι ξέρω. Εαν υπάρχουν κρούσματα στο club με μοντελα 14,15 η 16 καλο θα ήταν να μας ενημερώσουν. Ευχαριστω.
 

GRF

Rookie
Jan 28, 2016
48
0
0
Το δικό μου είναι 2/13 και έως τώρα 24000 δεν έχω πρόβλημα.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread