Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

cgkevrek

Newbie
Jun 8, 2016
9
0
0
nsofi said:
Και εγώ 27-5-14 το έχω αγοράσει και έχει 5 χρόνια εγγύηση.  Ηταν η 5ετια μέσα στη προσφορά του αυτοκινήτου. Δεν ισχύει για όλα;
Όταν το αγόρασα, το πήρα μεταχειρισμένο από τον όμιλο Σφακιανάκη, 6 μηνών αυτοκίνητο, μου είπε ο πωλήτης 2 φορές κατόπιν ερωτήσεώς μου, ότι το αυτοκίνητο έχει 2+3 χρόνια εγγύηση. Όταν τον ρώτησα τι σημαίνει 2+3 μου είπε πως τα 2 χρόνια είναι η βασική εγγύηση που δίδεται και καλύπτει τα πάντα και τα υπόλοιπα 3 χρόνια είναι προσφορά της FORD, η οποία καλύπτει σχεδόν τα πάντα εκτός από κάποιες καλύψεις που χάνονται. Επίσης τον ρώτησα αν χρειάζεται να κάνω κάτι εγώ ως νέος ιδιοκτήτης και μου είπε πως όχι μιας και αυτά όλα πλέον είναι ηλεκτρονικά. Εγώ λοιπόν είχα μείνει με την εντύπωση πως το αυτοκίνητο έχει 5 χρόνια εγγύηση. Τώρα όμως που χρειάστηκε να ανατρέξουμε σ αυτήν αποδείχτηκε ψέμα.

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1465475857[/time]
The Ace said:
Αν και αυτό είναι οριακά αποδεκτό, ακόμα και εκτός εγγύησης να ήσουν, καλό θα ήταν να μπορούσες να κράταγες κάποια "απόδειξη" ότι πήγες μέχρι εκεί, έστω ότι τους έκανες κάποιο τηλέφωνο.

Ο τεχνικός σύμβουλος που είδε τότε το αυτοκίνητο δεν μπήκε στη διαδικασία να ανοίξει εντολή εισόδου, αλλά παραδέχεται όταν πήγα για service ότι είχα περάσει προ δύο εβδομάδων να το δούμε. Προφανώς τα γραπτά μένουν αλλά τα προφορικά ξεχνιούνται αλλά ελπίζω να μην φτάσουμε σε τέτοιο σημείο.

Ε ? Από πότε μια αλλαγή τσιμούχας απαιτεί "καινούρια ανταλλακτικά" για ότι βγει ? Μήπως έχουν χαλάσει/πάρει και άλλα εξαρτήματα ?

Όχι, δε μου είπαν κάτι τέτοιο. Προφανώς θέλοντας να ανεβάσουν το κοστολόγιο, μου λένε θα σου βάλουμε καινούργια ανταλλακτικά σε ότι αφαιρέσουμε, που πολύ αμφιβάλλω αν θα έκαναν και κάτι τέτοιο.

Και αυτό πρώτη φορά το ακούω, υποτίθεται ότι η "δωρεάν" οδική βοήθεια είναι άνευ όρων και χωρίς πολλά σου-ξου-μου, το ρώτησα επί τούτου 2-3 φορές και μου το είπε έτσι ακριβώς ο πωλητής στη ΒΕΛΜΑΡ στη Λαυρίου.

και μένα μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση όταν το ρώτησα. η δικαιολογία ήταν ότι έχει διεγνωσθεί βλάβη στο αυτοκίνητο οπότε δεν ειναι αξιόπλοο και δεν μπορει να λαβει οδικη βοηθεια. Μου είπε ο τύπος πως μόλις το φέρεις να το επισκευασεις εδω θα λάβεις άμεσα και την οδική βοήθεια που δικαιούσαι. Και σκέφτομαι εγώ με το φτωχό μου μυαλό. Πως ο τεχνικός που έκανε το σερβις υπέγραψε οτι όλα ΟΚ και μ αφησε να φύγω τη στιγμή που από την άλλη υποστηρίζουν ότι το αυτοκίνητο δεν ειναι αξιόπλοο? Μήπως δε μου έδωσαν την οδική βοήθεια για να πάω να το επισκευάσω σ αυτούς και όχι αλλού???

Για όλα τα παραπάνω, προφανώς και πρέπει να κάνεις χοντρή φασαρία στη FH....

Τα έχω εκθέσει όλα στη FORD HELLAS και περιμένω απάντηση.
nsofi said:
Και εγώ 27-5-14 το έχω αγοράσει και έχει 5 χρόνια εγγύηση.  Ηταν η 5ετια μέσα στη προσφορά του αυτοκινήτου. Δεν ισχύει για όλα;
Όταν το αγόρασα, το πήρα μεταχειρισμένο από τον όμιλο Σφακιανάκη, 6 μηνών αυτοκίνητο, μου είπε ο πωλήτης 2 φορές κατόπιν ερωτήσεώς μου, ότι το αυτοκίνητο έχει 2+3 χρόνια εγγύηση. Όταν τον ρώτησα τι σημαίνει 2+3 μου είπε πως τα 2 χρόνια είναι η βασική εγγύηση που δίδεται και καλύπτει τα πάντα και τα υπόλοιπα 3 χρόνια είναι προσφορά της FORD, η οποία καλύπτει σχεδόν τα πάντα εκτός από κάποιες καλύψεις που χάνονται. Επίσης τον ρώτησα αν χρειάζεται να κάνω κάτι εγώ ως νέος ιδιοκτήτης και μου είπε πως όχι μιας και αυτά όλα πλέον είναι ηλεκτρονικά. Εγώ λοιπόν είχα μείνει με την εντύπωση πως το αυτοκίνητο έχει 5 χρόνια εγγύηση. Τώρα όμως που χρειάστηκε να ανατρέξουμε σ αυτήν αποδείχτηκε ψέμα.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
cgkevrek said:
Όταν το αγόρασα, το πήρα μεταχειρισμένο από τον όμιλο Σφακιανάκη, 6 μηνών αυτοκίνητο, μου είπε ο πωλήτης 2 φορές κατόπιν ερωτήσεώς μου, ότι το αυτοκίνητο έχει 2+3 χρόνια εγγύηση. Όταν τον ρώτησα τι σημαίνει 2+3 μου είπε πως τα 2 χρόνια είναι η βασική εγγύηση που δίδεται και καλύπτει τα πάντα και τα υπόλοιπα 3 χρόνια είναι προσφορά της FORD, η οποία καλύπτει σχεδόν τα πάντα εκτός από κάποιες καλύψεις που χάνονται. Επίσης τον ρώτησα αν χρειάζεται να κάνω κάτι εγώ ως νέος ιδιοκτήτης και μου είπε πως όχι μιας και αυτά όλα πλέον είναι ηλεκτρονικά. Εγώ λοιπόν είχα μείνει με την εντύπωση πως το αυτοκίνητο έχει 5 χρόνια εγγύηση. Τώρα όμως που χρειάστηκε να ανατρέξουμε σ αυτήν αποδείχτηκε ψέμα.

Αυτό που σου είπαν απλά δεν στέκει, ούτε λογικά αλλά ούτε και σε δικαστήριο. Δεν ξέρω αν έχεις τα αρχικά χαρτιά του αυτοκινήτου, αλλά στο δικό μου αναφέρεται η περίοδος εγγύησης, που είναι επίσης 5 χρόνια (χωρίς κάποια διάκριση).

Μπορείς να βρεις ακριβώς το σημείο που σου είπαν ότι "δεν ισχύει η εγγύηση" ?
 

cgkevrek

Newbie
Jun 8, 2016
9
0
0
The Ace said:
Αυτό που σου είπαν απλά δεν στέκει, ούτε λογικά αλλά ούτε και σε δικαστήριο. Δεν ξέρω αν έχεις τα αρχικά χαρτιά του αυτοκινήτου, αλλά στο δικό μου αναφέρεται η περίοδος εγγύησης, που είναι επίσης 5 χρόνια (χωρίς κάποια διάκριση).

Μπορείς να βρεις ακριβώς το σημείο που σου είπαν ότι "δεν ισχύει η εγγύηση" ?

Μπήκε ο τεχνικός σύμβουλος στο ηλεκτρονικό σύστημα, χτύπησε τον αριθμό πλαισίου του αυτοκινήτου και του έδειξε ότι η εγγύηση έλειξε στα 2 χρόνια, δλδ στις 16/5/2016. Δεν υπάρχει η εξτρα 3ετία! Ποιο μοντέλο ακριβώς έχεις εσύ?
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Εγώ έχω το μοντέλο που φαίνεται στο profile μου, κάτω ακριβώς από τo όνομά μου σε κάθε post μου, αλλά δεν έχει καμία απολύτως σημασία. Σου είπαν κατά τη διάρκεια της πώλησης ότι έχεις 5 χρόνια (έστω 2+3, άσχετα που αυτή η διάκριση μικρή σημασία έχει), και σήμερα σου λένε ότι "μπήκαμε στο σύστημα και βλέπουμε ότι έχει λήξει η εγγύηση" ? Αυτό πλησιάζει επικίνδυνα στα όρια της παραπλάνησης και παραποίησης προς οικονομικό όφελος. Κάτι σε γραπτό έχεις για αυτά που σου είχε πει ο πωλητής κατά τη διάρκεια της πώλησης ? Ή ακόμα καλύτερα, δεν μπορείς να ψάξεις να βρεις τον εν λόγω πωλητή ?
 

cgkevrek

Newbie
Jun 8, 2016
9
0
0
The Ace said:
Εγώ έχω το μοντέλο που φαίνεται στο profile μου, κάτω ακριβώς από τo όνομά μου σε κάθε post μου, αλλά δεν έχει καμία απολύτως σημασία. Σου είπαν κατά τη διάρκεια της πώλησης ότι έχεις 5 χρόνια (έστω 2+3, άσχετα που αυτή η διάκριση μικρή σημασία έχει), και σήμερα σου λένε ότι "μπήκαμε στο σύστημα και βλέπουμε ότι έχει λήξει η εγγύηση" ? Αυτό πλησιάζει επικίνδυνα στα όρια της παραπλάνησης και παραποίησης προς οικονομικό όφελος. Κάτι σε γραπτό έχεις για αυτά που σου είχε πει ο πωλητής κατά τη διάρκεια της πώλησης ? Ή ακόμα καλύτερα, δεν μπορείς να ψάξεις να βρεις τον εν λόγω πωλητή ?

Σε γραπτό δεν έχω κάτι αλλά να βρω τον εν λόγω πωλήτη, ναι μπορώ να το κάνω!
Περιμένω πρώτα να δω τι θα μου πουν από τη Ford για να δω πως θα κινηθώ από δω και στο εξής!
 

cgkevrek

Newbie
Jun 8, 2016
9
0
0
cgkevrek said:
Σε γραπτό δεν έχω κάτι αλλά να βρω τον εν λόγω πωλήτη, ναι μπορώ να το κάνω!
Περιμένω πρώτα να δω τι θα μου πουν από τη Ford για να δω πως θα κινηθώ από δω και στο εξής!

Έχεις το 1000cc το απλό (ατμοσφαρικό) ή το ecoboost?
 

nsofi

New member
Aug 14, 2014
66
0
6
Και εμένα μαζί με τα χαρτιά του αυτοκινήτου μου παρέδωσαν επίσημο έγγραφο που αναφέρει επακριβώς τη διάρκεια της εγγύησης. Πρώτη άδεια κυκλοφορίας 27-5-14 λήξη εγγύησης 26-5-2019. Το αναφέρει ξεκάθαρα.
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Και σε μένα υπήρχε επίσημο έγγραφο παράτασης της εγγύησης γιά άλλα τρία χρόνια, υπο μορφή συμφωνητικού . Μάλιστα ανέγραφε και το ποσό 250 euro περίπου, το οποίο δεν πλήρωσα εννοείται, ήταν στην τιμή αγοράς του αυτοκινήτου.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Όλοι φαίνεται να έχουμε την γραπτή επέκταση εγγύησης, η οποία αναφέρει κανονικότατα ημερομηνίες έναρξης και λήξης της εν λόγω εγγύησης, χωρίς μάλιστα να κάνει κάποιο διαχωρισμό μεταξύ "εργοστασιακής" και "εξουσιοδοτημένο"/αντιπροσώπου. Είναι ακριβώς 5 χρόνια από την ημερομηνία αγοράς του οχήματος.

Αν λοιπόν δεν έχεις κάποιο χαρτί, τότε δύο ενδεχόμενα: ή δεν είχε ποτέ 5ετη εγγύηση (και άρα εξαπατήθηκες από τον πωλητή), ή έχει αλλά δεν έχεις το χαρτί (αλλά τότε γιατί είδαν μόνο 2ετη εγγύηση στο σύστημα ?). Στην πρώτη περίπτωση κυνηγάς τον πωλητή και τον Σφακιανάκη για την παραπλάνηση, στην δεύτερη ζητάς χαρτί και να διευθετηθούν όλες οι αστοχίες του συστήματος.

Σε κάθε περίπτωση δεν πληρώνεις τίποτα μέχρι να ολοκληρωθεί η παραπάνω διαδικασία.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Στη δική μου περίπτωση πάντως, έχω το χαρτί (συμβόλαιο) επέκτασης εγγύησης, αλλά και στην προσφορά που μου έκανε ο πωλητής πριν αγοράσω το αυτοκίνητο, έγραφε ότι θα έχει 5 χρόνια εγγύηση. Έχεις κρατήσει την προσφορά να δεις αν το γράφει, οπότε και να έχεις κάτι γραπτό (πέραν του προφορικού);
 

diam84

New member
Dec 7, 2013
69
0
0
Και εγώ έχω το χαρτί επέκτασης της εγγύησης που ήταν δώρο +3 χρόνια
 

cgkevrek

Newbie
Jun 8, 2016
9
0
0
diam84 said:
Και εγώ έχω το χαρτί επέκτασης της εγγύησης που ήταν δώρο +3 χρόνια

Ποιο μοντελο εχεις?
το απλο ατμοσφαιρικο η το ecoboost?

Αν θυμαμαι καλα σαν δικαιολογια αναφερθηκε οτι το απλο ατμοσφαιρικο εχει 2 χρονια ενω το ecoboost 2 συν 3
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
cgkevrek said:
Ποιο μοντελο εχεις?
το απλο ατμοσφαιρικο η το ecoboost?

Αν θυμαμαι καλα σαν δικαιολογια αναφερθηκε οτι το απλο ατμοσφαιρικο εχει 2 χρονια ενω το ecoboost 2 συν 3

Ε ? Και αυτό πρώτη φορά το ακούω, τα 5 χρόνια εγγύησης ήταν γενικότερα για όλα τα Ford, νομίζω ούτε καν μόνο για το Fiesta (καλά, αυτό το "μόνο για Ecoboost" δεν το έχω δει πουθενά). Δεν είπες ότι στο είχε πει ξεκάθαρα ο πωλητής ?
 

cgkevrek

Newbie
Jun 8, 2016
9
0
0
The Ace said:
Ε ? Και αυτό πρώτη φορά το ακούω, τα 5 χρόνια εγγύησης ήταν γενικότερα για όλα τα Ford, νομίζω ούτε καν μόνο για το Fiesta (καλά, αυτό το "μόνο για Ecoboost" δεν το έχω δει πουθενά). Δεν είπες ότι στο είχε πει ξεκάθαρα ο πωλητής ?

Ναι μου το χε πει... και γω κοιμομουν ησυχος... τωρα ομως  που χρειαστηκε?  Η εγγυηση ηταν 2ετης... αυτη ηταν η απαντηση τους στο σερβις...
 

diam84

New member
Dec 7, 2013
69
0
0
Το ecoboost αλλά δεν έχει σημασία. Η εγγύηση της Ford είναι 2 χρόνια. Τα +3 είναι δώρο και εννοείται ότι τα έχω σε χαρτί και το  έχω διαβάσει (πανω-κατω) για να ξέρω τι μου γίνεται από όταν το πήρα.
 

cgkevrek

Newbie
Jun 8, 2016
9
0
0
Να σας ρωτήσω λιγάκι κάτι!
Το χρώμα του υγρού στο παγούρι του ψυγείου έχει χρώμα ροζ.

Μετά το θέμα που προέκυψε με το αμάξι μου αγόρασα από πρατήρι της shell παραφλού έτοιμο προς χρήση ώστε να συμπληρώνω σε περίπτωση που δω σημαντική πτώση στη στάθμη.

το ερώτημά μου είναι το εξής. το παραφλού που αγόρασα έχει χρώμα γαλάζιο-μπλε. υπάρχει πρόβλημα με το διαφορετικό χρώμα στο παγούρι του ψυγείου?

υποθέτω ότι το παταφλού είναι ένα πράγμα unisex για όλα τα αυτοκίνητα... Συμφωνείτε???
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Στο δικό σου αυτοκίνητο πρέπει να μπει το ροζ κανονικά. Δεν ξέρω αν έχεις πρόβλημα αν βάλεις το μπλε (νομίζω όχι αν και ξέρω ότι δεν πρέπει να έχεις μισό μισό αλλά ή το ένα ή το άλλο). Το μπλε είναι για παλαιότερα αυτοκίνητα.
Για καλό και για κακό βάλε το ροζ που είναι και το σωστό..
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Όχι, δεν είναι unisex, καθώς υπάρχουν πολλές διαφορετικές ποιότητες, συστάσεις, περιεκτικότητες κλπ. Και φυσικά δεν πρέπει να τα αναμίξουμε, καθώς μπορεί να προκαλέσεις και σοβαρή ζημιά στον κινητήρα!
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Έχω την εντύπωση ότι τα χρώματα έχουν να κάνουν με τα υλικά κατασκευής του κινητήρα του ψυγείου και τον σωληνώσεων πχ αντλίες κολάρα  κτλ. Άρα μην το ρισκάρεις.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Όχι, μην το αναμίξεις. Πάρε από ένα μαγαζί Ford το παραφλού της Ford που το αραιώνεις μισό μισό με νερό και θα είσαι ΟΚ. Η αντλία είναι η πρώτη που ενδεχομένως θα την ακούσει, βάζοντας διαφορετικής σύστασης παραφλού. Και μακροπρόθεσμα τα κολάρα κλπ.
Την έχω "πατήσει" όταν ήταν πιο καινούριο το mk6 μου.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread