Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Panic 26

Pro Member
Feb 2, 2014
412
0
0
32
Καλημέρα και καλή χρονιά maniacs! Σήμερα πήγα το αυτοκίνητο για service και μου βρήκαν κι εμένα μικρή διαρροή παραφλού. Όπως στον Χρήστο, έτσι κι εμένα μου είπαν ότι πρόκειται για αστοχία υλικού  (έχει θέμα μια τσιμούχα). Το αυτοκίνητο το πήρα βέβαια και μου είπαν να το ξαναπάω όταν με πάρουν τηλέφωνο όταν θα έρθει το ανταλλακτικό. Επίσης μου είπαν να τσεκάρω που και που το παραφλού και αν χρειάζεται να συμπληρώσω. Αυτά.
 

Panic 26

Pro Member
Feb 2, 2014
412
0
0
32
mk1 Stelios said:
Που ειναι η τσιμούχα αυτή?
Τσιμούχες υπάρχουν σε περιστρεφόμενα μέρη όπως αντλία νερου...
Στέλιο, θα σε γελάσω. Δε θυμάμαι. Όταν το ξαναπάω, θα ρωτήσω. Βέβαια, μη φανταστείς τρελή διαρροή. "Δάκρυζε" όπως είπε και ο monsieur...
 

chrisdentalcare

Original poster
Rookie
Mar 10, 2014
40
6
8
Γλυφάδα
Καλησπερα και απο μενα και χρονια πολλα, καλη χρονια. Ηδικη μου τσιμουχα ηταν μια στρογυλλη εσωτερικα στον κινητηρα. Δηλαδη ανοιξαν τον καθρεφτη του κινητηρα για να την αντικαταστησουν.
Η ατυχια ηταν οτι επειδη δεν ειχε ξανασυμβει αυτο επρεπε να ανοιξουν τον κινητηρα για να δουν τι φταιει καθοτι δεν υπηρχε διαρροη απο αλλου.
Ως εκ τουτου εμεινε το αμαξι στην αντιπροσωπεια περιπου 3-4 βδομαδες επειδη περιμεναμε να ερθει το ανταλακτικο.
αφου πηρες το αμαξι και σου ειπαν να το πας οταν ερθει το υλικο νομιζω οτι δεν θα ταλαιπωρηθεις πολλες μερες!!!
Συμβουλη!!! Αν και γενικα ειναι καλα παιδια ολοι εκει μεσα (Σφακιανακης) να τους εχεις απο κοντα.
 

Panic 26

Pro Member
Feb 2, 2014
412
0
0
32
chrisdentalcare said:
Καλησπερα και απο μενα και χρονια πολλα, καλη χρονια. Ηδικη μου τσιμουχα ηταν μια στρογυλλη εσωτερικα στον κινητηρα. Δηλαδη ανοιξαν τον καθρεφτη του κινητηρα για να την αντικαταστησουν.
Η ατυχια ηταν οτι επειδη δεν ειχε ξανασυμβει αυτο επρεπε να ανοιξουν τον κινητηρα για να δουν τι φταιει καθοτι δεν υπηρχε διαρροη απο αλλου.
Ως εκ τουτου εμεινε το αμαξι στην αντιπροσωπεια περιπου 3-4 βδομαδες επειδη περιμεναμε να ερθει το ανταλακτικο.
αφου πηρες το αμαξι και σου ειπαν να το πας οταν ερθει το υλικο νομιζω οτι δεν θα ταλαιπωρηθεις πολλες μερες!!!
Συμβουλη!!! Αν και γενικα ειναι καλα παιδια ολοι εκει μεσα (Σφακιανακης) να τους εχεις απο κοντα. 
H ίδια τσιμούχα ήταν και σε εμένα νομίζω. Στον Παζαρόπουλο το πήγα εγώ. Από ό,τι κατάλαβα η εργασία είναι μιάμιση μέρα περίπου. Το θέμα είναι να έρθει το ανταλλακτικό. Ίσως να είναι πιο γρήγοροι σε εμένα χάρη σε 'σένα  giggle
 

chrisdentalcare

Original poster
Rookie
Mar 10, 2014
40
6
8
Γλυφάδα
Ναι εχει αρκετη δουλιτσα γιατι ανοιγουν ολο το πλα'ι'νο του κινητηρα! Απο τοτε δεν εχει υπαρξει παλι θεμα διαρροης. Τον επομενο μηνα παω για το δευτερο ετησιο service και θα τους πω να το τσεκαρουν παλι.
 

Panic 26

Pro Member
Feb 2, 2014
412
0
0
32
chrisdentalcare said:
Ναι εχει αρκετη δουλιτσα γιατι ανοιγουν ολο το πλα'ι'νο του κινητηρα! Απο τοτε δεν εχει υπαρξει παλι θεμα διαρροης. Τον επομενο μηνα παω για το δευτερο ετησιο service και θα τους πω να το τσεκαρουν παλι.
Όταν το κάνεις το service,  αν μπορείς πες μας το έγινε.
 

chrisdentalcare

Original poster
Rookie
Mar 10, 2014
40
6
8
Γλυφάδα
Καλησπέρα στη παρέα και πάλι.  Έκανα το δεύτερο service του αυτοκινητου πριν 1 βδομάδα (42000km).  Όλα καλά.  Καμιά διαρροή .....τίποτα απολύτως.  Το όχημα είναι κομπλε. Άλλαξαν τα καθιερωμένα. ....λάδι. ...διάφορα φίλτρα . .....κάρτα καυσαερίων. .......συντήρηση ταμπουρων  πισω και αλλαγή τακάκια. ......όλα μαζι 315 ευρώ. .......τσούζει λίγο θα έλεγα ετσι;;;;;;;
 
Oct 10, 2015
122
4
19
Καλησπερα παιδια, δεν ξερω να χειριζομαι pc και φορουμ, ελπιζω να με βοηθησετε!!!! εγινα μελος σας διοτι ειμαι κατοχο Ford fiesta 100 hp ecoboost, εχω και εγω προβλημα μαλλον με το παραφλου, σταζει απειροελαχιστα απο κατω, οχι παντα ομως... το εχουν γεμισει ενα δαχτυλο πανω απο το max το παρακολουθω και παντα ειναι εκει γυρω στο μαχ! σερβισ του εκανα το φλεβαρη!
 
Oct 10, 2015
122
4
19
Σε ευχαριστω για την απαντηση, γτ εχω αρχισει και ανησυχω! ειναι δηλαδη κατι σοβαρο? παντως παραμενει στην ενδειξη μαξ, εχει κατεβει παρα πολυ λιγο, απειροελαχιστο! να παρω τηλεφωνο στο σερβις, η να το αφησω να το παω στο προγραμματισμενο σερβισ σε 2 μηνες, απλα να ελεγχω την σταθμη του? Ουφ... σορρυ παιδια αλλα εχω αγχωθει μηπως ειναι κατι σοβαρο! μηπως επειδη το εχουν γεμισει πολυ και αυτο το λιγο που χανει ειναι λογικο?
 

Panic 26

Pro Member
Feb 2, 2014
412
0
0
32
Γιωργος79 said:
Σε ευχαριστω για την απαντηση, γτ εχω αρχισει και ανησυχω! ειναι δηλαδη κατι σοβαρο? παντως παραμενει στην ενδειξη μαξ, εχει κατεβει παρα πολυ λιγο, απειροελαχιστο! να παρω τηλεφωνο στο σερβις, η να το αφησω να το παω στο προγραμματισμενο σερβισ σε 2 μηνες, απλα να ελεγχω την σταθμη του? Ουφ... σορρυ παιδια αλλα εχω αγχωθει μηπως ειναι κατι σοβαρο! μηπως επειδη το εχουν γεμισει πολυ και αυτο το λιγο που χανει ειναι λογικο?
Δεν ξέρω αν διάβασες τα προηγούμενα posts σε αυτό το θέμα, αλλά καλό είναι να τους ρωτήσεις αν υπάρχει το ανταλλακτικό, γιατί πρέπει να έχεις το ίδιο θέμα που είχα κι εγώ και ενα-δύο άλλα μέλη. Θα ανοίξουν το πλαϊνό του κινητήρα για την αντικατάσταση και θα θέλουν μιάμιση μέρα. Όσο έχεις παραφλού εντός ορίων, δεν έχεις θέμα, απλώς έλεγξε αν υπάρχει το ανταλλακτικό, μην περιμένεις άδικα.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
μπορει να χανει απο οπουδηποτε. Κοιτα προσεκτικά για ίχνη απο ασπρίλες, έτσι θα βρεις απο που χάνει...
 
Oct 10, 2015
122
4
19
Ωραια την Δευτερα πρωι θα παρω ενα τηλεφωνο στο σερβις, το χω το αυτοκινητο 1,5 χρονο ελπιζω να το καλυπτει το σερβις, αλλα παραξενο μου φαινεται που το σερβισ το εκανα το φλεβαρη, παρατηρησα τοτε την σταθμη ολων των υγρων, (γτ δεν πολυ εχω και εμπιστοσυνη) μου εκανε εντυπωση που το ειχαν παραγεμισει το παραφλου 1 με 1,5 δαχτυλο πιο πανω απο το μαχ, και με αυτο το απειροελαχιστο που σταζει (και οχι παντα... μαλλον οταν κανω μακρυνες αποστασεις...) εχει φτασει η σταθμη του στην ενδειξη μαχ. μετα απο 8 μηνες! Ελπιζω ολα καλα να ειναι και να μην ειναι κατι σοβαρο
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Όταν λες στάζει σε πιο μέρος ακριβός. Στο ύψος του ψυγείου ,στο τιποζιτάκι ή πιο πίσω? Ρίξε μια ματιά στο ψυγείο για να αποκλήσεις ότι είναι αυτό. Αν χάνει το ψυγείο σου θα δεις ροζ η λευκούς λεκέδες. Δεν χάνει πάντα μάλλον γιατί χάνει όταν ανεβάζει θερμοκρασία λόγο της συστολής διαστολής.
 
Oct 10, 2015
122
4
19
Σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον και που με βοηθατε! Φιλε μου το εκανα με την χαρτοπετσετα κατω εκει που σταζει, το υγρο ειναι ελαφρυ ροζ, σταζει λιγο πιο πισω απο το ψυγειο ετσι οπως το βλεπω, οχι πολυ μια παλαμη πιο πισω καπου τοσο το υπολογιζω.
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
Μπορει να ναι καπου αλλου κ να γλυφει κ να φαινεται εκει.

Βαλε το χερι σου κατω απο το δοχειο να δεις αν τυχον εχει τπτ αντιψυκτικο,αλλιως απο καμια αντλια μετα αν δακρυζει λιγο.

Κ κακως που το ειχαν γεμισει 1-1,5 δαχτυλο πανω απο το μαξ.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread