Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

chrisdentalcare

Original poster
Rookie
Mar 10, 2014
40
6
8
Γλυφάδα
Καλησπερα σε ολους!!! Εχω το χιλιαρι fiesta ecoboost 100ps. Το πηρα πριν ενα χρονο. Μπορω να πω οτι ειμαι απολυτα ευχαριστημενος!!! Πριν απο 20 ημερες πηγα στη ford Σφακιανακης για το πρωτο service. Ολα πηγαν καλα αλλα μου ειπαν για πιθανη διαρροη ψυκτικου υγρου που φαινοταν κατω απο τον κομπρεσορα του aircondition. Μου ειπαν να το παω σε μια βδομαδα για να σιγουρευτουν.

Να μη τα πολυλεω ...το ξαναπηγα και μου ειπαν οτι οντως υπαρχει διαρροη παραφλου. Μαλιστα μου ειπαν οτι πρεπει να αφησω το αμαξι μεσα για να το ψαξουν. Τελικα ελυσαν τον καθρεπτη του κινητηρα και μου ειπαν οτι δεν ειχε κουμπωσει καλα μια τσιμουχα εσωτερικα!!!! Μου ειπαν οτι προκειται για αστοχια υλικου απο τη κατασκευη του και πως δεν εχει ξαναπαρουσιαστει τετοιο ελλατωμα στα νεα fiesta!!!! Επισης μου ειπαν οτι καλυπτομαι απο εγγυηση και θα φτιαχτει συμφωνα με τα προτυπα της ford.

Το θεμα ειναι οτι το αμαξι ειναι ηδη μεσα 10 ημερες και μου ειπαν οτι θα χρειαστουν ακομα πιθανον 5 με 10 εργασιμες μερες για να ερθει το ή τα ανταλλακτικα απο Γερμανια!!!!

Και ερωτω1) Αυτη η βλαβη ειναι σοβαρη;
και 2) Οντως αργουν τοσο πολυ να ερθουν τα ανταλακτικα ή μου λενε μπαρουφες;;;;;

Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας!!!
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Αν μείνει χωρίς παραφλου η μηχανή θα χαλάσει
Τώρα το πρώτο πράγμα που πρέπει να σκεφτείς είναι αν έχει κατασκευάσει η ford αυτό το ανταλλακτικό.Μην ξεχνάς ότι είναι νέο μοντέλο.
Αν υπάρχει όντως,τότε κάνει 4 μέρες αεροπορικά ή 20 μέρες με το τρένο.Οι μέρες είναι εργάσιμες και όχι ημερολογιακές
 

chrisdentalcare

Original poster
Rookie
Mar 10, 2014
40
6
8
Γλυφάδα
Προφανώς εννοείς ότι θα χαλάσειη μηχανή αν χρησιμοποιουσα το αυτοκίνητο χωρίς να πάω να το φτιαξω.

Τώρα που είναι στην αντιπροσωπεία με λυμένο τον  καθρεπτη δε έχει φόβο.

Αν δεν κατασκευάζει η Fordααυτό το ανταλλακτικό τι γινεται; Θα μείνει ετσι;
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Θα χαλάσει αν ο κινητήρας λειτουργήσει χωρίς αυτό επειδή θα ανεβάσει θερμοκρασία
Επεσες στην περίπτωση.Η ford θα το κατασκευάσει αλλά το πότε ούτε οι ελληνικές εισαγωγικές εταιρίες δεν το ξέρουν
 

chrisdentalcare

Original poster
Rookie
Mar 10, 2014
40
6
8
Γλυφάδα
Καταλαβα!!!!!!! Δηλαδή να παρακαλάμε να υπάρχειτο αανταλλακτικό στη ford!!!!!! Βασικά αν γνωρίζεις από μηχανολογικα πρόκειται για ένα στρογγυλό λαστιχακι-τσιμουχα στην εσωτερική πλευρά του καθρέπτη του κινητηρα! Μου το έδειξαν και είπαν ότι είναι κατασκευαστικη αστοχία υλικου!!!!!!

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1394967169[/time]
Αν όντως δεν έχει κατασκευάσει η Ford αυτό το ανταλλακτικό  και περιμένουμε πότε θα το κατασκευάσει. ..υπάρχει τροπος να τους πιέσω εγώ με κάποιο τηλεφωνο, email,  διεύθυνση;;;;

...γιατί βλέπω να μας πιάνει το καλοκαίρι!!!!!
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
ενα ανταλλακτικο απο γερμανια μπορει να κανει και 20 ημερες να ερθει. συνηθως έρχονται στις 4 μερες και στα ελτα το κρατανε αλλες 10.

το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να απαιτησεις αμαξι αντικαταστασης.

αν και εγω μυριζομαι οτι μαλλον κανανε καποια λαλακια στο λυσιμο και προσπαθουν να βρουν τροπο να το φτιαξουν, αλλα και παλι τιποτα δεν μπορεις να κανεις εκτος απο το να απαιτησεις αμαξι αντικαταστασης.

(αλλη μια πληγη στην ελλαδα; τα αμαξια αντικαστασης είναι για για τους πελατες, όχι για την γκομενα του μηχανικου που δεν εχει αμαξι...)
 

cRis

Member
Jun 16, 2013
260
0
16
Εγώ δέχομαι όλα όσα λες.. Αστοχίες υλικού συμβαίνουν.. Είναι συχνό φαινόμενο σε πολλά καινούρια αυτοκίνητα κ γι αυτό υπάρχει κ η εγγύηση άλλωστε..!
Κ μιας που το λες καλό θα ήταν να τσεκαριστούμε κ όλοι μας με τα 1000αρια για το εν λόγω θέμα... Γιατί μάλλον θα μιλάμε με παρτίδα προβληματική.

Αυτό που θα με πονήρευε κ θα με προβλημάτιζε λίγο είναι που κρατήσανε το αμάξι μέσα..
Δηλαδή το κυκλοφορούσες ένα χρόνο με τη διαρροή(αυτή τη μικρή - που δεν δημιουργησε πρόβλημα) ... Κ τώρα για 10-20 μέρες μέχρι να έρθει το τσιμουχάκι.. Πρέπει να μείνει μέσα;

Ίσως αυτό που λέει μεστά ο τούρμπομάνιακ είναι πολύ πιθανό.

Όπως κ να χει κ επειδή είναι ο σφακιανάκης-μεγάλο μαγαζάκι δηλαδή- αφενός πρέπει να ζητήσεις κ να πάρεις αυτοκίνητο αντικατάστασης εφόσον το έχεις ανάγκη πάντα..
Και αφετέρου να μην ανησυχείς διότι κ κάτι λάθος στο λύσιμο να έκαναν, θα το φτιάξουν καλύτερα απο καινούριο, καθώς ο έλεγος απο τον γενικό εισαγωγέα είναι πολύ αυστηρός κ δεν θα ρίσκαραν επουδενί να χρεωθούν κακή δουλειά.

Γεγονός αποτελεί δε, πως αν κ η φορντ μπορεί να μην είναι... Η πιο αξιόπιστη μάρκα του κόσμου (καμία δεν είναι πλέον).. Επικοινωνιακά, απο θέμα μάρκετινγκ και άφτερ σέιλς σαπόρτ σκίζει.
Οπότε ποτέ δεν θα σε "αφήσει".
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
scorpion said:
αυτό δεν ισχύει Αλέξη

οποιος εχει παραγγειλει απο το εξωτερικό και είχε την ατυχία να ειναι ο ελτα παραληπτης, μπορει να διαπιστωσει αν ισχύει η οχι αυτο. εχω κανει παρα πολλές παραγγελίες απο εξωτερικο... Οποτε τυχαινει ελτα πρεπει να παρω 100 τηλεφωνα. οποτε τυχαινει αλλο κουριερ είναι όλα καλα..
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
turbomaniac said:
οποιος εχει παραγγειλει απο το εξωτερικό και είχε την ατυχία να ειναι ο ελτα παραληπτης, μπορει να διαπιστωσει αν ισχύει η οχι αυτο. εχω κανει παρα πολλές παραγγελίες απο εξωτερικο... Οποτε τυχαινει ελτα πρεπει να παρω 100 τηλεφωνα. οποτε τυχαινει αλλο κουριερ είναι όλα καλα..
Για να μην μπερδεύουμε και τα άλλα μέλη,εγώ δεν μιλάω για προσωπική χρήση αλλά τι γίνεται μέσω κάθετων μονάδων της Ford
 

chrisdentalcare

Original poster
Rookie
Mar 10, 2014
40
6
8
Γλυφάδα
Παιδιά ευχαριστώ για το ενδιαφερον!!!

Λοιπόν αυτοκίνητο αντικαταστασης μου έδωσαν από μόνοι τους χωρίς καν  να τους το πω.

Όσον αφορά το θέμα αν έκαναν αυτοί λαλακια πρέπει να πω το εξής.  Εγώ δεν είχα παρατηρήσει το πρόβλημα.  Αυτοί μου το ανέφεραν στο πρώτο σέρβις. Στο σέρβις όμως κάνουν αλλαγή φίλτρου λαδιού, λάδια κτλ. Αυτή η τσιμουχα βρίσκεται στην εσωτερική επιφάνεια του πλαινου τμήματος του κινητηρα, του καθρέπτη όπως είπανε. Οπότε πως να έκαναν αυτοί ζημιά αφού δεν είναι εμφανής αλλά  χρειάστηκε να λύσουν το πλαϊνό τμήμα για να δουν τι φταίει.

Θα προσπαθήσωνα φωτογραφήσω το λυμένο κομμάτικαι να αανεβάσωτη φώτο να τη δείτε.

Ρε τι έπαθα και έχω μεινει απόλυτα ικανοποιημενος ως τώρα από  το  αμαξι!!!!!!!

Πάντως πιστεύετε ότι να μείνω ησυχος από τη ποιοτητα δουλειάς που θα κανουν;;;; Θα το επιδιορθωσουν σωστα;;;;
 

cRis

Member
Jun 16, 2013
260
0
16
Φίλε Χρήστο, αυτό είναι το μόνο που δεν πρέπει να σε ανησυχεί...
Δεν γίνεται - δεν τους παίρνει - να μην σου κάνουν σωστά τη δουλειά...

Εξάλλου δεν είναι και κάτι δύσκολο αυτό που θα κληθούν να κάνουν.. Ας μην είμαστε υπερβολικοί. Βίδες κ φλατζάκια είναι η δουλειά. Δεν θα εξελίξουν κ κανένα μοτέρ. Μην τρελαθούμε!

Νομίζω πως θα πρέπει να αισθάνεσαι κ τυχερός που σου το βρήκαν αυτό.
Φαντάσου τώρα καλοκαιράκι που έρχεται, να σου ανέβαζε καμιά θερμοκρασία το μοτέρ κ να ήσουν σε κανένα ταξίδι.. Κ μην άρπαζε κ το μοτέρ, αν δεν το προλάβαινες έγκαιρα. Κ μετά να δουμε χαβαλέ...

Οπότε νομίζω πως μόνο ως τύχη μες την ατυχία σου πρέπει να το τοποθετείς αυτό.
 

chrisdentalcare

Original poster
Rookie
Mar 10, 2014
40
6
8
Γλυφάδα
Οκ θα σας κρατάω ενήμερους για τα νεότερα.  Σήμερα πάντως το αυτοκίνητο κλείνει 2 βδομαδες μέσα και η παραγγελία του/των ανταλλακτικων έγινε την πέμπτη 06/03/14.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
μην αγχωνεσαι, σιδερα είναι. Αφου έχεις αμαξι αντικατατσασης ας το κρατησουνε και ένα μηνα ακόμα... :D
 

chrisdentalcare

Original poster
Rookie
Mar 10, 2014
40
6
8
Γλυφάδα
Λοιπόν τη περασμένη βδομάδα πήρα το αμάξι.  Τώραδε φφαίνεται να έχει διαρροη παραφλου αλλά πλεον χάνει λάδι.  Τη Πέμπτη το ξαναπάω μέσα.  Σκατα  service έχειη fFord τελικα  Θα τους ξεχέσω και θα παραπονεθω και στη Ford. ΘΑ ΤΟ προχωρήσω μέχρικαι δικαστικά αν χρειαστει!!! Αντε οι Λαλακες!!!!!!!!!
 

chrisdentalcare

Original poster
Rookie
Mar 10, 2014
40
6
8
Γλυφάδα
Μου ειπαν οτι αυτα τα λαδια ειναι περισσειες που εμειναν απο την επανασυναρμολογηση του καθρεπτη της μηχανης και να μην ανησυχω γιατι θα σταματησουν να σταζουν. Και ερωτω μετα απο 14 ημερες ακομα περισσειες λαδιων υπαρχουν;;;;;;;
Επειδη εμενα μου φαινεται αστειο αιυτο που ειπαν Μπορει να ισχυει κατι τετοιο;;;;;;
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Στάζει ακόμα δηλαδή; Και γιατί δεν καθάρισαν (σε καινούριο αυτοκίνητο ακόμα περισσότερο) τα περισσεύματα με καθαριστικό σπρέυ για να μη στάζουν; Κάτι δε μου αρέσει εδώ, φθηνές δικαιολογίες κατά τη γνώμη μου.
 
  • Like
Αντιδράσεις: antpol

leftko

Member
Dec 23, 2012
193
0
16
32
τελικα τι εγινε με αυτο το θεμα?
το καθαρισες αυτο που εβλεπες και ξαναεμφανιζοταν?δεν ηταν σιγουρα δηλαδη περισσευματα?αν και λαλακιας τους που δεν το καθαρισαν,αν οντως ηταν.

μακαρι να το εχεις φτιαξει.εγω παντως απο το σερβις τους ειμαι απολυτα ικανοποιημενος,μια φορα δηλαδη που το χρειαστηκα (και ισως εφταιγα και εγω)
 

chrisdentalcare

Original poster
Rookie
Mar 10, 2014
40
6
8
Γλυφάδα
Καλησπερα σε ολους. Τελικα ειχα δικιο. ΔΕΝ ηταν οι περισσειες που ελεγαν αυτοι αλλα δεν ειχε καθησει καλα η τσιμουχα του ημιαξονιου οταν ειχαν λυσει τη μηχανη για να φτιαξουν τη διαρροη παραφλου. Το ειδαν, το παραδεχτηκαν και μου αλλαξαν τη τσιμουχα αυτη επιτοπου χωρις χρονοτριβη. Απο τη περασμενη Πεμπτη μεχρι και σημερα (6 ημερες) δεν υπαρχει καμια απολυτως διαρροη. Πιστευω τελος καλο ολα καλα!!!! Φυσικα δεν μπορω να πω οτι εμεινα ευχαριστημενος περαν του γεγονοτος οτι ολοι ηταν ευγενεστατοι και φιλικοι. Αυτο ειχε ως αποτελεσμα να γραψω στη Ford για ολη τη περιπετεια μου και να χαρακτηρισω την ικανοποιηση απο το service του Σφακιανακη ως κακο. Τελος καλο ...ολα καλα ομως και ελπιζω το αυτοκινητο να ειναι αξιοπιστο απο δω και περα γιατι, αν εξαιρεσω ολη αυτη τη περιπετεια, το αμαξι ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΤΑΙ!!! Ειναι παρα πολυ καλο σε ολους τους τομεις!!!!!

Σημειωνω οτι το αρνητικο σχολιο που εστειλα στη Ford εγινε γνωστο και στο συνεργειο και μου ειπε ο Υπευθυνος του service οτι χρεωθηκε 20 ποντους ποινη!!!! Εγω νομιζα οτι αυτα τα emails ειναι της πλακας και δε τα διαβαζει κανεις αλλα τελικα τα λαμβανει υοψιν της η FORD.

Καλο Πασχα και καλη Ανασταση σε ολους!!!!!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread