Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Oct 10, 2015
122
4
19
Μου ειπαν επισης οτι λογω του οτι το ειχαν γεμισει το παραφλου πανω απο το μαχ, κακως βεβαια... υπαρχει μια διεξοδος του υγρου λογω διαστολης του, + το οτι το υπεργεμισαν και αυτοι! και την στιγμη που εχουν περασει 8 μηνες και το υγρο παραμενει περιπου 3-5 χιλιοστα πανω απο το μαχ, αφου ηταν σχεδον 1 με 1.5 εκατοστο πιο πανω, Να μην ανησυχω καθολου. Εγω παντως την δευτερα ενα τηλεφωνο θα το κανω στο σερβισ.
 

giorgosk

Rookie
Feb 28, 2015
26
0
0
athina
κ εμένα με βάλατε σε υποψίες κ σήμερα προσθεσα παραφλού (ηταν λιγο πιο πανω από το min) για να δω εαν υπάρχει προβλημα
 
Oct 10, 2015
122
4
19
Kαλημερα παιδια, οσοι διαβασαν που ειχα στειλει εδω στο φορουμ οτι ειχα προβλημα με διαρροη παραφλου..... Λοιπον το αυτοκινητο ειναι συνεργειο, Οντως υπαρχει προβλημα διαρροης και μου ειπαν οτι θελει λυσιμο ο πλαινος καθρεφτης του αυτοκινητου... Δεν ξερω τι εννοει δεν ειμαι μηχανικος. ομως μου εκανε εντυπωση οτι το συγκεκριμενο μηχανικο προβλημα-αστοχια Υπαρχει σε ενα μεγαλο αριθμο αυτοκινητων Ford fiesta ecoboost, Ωραια μου το ειπαν.... ΓΙΑΤΙ δεν κανουν ανακληση την στιγμη που ξερουν οτι υπαρχει προβλημα σε πολυ μεγαλο αριθμο ecoboost!!!!! Απλα παιδια οσοι εχετε Ford fiesta ecoboost δωστε προσοχη μην τυχον για διαρροη! Τωρα μενω με την σταναχωρια ποτε θα ειναι ετοιμο το αυτοκινητακι μου!
 

giorgosk

Rookie
Feb 28, 2015
26
0
0
athina
εμένα πάντως για το ίδιο πρόβλημα μου αντικατεστησαν εχθές την αντλία νερού.Σημερα που τσεκαρα τη σταθμη του ψυγείου είχε πέσει πάλι στο min μου ειπαν να προσθεσω νερό κ να το τσεκάρω ξανά
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Αυτό με το λύσιμο του καθρέπτη για αποκατάσταση διαρροής ψυκτικού περίεργο μου φαίνεται. Πἰσω από τον καθρέπτη είναι ο ιμάντας χρονισμού . Το πιό πιθανό σημείο διαρροής είναι αυτό που επεσήμαναν στον giorgosk δηλ. η αντλία και η αντικατάστασή της γίνεται ανεξάρτητα.  Δεν είμαι ειδικός στο θέμα αυτό αλλά ρώτησε Γιώργο70 τι ακριβώς έκαναν γιά να ξέρουμε. Επίσης ρώτησέ τους αν έκαναν εξαέρωση του ψυκτικού από το πάνω μέρος του ψυγείου. Στο δικό μου κατά διαστήματα (και γιά άγνωστο λόγο)η στάθμη ανεβαίνει 1-2 εκατ στο δοχείο υπερχείλησης αλλά  όταν κάνω εξαέρωση επανέρχεται στα κανονικά. Το θέμα εξαέρωσης πρέπει να το γνωρίζουν λογικά αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
 

giorgosk

Rookie
Feb 28, 2015
26
0
0
athina
Σήμερα που τσέκαρα τη στάθμη είναι νορμάλ λίγο κάτω από το μαξ, μάλλον η βλάβη αποκατασταθηκε. Ας κάνουν ένα κόπο οι φίλοι να ελέγξουν το ψυγείο κ αν υπάρχει πρόβλημα να προβούν σε αντικατασταση εντός  εγγύησης
 

chrisdentalcare

Original poster
Rookie
Mar 10, 2014
40
6
8
Γλυφάδα
Καλημέρα σε όλους!! Παιδια εχω την "τιμη" να πρωτοανοιξα αυτο το νημα γιατι ειχα προβλημα διαρροης παραφλου. Λοιπον οντως προκειται για αστοχια υλικου και θελει αννοιγμα ο κινητηρας (πλα'ι'νος καθρεπτης). Φταιει μια στρογυλλη τσιμουχα που δεν εχει "καθησει" καλα.
Φωτογραφησα τον λυμενο μου κινητηρα και το  σημειο που δειχνει την στρογγυλη τσιμουχα.
Περιμενα 20 ημερες για να ερθει το λαστιχακι.
Ταλαιπωρηθηκα αλλα απο τοτε και επειτα κανενα απολυτως προβλημα δεν δημιουργηθηκε παλι.
 
Oct 10, 2015
122
4
19
Φιλε μου ακριβως το ιδιο επαθα και γω! Και ευχαριστω πολυ τα ατομα που ειναι σε αυτο εδω το φορουμ! με βοηθησαν πολυ! Μαζι βεβαια και συ... γτ αμεσως διαβασα στο τοτε προβλημα που ειχες!οντως 20 μερες εκαναν και στο δικο μου! Το μονο που ακουω απο την δεξια πλευρα του αυτοκινητου απο τοτε που το παρελαβα ειναι κατι τριξιματακια με 1η 2α και σε σιγανη στροφη, εχουν μειωθει βεβαια απο τοτε που το πηρα το αυτοκινητο, προφανως ειναι λογω του οτι περιμενε 20 μερες με λυμενη την ροδα και την δεξια μερια του! και εχει μαλλον στεγνωσει χωρις λυπανση και ψιλοακουγεται ετσι!
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
chrisdentalcare said:
Καλημέρα σε όλους!! Παιδια εχω την "τιμη" να πρωτοανοιξα αυτο το νημα γιατι ειχα προβλημα διαρροης παραφλου. Λοιπον οντως προκειται για αστοχια υλικου και θελει αννοιγμα ο κινητηρας (πλα'ι'νος καθρεπτης). Φταιει μια στρογυλλη τσιμουχα που δεν εχει "καθησει" καλα.
Φωτογραφησα τον λυμενο μου κινητηρα και το  σημειο που δειχνει την στρογγυλη τσιμουχα.
Περιμενα 20 ημερες για να ερθει το λαστιχακι.
Ταλαιπωρηθηκα αλλα απο τοτε και επειτα κανενα απολυτως προβλημα δεν δημιουργηθηκε παλι.
Στείλε αυτή τη φωτογραφία να το δούμε που βρίσκεται. Αν έχεις και τον κωδικό της τσιμούχας θα βοηθήσει. Ενα τόσο φθηνό ανταλλακτικό και να μην το έχουν σε στοκ είναι απαράδεκτο.
 

chrisdentalcare

Original poster
Rookie
Mar 10, 2014
40
6
8
Γλυφάδα
Εδω φαινεται το σημειο που ηταν η τσιμουχα και η ιδια η τσιμουχα που την εχουν βγαλει και την εχουν αφησει πιο διπλα.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Μπορείς να δεις τις οδηγίες παρακάτω:

http://www.fiestamaniacs.gr/forum/http://fiestamaniacs.gr/phpbb5/viewtopic.php?t=1
 

chrisdentalcare

Original poster
Rookie
Mar 10, 2014
40
6
8
Γλυφάδα
https://www.dropbox.com/s/ucbmwub0k1tzuy5/20140318_090719_zpst9yn9gi2.jpg?dl=0

Εδώ φαίνεται λοιπόν η στρογγυλη τσιμούχα επάνω δεξιά που έχει αφαιρεθεί από τη θέση της.
 

cgkevrek

Newbie
Jun 8, 2016
9
0
0
Καλησπέρα και από εμένα!
Είναι η πρώτη φορά που γράφω.
Αντιμετωπίζω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με όλους εσάς!
Έχω στην κατοχή μου ένα Ford Fiesta μοντέλο 2014, το απλό με τον ατμοσφαιρικό κινητήρα των 80ps.
Στη δική μου περίπτωση, εγώ αντιλείφθηκα ότι κάτι δεν πάει καλά, μιας και σε έναν τυπικό ατομικό έλεγχο στα λάδια του κινητήρα, έπεσε το μάτι μου στο παγούρι του ψυγείου με το παραφλού όπου είδα τη στάθμη του να έχει πέσει ελαφρώς κάτω από την ένδειξη Min.
Άνοιξα αμέσως το βιβλίο και συμβουλεύτηκα ότι η ιδανική στάθμη θα έπρεπε να είναι μεταξύ min και max.
Δεν έκανα κάτι μόνος μου, αλλά την επομένη το πρωί πήγα σε ένα εξουσιοδοτημένο συνεργείο (Σφακιανάκης) να το αναφέρω και να δω τι πρέπει να γίνει.
Η απάντηση ήταν θα προσθέσουμε λίγο νερό βρύσης και θα το παρακολουθήσετε μέχρι το επόμενο service που ήταν σε 2 εβδομάδες.
Στο μεσοδιάστημα δεν παρατήρησα κάποια αυξομείωση στη στάθμη και προχθές στις 6/6 που έκανα το service στο ίδιο συνεργείο, μου είπαν πως υπάρχει θέμα με μια διαρροή αντιψυκτικού υγρού παραφλού και πως για αν επισκευαστεί θα πρέπει να το ξαναπάω το αυτοκίνητο και να μείνει μέσα τουλάχιστο 2 μέρες γιατί θα λύσουν το μισό κινητήρα (καθρέφτης κινητήρα) για να φτάσουν στο σημείο και να γίνει η αντικατάσταση.
Όλα καλά έως εδώ. Το παράξενο ξεκινά από το κόστος επισκευής. Μου ζητήσανε 1000ευρώ γι αυτή τη δουλειά, με τη δικαιολογία ότι ότι θα λύσουν δε θα επανατοποθετηθεί αλλά θα βάλουν καινούργια ανταλλακτικά!
Το επίσης περίεργο είναι ότι μου είπανε πως αν το έφερνα 2 βδομάδες πριν θα μου το κάλυπτε η εγγύηση ενώ τώρα αυτό δε μπορεί να γίνει γιατί έχει λήξει στα μέσα Μαιου. Μα τους λέω εγώ σας το έφερα τότε και σεις μου ειπατε να φύγω και να μην ανησυχώ απλά να το παρακολουθώ.
Όπως καταλαβαίνετε είμαι σε αναμένα κάρβουνα μαζί τους και ήδη έχω έρθει σε επαφή με τη Ford Hellas μήπως καταφέρουν να δώσουν αυτοί λύση στο πρόβλημα και το εντάξουν εντός εγγύησης μιας και παραδέχτηκαν ότι πρόκειται για ανταλλακτικό προβληματικό από τη μάνα του.
Περιμένω την απάντησή τους για να δω πως θα κινηθώ από δω και στο εξής. Επίσης δε μου δώσανε την δωρεάν οδική βοήθεια που δικαιούμαι βάσει του ετήσιου σερβις σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο με τη δικαιολογία ότι πρόκειται για αυτοκίνητο με διαγνωση προβλήματος και άρα μη αξιόπλοο. Και ερωτώ εγώ. Πως υπεγραψε τοτε ο μηχανικός με το περας του σερβις οτι ολα ειναι καλα και μπορω να φυγω?
Μπέρδεμα μεγάλο σας λέω!
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
cgkevrek said:
Δεν έκανα κάτι μόνος μου, αλλά την επομένη το πρωί πήγα σε ένα εξουσιοδοτημένο συνεργείο (Σφακιανάκης) να το αναφέρω και να δω τι πρέπει να γίνει.
Η απάντηση ήταν θα προσθέσουμε λίγο νερό βρύσης και θα το παρακολουθήσετε μέχρι το επόμενο service που ήταν σε 2 εβδομάδες.....Το επίσης περίεργο είναι ότι μου είπανε πως αν το έφερνα 2 βδομάδες πριν θα μου το κάλυπτε η εγγύηση ενώ τώρα αυτό δε μπορεί να γίνει γιατί έχει λήξει στα μέσα Μαιου. Μα τους λέω εγώ σας το έφερα τότε και σεις μου ειπατε να φύγω και να μην ανησυχώ απλά να το παρακολουθώ.

Αν και αυτό είναι οριακά αποδεκτό, ακόμα και εκτός εγγύησης να ήσουν, καλό θα ήταν να μπορούσες να κράταγες κάποια "απόδειξη" ότι πήγες μέχρι εκεί, έστω ότι τους έκανες κάποιο τηλέφωνο.

cgkevrek said:
Όλα καλά έως εδώ. Το παράξενο ξεκινά από το κόστος επισκευής. Μου ζητήσανε 1000ευρώ γι αυτή τη δουλειά, με τη δικαιολογία ότι ότι θα λύσουν δε θα επανατοποθετηθεί αλλά θα βάλουν καινούργια ανταλλακτικά!

Ε ? Από πότε μια αλλαγή τσιμούχας απαιτεί "καινούρια ανταλλακτικά" για ότι βγει ? Μήπως έχουν χαλάσει/πάρει και άλλα εξαρτήματα ?

cgkevrek said:
Επίσης δε μου δώσανε την δωρεάν οδική βοήθεια που δικαιούμαι βάσει του ετήσιου σερβις σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο με τη δικαιολογία ότι πρόκειται για αυτοκίνητο με διαγνωση προβλήματος και άρα μη αξιόπλοο. Και ερωτώ εγώ. Πως υπεγραψε τοτε ο μηχανικός με το περας του σερβις οτι ολα ειναι καλα και μπορω να φυγω?

Και αυτό πρώτη φορά το ακούω, υποτίθεται ότι η "δωρεάν" οδική βοήθεια είναι άνευ όρων και χωρίς πολλά σου-ξου-μου, το ρώτησα επί τούτου 2-3 φορές και μου το είπε έτσι ακριβώς ο πωλητής στη ΒΕΛΜΑΡ στη Λαυρίου.

Για όλα τα παραπάνω, προφανώς και πρέπει να κάνεις χοντρή φασαρία στη FH....
 

nsofi

New member
Aug 14, 2014
66
0
6
Και εγώ 27-5-14 το έχω αγοράσει και έχει 5 χρόνια εγγύηση.  Ηταν η 5ετια μέσα στη προσφορά του αυτοκινήτου. Δεν ισχύει για όλα;
 

diam84

New member
Dec 7, 2013
69
0
0
Και εγώ σε κάθε σέρβις πληρώνω 12 ευρώ για οδική. Δεν ήξερα κάτι για δωρεάν. Θα το ρωτήσω στο επόμενο
 

Ηλίας

MK7
Member
Mar 28, 2014
167
0
16
Μοντέλο
MK7
Φίλε μου ψάξου λίγο παραπάνω γιατί κάτι δε πάει καλά εδώ.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread