Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
Αρκετες εταιριες ασχολουνται με επαναπρογραμματισμο εγκεφαλων για τα αυτοκινητα μας.
Μερικες απο αυτες ειναι:

http://www.chiptronic.gr
http://www.overload-performance.gr
http://www.maikon.gr

Eγω και αρκετα μελη εχουμε βαλει προγραμμα στην chiptronic με κερδος 8-9bhp και 1-1.5 κιλο ροπης
Η διαδικασια κραταει 20 λεπτα με 2 δυναμομετρησεις πριν και μετα σε δυναμομετρο της ΤΑΤ.
Το προγραμμα δουλευει κυριως στα ψηλα,μετα τις 4000 εως τις 6200 για τα 1.4 και λιγο παραπανω για τα 1.6αρια
Η χαρτογραφηση που περνανε στον εγκεφαλο βασιζεται στο μαμα προγραμμα και στην ουσια βαζουν χερι για περισσοτερο
καυσιμο - αβανς με αποτελεσμα αυξηση της ιπποδυναμης.
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
southern_sun said:
Αρκετες εταιριες ασχολουνται με επαναπρογραμματισμο εγκεφαλων για τα αυτοκινητα μας.
Μερικες απο αυτες ειναι:

http://www.chiptronic.gr
http://www.overload-performance.gr
http://www.maikon.gr

Eγω και αρκετα μελη εχουμε βαλει προγραμμα στην chiptronic με κερδος 8-9bhp και 1-1.5 κιλο ροπης
Η διαδικασια κραταει 20 λεπτα με 2 δυναμομετρησεις πριν και μετα σε δυναμομετρο της ΤΑΤ.
Το προγραμμα δουλευει κυριως στα ψηλα,μετα τις 4000 εως τις 6200 για τα 1.4 και λιγο παραπανω για τα 1.6αρια
Η χαρτογραφηση που περνανε στον εγκεφαλο βασιζεται στο μαμα προγραμμα και στην ουσια βαζουν χερι για περισσοτερο
καυσιμο - αβανς με αποτελεσμα αυξηση της ιπποδυναμης.


Γιατι ομως δουλευει μονο μετα τις 4000? Αυτο ειναι χαζομαρα, το προγραμμα δεν το βαζεις μονο  για δυναμη στο τελος αλλα και για να κινεισαι πιο ευελικτα μεσα στην πολη αρα χαμηλα..
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
το προγραμμα της ΤΑΤ ειναι κονσερβα,εχει φτιαχθει ετσι,χερι δεν μπορουμε δυστυχως να βαλουμε αρα
δεν εχουμε πολλες επιλογες.Τωρα για τις αλλες εταιριες δεν ξερω αν το παραμετροποιουνε πανω στο δυναμομετρο
 

Φτερούγας!

New member
May 11, 2010
58
0
0
33
Aγ.Παρασκευή
Να πω και γω με την σειρά μου για το πρόγραμμα της chiptronic οτι δουλεύει μετα τις 3,500 ως τον κόφτη πολύ καλά!
Eμένα προσωπικά μου έδωσε (σύμφωνα με την μέτρηση που έγινε το Σάββατο) 10hp & 1,3kg ροπής καθώς φοράω μόνο χοάνη-τελικό & sprint booster!
Τώρα επομένως είμαστε στα 118,5 και συνεχίζουμε!
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
+10 εδωσε μονο το προγραμμα ή ολα μαζι?
 

Φτερούγας!

New member
May 11, 2010
58
0
0
33
Aγ.Παρασκευή
Καμία σχεση ρε Πέτρο με μαμά,πήρε τα πάνω του για τα καλά... με όσα τα βάζω στην κατηγορία του και στα άλογά του τα έχει και ειδικά απο ρεπρίζ !
το μόνο μειονέκτημα της όλης υπόθεσης είναι ότι την racing την καταπίνει για τα καλά και ακριβαίνει και αυτή και έχουμε ένα θεματάκι με τους βενζινάδες!!
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
στο πρωτο post του southern sun αναφερει 3 εταιριες που κανουν επαναπρογραμματισμο,θα σας προτεινα την 2 να την ξεχασετε αμεσως
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
διαβασα σε ενα περιοδικο,δεν θυμαμαι πιο ηταν,οτι η εταιρια που τα τοποθετει αυτα τα προγραμμα μπορει να το ρυθμισει και αυτο εχει ως αποτελεσμα να πιεζει πολυ το μοτερ και να σπαει.το αποτελεσμα ειναι αυτο,οτι δεν ειναι αξιοπιστα,τα περισσοτερα αυτοκινητα εχουν σπασει
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
Πολυ κουκουρουκου μου φαινεται αυτη η δηλωση.. Ειδικα απο περιοδικο! Ειναι καθαρη δυσφημιση.. Επισης αν ειναι να μην μπορει να τα ρυθμισει τοτε τι να το κανεις? Οι κονσερβες δεν ειναι καλες κατα τη γνωμη μου, χανεις τουλαχιστον 3-5 αλογα τη φορα γιατι καθε μοτερ και σε καθε περιοχη ειναι διαφορετικο..
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Nitroking said:
Πολυ κουκουρουκου μου φαινεται αυτη η δηλωση.. Ειδικα απο περιοδικο! Ειναι καθαρη δυσφημιση.. Επισης αν ειναι να μην μπορει να τα ρυθμισει τοτε τι να το κανεις? Οι κονσερβες δεν ειναι καλες κατα τη γνωμη μου, χανεις τουλαχιστον 3-5 αλογα τη φορα γιατι καθε μοτερ και σε καθε περιοχη ειναι διαφορετικο..

νικο πολυ κουκουρουκου μου φαινεται και εμενα αλλα επειδη αυτο που κανουμε θελουμε να ειναι οκ χωρις προβληματα,απαλ το αναφερω
 
  • Like
Αντιδράσεις: George.B.

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
To ξερω αλλα το περιοδικο μπορει να τα παιρνει απο καπου η δεν ξερω κι εγω τι, τον καταδικασε τελειως δηλαδη..
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Μεχρι τωρα τα δεδομένα είναι οτι κανενας δεν φτιαχνει μη κονσερβα πρόγραμμα για τα δικά μας.

Υπάρχουν δύο συσκευές reflash στην αγορά η μία της dreamscience και η άλλη της SCT, με τις οποιες ξερω οτι ασχολείται λιγο ο Καρανικόλας και κάποιος άλλος. Κατι άλλο δεν ξερω, πέραν του οτι αν αξίζει στο μέλλον μπορεί να ασχοληθώ ή εγώ ή καποιος γνωστός προγραμματιστής...

Υπάρχει μία συσκευή που λειτουργεί σαν παράλληλος εγκέφαλος (το dastek) που κάνει για ατμοσφαιρικές μετατροπές και τουρμπο και όπως όλα δείχνουν μάλλον θα ασχοληθώ... Μίλησα με την εταιρεία έχω αρκετες ενδείξεις οτι θα πανε καλά τα πράγματα. Δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν αξίζει τον κόπο, θα ξέρω αρχες ιουνίου.

Υπαρχει διαθέσιμο ένα εγκεφαλάκι στην αγορά το οποίο κάνει για όλες τις τουρμπο, κομπρεσσορα εφαρμογες και λέγεται split second. Η τοποθέτηση μαζί με δυναμόμετρο κοστίζει περιπου 600 ευρώ και στην τιμή περιλαμβάνεται συσκευή που ξεγελά τον εργοστασιακό εγκέφαλο για να μην καταλαβαίνει την πιεση.  


Για ότι άλλο παρακαλώ να ενημερώνετε αυτό το τόπικ για να βγάλουμε τελικά καποια άκρη με το θέμα αυτό.
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
το dreamscince k to sct δε νομιζω να να μπαινει  σε μκ6 1,4 κ 1,6
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
mexico said:
το dreamscince k to sct δε νομιζω να να μπαινει  σε μκ6 1,4 κ 1,6

μαλλον μπαίνει γιατι έχουν τον ίδιο εγκέφαλο με τα ST.. Έχω ρωτήσει ήδη την SCT και περιμένω απάντηση..
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
turbomaniac said:
μαλλον μπαίνει γιατι έχουν τον ίδιο εγκέφαλο με τα ST.. Έχω ρωτήσει ήδη την SCT και περιμένω απάντηση..
εμεις εχουμε siemens ενω ta st εχουν τις ford αν μαθεις κατι πες μου
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
mexico said:
εμεις εχουμε siemens ενω ta st εχουν τις ford αν μαθεις κατι πες μου

Ford FIESTA IV 1200 16V 75 FORD  EEC V R
Ford FIESTA IV 1400 16V 90 FORD EEC V R
Ford FIESTA V 1300 8V 50 FORD EEC V R
Ford FIESTA V 1300 8V 60 FORD EEC V R
Ford FIESTA V  1400 16V 90 FORD EEC V R
Ford FIESTA  1600 16V 103 FORD EEC V R
Ford FIESTA V 1800 TD 75 FORD EEC V R
Ford FIESTA VI 1000 8V  FORD EEC VI R
Ford FIESTA VI 1200 16V 70 SIEMENS SIM 210 R
Ford FIESTA 1400 16V 80 SIEMENS SIM 210 R
Ford FIESTA VI 1400 TDCI SIEMENS SID 80X R
Ford FIESTA VI 1600 8V 95 FORD EEC V R
Ford FIESTA VI 1600 16V 100 SIEMENS SIM 210 R
Ford FIESTA VI  1600 TDCI 90 BOSCH EDC16C34 R
Ford FIESTA VI 2000 16V ST 150 SIEMENS SIM 210 R

ορίστε και το ΜΚ7
FORD FIESTA VII 1200 16V 82 SIEMENS EMS R
FORD FIESTA VII 1400 TDCI 68 SIEMENS SID R
FORD FIESTA VII 1600 16V TI-VCT 120 SIEMENS EMS R
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
εχεις δικαιο τοτε γιατι ελεγαν οτι δεν τα υποστηριζει δωσε μερικες πληροφοριεσ αν γινεται και τι σου ειπαν απο σψτ
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread