Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
Σήμερα μπήκε πρόγραμμα στο αυτοκίνητο μου ford fiesta 1.4 στο συνεργάτη της microchips εδώ Λάρισα στο trikalos έτσι λέγεται το συνεργείο . Τώρα μου ανέβασε μοίρες αβάνς αν δε κάνω λάθος 3, μετατόπιση κόφτη μου είπε να περάσω από εβδομάδα να το κάνουμε γύρω στις 6.800 θα το πάει . εντυπώσεις δεν περίμενα να το πω αλλά η δευτέρα κ η τρίτη που  το άνοιξε το παιδί βλέπω να μη κομπιαζει κ να ξεκολλάει πολύ καλύτερα από πριν . Κέρδος υπολογίζει γύρω στα 8 δεν έχει δυναμομετρο αλλά ένα άλλο Αθήνα που κάναν και δυναμομετρησαν τόσο πήρε . Το αμάξι έχει φίλτρο 57 κ.ν πολλαπλή από 1.6 και έχει αντικατασταθεί ο χταποδοκαταλυτης με χταπόδι φοκους και καταλύτη από fiesta st. Σκέψεις να βάλω πολλαπλή εισαγωγής από mk7 το σκέφτομαι και θα είναι και το τελευταίο πράγμα πού κάνω αυτά
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
mexico said:
Σήμερα μπήκε πρόγραμμα στο αυτοκίνητο μου ford fiesta 1.4 στο συνεργάτη της microchips εδώ Λάρισα στο trikalos έτσι λέγεται το συνεργείο . Τώρα μου ανέβασε μοίρες αβάνς αν δε κάνω λάθος 3, μετατόπιση κόφτη μου είπε να περάσω από εβδομάδα να το κάνουμε γύρω στις 6.800 θα το πάει . εντυπώσεις δεν περίμενα να το πω αλλά η δευτέρα κ η τρίτη που  το άνοιξε το παιδί βλέπω να μη κομπιαζει κ να ξεκολλάει πολύ καλύτερα από πριν . Κέρδος υπολογίζει γύρω στα 8 δεν έχει δυναμομετρο αλλά ένα άλλο Αθήνα που κάναν και δυναμομετρησαν τόσο πήρε . Το αμάξι έχει φίλτρο 57 κ.ν πολλαπλή από 1.6 και έχει αντικατασταθεί ο χταποδοκαταλυτης με χταπόδι φοκους και καταλύτη από fiesta st. Σκέψεις να βάλω πολλαπλή εισαγωγής από mk7 το σκέφτομαι και θα είναι και το τελευταίο πράγμα πού κάνω αυτά
Με το καλό.Και θα καταναλώνει περισσότερο, έτσι;πόσο;
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
Από κατανάλωση δε ξέρω ακόμα μιας και έχω σπασμένο χέρι και δε πήγα μακριά λογικά λιγότερη κατανάλωση διότι το στεγνώνουν το μίγμα . Η τιμή ήταν καλή 200 ε .
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
Ξεθάβω.. βάση του παρακάτω post του φίλου...

georgevvds said:
Καλησπερα σας
ειχα βαλει κ γω προγραμμα στην chiptronic αλλα μου εκανα αναβαθμιση στην αντιπροσωπεια οι βλακες και το εχασα και πλεον δεν ξαναμπαινει στο update που μου εκαναν
Εχει βαλει κανεις προγραμμα στην microchip στον ρεντη να μου πει εντυπωσεις και τιμη?

αυτο που καταλαβαινω είναι ότι κανοντας ένα update απο την αντιπροσωπεια και εχασε, λογικο αυτο, το προγραμμα που ειχε περασει στους χαρτες το κονσερβα φανταζομαι, αλλα και δεν μπορεσε μετα να του περασουν αλλο. Αυτο που σκεφτομαι ειναι ότι και εδώ είναι η ίδια λογική της εταιρείας που αναβαθμίζει και καλα το προγραμμα διορθώνοντας κάποια bugs αλλά στην ουσία κλειδώνε και όποιες τρύπες ήταν ανοιχτές στις αρχικές εκδόσεις του προγράμματος για να μην επιτρεπει να γινει παρομοια τροποποίηση. Η ιδια λογική πχ που αν αναβαθμίσεις ενα playstation ας πουμε δεν μπορείς μετά να το κάνες jailbrake η iphone κτλπ..

αρα όσοι έχουμε την αρχική εκδοση απο το εργοστασιο εχουμε ακομα ελπιδες να μπορεί καποιος που ασχολείτε με προγραμματισμό εγκεφάλων να μας φτιάξει κάτι custom δηλαδή στις αναγκες του αυτοκινήτου βαση το τι εχεις βαλει πανω και στο τι ζητανε για να δουλεψει σωστα σε ολο το φασμα των στροφων.

Το ερωτημα είναι, ξέρεις κανεις καναν χριστιανό (και βουδιστη δε μας πειραζει) που να ασχοληθεί λιγο περαν από ένα προγραμμα κονσερβα που πιθανον να μην εχει τα σωστα αποτελεσματα αφου λογικα το κονσερβα προοριζετε για τα μαμα χταποδια καταλυτες εισαγωγη εκκεντροφορους εξατμισεις κτλπ ....
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
mk6car said:
Το ερωτημα είναι, ξέρεις κανεις καναν χριστιανό (και βουδιστη δε μας πειραζει) που να ασχοληθεί λιγο περαν από ένα προγραμμα κονσερβα που πιθανον να μην εχει τα σωστα αποτελεσματα αφου λογικα το κονσερβα προοριζετε για τα μαμα χταποδια καταλυτες εισαγωγη εκκεντροφορους εξατμισεις κτλπ ....
λίγοι είναι αυτοί που μπορούν και θα ασχοληθούν με τέτοια αμάξια
εγώ μετά από καιρό έκανα πρόγραμμα στο δρόμο,ρύθμισα με real στοιχεία και όχι του δυναμόμετρου
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
ακούσατε ακούσατε... θα ανεβω Αθηνα αυτες τις μερες και μια απο τις δουλειες που θα γινει στον αμαξι ειναι και το προγραμμα.. μετα απο πολλές συννομιλίες κατέληξα στην tuning on road οπου δεχτηκε να ασχοληθει μαζι μου αρχικα καθως ατμοσφαιρα δεν αναλαμβάνουν πολλοι.. περισσοτερα σε λιγες μερες .
 

Smoof

Rookie
Σεπτ. 24, 2016
37
0
6
Μπραβο φιλε!

Εμενα σε μκ7 ο Βασιλης μου εκανε φοβερη δουλεια  ok234

Καλη συνεχεια!
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
δεν κατάφερα ποτέ να κάνω το πρόγραμμα μιας και τότε προείχε να φτιαχτεί το αμάξι από το πρόβλημα στη φλάτζα.
Αν δεν γινει καποιο νέο lockdown τον επόμενο μήνα θα είμαι πάλι Αθήνα για μερικές μέρες και ηδη κανονίζω για το πολυπόθητο remap.
Θα πρέπει να ρυθμιστούν τα εξής

1) αβανς για 98αρα βενζίνη
2) χάρτες καυσίμου
3) μετατόπιση κόφτη από 6850 στις 7..... κατι.. θα δείξει μπορεί και να μην πειράξω τον κόφτη θα δουμε..

το πιο σημαντικό είναι το μείγμα να ειναι σωστό γιατί αυτή τη στιγμή στεγνώνει αρκετά

έχω κάνει άπειρες συζητήσεις και ακόμα δεν ξέρω που θα γίνει, αν θα έχω ποτέ νεότερα θα ενημερώσω...
 
Σεπτ. 2, 2020
23
10
3
Φίλε mk6car εννοειται μας ενημερωνεις. Ενδιαφερομαι κι εγω να περασω ενα προγραμματακι καποια στιγμη αλλα επειδη με αυτα δεν παιζουν θελω να παω σε καποιον που κανει καλη δουλεια στην Αθηνα και να μην παρω το μοτερ στο χερι μετα απο λιγο.
Και γενικα οποιος αλλος εχει να προτεινει καποιον προγραμματα απο τον οποιο εχει εμπειρια ας μας ριξει λιγο τα φωτα του.Να διευκρινισω οτι κι εγω ατμοσφαιρικος ειμαι
Θενκς ok234
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
Λοιπόν, αρχικά να ευχαριστήσω τα παιδιά στην Revlimit όπου απο τις 11 το πρωί μέχρι τις 3 μισή την ιδρωσαν την φανέλα!

Το αμάξι ρυθμίστηκε για 95αρα (ειχα φουλάρει 98αρα bp) και με περιθώριο στο αβανς να δουλέψει με 100αρα για να πάρει 4-5 άλογα επιπλέον χωρίς κάποια αλλη ρύθμιση στο πρόγραμμα!

Αποτέλεσμα μετα απο αρκετή ρύθμιση στο μείγμα με 2wideband ενα δικο τους πίσω στο τελικό και το δικό μου μπροστά 127 άλογα και μια άψογη καμπύλη!

Επίσης με μια πιο ελευθερη εξάτμιση (που δεν εχω σκοπό να αλλάξω κυρίως για τον θόρυβο) και με 100αρα μπορεί να φτάσει 135 138 άνετα!

Προσωπικά είμαι πανευτυχής και με τα 127 που εχω τώρα, οταν το αμάξι πάψει να είναι οικογειακο και το εχω σαν δεύτερο έχετε το λόγο μου θα δείτε μεγαλύτερα νούμερα.

Στο διάγραμμα θα δείτε με μπλε την πρώτη μέτρηση και με κόκκινο την τελική.

Σας ευχαριστώ για την συμπαράσταση όλους!


 

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
mk6car said:
Λοιπόν, αρχικά να ευχαριστήσω τα παιδιά στην Revlimit όπου απο τις 11 το πρωί μέχρι τις 3 μισή την ιδρωσαν την φανέλα!

Το αμάξι ρυθμίστηκε για 95αρα (ειχα φουλάρει 98αρα bp) και με περιθώριο στο αβανς να δουλέψει με 100αρα για να πάρει 4-5 άλογα επιπλέον χωρίς κάποια αλλη ρύθμιση στο πρόγραμμα!

Αποτέλεσμα μετα απο αρκετή ρύθμιση στο μείγμα με 2wideband ενα δικο τους πίσω στο τελικό και το δικό μου μπροστά 127 άλογα και μια άψογη καμπύλη!

Επίσης με μια πιο ελευθερη εξάτμιση (που δεν εχω σκοπό να αλλάξω κυρίως για τον θόρυβο) και με 100αρα μπορεί να φτάσει 135 138 άνετα!

Προσωπικά είμαι πανευτυχής και με τα 127 που εχω τώρα, οταν το αμάξι πάψει να είναι οικογειακο και το εχω σαν δεύτερο έχετε το λόγο μου θα δείτε μεγαλύτερα νούμερα.

Στο διάγραμμα θα δείτε με μπλε την πρώτη μέτρηση και με κόκκινο την τελική.

Σας ευχαριστώ για την συμπαράσταση όλους!



'Ολα πολυ ωραια φίλε, ελπιζω να το χαρείς οπως του αρμοζει. Συγχαρητήρια για την δουλειά και το μεράκι σου.
Μοναδική μου παρατηρηση ειναι ο προγραμματισμος σε 98άρα bp. Και εγώ το ίδιο έκανα και δεν θα το έκανα αν προγραμματιζα παλι. Οι τιμές (και δν μιλάω για shell γιατι εκει δεν ειναι 98άρα) ειναι στο 1.49 η 98άρα και στο 1.54 η 100άρα τουλαχιστον στην περιοχη μου. Πλεον το έχω γυρίσει σε 100άρα και θεωρώ οτι οντως βλεπω να βγαζει και περισσοτερα χιλιομετρα σε ηρεμη οδηγηση η σε κατασταση ταξιδιου.
Οπως και ν έχει, καλορίζικο ;)
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
Λοιπόν αρχικά να πω ότι το πρόγραμμα έγινε στην Πάτρα στην Revlimit καθως δεν είχα την πολυτέλεια να πάω Αθήνα που είχα αρχικά κανονίσει.
Εγινε την τελευταία μέρα πριν την καραντίνα. Εφτασα στις 11 στο δυναμόμετρο από τις 5 το πρωί που ξεκίνησα από Κέρκυρα...

Τα παιδιά το έπιασαν αμέσως και στις 3μιση είχαν τελειώσει όπου και έκλειναν. Εγινε πραγματικά πολύ καλή δουλειά βάση αποτελέσματος και το αμάξι δουλεύει άφοβα και με δύναμη στο περισσότερο φάσμα.

Δεν καταφέραμε να βγάλουμε τον προκόφτη και εν συνεχεία να ανεβάσουμε τον κόφτη. Τα 127 τα εβγαλε στις 6400 με μεγάλο ερωτηματικό τι θα μπορούσε να βγεί αν δούλευε μέχρι τις 7200 πχ ..

Έμεινε επίσης ένα κομμάτι κοντά στα μεσαία από τις 2900 - 3400 το οποίο θέλει λίγο δουλίτσα ακόμα για να πουμε ότι κάναμε το τέλειο. Είναι μια απώλεια 3-4 αλογα οπως μου εξήγησαν σε αυτό το σημείο αλλά από τις 3500 μεχρι τον κοφτη πάει πριόνι όπως φαίνεται και στο dyno.
Για εμένα τα θέλω αυτά γιατί τα χρειάζομαι τοσα σαν αλογα αλλα και σαν ροπή καθώς είναι φάσμα που το δουλεύω συνέχεια στην πόλη και στους μικρούς δρόμους της επαρχίας.

Έχω μιλήσει μαζί τους αύριο θα τα πουμε και τηλεφωνικός, το αμάξι αν και έγινε απίθανη δουλειά θέλει 2 ώρες ακόμα δουλίτσα και ξέρει ότι μου χρωστάει και τους κόφτες... Το κατάλαβε κάποια στιγμή και όταν πήγα να πάρω το αμάξι προς το τέλος μου το είπε ότι δεν μπόρεσε.. θέμα χρόνου, θέμα εργαλείων .. δεν μου εξηγησε.. τεσπα πιστευω πως θα τα βρουμε όλα.

Σαν αίσθηση το αμάξι έγινε για ακόμα άλλη μία φορά αυτό που λέμε άλλο αμάξι...αν και καραντίνα του δίνω κάτι πατήματα και καταλαβαίνει ! AR15firing

to be continued
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
Απο οσο διαβασα και για το 1.3 διαθετει η superchips. Απο 70 ιπποδ. φτανει 76 ιπποδ. Ενδιαφερον.
Ωστοσο αν εχει συστημα υγραεριου δεν αναλαμβανουν.
 
Σεπτ. 2, 2020
23
10
3
Απο οσο διαβασα και για το 1.3 διαθετει η superchips. Απο 70 ιπποδ. φτανει 76 ιπποδ. Ενδιαφερον.
Ωστοσο αν εχει συστημα υγραεριου δεν αναλαμβανουν.
Σε τι set up? μαμά? Και σε τι κόστος?
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread