Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
43
Αθηνα
Κωστα υπαρχουν καποια functions στην ECU τα οποια κλεινουν κλυκωμα για να καταληξουν σε εξοδο λογικου κυκλωματος 1 και να δωσουν τις απαιτουμενες τιμες απο τη χαρτογρφηση.

Q5 Crank Shaft Position (+)
S5 Crank Shaft Position (-)
Camshaft Position
Fuel Flow Rate
DTR (digital Transmission Rate)
DTR Gearbox Pressure
EGR Va cum Regulator
Mass Air Flow
Throttle Position
IDLE Air Control
και καποιες αλλες που δεν εχει σημασια να αναφερω(fuel injectors $7$, $5$, $3$, $1$ και αντισταθμιστικα fuel injectors $8$, $6$, $4$, $2$

οι οποιες ουσιαστικα στο τελος του κυκλωματος διαχειριζονται το καυσιμο και ολες τις παραμετρους αυτου. Οπως βλεπεις το DTR ειναι απο τα βασικα.

yannis_s said:
την λυση του προβληματος την εχω αφησει σε προγραματιστη να την βρει για αυτο και 5 μηνες απο την μετατροπη μου δεν εχω ετοιμο το προγραμμα.
εγω το μονο που εκανα ειναι στα καλωδια του αισθητηρα θερμοκρασιας να κοψω το καφε καλωδιο και να το τραβηξω στη καμπινα με ενα διακοπτη 1-2-3 και οταν ειναι στη θεση 1-2 παιρνει τις πραγματικες τιμες θερμοκρασιας ο εγκεφαλος. στην θεση 3-2 εχω βαλει μια αντισταση 10kohm και δινει 50 βαθμους κατω θερμοκρασιας στον εγκεφαλο με αποτελεμα να ανοιγει η πεταλουδα 100% σε πρωτη και δευτερα μεχρι το κοφτη και στην τριτη-τεταρτη να πηγαινει μεχρι 85%.

εμενα δεν θα με αποκαρδιωσεις δε μασαω τιποτα ολα τα κανω και τα γραφω για το χαβαλε μου και απο την περιεργια μου να φιαξω κατι που θα βοηθησει και εμενα αλλα παιδια εδω μεσα που θελουν να φτιαξουν το φιεστακι τους οπως του αξιζει να ειναι.

o προγραμματιστης θεωρω πως δεν προκειται να σου βρει τη λυση. Γιατι 5 μηνες ειναι quite much φιλε μου για να μην την εχει βρει ηδη. Μην σε πιανουν οι εγωισμοι και οτι δεν μασας γιατι αν δεν μασαγες δεν θα ρωταγες τοσο επιμονα για αυτους τους προκοφτες. Λυση προσπαθουμε να σου βρουμε, το οτι επενδυω και οποιοσδηποτε αλλος το χρονο του να διαβασουμε 208 functions για να σε βοηθησουμε, τουλαχιστον μην συμπεριφερεσαι σαν αλαζονας. Αν καποιο παιδακι απο εδω μεσα θελει να κανει μετατροπη σε 1.6 να εισαι σιγουρος πως θα τον συμβουλεψουμε να παρει ιδιο μοντελο κινητηρα και απολυτης τεχνολογικης συμβατοτητας και σε καμια περιπτωση αυτο που προσπαθεις να κανεις. Μαγκια σου και μπραβο σου που προσπαθεις να ταιριαξεις διαφορετικα πραγματα και καλη συνεχεια στην επιλυση του.
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
Για να καταλάβω τους προκοφτες πως τους καταλαβαινεις;;; κι ο Γιάννης δεν έχει θέμα με τους προκοφτες πριν βάλει τον εγκέφαλο του 1600;;;
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
yannis_s said:
προσπαθουμε να δουμε αν μπαινουν προκοφτες πριν το κοφτη στα 1.6. ολο αυτο γινετε γτ βλεπω μετα τις 6.200 την πεταλουδα να κλεινει μεχρι το κοφτη στο 45%.

o μονος τροπος είναι οπως σωστα είπες με τον προγραμματιστη. Επισις θα μπορουσες να δοκιμασεις να βαλεις το προγραμμα απο το "S" που δεν εχει προκοφτες σε καποια ford, αλλα δεν είμαι σίγουρος αν γινεται...
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
α δεν το διαβασα αυτο...

το S νομιζω δεν εχει προκοφτη.

Αλλα μπορει να το διαπιστωσει αυτο σε μια μεγαλη ευθεια, αν εχει η 5η κοφτη στις 5800-6000 η οχι
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
Ximiki Veltiosi said:
Μην σε πιανουν οι εγωισμοι και οτι δεν μασας γιατι αν δεν μασαγες δεν θα ρωταγες τοσο επιμονα για αυτους τους προκοφτες. Λυση προσπαθουμε να σου βρουμε, το οτι επενδυω και οποιοσδηποτε αλλος το χρονο του να διαβασουμε 208 functions για να σε βοηθησουμε, τουλαχιστον μην συμπεριφερεσαι σαν αλαζονας. Αν καποιο παιδακι απο εδω μεσα θελει να κανει μετατροπη σε 1.6 να εισαι σιγουρος πως θα τον συμβουλεψουμε να παρει ιδιο μοντελο κινητηρα και απολυτης τεχνολογικης συμβατοτητας και σε καμια περιπτωση αυτο που προσπαθεις να κανεις.

ελα πες μου την αληθεια παιρνεις ναρκωτικα tease tease
δεν μιλαω ουτε συμπεριφερομαι εγωιστικα και σαν αλαζονας και αυτο το ξερουν πολλα παιδια εδω μεσα που εχουμε γνωριστει και απο κοντα.
με αυτο το ολο θεμα δε προσπαθω να βοηθησω μονο τον εαυτο μου αλλα να βγαλουμε μια ακρη στο τι γινετε με τους εγκεφαλους που εχουν τα αυτοκινητα μας.
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
Εγώ πάντως μια φορά που δοκίμασα για κόφτη 5η πήγα 210 χλμ κ στροφές 6900 κάτι(όσο όλες οι ταχύτητες) αλλά ρε παιδιά δν είναι λογικό μετά τις 6200 να κλείνει η πεταλούδα; Γιάννη επειδή το χασα λίγο, τελικά πάνω έχεις βάλει τον εγκέφαλο τους S ή είσαι ακόμα με το 1400;
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
εχω τον εγκεφαλο απο το 1600s. αν δεν συνδεσεις το torque δεν το καταλαβαινεις ευκολα το κλεισιμο της πεταλουδας. επισεις ειναι ποιο αισθητο στην τριτη και τεταρτη.

εγω κοφτη με 5η δεν θα καταφερω να παω ευκολα. το σασμαν μου ειναι μακρυ. εχω 200χμ με 5.500rmp
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
43
Αθηνα
ναρκωτικα εννοειται οτι παιρνω! Special K και η αμφεταμινες με βοηθανε να ειμαι πιο εξυπνος δεν το εχεις καταλαβει ακομα ;

δεν προσπαθεις να μαθεις τι γινεται στα αυτοκινητα μας και να βοηθησεις και αλλους, προσπαθεις να καταλαβεις τι λαθος εχεις κανει και δεν δουλευει το αμαξι σου. Αστα μη τα λες αυτα σε μενα τωρα.
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Ρε πάρτε και ναρκωτικά πιείτε και αμιτα motion... προκόφτες δεν έχει και δεν φάνηκε να με πιστεύετε...  :D
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
Δεν είναι ότι δν σε πιστεψαμε ρε Στέφανε(γτ 1ον λογικό το κόβω να κόβει μετά από κάποια στιγμή η πεταλούδα κ κατά 2ο ν όπως είπε κι ο Αλέξης για να δούμε ΑΝ έχει πας 5η κόφτη κι αν σταματάει στις 6000, εγώ πάντως έχω τελειώσει τη 5η) απλά ρε φιλε προσπαθώ να καταλάβω τι στο καλό είναι αυτοί οι προκοφτες.


Υ.Γ. Δν είναι καλοί χυμοί ρε οι motion :p με καρότο κ μήλο είναι καλοί :D :D
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
περί ορέξεως οι χυμοί...frulite πίνω  :D απλά επειδή και ο όθωνας (otto) που είχε 1,4 και έβαλε μοτέρ 1,6 με εγκέφαλο όμως 1,4... του έκοβε. Έβαλε εγκέφαλο από το S το 1,6 και φύγανε και ΜΕΤΑ προγραμμάτισε... τώρα αν θέλετε πηγαίντε λαμία να δείτε αν τελικιάζει τι να πω  :D :D εγώ πιστεύω πως αν ο γιάννης πάει θα σταματήσει στις 6000 γιατί απλά ο εγκέφαλος που πήρε δεν είναι από S...
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
Από S είναι. ;) κι ο Όθωνας όμως έβαλε 1600 φιέστα όχι μετατροπή στη μετατροπή.  ;)

Αν πρέπει να πας Λαμία να τελικιασεις άστο :p εγώ λίγα χλμ μόνο χρειάστηκα χαχαχ
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
Ximiki Veltiosi said:
ναρκωτικα εννοειται οτι παιρνω! Special K και η αμφεταμινες με βοηθανε να ειμαι πιο εξυπνος δεν το εχεις καταλαβει ακομα ;

δεν προσπαθεις να μαθεις τι γινεται στα αυτοκινητα μας και να βοηθησεις και αλλους, προσπαθεις να καταλαβεις τι λαθος εχεις κανει και δεν δουλευει το αμαξι σου. Αστα μη τα λες αυτα σε μενα τωρα.


μαγεεεε αργησες αλλα το καταλαβες αληταμπουρα

Crazy said:
Δεν είναι ότι δν σε πιστεψαμε ρε Στέφανε(γτ 1ον λογικό το κόβω να κόβει μετά από κάποια στιγμή η πεταλούδα κ κατά 2ο ν όπως είπε κι ο Αλέξης για να δούμε ΑΝ έχει πας 5η κόφτη κι αν σταματάει στις 6000, εγώ πάντως έχω τελειώσει τη 5η) απλά ρε φιλε προσπαθώ να καταλάβω τι στο καλό είναι αυτοί οι προκοφτες.
προκοφτες τι ειναι. οταν ρολαρεις με το αυτοκινητο με τριτη ας πουμε με 2000rmp και πατησεις το γκαζι τερμα η πεταλουδα ανοιγει στο 100% με το που φτασει στις 6200 η πεταλουδα αρχιζει και κλεινει απο το 100% που ειναι πχ στο 85% οσο ανεβαζεις στροφες μεχρι το κοφτη κλεινει και φτανει στο 45%.
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
Και ξαναλέω εγώ την απορία μου σαν άσχετος που ειμαι, λογικό δεν είναι να κλείνει η πεταλούδα;;; και ειδικά όταν ο εγκέφαλος διαβάζει άλλες πληροφορίες;;;
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
Crazy said:
Και ξαναλέω εγώ την απορία μου σαν άσχετος που ειμαι, λογικό δεν είναι να κλείνει η πεταλούδα;;; και ειδικά όταν ο εγκέφαλος διαβάζει άλλες πληροφορίες;;;
ποιες εννοεις αλλες πληροφοριες?
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
Να διαβαζει αλλα δεδομενα.Να ναι ίδιοι-ίδιοι οι κινητήρες του focus με του fiesta δεν νομίζω. Όλο κ κάποιο "σφάλμα "θα υπάρχει κι απλά ο εγκέφαλος "κόβει" .
Απλές υποθέσεις κάνω, δεν ξέρω κι απλά λεω τις απορείς που μου δημιουργουνται. Αν ήξερα θα μουν προγραμματιστης   tease
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
σαν κινητηρες ειναι ιδιοι-ιδιοι. ισως να υπαρχει μια διαφορα στους εκκεντροφορους. οι διαφορες ειναι στα περιφεριακα οπως αλλη πολλαπλη εξαγωγης αλλη πολλαπλη εισαγωγης το ενα ειναι ηλεκτρογκαζο και το αλλο μηχανικη πεταλουδα επισεις και τα 2 εχουν map sensor.
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Εγώ ψηφίζω να βρεις εγκέφαλο από focus 1.6... κόβω το κεφάλι μου ότι θα τελειώσουν όλα σου τα θέματα...τώρα είδα τι έχεις κάνει με μοτέρ και εγκεφάλους... αν θες να το παλέψεις κι άλλο με το υπάρχον setup θα ρωτήσω απο δευτέρα αν αυτό που κάνεις είναι εφικτό σαν ιδέα.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
yannis_s said:
εχω τον εγκεφαλο απο το 1600s. αν δεν συνδεσεις το torque δεν το καταλαβαινεις ευκολα το κλεισιμο της πεταλουδας. επισεις ειναι ποιο αισθητο στην τριτη και τεταρτη.

εγω κοφτη με 5η δεν θα καταφερω να παω ευκολα. το σασμαν μου ειναι μακρυ. εχω 200χμ με 5.500rmp

γιαννη δεν εχεις προκοφτες. η πεταλουδα ειναι λογικό να κλείνει μετα απο καποιες στροφες, αυτο το κανουν όλα τα ηλεκτρικά. Αν μπορει καποιος προγραμματιστής να στο κανει να μην κλείνει έχει καλώς (όπως ειπα εμενα που είχε πολλούς προκοφτες βελτιωθηκε αρκετα ύστερα απο καποια παρεμβαση του προγραμματιστή), αλλιως παρατα το μην ασχολείσαι με ανουσια πραγματα. Βαλε μια τουρμπίνα να μην σε νοιαζουν ουτε οι προκοφτες, ούτε με ποια χοανη θα πηγαινει καλύτερα ούτε τίποτε... :D Άλλωστε με το σασμαν που φορας μόνο για τουρμπο είσαι....
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread