Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
Μερικες αποριες - ερωτησεις....

Δλδ το περναει μεσω της obd, το βγαζει στο δρομο το σκιζει και σου λεει εχεις παρει
χ,ψ αλογα?Ψιλομουφα μου ακουγεται αυτο...

ή σου λεει απο πριν θα παρεις 8-9 αλογα αντε μετρατο καπου και τα ξαναλεμε?
και να δεν τα παρεις τι γινεται?περνεις τα λεφτα σου πισω + τα εξοδα απο το dyno
ή δεν περνεις τιποτα?


Απο εγγυηση τι γινεται??
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
southern said:
Μερικες αποριες - ερωτησεις....

Δλδ το περναει μεσω της obd, το βγαζει στο δρομο το σκιζει και σου λεει εχεις παρει
χ,ψ αλογα?Ψιλομουφα μου ακουγεται αυτο...

ή σου λεει απο πριν θα παρεις 8-9 αλογα αντε μετρατο καπου και τα ξαναλεμε?
και να δεν τα παρεις τι γινεται?περνεις τα λεφτα σου πισω + τα εξοδα απο το dyno
ή δεν περνεις τιποτα?


Απο εγγυηση τι γινεται??

Τον ξέρω καλά αυτόν που έχει την Κ-tech, κανει δουλεια, δεν κοροϊδεύει. Όμως το κακό είναι οτι ακόμα δεν έχει δικό του δυναμόμετρο και έτσι άν θέλει κάποιος να δει αποτελέσματα πριν και μετά πρέπει να το χαλάσει το κατοστάρικο.. Για τις τιμές δεν είμαι σίγουρος, δίκη μου εκτίμηση είναι.

Εμένα θα μου φτιάξει αβανς και όταν βρω φτηνά μεγαλύτερα 300αρια μπεκ που να κάνουν στην μπεκιέρα μου, με συγκεκριμένα Ωμ, τοτε θα ξεφορτωθώ και το εγκεφαλάκι...

Δεν ξέρω για την εγγύηση, μάλλον επειδή είναι ρεμαπ δεν πρέπει να φαίνεται στο διαγνωστικό της αντιπροσωπείας.
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Λογικά θα το ρυθμίζει στο δυναμόμετρο, όπως κάνουν η περισσότεροι. Το θέμα είναι έχει κάποιον με δυναμόμετρο που συνεργάζεται η μπορεί να έρθει εκεί που θα του πεις εσύ πχ ΤΑΤ?  Την Κ-TECH προσωπικά δεν την έχω ακουστά! Turbomaniac εσύ τους ξέρεις η πήγες τυχαία εκεί…. θέλω να πω τα αυτοκίνητα που έχουν φτιάξει τα έχεις δει να τσουλανε?


@ με πρόλαβες σε κάποια ερωτήματα που είχα….
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
turbomaniac said:
Τον ξέρω καλά αυτόν που έχει την Κ-tech, κανει δουλεια, δεν κοροϊδεύει. Όμως το κακό είναι οτι ακόμα δεν έχει δικό του δυναμόμετρο και έτσι άν θέλει κάποιος να δει αποτελέσματα πριν και μετά πρέπει να το χαλάσει το κατοστάρικο.. Για τις τιμές δεν είμαι σίγουρος, δίκη μου εκτίμηση είναι.

Εμένα θα μου φτιάξει αβανς και όταν βρω φτηνά μεγαλύτερα 300αρια μπεκ που να κάνουν στην μπεκιέρα μου, με συγκεκριμένα Ωμ, τοτε θα ξεφορτωθώ και το εγκεφαλάκι...

Δεν ξέρω για την εγγύηση, μάλλον επειδή είναι ρεμαπ δεν πρέπει να φαίνεται στο διαγνωστικό της αντιπροσωπείας.

Tι μπεκ θελει? 305 ειναι τα λαχανι απο Supra '90 ριξε μαι ματια μπας και.. Ειναι και φτηνα απεξω..
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Nitroking said:
Tι μπεκ θελει? 305 ειναι τα λαχανι απο Supra '90 ριξε μαι ματια μπας και.. Ειναι και φτηνα απεξω..


Έφτιαχνε πιο πολύ VAG μεχρι τώρα. δεν ξέρω αν συνεργάζεται με κάποιον.

16ωμ είναι αυτά που φοράει απο την μάνα του. Θ' ανεβάσω μια φωτό απο τα μαμά, έχουν περίεργο "πιάσιμο" στην μπεκιέρα.
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
απο θεμα εγγυησης τι γινεται?
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
εγω απο οσο ξερω καθε βελτιωτικος οικος που βαζει κατι aftermarket παρεχει
εγγυηση σωστης και καλης λειτουργιας!
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
southern said:
εγω απο οσο ξερω καθε βελτιωτικος οικος που βαζει κατι aftermarket παρεχει
εγγυηση σωστης και καλης λειτουργιας!

Λογικά ότι και οι άλλοι.. Πρόγραμμα είναι μόλις το βάλεις οτι είναι να βγάλει το βγαζει κατα την ρύθμιση, μετά τί να βγάλει...


Προσωπική μου άποψη είναι οτι αν έχεις ελαφρές μετατροπές  (φίλτρο-εξατμιση) πάς στην ΤΑΤ με 300 ευρώ και καθαρίζεις... Άν βάλεις και άλλα πράγματα (εκκεντροφόρους, κλπ) νομίζω είναι  μονόδρομος. Το καλό είναι οτι επιτέλους μπορούμε να φτιάξουμε ένα ωραίο ατμοσφαιρικό με άγρια έκκεντρα..
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
Η τατ για παραδειγμα  δινει 5 χρονια εγγυηση και επιστροφη χρηματων μεσα σε μια εβδομαδα
αν ο πελατης δεν ειναι ικανοποιημενος απο το αποτελεσμα!
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
Σήμερα είδα εδώ στο Αγρίνιο τον αντιπρόσωπο της Overload - Performance, βέβαια πήγα για άλλο σκοπό (ελεγχο silent block)  αλλά οφείλω να σας πώ δύο - τρία πραγματάκια που είχαμε κουβέντα, για τον προγραμματισμό τους που μου άρεσαν...
Καταρχήν κόστος προγραμματισμού 300€, περιλαμβάνει δυναμομέτρηση πρίν - μετά.
ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΠΟΙΗΣΗ ναι καλά ακούσατε του προγράμματος σύμφωνα με αυτά που φοράει το κάθε αυτοκίνητο, έτσι πχ εγώ αν φορούσα εισαγωγη απο mk6 1,6 θα παραμετροποιούταν κατάλληλα το πρόγραμμα! το ίδιο με άλλα περιφερειακά όπως χταπόδια και ιστορίες... Οπότε σε κάθε αυτοκίνητο περνιέται το δικό του "ιδιαίτερο" πρόγραμμα ! παραμετροποιημένο σύμφωνα με αυτά που έχει. ένα άλλο έχει να κάνει παραμετροποίηση σύμφωναμε την βενζίνη που χρησιμοποιείται 95-100 οκτανίων.
τρίτον έβαλε το φορητό στην θύρα του αυτοκινήτου μου για να μου κάνει μια μικροεπίδειξη, πρώτα κατέβασε το πρόγραμμα του εγκεφάλου του μετά ,  είπε ο εγκέφαλός του είναι siemens Sim 22, και ύστερα μπήκε σε ένα άλλο πρόγραμμα που φαίνόταν ένας πίνακας με νούμερα και μου είπε εδώ μέσα γίνονται παραμετροποιήσεις που αφορούν τον προγραμματισμό! Του λέω θα περάσουμε κανενα πρόγραμμα να κάνω κανένα test drive :D; και μου είπε κονσέρβα προγράμματα δεν περνάμε εμείς ... μονο παραμετροποιημένα.
Φεύγωντας έκανα βλακεία που δε ρώτησα τι παίζει με τα mk7, όμως αν αυτο βοηθάει μου μίλησε για ένα φόκους II 1,6 VVTi που είχε πάει πρίν δύο μέρες για πρόγραμμα, και παραπονέθηκε ο ιδιοκτήτης του πως του βαράει πυράκια χαμηλά. Μπαίνοντας με τον υπολογιστή του είδε οτι έπρεπε να αλλαχτεί το Avance γιατί η Ford απο το εργοστάσιο το είχε ρυθμισμένο έτσι  (μου εξήγησε το πλεονέκτημα της ρύθμισης αλλα δεν το θυμάμαι) με αποτέλεσμα να χτυπάει χαμηλά πυράκια! λογικά τα ίδια ισχύουν και για τα fiesta mk7. όσο για τον κάτοχο του φόκους μετά τον προγραμματισμό αφού το πήγε βόλτα είδε σημαντική διαφορά και χάρηκε. Εμένα πάντως ύστερα απο αυτό με έπεισε και επίσης ορισμένα σωστά πράγματα πρέπει να λέγονται ...
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
Αυτο που μου αρεσε πιο πολυ απο τα λεγομενα  σου ειναι οτι στο παρεμετροποιουν αναλογα
τι φορας και τι μετατροπες εχεις κανει,σε αντιθεση με αλλους βελτιωτικους οικους
που εχουν 2 εκδοσεις κονσερβα(απλη - εκκεντρα).Σιγουρα ειναι ενα βημα μπροστα(αν
οντως ισχυουν ολα αυτα) και το σκεφτομαι σοβαρα να παω μια βολτα να τους
ρωτησω 2-3 πραγματακια για το τι μπορουν να προσφερουν με τα πραγματα που εχω τωρα.
Πανο τις δοκιμες στο dyno ή στο δρομο εν κινηση με κανα λαπτοπ αγκαλια?
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
Πήγαινε και εσύ μια Πέτρο να ρωτήσεις, γιατί δεν ξέρω αν έτυχε εδώ στο Αγρίνιο και είναι τόσο πολύ συνεργάσιμος, όμως μου εδειξε με αυτά που είπε οτι το παλεύει μέχρι να βγάλει τα περισσότερα που μπορεί απο κάθε αμάξι, όχι τιποτα άλλο σκέφτομαι άν ισχύουν αυτά τα τόσα παιδιά που κατευθύνθηκαν λάθος.
Τώρα για αυτό που με ρωτάς μου είπε το κάνει βόλτα αλλά δεν διευκρίνησε αν το κάνει για να συλλέγει τα data ή αν κάνει τίποτα άλλο εν κινήσει που αφορούν το πρόγραμματισμό.
Ένα άλλο που είδα και πρέπει να πώ είναι οτι έχει internet και είναι Online και κατεβάζει ας πούμε Drivers για το κάθε νέο Hardware του αυτοκινήτου (πχ εγκέφαλος siemens ή bosch) για να μπορέσει να το "δει" το διαγνωστικό
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
Παντως τα νουμερα που δινει στο site τους ειναι παρα πολλα για να ειναι αληθινα!

Fiesta 1.25 16V 75PS  - 90
Fiesta 1.3 8V 70PS      -  85
Fiesta 1.4 16V 80PS    -  95 με 149Nm ροπη    Το μαμα 1.6 εχει 145nm
Fiesta 1.6 16V 100PS  -  112 με 160Nm

Οσο για το πως συλλεγει τα δεδομενα σιγουρα κατεβαζει το μαμα προγραμμα,περνει μετρησεις
εν κινηση και τα μαγειρευει με τα εργαλεια που διαθετει.Καπως ετσι το φανταζομαι εγω.
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
Η πρώτη μου ερώτηση ήταν αυτή, είδα στο site 95 άλογα, δεν είναι πάρα πολλά τα 95 (+15) για το φιέστα 1400cc δηλαδή 15 άλογα χωρίς άλλα περειφερειακά;  μου είπε οτι διαφέρει απο αυτοκίνητο σε αυτοκίνητο το τελικό αποτέλεσμα σύμφωνα με το πόσο δύστροπο είναι το κάθε όμοιο αυτοκίνητο.
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
εγω πηρα +18 με full πρωτο σταδιο και αυτος μονο με προγραμμα παει στα 15
δεν ξερω μου φαινεται αρκετα αισιοδοξο!
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Pa_Nos_1400cc said:
Σήμερα είδα εδώ στο Αγρίνιο τον αντιπρόσωπο της Overload - Performance, βέβαια πήγα για άλλο σκοπό (ελεγχο silent block)  αλλά οφείλω να σας πώ δύο - τρία πραγματάκια που είχαμε κουβέντα, για τον προγραμματισμό τους που μου άρεσαν...
Καταρχήν κόστος προγραμματισμού 300€, περιλαμβάνει δυναμομέτρηση πρίν - μετά.
ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΠΟΙΗΣΗ ναι καλά ακούσατε του προγράμματος σύμφωνα με αυτά που φοράει το κάθε αυτοκίνητο, έτσι πχ εγώ αν φορούσα εισαγωγη απο mk6 1,6 θα παραμετροποιούταν κατάλληλα το πρόγραμμα! το ίδιο με άλλα περιφερειακά όπως χταπόδια και ιστορίες... Οπότε σε κάθε αυτοκίνητο περνιέται το δικό του "ιδιαίτερο" πρόγραμμα ! παραμετροποιημένο σύμφωνα με αυτά που έχει. ένα άλλο έχει να κάνει παραμετροποίηση σύμφωναμε την βενζίνη που χρησιμοποιείται 95-100 οκτανίων.
τρίτον έβαλε το φορητό στην θύρα του αυτοκινήτου μου για να μου κάνει μια μικροεπίδειξη, πρώτα κατέβασε το πρόγραμμα του εγκεφάλου του μετά ,  είπε ο εγκέφαλός του είναι siemens Sim 22, και ύστερα μπήκε σε ένα άλλο πρόγραμμα που φαίνόταν ένας πίνακας με νούμερα και μου είπε εδώ μέσα γίνονται παραμετροποιήσεις που αφορούν τον προγραμματισμό! Του λέω θα περάσουμε κανενα πρόγραμμα να κάνω κανένα test drive :D; και μου είπε κονσέρβα προγράμματα δεν περνάμε εμείς ... μονο παραμετροποιημένα.
Φεύγωντας έκανα βλακεία που δε ρώτησα τι παίζει με τα mk7, όμως αν αυτο βοηθάει μου μίλησε για ένα φόκους II 1,6 VVTi που είχε πάει πρίν δύο μέρες για πρόγραμμα, και παραπονέθηκε ο ιδιοκτήτης του πως του βαράει πυράκια χαμηλά. Μπαίνοντας με τον υπολογιστή του είδε οτι έπρεπε να αλλαχτεί το Avance γιατί η Ford απο το εργοστάσιο το είχε ρυθμισμένο έτσι  (μου εξήγησε το πλεονέκτημα της ρύθμισης αλλα δεν το θυμάμαι) με αποτέλεσμα να χτυπάει χαμηλά πυράκια! λογικά τα ίδια ισχύουν και για τα fiesta mk7. όσο για τον κάτοχο του φόκους μετά τον προγραμματισμό αφού το πήγε βόλτα είδε σημαντική διαφορά και χάρηκε. Εμένα πάντως ύστερα απο αυτό με έπεισε και επίσης ορισμένα σωστά πράγματα πρέπει να λέγονται ...

Με μεγαλυτερα μπεκ και τούρμπο φτιάχνει αυτός?
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Στειλε μου σε παρακαλώ σε προσωπικό μύνημα τα στοιχεία αυτουνού να κάνω ενα τηλέφωνο να ρωτήσω ευγενικά καποια πράγματα..
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
http://www.overload-performance.gr/site/new-index.php

Δημάρχου Χρήστου Μπέκα 31 ΤΚ 19004 Σπάτα Αττικής    Χάρτης
Τηλ: 801 300 3933  Δευτ. - Παρ. / 10:00 - 20:30  Σαβ.  / 10:00 - 13:30
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
southern said:
http://www.overload-performance.gr/site/new-index.php

Δημάρχου Χρήστου Μπέκα 31 ΤΚ 19004 Σπάτα Αττικής    Χάρτης
Τηλ: 801 300 3933  Δευτ. - Παρ. / 10:00 - 20:30  Σαβ.  / 10:00 - 13:30

Ευχαριστώ... Αυτός δεν είναι ο κρίτωνας ?
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread