Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
mexico said:
εχεις δικαιο τοτε γιατι ελεγαν οτι δεν τα υποστηριζει δωσε μερικες πληροφοριεσ αν γινεται και τι σου ειπαν απο σψτ

Εννοείτε όταν μάθω κάτι θα το μάθετε όλοι... όπως έκανα και με το dastek.
 

Vrachos

New member
May 21, 2010
56
0
6
Λάρισα
Μακάρι να σου απαντήσουν θετικά, αλλά μην κοιτάς μόνο τον τύπο του εγκεφάλου
αλλά κυρίως το firmware ή αλλιώς το πρόγραμμα που τρέχει ο εκάστοτε εκέφαλος
το οποίο εκφράζετε με το strategy code στην γλώσσα της SCT/DS και ως callibration files στην Ford.
Δηλαδή μπορεί ST και 1.4/1.6 να έχουν ίδιο εγκέφαλο αλλά το πρόγραμμά του αλλάζει
μια και αλλάζουν τα περιφερειακά.
Από αυτά που έχω διαβάσει strategy code από Ευρωπαικό Fiesta εκτός ST δεν υποστιρίζετε
και το ST από τύχη υποστηρίζετε μια και η Ford χρησιμοποίησε ίδιας οικογενείας strategy code με το Focus 1 ST (SVT στο Αμέρικα)
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Vrachos said:
Μακάρι να σου απαντήσουν θετικά, αλλά μην κοιτάς μόνο τον τύπο του εγκεφάλου
αλλά κυρίως το firmware ή αλλιώς το πρόγραμμα που τρέχει ο εκάστοτε εκέφαλος
το οποίο εκφράζετε με το strategy code στην γλώσσα της SCT/DS και ως callibration files στην Ford.
Δηλαδή μπορεί ST και 1.4/1.6 να έχουν ίδιο εγκέφαλο αλλά το πρόγραμμά του αλλάζει
μια και αλλάζουν τα περιφερειακά.
Από αυτά που έχω διαβάσει strategy code από Ευρωπαικό Fiesta εκτός ST δεν υποστιρίζετε
και το ST από τύχη υποστηρίζετε μια και η Ford χρησιμοποίησε ίδιας οικογενείας strategy code με το Focus 1 ST (SVT στο Αμέρικα)

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.. Όταν παρετε το  software αν μπορείς κάνε μια μικρή ενημέρωση και εδω. Προς το παρόν θα ασχοληθώ με το άλλο που ξέρω σίγουρα οτι δουλευει για όλα...
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
http://cgi.ebay.co.uk/FORD-BLUEFIN-SUPER-CHIP-PETROL-ENGINES-ONLY-/250643012812?cmd=ViewItem&pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item3a5b7cdccc
αυτο μπαινει σε μκ6
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
για να ειμαι ειληκρινης αυτο το ειχα δει μονο σε foki,fiesta st και fiesta mk4-5 και οχι σε φιεστα μκ6.

Oντως μπηκα στο site και υποστηριζει και το μκ6 και δινει :
στο 1.25αρι υποσχεται +6,
στο 1.4 +6 αλογα και 1 κιλο ροπη και
στο 1.6 +9 αλογα.
Α και στο στ +13

http://www.mybluefin.co.uk/search?make=9&fueltype=1&model=1&variant=1918
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
southern said:
για να ειμαι ειληκρινης αυτο το ειχα δει μονο σε foki,fiesta st και fiesta mk4-5 και οχι σε φιεστα μκ6.

Oντως μπηκα στο site και υποστηριζει και το μκ6 και δινει :
στο 1.25αρι υποσχεται +6,
στο 1.4 +6 αλογα και 1 κιλο ροπη και
στο 1.6 +9 αλογα.
Α και στο στ +13

http://www.mybluefin.co.uk/search?make=9&fueltype=1&model=1&variant=1918

Κονσερβα..... Γι αυτό οι άλλοι το χουνε μόνο 300 ευρω...
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
απλα αυτο ειναι plag n play...οποτε θες το βαζεις και το βγαζεις
ενω στους αλλους(πχ τατ) πρεπει να πας απο εκει να στο βγαλουν.

παντως δινει πιο λιγα σε 1.25 και 1.4
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
γιατι δεν πας τατ να βαλεις το προγραμματακι σου να παρεις τα 9 σου αλογα οπως πηρα
εγω και αλλοι τοσοι πριν απο μενα και να φυγεις κυριος?

αν θες να γινεις πειραματοζωο ....good luck
δεν θελω να σε αποτρεψω αλλα ειναι λιγο risky μιας και κανεις δεν το εχει δοκιμασει
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
αν ειναι να βαλεις μονο προγραμμα και τιποτα αλλο μην το βαλεις καθολου
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
και μια πολλαπλη εισαγωγης απο το 1.6 που εχει ο φιλos τurbomaniac να σου δωσει και εισαι ετοιμος
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
southern said:
για να ειμαι ειληκρινης αυτο το ειχα δει μονο σε foki,fiesta st και fiesta mk4-5 και οχι σε φιεστα μκ6.

Oντως μπηκα στο site και υποστηριζει και το μκ6 και δινει :
στο 1.25αρι υποσχεται +6,
στο 1.4 +6 αλογα και 1 κιλο ροπη και
στο 1.6 +9 αλογα.
Α και στο στ +13

http://www.mybluefin.co.uk/search?make=9&fueltype=1&model=1&variant=1918

στο site νομιζω οτι λεει μονο μκ6 1.6 zetec s και st  τα αλλα δε καταλαβαινω αν βαζουν αυτη τη συσκευη ενω στο ebay λεει οτι το υποστηριζει ψαξε λιγο καλυτερα αν μπορεις
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
southern said:
τα υποστηριζει ολα τα μκ6
οταν πατας αναζητηση για τι 1,4 λεει τους dealer ενω για το 1,6 εχει buy bluefine on line.
εχει και dyno
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
southern said:
και μια πολλαπλη εισαγωγης απο το 1.6 που εχει ο φιλos τurbomaniac να σου δωσει και εισαι ετοιμος

Την έδωσα. Εδω οι καλοι εκκεντροφοοοοόροι..........

Το bluefin είναι εγνωσμένη αξία και αξιόπιστο. με τα έξοδα αποστολής παει στα 300 παρα κάτι, οπότε πας στην ΤΑΤ
και έχεις μετά και μια δυναμομέτρηση στο αρχείο σου για να θυμάσαι τότε που σουν ατμόσφαιρα...
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
To ψαξιμο κάτι έβγαλε..

Λοιπόν η K-TECH (Άρτης 1, Χαϊδάρι, τηλ 2105819665), μετά απο παραίνεση ασχολήθηκε με τα προγράμματα μας.

Απο την διαγνωστική θύρα, κανονικό remap flash memory, με τροποποίηση βασικού χάρτη ψεκασμού και ανάφλεξης, τροποποίηση ορίου στροφών και κατάργηση του ενοχλητικού κόφτη τελικής και των περιοριστών ροπής. Έφαρμογή σε όλους τους εγκεφάλους siemens, ford για φιεστα ΜΚ6, Μκ7, και το ST. Έννοείται πως δεν πρόκειται για κονσέρβα πρόγραμμα, ρύθμιση για όλες τις ατμοσφαιρικές και τούρμπο μετατροπές.

Δεν ξέρω τιμή γιατι τώρα τα βγαλε ο άνθρωπος, υπολογίζω γύρω στα 300-400 χωρίς δυναμόμετρο, οπότε υπολογίστε και κανένα κατοστάρικο για το δυναμόμετρο. 
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread