Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

smetheni

Rookie
Jun 10, 2020
17
2
3
έχω βάλει σε εργοστασιακό titanium 100άρι, το πρόγραμμα απο την αντιπροσωπεία (Car Center), και πραγματικά είδα μεγάλη διαφορά σε επιτάχυνση, τελική αλλά και οικονομία, και μάλιστα όλα αυτά χωρίς να χαθεί η εγγύηση
 

smetheni

Rookie
Jun 10, 2020
17
2
3
έχει περάσει καιρός. Πάρε Car Center και ρώτα τον Γιάννη
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Για τα "επίσημα", οι κανονικές τιμές είναι περίπου στα 550-600€, αλλά με μια τυπική έκπτωση πάνε συνήθως κάτω από 500€. Πολύ πιο κάτω δύσκολα, εκτός αν υπάρχει άλλη σχέση με το μαγαζί. Προγράμματα από μεμονωμένους tuners παίζουν συνήθως στα 3-4 κατοστάρικα, αναλόγως του τι θα ζητήσουμε, αν και πόσα dynos θα κάνουμε κλπ
 

Big Sak

Newbie
Dec 2, 2018
8
0
1
Καλησπέρα στη παρεα. Κάτοχος Mk8 1000αρι 100ps εδω και 2+ χρονια. Τον τελευταιο καιρο με τρωει να κανω αναβαθμηση του εγκεφαλου αλλα δεν θελω με τιποτα να χασω την εγγυηση του αμαξιου. Εχοντας διαβασει τα παραπανω, μου εχουν δημιουργηθει οι εξης απορίες. 1) το προγραμμα της car center καλυπτει την βασικη εγγυηση 2 χρονων ΜΟΝΟ; ή και το +6 επεκταση εγγυησης που δινει δωρεαν η ford; 2) η βελμαρ οπου απο εκει αγορασα το αυτοκινητο κανει αναβαθμισεις εγκεφαλου; 3) αν κανω την αναβαθμηση στην car center, σε περιπτωση βλαβης η βελμαρ καλυπτει την ζημια ή σε πεταει εκτος εγγυησης; Επισης μια παρατηρηση. στο αγγλικο site της ford υπαρχει κατηγορία επίσημης αναβάθμισης εγκεφάλου. κατι που στην ελληνικη δεν... αυτά!!! ευχαριστώ πολύ.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
1) Μόνο αν πάθεις κάτι θα το μάθεις
2) Όχι
3) Όχι

"Επίσημη" αναβάθμιση δεν υπάρχει, μόνο συγκεκριμένα πακέτα της Mountune που δεν επηρεάζουν την επίσημη εγγύηση στο UK
 

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
Big Sak said:
Καλησπέρα στη παρεα. Κάτοχος Mk8 1000αρι 100ps εδω και 2+ χρονια. Τον τελευταιο καιρο με τρωει να κανω αναβαθμηση του εγκεφαλου αλλα δεν θελω με τιποτα να χασω την εγγυηση του αμαξιου. Εχοντας διαβασει τα παραπανω, μου εχουν δημιουργηθει οι εξης απορίες. 1) το προγραμμα της car center καλυπτει την βασικη εγγυηση 2 χρονων ΜΟΝΟ; ή και το +6 επεκταση εγγυησης που δινει δωρεαν η ford; 2) η βελμαρ οπου απο εκει αγορασα το αυτοκινητο κανει αναβαθμισεις εγκεφαλου; 3) αν κανω την αναβαθμηση στην car center, σε περιπτωση βλαβης η βελμαρ καλυπτει την ζημια ή σε πεταει εκτος εγγυησης; Επισης μια παρατηρηση. στο αγγλικο site της ford υπαρχει κατηγορία επίσημης αναβάθμισης εγκεφάλου. κατι που στην ελληνικη δεν... αυτά!!! ευχαριστώ πολύ.

Θα σου απαντήσω ακριβώς.
Δεν υπάρχει επίσημη αναβάθμιση εγκεφάλου. Δηλαδή μέσα απο την ford. Απλά τι γίνεται..Το πρόγραμμα ειναι κατι που μπαίνει και βγαίνει. Και οταν βγει μπορείς απλά να ξαναγυρίσεις στις "μαμα" ρυθμίσεις.
Επειδή στην carcenter είναι γνώστες, ουσιαστικά επειδη σου αναλαμβάνουν και οι ίδιοι τα σερβις του αυτοκινήτου σου, ΟΤΑΝ ΚΑΙ ΕΑΝ γίνει κάτι, εαν πχ μια μηχανική βλάβη, προφανώς σου γυρνανε το αμάξι στις εργοστασιακες ρυθμισεις το αμάξι και διεκδικούν την κάλυψη της εγγυσης απο την επισημη ford.
Ουσιαστικά το προγραμμα δεν το βλέπει και κανείς, εκτός αν ψάξει πολύ ή εαν το αναφέρεις.
Αλλα απο την στιγμή που η ίδια η carcenter ειναι ο μεσωλαβητής μεταξύ εσένα και της επίσημης ford, θα σε καλύψει οταν και εαν χρειαστεί κάτι.

ΥΓ. Αυτό βεβαια θα συμβει και σε περίπτωση που θες να κάνεις προγραμμα σε κάποιον εξωτερικό προγραμματιστή και οχι σε κάποια ford. Απλά πας σου βαζει το προγραμμα και εαν συμβει κάτι, πας το ξαναρυθμίζεις στις μαμά ρυθμίσεις και πας αντιπροσωπεία.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Θανος68

akisve

New member
Member
Σεπτ. 4, 2014
130
33
28
Καλησπέρα, εχει καποιος γνωμη για την tuning on road?
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
Καλησπέρα, εχει καποιος γνωμη για την tuning on road?
Καλησπέρα φίλε μου, θα σου πω το εξής, ο Βασίλης (tuning on road) όταν ψαχνόμουν να κάνω remap στο δικό μου το ατμοσφαιρικό το ΜΚ6 ήταν από τους λίγους αν όχι ο μόνος που είχε δεχτεί να μιλήσει μαζί μου και να ασχοληθεί να ψάξει μερικά πράγματα για την τόσο δύσκολη δουλειά που χρειάζεται ένα ατμοσφαιρικό καθώς δεν υπάρχουν κονσέρβες για το δικό μου και θα μου έφτιαχνε ένα custom βάση της ανάλυσης του μείγματος κτλπ. Δεν κατάφερα ποτέ να πάω Αθηνα λόγο lockdown κτλπ και τελικά το έφτιαξα στην Πάτρα στην revlimit το πρόγραμμα μου.

Παρόλα αυτά εμένα με κέρδισε το ενδιαφέρον που έδειξε και η πραγματική επιθυμία που είδα στο ότι ήθελε να το παλέψει για να με εξυπηρετήσει και να γίνει δουλειά σωστή ! στενοχωριέμαι που δεν κατάφερα να συνεργαστώ μαζί του γιατί όπως σου είπα είχαμε αφιερώσει αρκετές ώρες στο να μιλάμε για αυτό το θέμα. Θέλω να πιστεύω ότι είναι γνώστης στο αντικείμενο και μπορείς και εσύ να έρθεις σε επικοινωνία μαζί του για μια αρχική κουβέντα για τις ανάγκες σου και είμαι σίγουρος ότι αξίζει να του δώσεις μια ευκαιρία.
 

akisve

New member
Member
Σεπτ. 4, 2014
130
33
28
Καλησπέρα φίλε μου, θα σου πω το εξής, ο Βασίλης (tuning on road) όταν ψαχνόμουν να κάνω remap στο δικό μου το ατμοσφαιρικό το ΜΚ6 ήταν από τους λίγους αν όχι ο μόνος που είχε δεχτεί να μιλήσει μαζί μου και να ασχοληθεί να ψάξει μερικά πράγματα για την τόσο δύσκολη δουλειά που χρειάζεται ένα ατμοσφαιρικό καθώς δεν υπάρχουν κονσέρβες για το δικό μου και θα μου έφτιαχνε ένα custom βάση της ανάλυσης του μείγματος κτλπ. Δεν κατάφερα ποτέ να πάω Αθηνα λόγο lockdown κτλπ και τελικά το έφτιαξα στην Πάτρα στην revlimit το πρόγραμμα μου.

Παρόλα αυτά εμένα με κέρδισε το ενδιαφέρον που έδειξε και η πραγματική επιθυμία που είδα στο ότι ήθελε να το παλέψει για να με εξυπηρετήσει και να γίνει δουλειά σωστή ! στενοχωριέμαι που δεν κατάφερα να συνεργαστώ μαζί του γιατί όπως σου είπα είχαμε αφιερώσει αρκετές ώρες στο να μιλάμε για αυτό το θέμα. Θέλω να πιστεύω ότι είναι γνώστης στο αντικείμενο και μπορείς και εσύ να έρθεις σε επικοινωνία μαζί του για μια αρχική κουβέντα για τις ανάγκες σου και είμαι σίγουρος ότι αξίζει να του δώσεις μια ευκαιρία.
Σε ευχαριστώ , εκανα μια κουβέντα και απλά ψάχνω να δω αν υπάρχει κάποιος που να συνεργάστηκε και τι αποτελέσματα είχε διότι φαίνεται γνωστής αλλά πρέπει να ξέρω γιατί το κόστος είναι μεγάλο!
 

akisve

New member
Member
Σεπτ. 4, 2014
130
33
28
Απο απορια, εχει βαλει καποιος προγραμμα pumaspeed?
 

JD_Fiestas

Newbie
Mar 10, 2019
2
0
1
Καλησπέρα, έχω βάλει το stage 1 της pumaspeed εδώ και 1,5 χρόνο (~20k km), είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από την απόδοσή του. Εννοείται είναι άλλο αυτοκίνητο σε σχέση με stock 125hp που ήταν σε όλο το εύρος στροφών. Μετά το remap κατάλαβα ότι το μοτέρ έχει turbo. Το remap το έκανα μόνος μου με το tool maxdout και τον obd αντάπτορα που πουλάνε ώστε να έχω άμεσα και τη δυνατότητα επιστροφής στο stock map (για εγκατάσταση σε μαγαζί, από όσο γνωρίζω συνεργάζεται μαζί τους από Ελλάδα ο Κακλαμάνος ίσως και άλλοι). Ελπίζω κάποια στιγμή στο άμεσο μέλλον να κάνω και δυναμομέτρηση.
 

akisve

New member
Member
Σεπτ. 4, 2014
130
33
28
Καλησπέρα, έχω βάλει το stage 1 της pumaspeed εδώ και 1,5 χρόνο (~20k km), είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από την απόδοσή του. Εννοείται είναι άλλο αυτοκίνητο σε σχέση με stock 125hp που ήταν σε όλο το εύρος στροφών. Μετά το remap κατάλαβα ότι το μοτέρ έχει turbo. Το remap το έκανα μόνος μου με το tool maxdout και τον obd αντάπτορα που πουλάνε ώστε να έχω άμεσα και τη δυνατότητα επιστροφής στο stock map (για εγκατάσταση σε μαγαζί, από όσο γνωρίζω συνεργάζεται μαζί τους από Ελλάδα ο Κακλαμάνος ίσως και άλλοι). Ελπίζω κάποια στιγμή στο άμεσο μέλλον να κάνω και δυναμομέτρηση.
Σε ευχαριστω! Να σε ρωτήσω , βάζεις ότι βενζίνη θες; Γενικά, απλα το φλασαρεις ή χρειαζεται καποια παραμετροποιηση; Σου στελνουν συγκεκριμενο file αναλογα αν ειναι euro 6.2 ?
 

JD_Fiestas

Newbie
Mar 10, 2019
2
0
1
Σε ευχαριστω! Να σε ρωτήσω , βάζεις ότι βενζίνη θες; Γενικά, απλα το φλασαρεις ή χρειαζεται καποια παραμετροποιηση; Σου στελνουν συγκεκριμενο file αναλογα αν ειναι euro 6.2 ?
Το πρόγραμμα είναι για 98άρα. Η διαδικασία αφού παρέλαβα τον αντάπτορα ήταν να κάνω πρώτα export το stock map. Τους το έστειλα με email και στη συνέχεια μου έδωσαν το κατάλληλο remap file που ήταν να φλασάρω (στη δική μου περίπτωση ήταν για έκδοση με gpf - euro 6.2). Γενικά η διαδικασία ήταν εύκολη, στο μόνο που κόλησα και χρειάστηκα τη βοήθεια τους ήταν θυμάμαι για το ποια έκδοση εγκεφάλου επιλέγω στο tool, αλλά μου απάντησαν πολύ γρήγορα.
 

akisve

New member
Member
Σεπτ. 4, 2014
130
33
28
Κοιταζοντας τα διάφορα προγράμματα που κυκλοφορουν για το 1.0 mk8 125 euro 6.2 που εχω, είδα διαφορές που με μπερδεψαν στο τελος. Ειδικοτερα, τσεκάρωντας 2 προγραμματα απο έλληνες προγραμματιστες και 1 κονσερβα και διαβαζοντας τις δυναμομετρησεις ειδα διαφορες σε νουμερα μεταξυ τους που δεν είμαι σίγουρος αν στην τελική έχουν σχεδόν το ιδιο αποτέλεσμα. Έχω δει Pumaspeed δυναμομετρημενο 161 και 115 τροχο (maha petropoulos), 153-160 απο microchips (δεν ξερω αν μετράει τροχό) και 125 τροχο (απο 105 μετρημένο μαμα) απο Δημητριαδη που έχει Mustang δυναμομετρο. Ξέροντας ότι το να μετράς άλογα στην μηχανή είναι υποκειμενικό νούμερο στέκομαι στην διαφορα 115 με 125 άλογα τροχό, ελιναι δυνατόν στο τροχό να υπάρχει διαφορά τόσο μεγάλη από δυναμόμετρο σε δυναμόμετρο; Και 45 άλογα διαφορά μεταξύ τροχού και μηχανής μου φάνηκε μεγάλο. Και τέλος, κάποιο πάτημα ή μέτρηση έχει γίνει αν δούμε συγκριτικά τι διαφορές υπάρχουν;
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Συγκρίνεις διαφορετικά προγράμματα, υπό διαφορετικές συνθήκες, σε διαφορετικά αυτοκίνητα και σε διαφορετικά δυναμόμετρα. Απλά δεν έχει κανένα νόημα αυτή η προσπάθεια, ούτε αυτά που ρωτάς στο τέλος.

Κάποιες απαντήσεις που ισχύουν είναι ότι, δυναμόμετρο με δυναμόμετρο έχουν διαφορές, τόσο από τη μέθοδο μέτρησης όσο και από το λογισμικό και τους υπολογισμούς που κάνουν (π.χ. διορθώσεις, υπολογισμός απωλειών κλπ). Επίσης διαφορετικά προγράμματα στο ίδιο αυτοκίνητο ναι, φυσικά και μπορούν να βγάλουν διαφορετικά αποτελέσματα, αλλά γενικά μιλώντας τα τυπικά Stg1 δεν διαφέρουν και τόσο μεταξύ τους. Επίσης όλα τα δυναμόμετρα "δρόμου" (όχι πάγκου δηλαδή) μετράνε πάντα "στο τροχό/πλήμνη", και άρα καταλήγουν στο στρόφαλο μέσω υπολογισμού των απωλειών βασιζόμενα στο drag, νούμερα δηλαδή που διαφέρουν από dyno σε dyno.
 

akisve

New member
Member
Σεπτ. 4, 2014
130
33
28
Το μοντέλο οτου αυτοκινήτου είναι το ίδιο και ο ίδιος ο προγραμματιστής ότι εκτος απροόπτου υπόσχεται κάποια άλογα. Το ερώτημα είναι μπορείς κάπως να συγκρίνεις stage 1 προγραμματα μεταξυ τους ; Μπορείς να συγκρίνεις δυναμομετρήσεις; Αναφέρομαι σε άλογα στον στρόφαλο γιατι δεν έχω δει να αναφέροουν στον τροχο για αυτο. Δεν έχει νοήμα εννοείς στο δρόμο να δεις διαφορές σε ίδιο μοντέλο stage 1 με διαφορετικά προγράμματα? Μίλησα για ίδιο μοντέλο αυτοκινήτο χωρίς άλλες μετατροπές, πάντα γνωρίζοντας και ότι αμάξι με αμάξι διαφέρει.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Δεν μιλάω για ίδιο μοντέλο, μιλάω για διαφορετικά αυτοκίνητα. Ακόμα και ίδιο κινητήρα και μετάδοση να έχουν, ακόμα και αν έχουν βγει το ένα μετά το άλλο στη γραμμή παραγωγής, μπορεί να έχουν +/- 4-5% διαφορές, όπως ακριβώς βγήκαν από το εργοστάσιο. Και φυσικά διαφορετικές μετρήσεις από διαφορετικά δυναμόμετρα, υπό διαφορετικές συνθήκες, είναι απολύτως μη συγκρίσιμες μεταξύ τους.

Γενικά πάντως συγκρίσεις μπορείς να κάνεις μόνο επί θεωρητικού, δηλαδή να δεις τι *θεωρητικά* προσφέρουν οι tuners, η πράξη μπορεί να απέχει από τη θεωρία. Και στην πράξη, δηλαδή στο dyno ή στο δρόμο, μόνο κάνοντας συγκρίσεις δίπλα-δίπλα και υπό ίδιες συνθήκες, μπορείς να έχεις κάποιου είδους ανθεκτικά δεδομένα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: turbomaniac

akisve

New member
Member
Σεπτ. 4, 2014
130
33
28
Ναι συμφωνώ με όσα λες. Και στο δρόμο δίπλα δίπλα και πάλι άλλο αυτοκίνητο και άλλος οδηγός!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread