Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Θανος68

New member
Oct 3, 2018
97
1
8
εγω ρωτησα στην car center και μου ειπαν οτι το titanium Mk8 100hp θα παει 140 με 142 hp ,  ροπη  +5 κιλα, 0-100 περιπου 1,5 κατω και τελικη περιπου +15-20 χλμ
Η καταναλωση θα παραμεινει  σταθερη κι ισως και πιο κατω λογο ροπης
Οσο για την εγγυηση μου ειπαν οτι παρεμενει  γιατι η mountune ειναι επισημα αναγνωρισμενη απο τη ford
Kοστος γυρω στα 600
Εχω αρχισει και το σκεφτομαι σοβαρα
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Ακόμα χρησιμοποιεί το όνομα της mountune........
Ο Καρανικόλας θα σου βάλει το δικό του ΡΙΚΑ και 600e είναι πολλά...μπορεί σε ένα χρόνο να πάει στα 300e
 

johnD

Member
Dec 15, 2017
150
4
18
Δεν υπάρχει πρόγραμμα Mountune για το MK8.  Επίσης ακόμα και της mountune τα προγράμματα δεν αναγνωρίζονται από την Εγγύηση. Τουλάχιστον έτσι λέει στο Site της Mountune.
 

Θανος68

New member
Oct 3, 2018
97
1
8
johnD said:
Δεν υπάρχει πρόγραμμα Mountune για το MK8.  Επίσης ακόμα και της mountune τα προγράμματα δεν αναγνωρίζονται από την Εγγύηση. Τουλάχιστον έτσι λέει στο Site της Mountune.

Εχεις δικιο λαθος δικο μου
Ειχα καταλαβει εγω οτι ηταν Mountune
Το μονο που δεν σας ειπα ειναι οτι οταν τον ρωτησα αν φαινεται η αναβαθμιση στον εγκεφαλο σε περιπτωση βλαβης μου ειπαν οχι αλλα δεν ρωτησα αλλες λεπτομερειες
 

gyiama

Original poster
Member
Nov 30, 2017
141
5
18
επειδή είμαι σχεδόν ετοιμος να παω για προγραμματισμο,σκεφτηκα κι αυτή τη λυση https://www.racechip.eu/shop/ford/fiesta-vii-from-2017/1-0-ecoboost-998ccm-101hp-74kw-170nm.html. θεωρητικα εχει χαμηλοτερη αποδοση(υπόσχεται 30hp δλδ 130hp  στην ακριβη εκδοση)  αλλα δεν είναι πιο safe σαν λυση από θεμα εγγυησης κλπ? οτιδήποτε και να συμβει απλα το αφαιρεις και όλα είναι κανονικα. εχει δοκιμασει καποιος κατι αντίστοιχο? η συγκεκριμενη εταιρια από οσο γνωριζω είναι απ τις πολύ αξιόπιστες αλλα προωπικη εμπειρία δεν εχω.
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Αυτό που είδες δεν κάνει επαναπρογραμματισμό , είναι παράλληλος εγκέφαλος. Είναι κάποιο κύκλωμα που ξεγελάει την ECU γιά να  αυξήσει την πίεση του turbo και να στείλει περισσότερο καύσιμο στον κινητήρα.  Δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά δεν έχω ακούσει και πολύ καλά σχόλια.
 

gyiama

Original poster
Member
Nov 30, 2017
141
5
18
το ξερω ότι είναι παραλληλο εγκεφαλακι απλα λεω ότι μηπως είναι πιο safe σε θεμα στραβης με το θεμα εγγυησης.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
gyiama said:
το ξερω ότι είναι παραλληλο εγκεφαλακι απλα λεω ότι μηπως είναι πιο safe σε θεμα στραβης με το θεμα εγγυησης.

Τα μοναδικά υπέρ του piggyback είναι η χαμηλή (συνήθως) τιμή και το εύκολο και γρήγορο βάλε/βγάλε. Κατά τα άλλα, παντού μειονεκτεί έναντι ενός κανονικού remap.
 

ChrisFrou

Pro Member
May 10, 2010
674
1
0
13
Αγ.Δημητριος (Αθηνα)
Παράλληλο εγκεφαλακι βάζανε στα punto και στα uno το 2000 παιδιά, προσωπικά το θεωρώ απαράδεκτο εν έτη 2019 ! Αν γίνει προγραμματισμός στον μαμά εγκέφαλο και γίνει η στραβή πολύ πολύ απλά περνάς τον μαμά χάρτη σε συννενόηση με τον tuner που έχεις κάνει το προγραμμα και όλα καλά ! Είναι πολυυυυ δύσκολο να ανακαλύψουν ότι είχες προγραμμα και ότι από αυτό προκλήθηκε κάποια ζημιά ! Επίσης το θεωρώ εντελώς απαράδεκτο να σου πάρει λεφτά ο tuner για να σου περάσει τον μαμά χάρτη
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Οι tuners συνήθως δεν ζητάνε χρήματα γιά να ξαναβάλουν το εργοστασιακό πρόγραμμα. Μπορεί όμως να ζητήσουν ένα μικρό ποσόν γιά την επανεγκατάσταση του βελτιωμένου . Αρκεί βέβαια να τα συνεννοηθείς αυτά από πριν και να εξασφαλίσεις ότι θα διατηρήσουν το αρχείο με το εργοστασιακό setup γιά το μέλλον.
 

gyiama

Original poster
Member
Nov 30, 2017
141
5
18
Μετά από ένα χρόνο και 10000χλμ πήγα για service και έκανα update όσες μονάδες είχαν ενημέρωση στο ETIS της Ford. Με την ευκαιρία μιας και το σκεφτόμουν πολύ καιρό έβαλα τελικά το προγραμμα  της Rica. Το αποτέλεσμα παρά πολύ καλό και ικανοποιητικό. Η διαφορά απ τους 100 ίππους που είναι το δικό μου, στους θεωρητικά 140 που υποσχεται είναι αισθητή. Το αυτοκίνητο γενικα παντού πιο γεμάτο. Κινείται πολύ πιο άνετα με όλες τις σχέσεις ακόμα και με 6η. Σε όλα πιο γρήγορο από πριν και ειδικά στην τελική του που σε δυο δοκιμές 200αριζει κατευθείαν και φτάνει τα 210 άνετα. Θεωρώ ότι αν το κρατούσα σίγουρα θα περνούσε τα 210. Υπόψην δυο άτομα μέσα και φουλ αποσκευές ακόμα και στις πίσω θέσεις.  Γενικά πολύ ευχαριστημένος συγκριτικά με πριν
Το ερώτημα είναι. Να βάλω ένα πιο ελεύθερο φίλτρο Πχ ένα k&n η κάποιο άλλο;αξίζει τον κόπο η δεν υπάρχει λόγος;
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Εφόσον έχεις ήδη πρόγραμμα, η διαφορά με ένα φίλτρο ελευθέρας δεν θα σου φανεί, ίσως δεν την καταλάβεις καν. Κάντο μόνο για τον ήχο ή αν δεν θέλεις να ξαναλλάξεις φίλτρο αέρα (θα πρέπει να το καθαρίζεις όμως)
 

gyiama

Original poster
Member
Nov 30, 2017
141
5
18
Δεν με ενδιαφέρει ο ήχος, ίσα ίσα που δεν θέλω να κάνει θόρυβο καθόλου. Για το φίλτρο ρωτάω μόνο και μόνο μήπως χρειάζεται περισσότερο αέρα τώρα που μπήκε το προγραμμα, διαφορετικά δεν με ενδιαφέρει καθόλου αν δεν βοηθάει πουθενά.
 

ChrisFrou

Pro Member
May 10, 2010
674
1
0
13
Αγ.Δημητριος (Αθηνα)
κανονικα και θεωρητικα καλο θα ηταν να ειχε μπει πριν το προγραμμα ! βεβαια το προγραμμα ειναι κονσερβα οποτε δεν ξερω αν εχει και νοημα αυτο που λεω στην συγκεκριμενη περιπτωση. γενικα παντως καλυτερο απτο μαμα θα ειναι
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
gyiama said:
Δεν με ενδιαφέρει ο ήχος, ίσα ίσα που δεν θέλω να κάνει θόρυβο καθόλου. Για το φίλτρο ρωτάω μόνο και μόνο μήπως χρειάζεται περισσότερο αέρα τώρα που μπήκε το προγραμμα, διαφορετικά δεν με ενδιαφέρει καθόλου αν δεν βοηθάει πουθενά.

H διαφορά στη ροή είναι πάρα πολύ μικρή, της τάξης του 3-4% max, άρα δεν παίζει και κανένα σημαντικό ρόλο. Γι'αυτό εξάλλου και οι tuners δεν ρωτάνε ποτέ, ούτε ασχολούνται να ρυθμίσουν αν έχει αλλαχτεί το φίλτρο.
 

gyiama

Original poster
Member
Nov 30, 2017
141
5
18
Το προγραμμα όπως αναφέραμε είναι κονσέρβα όποτε δεν είναι θέμα σεταρισματος πχ στο δυναμόμετρο. Εξάλλου αν βάλω πιο ελεύθερο φίλτρο κάνει αυτόματα adaptation στα νέα δεδομένα. Το θέμα είμαι αν η Rica συνιστά τη χρήση ελεύθερου φίλτρου στο stage 1, κάτι που δεν βρήκα ψάχνοντας.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Δεν το λέει πουθενά γιατί απλά δεν είναι σημαντικός παράγοντας. Όπως μπορείς να το αλλάξεις με το stock πρόγραμμα (και να μην δεις σημαντική διαφορά), έτσι μπορείς να το αλλάξεις και με remap (και πάλι δεν θα δεις σημαντική διαφορά) ;)
 

gyiama

Original poster
Member
Nov 30, 2017
141
5
18
Το θέμα είναι πως δουλεύει πιο σωστά το αυτοκίνητο. Το αν θα δω διαφορά δεν με καίει και πολύ.οποτε με τα λεγόμενα σας δεν υπάρχει λόγος , το αφήνω ως έχει και είμαστε μια χαρα
 

Manolis

Newbie
Feb 27, 2019
4
0
0
Κι εγώ το σκέφτομαι σοβαρά να κανω αναβάθμιση , σε ένα κολλάω  στην γραπτή εγγύηση  που δε δινουν .
Τι παίζει με  την εργοστασιακη  σε περίπτωση στραβης?
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread