Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
Το μοντέλο οτου αυτοκινήτου είναι το ίδιο και ο ίδιος ο προγραμματιστής ότι εκτος απροόπτου υπόσχεται κάποια άλογα. Το ερώτημα είναι μπορείς κάπως να συγκρίνεις stage 1 προγραμματα μεταξυ τους ; Μπορείς να συγκρίνεις δυναμομετρήσεις; Αναφέρομαι σε άλογα στον στρόφαλο γιατι δεν έχω δει να αναφέροουν στον τροχο για αυτο. Δεν έχει νοήμα εννοείς στο δρόμο να δεις διαφορές σε ίδιο μοντέλο stage 1 με διαφορετικά προγράμματα? Μίλησα για ίδιο μοντέλο αυτοκινήτο χωρίς άλλες μετατροπές, πάντα γνωρίζοντας και ότι αμάξι με αμάξι διαφέρει.
Απλα να σου πω οτι εχει δικιο ο The Ace The Ace για το οτι συγκρινεις διαφορετικα αμαξια. Ναι ειναι τα ίδια αλλα στην πραγματικοτητα ειναι 2 διαφορετικα μοτε με ιδιες προδιαγραφες.
ΠΧ ξέρω 2-3 αμαξια απο microchips που προγραμματισα και εγώ, που βγήκαν με 149-155 αλογα και με καλυτερες θερμοκρασιες απο οταν προγραμματισα κ μετρησα εγω (εμενα βγηκε 161). Ιδιος προγραμματιστης, ιδιες μοντες(απλα ενα kn φίλτρο), ιδιο μοτέρ.
Και στον δρομο οντως υπηρξε διαφορά(μικρή)

ΥΓ. Για εμένα να καταλήξεις Microchips/Pumaspeed.
ΥΓ2. Δεν γνωριζω αλλα η εκδοση σου ειναι οταν αλλαξε το μοτέρ; το 2020+ αν θυμαμαι καλα μπηκε διαφορετικό 1000άρι με την τουρμπινα πίσω. Θα ηταν ενδιαφερον να τσεκαρεις τον κωδικο της τουρμπινας εαν οντως ειναι αυτο που την εχει πισω.

Τα υπολοιπα 1000άρια πρεπει να ξέρεις οτι εχουν ψιλοθεματακια με την wastegate. Θα ηθελα να δω εαν η ford ενδιαφερθηκε να βελτιωσει λιγο την τουρμπινα της.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Το θέμα με τα δυναμομετρα είναι τόσο αντικειμενικό όσο η ομορφιά... Δε βγάζεις άκρη, ο καθένας τα ρυθμίζει όπως να ναι για να βγάλουν ότι αποτελέσματα θέλουν.... Μόνο στα dynoday μπορεί να βγει άκρη, στο ίδιο δυναμομετρο

Sent from my A80Pro using Tapatalk
 

akisve

New member
Member
Σεπτ. 4, 2014
130
33
28
Απλα να σου πω οτι εχει δικιο ο The Ace The Ace για το οτι συγκρινεις διαφορετικα αμαξια. Ναι ειναι τα ίδια αλλα στην πραγματικοτητα ειναι 2 διαφορετικα μοτε με ιδιες προδιαγραφες.
ΠΧ ξέρω 2-3 αμαξια απο microchips που προγραμματισα και εγώ, που βγήκαν με 149-155 αλογα και με καλυτερες θερμοκρασιες απο οταν προγραμματισα κ μετρησα εγω (εμενα βγηκε 161). Ιδιος προγραμματιστης, ιδιες μοντες(απλα ενα kn φίλτρο), ιδιο μοτέρ.
Και στον δρομο οντως υπηρξε διαφορά(μικρή)

ΥΓ. Για εμένα να καταλήξεις Microchips/Pumaspeed.
ΥΓ2. Δεν γνωριζω αλλα η εκδοση σου ειναι οταν αλλαξε το μοτέρ; το 2020+ αν θυμαμαι καλα μπηκε διαφορετικό 1000άρι με την τουρμπινα πίσω. Θα ηταν ενδιαφερον να τσεκαρεις τον κωδικο της τουρμπινας εαν οντως ειναι αυτο που την εχει πισω.

Τα υπολοιπα 1000άρια πρεπει να ξέρεις οτι εχουν ψιλοθεματακια με την wastegate. Θα ηθελα να δω εαν η ford ενδιαφερθηκε να βελτιωσει λιγο την τουρμπινα της.
Δεν διαφωνώ καθολου με οσα ειμαι και ο Ace αντιθέτως! Απλά μιλάω για μια σύγκριση σε γενικές γραμμές, αν υπάρχουν γενικότερα αποκλίσεις, γνωρίζοντας πάντα ότι υπάρχουν εξαιρέσεις. Αυτην την στιγμή είμαι ανάμεσα στου δύο που ανέφερες + ace motorsport απλα εκεί η τιμή ανεβαίνει αισθητά. Το αμάξι αγοράστηκε 12/2019, δεν ειναι με την τουρμπίνα πίσω. Τα θεματάκια είναι επικίνδυνα αν προγραμματίσω? Κάπου ΄άκουσα οτι αν βαλεις pumaspeed (σε αντιπροσωπεία ford στην Αθήνα )μπορουν να στο βγάλουν χωρίς να αλλάξει η ημερομηνία που αναφέρει ο εγκέφαλος πως έγινε το flash, που σημαίνει ότι δεν επηρεάζεται η εγγύηση. Τονίζω ότι το άκουσα και δεν ξέρω αν ισχύει, όπως επίσης δεν ξέρω τι ισχύει και στους υπόλοιπους προγραμματιστές.
 

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
Δεν διαφωνώ καθολου με οσα ειμαι και ο Ace αντιθέτως! Απλά μιλάω για μια σύγκριση σε γενικές γραμμές, αν υπάρχουν γενικότερα αποκλίσεις, γνωρίζοντας πάντα ότι υπάρχουν εξαιρέσεις. Αυτην την στιγμή είμαι ανάμεσα στου δύο που ανέφερες + ace motorsport απλα εκεί η τιμή ανεβαίνει αισθητά. Το αμάξι αγοράστηκε 12/2019, δεν ειναι με την τουρμπίνα πίσω. Τα θεματάκια είναι επικίνδυνα αν προγραμματίσω? Κάπου ΄άκουσα οτι αν βαλεις pumaspeed (σε αντιπροσωπεία ford στην Αθήνα )μπορουν να στο βγάλουν χωρίς να αλλάξει η ημερομηνία που αναφέρει ο εγκέφαλος πως έγινε το flash, που σημαίνει ότι δεν επηρεάζεται η εγγύηση. Τονίζω ότι το άκουσα και δεν ξέρω αν ισχύει, όπως επίσης δεν ξέρω τι ισχύει και στους υπόλοιπους προγραμματιστές.

Για εμένα ο ACe- motorsport(Δημητριάδης) ειναι η καλυτερη λυση για προγραμμα για ΟΤΙ αμάξι και να έχεις. Και δεν εχω προγραμματίσει εκεί. Απλα οντωως ειναι ακριβός.
Στο θεμα με τις αντιπροσωπειες. Οι αντιπροσωπειες θελουν πελατες. Εαν τους πεις να σου "καλυψουν" το θεμα προγραμμα εαν προκυψει καποια βλαβη, αυτοι θα το κάνουν! Καθως η βλάβη στο αυτοκινητο τους δεν θα πληρωθεί απο αυτούς αλλα απο την ίδια την Ford. Αυτοί ειναι απλά ενα κατάστημα-ενδιάμεσος.
Εαν σου πουν οτι σε περίπτωση βλάβης δεν σε καλυπτουν λογω προγράμματος τους λες οτι θα αλλαξεις αντιπροσωπεια για τα ετησια σέρβις και θα καταλάβεις τι εννοώ.
Αυτο με το βάζω-΄βγαζω προγραμμα μπορει να το κανει ο ΚΑΘΕΝΑΣ προγραμματιστης. Σου κραταει παλιό file στο αρχειο του, πας και στο περνάει ξανά και σου βγάζει το προγραμμα. Και εγω με microchips οταν ειχα προγραμματισει ειχαμε πει οτι εαν τυχον συμβει κάτι, έτσι θα το κάνουμε.
 
  • Like
Αντιδράσεις: mk6car

Dorilaos

Newbie
Nov 18, 2021
3
0
1
Μοντέλο
MK8
Καλησπερα σε όλους! Λοιπόν με τα απο αρκετό ψάξιμο εβαλα πρόγραμμα στο αυτοκίνητο mk8 st line 125 βενζίνη με αποτέλεσμα 148.6 και 27.5 η ροπή αρκετά καλο και γραμμικό στην οδηγήσει. Microchips tuning έγινε ο προγραμματισμός του αυτοκινήτου.
Είχες κάποιο περιφερειακό γιατί να πάρεις 8 κιλά ροπή μου φαίνονται πολλά
 

MikeStLine

Rookie
Oct 2, 2022
15
6
3
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα , έχω το mk8 1.0 125hp st line. Έβαλα πρόγραμμα και μου είπαν ότι μετά από μετά από 2 μέρες θα δώσει το πικ του. Το εκανα δοκιμή και είδα ότι το αμάξι φευγει πλέον μετά τις 4000 στροφές. Ενώ με το μαμά πρόγραμμα όταν είχα 2αρα μετά τις 3000 έφευγε και είχε νεύρο. Χωρίς το eco εννοείται. Τωρα με 3 αρπάζει πιο καλά και τραβάει ενώ με 2αρα στις 3000+ το βλέπω σαν μην δίνει η αρπάζει πιο γραμμικά. Και γενικότερα το βλέπω να αρπάζει σε πιο ψηλές Στροφές. Φυσιολογικό είναι η να περιμένω να «στρώσει» ;
 

BloodMage

Member
Jun 8, 2021
132
49
28
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8 ST
LOCATION
MK8.5 ST2 Frozen White
οχι φιλε μου δεν ειναι φυσιολογικο, ουτε θελει καποιο στρώσιμο. ισα ισα στην αρχη θα επρεπε να ειναι πιο νευρικο και μετα απο λιγα χλμ να γινει πιο γραμμικο.
που εβαλες το προγραμμα δεν μας ειπες
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Αυτό που λένε όλοι για τις "1-2 μέρες" είναι για να ξαναγεμίσουν οι STFT και LTFT χάρτες, οι οποίοι αδειάζουν όταν περνάμε καινούρια έκδοση του PCM (Power Control Module), είτε stock στην αντιπροσωπεία είτε remap σε κάποιον tuner. Το γεγονός ότι βλέπεις διαφορές στο που και πως αρχίζει να γεμίζει η καμπύλη ροπής (αυτό είναι που νιώθεις όταν λες "αρπάζει") οφείλεται στο πρόγραμμα και όχι στο αν είναι γεμάτοι οι χάρτες αυτοί.

Καλό θα ήταν να έκανες πριν-μετά dyno, ώστε να ξέρεις ακριβώς τι καμπύλες είχες πριν και τι έχεις τώρα....
 
  • Like
Αντιδράσεις: turbomaniac

MikeStLine

Rookie
Oct 2, 2022
15
6
3
Μοντέλο
MK8
2η μέρα και είναι καλύτερα. Τραβάει με 3η από χαμηλά και με ερκοντισιον. Καλύτερη η εικόνα… ίσως ήταν της πρώτης μέρας που ήθελε να κάνει αναπροσαρμογές.Επίσης παρατηρώ ότι με 2 Μοκις πατάω τέρμα γκάζι και ανεβάζει στροφές , γύρω στις 3500 κάνει σαν ένα κοψίματα κι (το tics off)
 
Last edited:

MikeStLine

Rookie
Oct 2, 2022
15
6
3
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα και πάλι , παρατήρησα σήμερα ότι όταν έχω 2800 και 4η μόλις δίνω γκάζι τέρμα για να φορτώσει το αμάξι βλέπω τις στροφές να ανεβαίνουν με μικρό σκαλάκια. Είναι λόγο του φορτίου ;
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
Αν θελεις μαθε και αναφερε την μαρκα του προγραμματος.
 
Last edited:

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
Αν θελεις μαθε και αναφερε την μαρκα του προγραμματος.
 

akisve

New member
Member
Σεπτ. 4, 2014
130
33
28
Καλησπέρα και πάλι , παρατήρησα σήμερα ότι όταν έχω 2800 και 4η μόλις δίνω γκάζι τέρμα για να φορτώσει το αμάξι βλέπω τις στροφές να ανεβαίνουν με μικρό σκαλάκια. Είναι λόγο του φορτίου ;
Καλησπέρα,Βρήκες κάποια λύση; Τι πρόγραμμα φοράς;
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Για να του πάνε ότι πρέπει να περιμένει, δε θα έβαλε πρόγραμμα αλλά αυτά που κουμπωνουν στον αισθητήρα θερμοκρασίας καυσίμου τύπου tuning box. Αλλά ας περιμένουμε και τον ίδιο να μας πει

Sent from my A80Pro using Tapatalk
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread