Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

arkas

Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
με λιγο λιγοτερα λεφτα ρε παιδια βαζεις magnecor απο εξωτερικο βεβαια μπορει αυτα να ειναι και καλυτερα αλλα η αυτοψια θα δειξει
 

StuparArt

Original poster
Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Κώστα δε συγκρίνονται με τα magnecor… έχω δει τις διαφορές από κοντά.

Τα ίδια φόραγα και εγώ απλά τα είχα πάρει 120€ τότε (σαν πρωτάρης  giggle)
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Οσο τα πηρε ο Βασιλης θα τα βρεις,δεν νομιζω να τα φερνει κανενας αλλος ουτε θα μπορεσεις να τα βρεις απο το εξωτερικο.
Το μυστικο ειναι αυτο που εγραψε ο Βασιλης
vasilisfiesta said:
Πρεπει να πας απο κει ομως γιατι δεν υπαρχει ετοιμο σετ για εμας,να σου μετρησει τα μαμα για να μπουν τα 5-star!
Ειναι σπανια αυτα τα κιτρινα και γενικα δεν νομιζω να υπαρχουν ετοιμα set για το οποιοδηποτε αυτοκινητο,εχει κανει καλο deal η autopro.
Εμενα μου κανει εντυπωση που τα ξετρυπωσε ο Νικολας.


 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
StuparArt said:
Κώστα δε συγκρίνονται με τα magnecor… έχω δει τις διαφορές από κοντά.
Εγω δεν γνωριζω.
Τα magnecor ομως ειναι 8.5mm και αυτα 9.5mm,βεβαια αν καποιος ψαχτει θα βρει πολλων ειδων μπουζοκαλωδια και 10mm.Αμα δεν δοκιμασουμε τα παντα δεν θα μαθουμε.
Κατα την προσωπικη μου και ταπεινη αποψη,αν καποιος εχει σκοπο να βελτιωσει το μοτερ του τα τοποθετει και αυτα για να εχει ενα ολοκληρωμενο συνολο.Αλλιως πιστευω οτι αφηνει αυτα που εχει και γλυτωνει καποια λεφτα.
 

StuparArt

Original poster
Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
pitbull said:
Οσο τα πηρε ο Βασιλης θα τα βρεις,δεν νομιζω να τα φερνει κανενας αλλος ουτε θα μπορεσεις να τα βρεις απο το εξωτερικο.
Το μυστικο ειναι αυτο που εγραψε ο ΒασιληςΕιναι σπανια αυτα τα κιτρινα και γενικα δεν νομιζω να υπαρχουν ετοιμα set για το οποιοδηποτε αυτοκινητο,εχει κανει καλο deal η autopro.
Εμενα μου κανει εντυπωση που τα ξετρυπωσε ο Νικολας.



Με για Μπάμπη….

Μα καλά τι ελεεινές βίδες είναι αυτές που σου έβαλαν στον πολλαπλασιαστή??




@Έμενα μου κάνει εντύπωση ότι σε εμένα στο IGNIS δεν μπόρεσε να μου φτιάξει τα μπουζοκαλώδια…. giggle giggle
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
StuparArt said:
Μα καλά τι ελεεινές βίδες είναι αυτές που σου έβαλαν στον πολλαπλασιαστή??
@Έμενα μου κάνει εντύπωση ότι σε εμένα στο IGNIS δεν μπόρεσε να μου φτιάξει τα μπουζοκαλώδια…. giggle giggle

::) Kαλα τις βιδες πηγες και προσεξες?H αυτες η κανα tie wrap θα βαζαμε  :D ,ειναι μερακλης ο μηχανικος μου.

Βαζω παντως στοιχημα οτι αμα ειχα σωστες βιδες μετα θα ελεγες οτι εχω βρωμικο μοτερ qq
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
pitbull said:
::) Kαλα τις βιδες πηγες και προσεξες?H αυτες η κανα tie wrap θα βαζαμε  :D ,ειναι μερακλης ο μηχανικος μου.
Βαζω παντως στοιχημα οτι αμα ειχα σωστες βιδες μετα θα ελεγες οτι εχω βρωμικο μοτερ qq
Έχει ένα δίκιο πάντως, μάλλον αυτό που θέλει να πεί οτι είναι ξυλόβιδες ή βίδες των μαραγκών... οπότε για αυτό μάλλον η παρατήρηση...
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Αυτες τις βιδες δινει η accel ρε παιδια με τον πολλαπλασιαστη  :D

Περα απο την πλακα τετοιο ειναι το σπειρωμα και η αμεσως επομενη λυση ηταν να κοπουν οι εργοστασιακες.Την δουλεια τους παντως την κανουν και με το παραπανω.
 

StuparArt

Original poster
Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
pitbull said:
Αυτες τις βιδες δινει η accel ρε παιδια με τον πολλαπλασιαστη  :D

Περα απο την πλακα τετοιο ειναι το σπειρωμα και η αμεσως επομενη λυση ηταν να κοπουν οι εργοστασιακες.Την δουλεια τους παντως την κανουν και με το παραπανω.
Axaxaxax έγραψες!!! Πες του μηχανικού σου ότι στο εμπόριο υπάρχουν και αντίστοιχες torxοβιδες για τέτοιες καταστάσεις. Κοστίζουν κάτι παραπάνω αλλά η ομορφιά είναι μισή αρχοντιά σκύλε μου. giggle tease



[tt]Αααα και που σε, κάνε και κάνα πλύσιμο στο μοτέρ μη λερωνόμαστε και τσάμπα[/tt] giggle
 

pinkfloyd

Member
May 13, 2010
270
1
0
http://www.telematica.gr/product_info.php?name=8.5mm-Super-Conductor&model=34019&prod=MSD-0429&osCsid=cbb4eb15632f21ff58492ec6789bf067
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
Υπάρχουν και έτοιμα, είναι για Ford Focus  1999-2004  2.0L  και μπαίνουν και σε fiesta:

http://www.telematica.gr/product_info.php?name=Super-Conductor-Spark-Plug-Wire-Set&model=32949&prod=MSD-0412&osCsid=cbb4eb15632f21ff58492ec6789bf067
εικόνα τους κάτω αριστερά.

επίσης επειδή είναι από Focus θα έχει κάποιες κοιλιές το καλώδιο γιατί είναι πιο μακρύτερα, αλλά δεν είναι πρόβλημα αυτό.

Εγώ έχω καννιβαλίσει τα μαμά καλώδια έβγαλα τους ακροδέκτες τους, πήρα και την χύμα κουλούρα για να μην κάνουμε σπατάλες αυτή:  http://www.telematica.gr/product_info.php?name=8.5mm-Super-Conductor&model=34039&prod=MSD-0432&osCsid=cbb4eb15632f21ff58492ec6789bf067
τα πρέσσαρα, και έφτιαξα μια τετράδα MSD για να γίνουν τέλεια σε διαστάσεις.
2i0xs4.jpg

*υγ είμαι ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα, ίσως βάλω σε αγγελία ζήτησης όποιος δε πέταξε τα αλλαγμένα μαμά του, για δεύτερο σετ.
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
Ναι τις μπουζόπιπες αλλά και το άλλο κομμάτι, γωνία 90° που είναι στη μεριά του πολλαπλασιαστή.

οι μπουζόπιπες οι μαμά είναι ανοξείδωτες παρακαλώ, όσο για την γωνία του πολλαπλασιαστή είναι από μπρούντζο δηλαδή δεν σκουριάζουν ποτε !!

EDIT: Ένα αρχείο Ms Word που είχα κάνει με σύγκριση αντιστάσεων διάφορων καλωδίων της αγοράς και των εργοστασιακών:

2yl431j.jpg
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread