Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
evogreek93 said:
reprofile παιζει για το μκ7? Επισης ξερει κανεις αν μπορουμε να κατεβασουμε το καπακι για να χει πιο πολυ συμπιεση? Ή δεν θα το διαβαζει?

ναι παιζει σε boubis με καμια 300αρια ευρω. Επισις μπορεις να τους στειλεις στην kent να κάνουνε reprofile, αλλα δεν ξερω τιμη πρεπει να μιλήσεις με εναν dealer της kent στην ελλάδα

μηναδάκης http://www.a-minadakis.gr/antallaktika-autokinitou/epikoinonia
 

dimitris!!!

New member
Mar 14, 2011
76
0
6
34
Λάρισα
Μπορει να τοποθετηθει η πολλαπλη του puma 1.7 στα δικα μας fiesta mk7?Εχει προχωρησει κανεις στη συγκεκριμενη μοντα?Να ακουσω γνωμες και αποψεις γιατι το σκεφτομαι καπως.
 

panos.l

Pro Member
Aug 9, 2010
476
0
0
ΑΘΗΝΑ
www.fordliatiras.gr
Αν ρωτάς για το 1600άρι τότε φαντάζομαι πως γίνεται.Το λέω αυτό γιατί έχουν τοποθετηθεί εισαγωγές τέτοιες σε focus με τον ti-vct.Αρκεί να βρεις μια διότι είναι αρκετά δύσκολο....
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
dimitris!!! said:
Μπορει να τοποθετηθει η πολλαπλη του puma 1.7 στα δικα μας fiesta mk7?Εχει προχωρησει κανεις στη συγκεκριμενη μοντα?Να ακουσω γνωμες και αποψεις γιατι το σκεφτομαι καπως.
η συγκεκριμένη μετατροπή έχει γίνει με κάποια τροποποίηση στην τοποθέτησή της,αλλά τα αποτελέσματα δεν ήταν θετικά

κάνε έναν κόπο και διάβασε και τις πιο παλιές σελίδες και θα σου λυθεί η απορία
 

ChrisFrou

Original poster
Pro Member
May 10, 2010
674
1
0
13
Αγ.Δημητριος (Αθηνα)
Όχι μην το κανείς σου μιλάει ο παθών :p ενώ η καμπύλη της δυναμομετρησης είναι πιο καλή χάνεις ροπή και ισχύ στις χαμηλομεσαιες ενώ παίρνεις πολυ λιγο στα ψηλά το οποίο είναι εντελώς αδιάφορο
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
Ρε παιδιά η πολλαπλή τι διαφορά έχειη μια από την άλλη;
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
οι διαφορές είναι :
-του puma είναι αλλουμινένια ενώ στα fiesta είναι πλαστική
-έχει μεγαλύτερους αυλούς στα πλοκάμια του puma

απλά να πω και άλλη μια άποψη χωρίς να θέλω να θίξω κάποιον

η πολλαπλή του puma,πιστεύω εγώ ότι έχει να κάνει σε τι στάδιο έχεις σκοπό να φτάσεις το αμάξι σου και ποιός θα κάνει να ασχοληθεί με τον προγραμματισμό όπου παίζει μεγάλο ρόλο ώστε να δουλέψει σωστά το αμάξι
 

ChrisFrou

Original poster
Pro Member
May 10, 2010
674
1
0
13
Αγ.Δημητριος (Αθηνα)
scorpion said:
πιστεύω εγώ ότι έχει να κάνει σε τι στάδιο έχεις σκοπό να φτάσεις το αμάξι σου
οσον αφορα αυτο ιακωβε συμφωνω απολυτα....συγκεκριμενα πιστευω  οτι η εισαγωγη αυτη με εκκεντροφορους αλλους και λιγο περισσοτερη συμπιεση θα εκανε πολυ καλη δουλεια ! για πρωτο σταδιο πιστευω δεν αποδιδει τα μεγιστα !
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
[youtube]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=NPn38wcrNNI#t=66[/youtube]

Αυτοι οι Ταιλανδοι ολο κολπα ειναι,μεχρι και γυαλισμα κεφαλης του εχουν κανει  giggle
 

panosd

Pro Member
Σεπτ. 4, 2011
657
0
16
35
Ποιος κύριος θα μπορουσε να με διαφωτίσει στο θεμα τον εκκεντροφορων?
Ποια στάδια υπάρχουν?
Ποιες εταιρείες βγάζουν για το μκ7?
Τι προσαρμογές χρειάζονται για το καθε στάδιο (απο καπάκι,συμπίεση, βαλβιδες κλπ)?
Φτιαχτους ή εμπορίου?

Αξίζει μια τετοια βελτίωση? Ποια ειναι η άποψη σας? ::)

Και να συμπληρώσω
http://www.pumaspeed.co.uk/product-Piper-Camshaft-Set-FIESTA-MK7-16-Ti-VCT_1008.jsp
http://www.pumaspeed.co.uk/product-Newman-Camshaft-Set-FIESTA-MK7-16-Ti-VCT_16235.jsp
αυτοι που προτείνει η pumaspeed τι λένε? Ποια η διαφορά τους?
 

panosd

Pro Member
Σεπτ. 4, 2011
657
0
16
35
Pinkfloyd ευχαριστώ! Μηπως μπορείς να μου εξηγήσεις καλύτερα τις διαφορές τους?
Αυτο που μπορώ να διακρίνω εγω είναι ότι εχουν διαφορά στο "χρονισμα"....ενα διάγραμμα θα με βοηθουσε καλύτερα να καταλάβω!απο τις 2000σαλ μέχρι τις 6700σαλ που γραφει εχουν διαφορά μεταξύ τους? Δουλεύει καλύτερα κάποιο σε καποιες συγκεκριμενες στροφές ή η διαφορά τους είναι μονο εκει που βγάζει μέγιστη δύναμη?
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Στα μκ6 ο αλέξης έχει γράψει μια έκθεση για τα έκκεντρα.
http://www.fiestamaniacs.gr/forum/index.php?topic=572.450  :)
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Aυτα που εχεις παραθεσει Πανο,το ενα ειναι το πρωτο σταδιο εκκεντρα της Piper και το αλλο το Newman ειναι της Pumaspeed.Εχει ακριβως τα ιδια χαρακτηριστικα και απ'οτι καταλαβαινω εχουν αντιγραψει τα εκκεντρα της Piper.
Προσωπικα αν ηταν να διαλλεξω ενα απο τα δυο θα εβαζα της Piper.

Για τα εκκεντρα της Piper που παρεθεσε ο pinkfloyd εχω γραψει
pitbull said:
Οσον αφορα τα εκκεντρα,ναι οπως βλεπουμε απο το αμαξι μου ειναι lite,οπως επισης ειναι και τα 270 της piper και τα 285 που ειναι πιο αγρια(ποσο σε σχεση με αυτα που φοραω αγνωστο)για να δουλεψουν σωστα θελουν ροικη-συμπιεση και κατι ψιλα ακομα.Αλλιως αμα τα βαλεις ετσι πανω δουλεια δεν κανεις.Και αυτα τα λεω γιατι εχω μιλησει με την piper.
Και επισης τα 285 επειδη δουλευουν μεχρι 7.200 θα χρειαστει να μπορει ο προγραμματιστης να μετατοπισει και τον κοφτη,αλλιως ειναι δωρον αδωρον.
Εκκεντρα για το αμαξι εχουν βγαλει νομιζω ολες οι μεγαλες εταιριες,απλα δεν ξερουμε να εχουν δοκιμαστει και τι κανουν.Η catcams που εχει γραψει ο ψηλος στα mk6 εχω ακουσει οτι κατι εχει βγαλει για τα δικα μας αλλα με μια ματια που εριξα δεν ειδα κατι.

Γενικα για εκκεντρα με απλα λογια,οταν ειναι ηπια το μονο που χρειαζεται ειναι προγραμμα,οταν πας σε πιο αγρια και αυτο το βλεπεις απο ποσες μοιρες ειναι και σε ποιο φασμα δουλευουν χρειαζεσαι και αλλα πραγματα(ροικη-συμπιεση,πεταλουδα πιο μεγαλη η ανοιγμα και μερικα χρειαζονται και αλλαγη ελατηρια)


Σε γενικες γραμμες θα συμφωνησω με τον Περικλη,ποτε δεν ειναι αργα  :)
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread