Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Souliotis

Original poster
Rookie
Aug 27, 2019
34
4
8
Καλησπέρα,

Βλέπω υπάρχουν στο ίντερνετ obd2 blue tooth adapters με 7€. Να πάρω;

Ένα πολύ καλό λογισμικό διάγνωσης είναι το forscan. Αμερικάνικο και δωρεάν. Αυτό σου προτείνει αντάπτορες USB για το πρόγραμμα τους οι οποίοι έχουν 70€ κτλ αλλά σου λέει ότι όχι μόνο δείχνουν αλλά μπορείς να αλλάξεις και ρυθμίσεις κτλ. Θα το σκεφτόμουν αλλά μιλάμε για τα Αμερικάνικα Ford. Εδώ είναι Ευρώπη. Μήπως το forscan δεν είναι η καλύτερη επιλογή; Μήπως δεν δουλεύει σωστά γιατί μπορεί να έχουν άλλα ηλεκτρονικά τα αυτοκίνητα εδώ;

Εγώ απλά έκανα το 7ο service μόνος μου που ήταν μόνο λάδια και φίλτρα και λέω να πάρω κι ένα διαγνωστικό να δω αν υπάρχει κανένα θέμα. Αλλά δεν έχω ιδιαίτερη γνώση στα διαγνωστικά της ford.

Επίσης δεν θέλω να πάω στο συνεργείο να ρίξουν μια γρήγορη ματιά, γιατί θα μου πουν γιατί δεν μου το έφερες για service φέτος κτλ... 120€ ζήτησαν και εμένα μου βγήκε 45€ με ακριβώς όλα όσα λέει ο κατασκευαστής! Να πληρωθούν κι αυτοί δεν λέω αλλά όχι κι έτσι!
 

gvala

Rookie
Jan 23, 2021
48
10
8
Μοντέλο
MK8 ST
Δεν ξέρω αν είναι το καλύτερο, πάντως σίγουρα το Forscan είναι εξειδικευμένο για Ford και υποστηρίζει σωστά και πλήρως και τα ευρωπαϊκά αυτοκίνητα.
Το έχω αγοράσει και για να παίξει σωστά αγόρασα και ένα προτεινόμενο OBD interface
 

Souliotis

Original poster
Rookie
Aug 27, 2019
34
4
8
Ναι αυτό είδα και γω ότι υποστηρίζει σωστά τα Ευρωπαϊκά αυτοκίνητα το λογισμικό.

Απο hardware, εσύ ποιον αντάπτωρα πήρες;
 

gvala

Rookie
Jan 23, 2021
48
10
8
Μοντέλο
MK8 ST
Και ένα φθηνό bluetooth για να χρησιμοποιώ το forscan lite

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
  • Like
Αντιδράσεις: Souliotis

Souliotis

Original poster
Rookie
Aug 27, 2019
34
4
8
Καλησπέρα,

Να ρωτήσω υπάρχει περίπτωση να πουλάει κανείς το obdlink ex με το USB καλώδιο;

Από Αμερική φτάνει 85 ευρώ τελική τιμή και θέλει πάνω από ένα μήνα για να έρθει. Από ευρώπη πάει στα 110 ευρώ και μία βδομάδα για αποστολή.

Έλεγα μήπως το έχει κάποιος εδώ μέσα στο forum και δεν το θέλει πια γιατί όλοι δουλεύουν με bluetooth πλέον.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread