Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Panic 26

Original poster
Pro Member
Feb 2, 2014
412
0
0
32
Λοιπόν λοιπόν... Ας ανοίξω αυτό το (χαρμόσυνο) θέμα με αφορμή την τοποθέτηση/εγκατάσταση του πακέτου MR165 της μαμάς Mountune! Μετά από 470 μέρες (όντως τόσες είναι) stock και πρηξίματος σε εσάς, αγαπητοί συμφορουμίτες, σχετικά με τη βελτίωση του Fiestaρου μου, κατέληξα στη δοκιμασμένη (σαν εταιρεία) λύση από UK μεριά! Όχι ότι δεν έκαναν την "προπαγάνδα" τους οι DarthFiesta και Supernova (νονοί πλέον giggle ), αλλά και ο Riordian που επιδιώκει να έχει πιο γρήγορο Fiesta από εμένα (εκκρεμεί "σύγκριση"  ;) ).
Για να μη μακρυγορώ, τα πρώτα συμπεράσματα είναι άκρως θετικά!!!  biggrin Το αυτοκίνητο, σε σχέση με πριν, πετάει! Πολύ πιο άμεση απόκριση γκαζιού, αρκετά περισσότερη δύναμη από χαμηλά (προσπεράσεις με 4η για πλάκα πλέον) και ένα πολύ ωραίο σφύριγμα για το "σαλιγκαράκι" μου!!! Μαζεύει τα χιλιόμετρα αρκετά εύκολα και είναι πολύ πιο παιχνιδιάρικο από πριν!!!
Οι φωτογραφίες έπονται (προτίμησα να το οδηγώ παρά να το κάνω φωτομοντέλο........ ακόμα)
 

SuperNova

Member
Dec 1, 2010
152
0
0
Δεν υπαρχεις! Αυτο το ''μετραω τις μερες'' το εχουμε ζησει και εμεις πολυ καλα ομως οταν τελειωνει ειναι απιστευτο!

Φυσικα να πω ΦΤΟΥ, ΦΤΟΥ ΣΚΟΡΔΑ!

Μου αρεσει που συνεχιζεις την ατυπη παραδοση με τον τιτλο του thread, και ευχομαι μονο χαρες να σου φερει ο Fiestaros σου (αγορακι ειναι ε?) !!!!


Ερωτηση: σαν νονα, αυτο σημαινει οτι πρεπει να φροντιζω για τα ''παπουτσακια'' (ελαστικα) του?? Κοιτα να δεις που ετσι θα γινει, και ο Περι θα παιρνει απλως μια λαμπαδα (φωτακια, λαμπακια κλπ)!!!!  :D :D


Συμβουλη: μην ξεχνας οποτε βολταρεις να εχεις και την βελονα μαζι! qq
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
καλοριζικο και "ασπαστο".

Νομιζω οτι τωρα πρεπει να ξεφορτωθείς και τα φορντολαδα και να βαλεις ενα σοβαρό λάδι μεσα

όπως motul 300V, AMSoil, torco, κλπ.

Το κόστος είναι πολύ παραπάνω, αλλά θα έχεις το κεφαλι σου ησυχο (χώρια που με τα  torco, κερδίζεις και 2-3 άλογα ακόμα και χαμηλότερη κατανάλωση)
 

cRis

Member
Jun 16, 2013
260
0
16
Καλορίζικο Πάνο!

Νομίζω έκανες την καλύτερη επιλογή ever! Είναι αδιαμφισβήτητα η πιο ολοκληρωμένη, σοβαρή και αξιόπιστη (λόγω mt-ford) πρόταση βελτίωσης στην αγορά!

Εύχομαι να σου φέρει πολλά χαμόγελα και να καλύψει όλες σου τις αυτοκινητιστικές πεποιθήσεις!
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
Turbomaniac γτ τόσο "μίσος" με τα Ford λαδα; εγώ 299.996χλμ ουδέν πρόβλημα κ δν έχει κ τν πιο ήπια αντιμετώπιση η fiestara ,όπως επίσης κ ο μηχανικός μου έχει focus st 350hp κ αυτά βάζει κ τα προτιμάει πολύ. Απορώ που το λες κ το είχες ξανά πει. Για αυτό κ σε ρωτάω.

Περί του θέματος, ωραίος ο Panic εύχομαι να το χαρείς όσο δν παει κ πάνω από όλα απροβληματιστα, Καλές τσαρκες ;)
 

aleks

Member
Apr 20, 2013
196
3
18
2020
καλοριζικο και καλοταξιδο το προγραμμα φιλαρακι!  αγοραστηκε μεσω ιντερνετ η απο τον καρανικολα;
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
στα λαδια σχεδον 100% ισχυει το ότι πληρωνεις παίρνεις.

δεν μισω τα fordolada απλα δεν συμπαθω τα φτηνα ορυκτέλαια (στα οποία συγκαταλέγονται και τα fordoλαδα), τα οποία είναι οκ για νορμαλ χρηση με συντομες αλλαγες, αλλα δεν τα συνιστώ για σιδεροφάγους με σημαντικά βελτιωμένα μοτερ (σημαντικά βελτιωμένο μοτερ=αυξημένες θερμοκρασίες=αυξημένη θερμοκρασία λαδιού.

Μιλάω παντα για σηματικά βελτιωμενα μοτερ (πανω απο 30% βελτίωση)

Κωστα, εννοείται τα castrol συγκαταλέγονται στα κορυφαια, όπως και τα mobil1, valvoline, κλπ.

Αμα ριξετε μια ματια σε συγκριτικά τεστ λιπαντικων που έχει κανει η API για παραδειγμα, θα δείτε οτι ακόμα και 100% συνθετικά μετα απο καποιες ώρες λειτουργίας γίνονται "νερα", πόσο μάλλον τα απλά ορυκτέλαια.

ΤΕΣΠΑ, για το θεμα λάδι έχω διαβάσει πάρα πολύ και θεωρώ  καλύτερα τα AMSoil, Mobil1, Motul300V, χωρις αυτο να σημαίνει οτι με καποιο άλλο 100% συνθετικό θα υπάρχει ουσιαστικό πρόβλημα.  

Και φυσικά τονίζω οτι σε καθε αλλαγη λαδιων πρεπει να αλλαζει και το φιλτρο λαδιού, αλλιως ΔΕΝ εχει νοημα η αλλαγή λαδιου.

Φυσικά οι κατασκευαστες συνιστούν συγκεκριμένα διαστηματα αλλαγης και συγκεκριμένα (φτηνά λάδια) και σεβομαι τις συστάσεις τους απλα δεν ξερω όταν δίνουν τις συστασεις αυτες τι ακριβώς θελουν να πετυχουν και ποσο.

Εχω δει πολλά ανοιγμένα μοτερ ford, με το πρόγραμμα συντήρησης που δίνει η ford στα 150.000 χλμ βλέπεις τρελή λασπη στο μοτερ και ελατηρια πιστονιου στα πρόθυρα κολήματος.
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Όντως ρε συ panic, ήθελες πολύ τσίγκλα για να το βάλεις:

Ο panic την ημέρα που κυκλοφόρησε το mr μου έστειλε ένα μνμ τέτοιου ύφους στο fb
-Panic26: ΩΩΩΩΩΩ, ΒΓΗKE TO MRRRRRR.  ΤΟ ΠΑΡΗΓΓΕΙΛΑ ΤΩΡΑ ΚΙΟΛΑΣ

Και αυτή ήταν η τσίγκλα παιδιά  :D :D :D :D :D :D

Να το χαίρεσαι μάγκα και το δηλώνω και δημόσια, πως αν με περάσεις θα βάλω και εγώ το επόμενο mr που θα εχει και εξάτμιση μαζί ... ΑΝ με περάσεις  :D :)

Turbomaniac: Για τα καινούρια μοτέρ ecoboost, δεν χρησιμοποιούνται πια fordoλαδα. Χρησιμοποιούνται castrol 5w20. Πρώτη αλλάγη έκανα στα 1500χλμ. Χθες που τα τσέκαρα, στα 8700χλμ είναι ακόμα πράσινα όπως όταν τα έβαλα  ;)
Crazy: Και ο ιάκωβος σε συζήτηση που είχαμε, γτπ τα λέει τα fordoλαδα. Όμως τώρα στα 1,0αρια που τον ρώτησα μου είπε να μην κάνω βλακεία και ψαχτώ αλλού πέραν από τα καστρόλ.
 

Panic 26

Original poster
Pro Member
Feb 2, 2014
412
0
0
32
Το θέμα "λάδια" θα το ψάξω. Κατά τα άλλα, ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια. Όσο για τα χαμόγελα, Χρήστο, είναι άφθονα προς το παρόν.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Aυτο ακριβως λεω Alex.  Τα ecoboost χρησιμοποιουν castrol 5-20 εργοστασιακα και οχι το κλασικο 5-30 Formula F.
 

Panic 26

Original poster
Pro Member
Feb 2, 2014
412
0
0
32
Να συμπληρώσω,  aleks από τον Καρανικόλα το παρήγγειλα  (ή μάλλον ο Στέφανος) και Στέλλα, αν είσαι υπεύθυνη για τα "πατούμενα" θα έχεις πολλά έξοδα, όπως έχω αποδείξει στο παρελθόν  giggle
 

aleks

Member
Apr 20, 2013
196
3
18
2020
δωσε λεπτομεριες στο λαο σουυυυυ δειψαμε για πληροφοριεσσσς! χαχα
τιμη  με περαςτικα η χωρις! φωτογραφιες  απο το μοτορι! εβαλες φωτιες!
 

angel s

Pro Member
Apr 30, 2013
894
0
16
33
Athens
Μεγειες Πάνο καλορίζικο να το χαίρεσαι και καλά χιλιόμετρα να έχεις. ;)
 

AN7

Member
Oct 2, 2010
241
1
0
36
Βάρκιζα
Και στο mondeo του πατερα μου μια ζωη fordολαδο βαζαμε και ειναι στις 280.000χλμ με αλλαγες καθε 15 με 20.
Δεν ειναι ολα τα μαμα λαδια γτπ. Ας πουμε μια βαλβολινη της ford θεωρειται η καλυτερη gl4 στην αγορα.
 

Panic 26

Original poster
Pro Member
Feb 2, 2014
412
0
0
32
Και συνεχίζω λοιπόν, με μερικές φωτογραφίες, αφού κάνω ένα update στις ευχαριστίες για τις ευχές σας! Να είστε πάντα καλά!!!


Ξεκινάμε με το fitting (σε προχωρημένο στάδιο, νομίζω δεν έχει ουσία να δείξω το βγαλμένο προφυλακτήρα).

20150516_145406_zpsuca0f1yi.jpg



Εδώ το βλέπουμε ολοκληρωμένο (και κυκλοφορημένο)

20150521_145201_zpsetiqaaq3.jpg



Μια σύντομη αναφορά στην κατανάλωση (ναι, γίνεται, ακόμα κι από μένα με συντηρητική προς νορμάλ οδήγηση)

20150521_144934_zps8bqg8iic.jpg



Και τέλος, "παρασημοφορημένο" το τερατάκι μου κι επίσημα από τους νονούς του (υπάρχει φωτο της βάφτισης, ανεβαίνει εφόσον λάβω το "ok" από τους κουμπάρους).

20150521_145306maniacs_zpshvlv6uzh.jpg



Αυτά εν ολίγοις. Ό,τι άλλο θέλετε, ευχαρίστως (αν το γνωρίζω) να το αναφέρω!
 

aleks

Member
Apr 20, 2013
196
3
18
2020
καλοταξιδο ακομα μια φορα! εχω και κανα δυο ερωτησεις !

συνολικο κοστος; με και χωρις τοποθετηση!
διαφορα στον ηχο;
 

Panic 26

Original poster
Pro Member
Feb 2, 2014
412
0
0
32
Νά 'σαι καλά Άλεξ. Κοίτα, μου το άφησε 2000 επειδή ήμουν και ο πρώτος που το έβαλε. Από ήχο, λίγο πιο θορυβώδες έχει γίνει όταν το πατάς και όταν αφήνεις το γκάζι κάνει πλέον ένα ωραιότατο τσαφφφφ.  biggrin
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread