Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

tsambion

Original poster
Member
Jul 26, 2017
117
3
18
39
Αθηνα
Παλικάρια έχετε να προτείνετε κάτι για πλαϊνούς μασπιεδες για mk7.5? Και αν τους παραγγείλω Ξέρετε μήπως αν έρχονται στο χρώμα που τους θέλω ή αν έρχονται άβαφοι και θα πρέπει να τους βάψω εγώ?
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Γεια σου φίλε,

Έρχονται πάντα άβαφοι και θα χρειαστούν σίγουρα φανοποιό.

Από όσο ξέρω, οι μη αυθεντικοί τύπου πολυεστερικοί δεν αξίζει να ασχοληθείς (ούτε θα κουμπώσουν απαραίτητα σωστά, ούτε και είναι ποιότητας).

Προσωπικά τους πήρα από αντιπροσωπεία καθώς με τα μεταφορικά και τα από δω και τα από εκεί, είδα οτι τότε τουλάχιστον μου έβγαινε παρόμοια τιμή.
 

Sonic

Pro Member
Nov 9, 2016
576
2
18
32
Αθήνα
www.facebook.com
καλησπέρα tsambion! όπως λέει και ο fiestaris, μην κοιτάξεις για πολυεστερικούς σε φάση να γλυτώσεις 50-100 ευρώ γιατί με μια μ@λ@κία σπάνε. καλύτερα γνήσιους πλαστικούς που είναι πολύ καλύτεροι. τους παίρνεις και τους πας σε φανοποιό με κάνα 50-100 ευρώ στους βάζει και στους τοποθετεί κατά προτίμηση να βάλει και παμπριζόκολλα για να πιάσουν καλύτερα. το αμάξι σου θα δέσει πολύ μετά :)
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Ο φανοποιός θα τους κουμπώσει ότι και να πάρεις. Άμα είναι και τσακάλι κουμπώνει ότι θέλει. Όμως να προσθέσω ότι οι after market έχουν μία κούρμπα στο κάτω μέρος που δεν φαίνεται στις φωτό όταν τους κοιτάς στα site και αντί να σου πετάει πιο έξω το αμάξωμα και να το αναδεικνύει, το βάζει πιο μέσα που προσωπικά δεν μου αρέσει. Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός αλλά όταν τους κοιτάς πάνω στο αμάξι και δεις το κάτω μέρος κάνει μπαμ αν είναι γνήσιοι ή όχι ανάλογα την κούρμπα.
Εγώ βρήκα γνήσιους από τρακαρισμένα και απλά τους έβαψα. Αξίζει να ρίξεις μία ματιά. Αν δεν είσαι τόσο τυχερός πάρε γνήσιους μην ρισκάρεις εμφάνιση και ποιότητα. Επίσης αν θες πες στο φανοποιό να σου βάλει καμιά λευκή βίδα να τους ενισχύσει εσωτερικά στους θόλους. Καλές οι κόλλες και τα κλιπάκια αλλά από "παραξενιά" δική μου ήθελα να είμαι σίγουρος.      
 

Spring.n

New member
Oct 2, 2017
69
0
0
Θέλω να βάλω στο αμάξι μου τα splitters της TRC. Tα γνωρίζετε ; Είναι ανθεκτικά ;
 
May 4, 2017
21
0
0
26
Επειδή και εγώ θέλω να βάλω το μπροστά και ως επί το πλείστον εδώ στην Αθήνα τα πεζοδρόμια κτλ είναι τραγικά μου είπαν ότι άπαξ και βρει πουθενά θα μου πάρει και όλο το κάτω μέρος του προφυλακτηρα επειδή είναι από .... (δεν θυμάμαι το υλικό ) βέβαια είναι και ποιος το παίρνει το αμάξι .. αν μόνο εσύ τότε βάλτο/α.
 

Spring.n

New member
Oct 2, 2017
69
0
0
nos7 said:
τα εχω βαλει εγω!!!εαν και τα εχω λιγο καιρο επανω,ναι τα ειδα αρκετα ανθεκτικα και καλης ποιοτητας!!
και γιατί τα έβγαλες ;;;
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
tsambion said:
Παλικάρια έχετε να προτείνετε κάτι για πλαϊνούς μασπιεδες για mk7.5? Και αν τους παραγγείλω Ξέρετε μήπως αν έρχονται στο χρώμα που τους θέλω ή αν έρχονται άβαφοι και θα πρέπει να τους βάψω εγώ?
όπως σου είπαν και τα παιδια, όλοι έρχονται άβαφοι οποτε αναλόγως του φανοποιου θα υπολογιζεις κανα 150ρι για βαψιμο και τοποθετηση
akiz90 said:
Όμως να προσθέσω ότι οι after market έχουν μία κούρμπα στο κάτω μέρος.....και αντί να σου πετάει πιο έξω.....το βάζει πιο μέσα    
αυτο ισχύει που λες αλλα επειδη εχω βαλει τετοιους, να σου πω την αληθεια, σε καμια περιπτωση δεν το ασχημαινει, απλα δεν ειναι τόσο εντονα οσο τα αυθεντικα!
Προσωπικα φορεσα πριν 4 χρονια μαρσπιεδες απο μαγαζι στον ασπροπυργο φτιαγμενους με πλαστικο ABS(οχι πολυεστερα), τα οποια τον καιρο που τα φοραω, δεν έχουν παθει απολύτως τπτ. Ούτε σαν υλικό όυτε σαν τοποθετηση. Το αναφέρω γιατι πριν τους βάλω μου λεγε ο φανοποιος οται τα αφτερμαρκετ δεν ταιριαζουν ακριβως, ξεκολλανε, σπανε κλπ...
Και στο κομματι το οικονομικο, η διαφορα ήταν τεραστια.... Τους αγορασα 130ε και τους δύο, όταν οι μαμα κοστιζαν περι τα 170ε ο καθενας.
Ξαναλέω οτι εμφανισιακα δεν ειναι ολοιδια με τα μαμα αλλα πλησιάζι παρα πολύ και σιγουρα δεν το ασχημαινει
 

greyfiesta

New member
Jun 15, 2013
64
0
0
Ξερει καποιος τους εργοστασιακους κωδικούς απο τα πλαινα μαρσπιε για 5Πόρτο.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
greyfiesta said:
Ξερει καποιος τους εργοστασιακους κωδικούς απο τα πλαινα μαρσπιε για 5Πόρτο.

Εκτός του ότι υπάρχουν όλοι στο fordaccessories.gr, έχω ολόκληρο θέμα για αυτό το πακέτο

http://www.fiestamaniacs.gr/forum/http://fiestamaniacs.gr/phpbb5/viewtopic.php?t=1
 

greyfiesta

New member
Jun 15, 2013
64
0
0
The Ace said:
Εκτός του ότι υπάρχουν όλοι στο fordaccessories.gr, έχω ολόκληρο θέμα για αυτό το πακέτο

http://www.fiestamaniacs.gr/forum/http://fiestamaniacs.gr/phpbb5/viewtopic.php?t=1

Ευχαριστώ πολύ δεν το είχα δει...
 

Sansiro325

Rookie
MK7.5
Dec 7, 2021
44
7
8
Μοντέλο
MK7.5
Θα με ενδιαφερε να βαλω ενα σετ γνησια μαρσπιε στο MK 7,5 που εχω,τοσο πλαινα οσο και εμπρος-πισω προφυλακτηρες,αλλα δεν μου αρεσει ο τροπος τοποθετησης,αυτο με τις παπριζοκολες,τις πατεντες που τρυπανε σε σημεια για να το κουμπωσουν,ο φοβος μην ξεκολλησουν καποια στιγμη,σχεδιαστικα σιγουρα αναβαθμιζει το αυτοκινητο αλλα δεν ξερω αν αξιζει εν τελη το κοστος και το ρισκο με τη βαφη,αν θα βγει ιδιο το χρωμα στον φανοποιο η θα εχει καποια οπτικη διαφορα,οπως και το spoiler αεροτομης της εκδοσης St.
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Θα με ενδιαφερε να βαλω ενα σετ γνησια μαρσπιε στο MK 7,5 που εχω,τοσο πλαινα οσο και εμπρος-πισω προφυλακτηρες,αλλα δεν μου αρεσει ο τροπος τοποθετησης,αυτο με τις παπριζοκολες,τις πατεντες που τρυπανε σε σημεια για να το κουμπωσουν,ο φοβος μην ξεκολλησουν καποια στιγμη,σχεδιαστικα σιγουρα αναβαθμιζει το αυτοκινητο αλλα δεν ξερω αν αξιζει εν τελη το κοστος και το ρισκο με τη βαφη,αν θα βγει ιδιο το χρωμα στον φανοποιο η θα εχει καποια οπτικη διαφορα,οπως και το spoiler αεροτομης της εκδοσης St.

Αν ενδιαφέρεσαι για γνήσιο γιατί να τρυπάνε και να κάνουν πατέντες? Αυτά συνήθως γίνονται είτε στα aftermarket είτε, όπως και στη δική μου περίπτωση, σε γνήσια μεν μεταχειρισμένα δε, τα οποία όταν πήγαν να τα ξεκουμπώσουν από το προηγούμενο αυτοκίνητο έσπασαν τα κλιπς.
Όσον αφορά το χρώμα τώρα, δεν πας στο φανοποιό και απλά του λες να το ταιριάξει...πας με συγκεκριμένο κωδικό χρώματος. Εγώ είχα βρει τότε τον δικό μου και ο μάστορας το έβγαλε ίδιο. Αν πάλι το χρώμα του υπόλοιπου αυτοκινήτου είναι ξεθωριασμένο/ταλαιπωρημένο εκεί καταλαβαίνεις ότι αναπόφευκτα θα υπάρχει διαφορά.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Το γνήσιο σετ μπαίνει βιδωτό, αλλά και οποιοδήποτε να έβαζες, θα έπρεπε να το βιδώσουν (και ίσως να τρυπήσουν, αν δεν υπάρχουν ήδη οι τρύπες). Αλλιώς πως θα το βάλουν ? Επίσης η κόλλα (όχι παρμπριζόκολα, είναι ειδική κόλλα τοποθέτησης) είναι επιπλέον τρόπος να διασφαλίσεις ότι θα στερεωθεί σωστά, δεν κάνει κακό, αν και οι βίδες που προβλέπονται, αρκούν.

Για το χρώμα, προφανώς θα πας με τον κωδικό χρώματος, και αν θες ακόμα καλύτερο αποτέλεσμα, θα το μετρήσουν με φασματογράφο για να δουν αν έχει απόκλιση (π.χ. λόγω ξεθωριάσματος) και να τροποποιήσουν ελαφρά το μείγμα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sansiro325

Sansiro325

Rookie
MK7.5
Dec 7, 2021
44
7
8
Μοντέλο
MK7.5
Υπαρχει περιπτωση να βρεθει το σετ σε ανταλλακτικα μεταχειρισμενων,δηλαδη οσοι εχετε τοποθετησει γνησιο,τι πληρωσατε απο κοστος συνολικα? Θα ηθελα λιγο το αυτοκινητο να δειξει πιο στυλατο,μια σκεψη ειναι αυτη,γνησιων σετ μαρσπιε,με βαψιμο και τοποθετηση,μετα ισως να πηγαινα σε αλλαγη νικελ μασκας-> κυψελωτη μαυρη και δεν ξερω τι ακριβως παιζει με blown diffuser αν εχεις εργοστασιακους αισθητερες πισω και με φυσικα με το spoiler της σπορ εκδοσης.Δεν γνωριζω κοστη,δεν εχω κανει ευρενα ακομη να δω τιμες που ζητανε και τοποθετησεις.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Αν δεν θες τρελά πράγματα, το εργοστασιακό σετάκι είναι ότι πρέπει. Το πίσω diffuser μπαίνει κουμπωτό στον ίδιο προφυλακτήρα, άρα δεν έχεις πρόβλημα με αυτό.

Αγορά καινούρια, αλλιώς αν τα βρεις και αν είναι ΟΚ, μεταχειρισμένα αλλά δύσκολο...
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread