Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

nikosxm

Original poster
Rookie
Nov 18, 2018
36
0
6
36
Καλημερα σε όλους...
Δεν ξερω αν το γραφω σε σωστό thread αλλα σήμερα παρατηρησα οτι μου εχει φύγει ενα μικρο καπάκι που υπάρχει στον πισω προφυλακτήρα, δεξιά από την εξάτμιση στο μαύρο πλαστικό μερος του. Λογικά είναι το αντιστοιχο που υπάρχει και στον μπροστινό προφυλακτήρα εκεί που μπαινει το εργαλείο της ρυμούλκησης, η κάτι τετοιο.  Το αμάξι το έχει ακομπήσει μόνο ο αέρας εξωτερικα, μιας και ειναι ακριβώς ενός μηνα. Εχει συμβεί σε άλλον?
Ξέρουμε πόσο μπορεί να πηγαίνει αγορά καινούριου, αλλα κυρίως πως γίνεται να έφυγε?

Καλημέρες και πάλι

Edit : http://www.fordservicecontent.com/Ford_Content/vdirsnet/OwnerManual/Home/Content?bookCode=O39903&languageCode=EL&marketCode=WD&viewTech=IE&chapterTitleSelected=G1869621&subTitleSelected=G1869630&topicHRef=G1869631&div=f&vFilteringEnabled=False&userMarket=GRC
 

nikosxm

Original poster
Rookie
Nov 18, 2018
36
0
6
36
και εγω αυτο πιστευω... παιζει να έγινε απο πλύσιμο? δεν ξερω μονο αν, μπορει να λεω και βλακειες, λογω κρυου και συστολης, ξεκουμπωσε.. αλλα με -3 δυσκολο να γινει αυτο. Τες πα, θα παω αντιπροσωπεια να δω.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Να έφυγε μόνο του, ειδικά σε καινούριο αυτοκίνητο (που όλα τα clips είναι ακόμα φρέσκα), αποκλείεται. Αν λοιπόν δεν ακούμπησες κάπου, ή δεν σε ακούμπησαν και δεν το πήρες πρέφα, που και αυτό πολύ δύσκολα θα ξεκούμπωνε το συγκεκριμένο καπάκι, τότε απλά κάποιος το τσίμπησε, πιθανότατα γιατί και αυτός το είχε χάσει.
 

nikosxm

Original poster
Rookie
Nov 18, 2018
36
0
6
36
Καλως φιλοι.. Ευχαριστω και για τις απαντησεις. Οταν παω αντιπροσωπεία θα ενημερωσω και για το κοστος. Σε περιπτωση που και καποιος αλλος το χρειαστει :)
 

dimitridegrecia

New member
MK7
Nov 8, 2017
65
5
8
35
Μοντέλο
MK7
LOCATION
Athens
Μπα φίλε μου αυτά βγαίνουν εύκολα αλλά σε χτυπήματα μόνο (π.χ. κολωνάκια, πεζοδρόμια, "φιλήματα" με βλάκες που παίζουν συγκρουόμενα κτλ). Γι αυτό ακριβώς το λόγο τα καβατζώνουν αυτοί που έχουν χάσει τα δικά τους. Εγώ έβαλα σε κρυφό σημείο βιδούλα που το στερεώνει στο υπόλοιπο διαχύτη γτ κι εμένα το καβατζώσανε. Κανα δεκάρικο κάνει μην αγχώνεσαι.
 

nikosxm

Original poster
Rookie
Nov 18, 2018
36
0
6
36
Είναι αστείοι οι τύποι    Στην αντιπροσωπεία της Πάτρας που μένω, μου ζήτησαν μόλις 27 ευρώ (!!!) για το συγκεκριμένο κομμάτι πλαστικού 3x3... αν το παραξω μόνος μου λιγότερο θα μου στοιχίσει  :mad:  ssorry
 

aft3rgl0w

New member
Apr 22, 2018
82
4
8
42
Cholargos
Μοντέλο
MK8
τι λετε ρε παιδια κλέβουν και αυτά?.....να μου πεις εδω καποιοι σκοτώνουν για μια τυρόπιτα δεν θα κλέψουν και αυτο αν μπορούν...
δλδ εγω που περιμένω το fiesta μου τέλη μαρτίου τι να κάνω  AR15firing...επίσης ναι οκ 27e για αυτό ειναι value for money χαχαχα

dimitridegrecia> δεν εχω πολυκαταλάβει πως το στερέωσες να σου πω την αληθεια αλλα οταν ερθει η ώρα θα το κοιτάξω 
 

Chris_123

Rookie
Jun 21, 2018
13
0
1
39
Αθήνα
Πριν 3 μέρες έκλεψαν και σε μένα την ίδια τάπα. Δεν τη βρίσκω πουθενά στο internet πήγα αντιπροσωπεία και θα μου πουν Παρασκευή το κόστος μπας και το καλύψει η ασφάλεια που έχω
 

nikosxm

Original poster
Rookie
Nov 18, 2018
36
0
6
36
γυρω στα 30 εχει... και μενα την εχουνε βουτηξει... !! λογικα χερι χερι πανε... Ας βγει ο πρωτος που την εχασε, να παρει αυτος μια, και να παρουμε πισω οι υπολοιποι τα δικα μας... Εδω Πατρα που μενω παντως, εχω δει πανω απο 5,6 αυτοκινητα να τους λειπει..!!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Άρα όλο και κάποιος παραγγέλνει από "φιλαράκι" του που μπορεί να τη βρει σε καλή τιμή...
Σαν τα smart ένα πράγμα, χαλάει κάτι, το παραγγέλνεις σε ένα "φιλαράκι" σου και σου έρχεται ολόκληρο αυτοκίνητο για ανταλλακτικά  :D
 

ThanosL

Newbie
Oct 8, 2019
2
0
1
Καλησπέρα παιδιά , νέος παθών και εγώ. Μου πήραν σήμερα την προαναφερθείσα τάπα και το αντιλήφθηκα καθώς έφευγα από το πάρκινγκ στη δουλειά. Ξέρει κάποιο μέλος το κωδικό ανταλλακτικού ή αν μπορούμε να βρούμε το συγκεκριμένο κομμάτι κάπου online; Αν και διαβάζοντας τα σχόλια μάλλον πάω για 30άρι αντιπροσωπεία... curse
 

Haraminho

Newbie
Jun 22, 2020
8
0
0
Καλησπέρα σε όλους, χτες παρήγγειλα το fiesta titanium μην γελάσετε αλλα πίσω έχει κάνα προστατευτικο πλαστικό η με το που το ακουμπισω σε κανα πεζοδρομιο το έφαγα?? Ευχαριστώ και πάλι μην γελάσετε :p
 

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
Υπάρχει κάποια φωτογραφία να δούμε;
Όσον αφορά τον πίσω προφυλακτήρα του αυτοκινήτου, είχα παρατηρήσει ένα μικρό "παίξιμο" στο σημείο που είναι το μαύρο diffuser. Από κάτω υπάρχουν 2 βίδες πλαστικές και ήταν τελείως χαλαρές που το συγκρατούν με το αυτοκίνητο. Λίγο ακόμα και θα έφευγαν.
Έχετε το νου σας πάντως να ελέγξετε και τέτοια θεματάκια.
 

pk91

MK7
Member
Apr 28, 2016
250
46
28
32
Και το 7 και το 7,5 και το 8 εκτος απο τις εκδοσεις st εχουν κατω αριστερα ενα κομματι πλαστικο σαν προστατευτικο ,το οποιο γινεται ενα με τν διαχυτη.Υπαρχουν πολλες περιπτωσεις κλοπης αυτων και ημουν και εγω παθων με το 7αρι οπου το καταλαβα αργα καθως εγινε βραδυ.Η τιμη του ηταν 30 ευρω και το βρηκα μονο γνησιο.Αυτα τα πλαστικα δν φευγουν απο μονα τς,ο μοναδικος τροπος να φυγουν ειναι να το κλεψει καποιος,δν ξεκουμπωνει ευκολα ετσι ωστε να το αποδωσουμε σε αναταραξεις στο δρομο πχ.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Το κομμάτι αυτό του πίσω "diffuser" του Sport/ST-Line καλύπτει το γάντζο ρυμούλκησης και πρέπει να είναι αφαιρούμενο (ακριβώς για την περίπτωση ρυμούλκησης). Επειδή είναι κουμπωτό, μπορεί να μπει και να βγει χωρίς εργαλεία, αλλά θέλει αρκετή δύναμη, δεν μπορεί να φύγει από μόνο του.

Επειδή μόλις το αγόρασα για το δικό μου Fiesta, δυστυχώς η τιμή του είναι 75€ και όχι 30 ;)
 

pk91

MK7
Member
Apr 28, 2016
250
46
28
32
Το κομμάτι αυτό του πίσω "diffuser" του Sport/ST-Line καλύπτει το γάντζο ρυμούλκησης και πρέπει να είναι αφαιρούμενο (ακριβώς για την περίπτωση ρυμούλκησης). Επειδή είναι κουμπωτό, μπορεί να μπει και να βγει χωρίς εργαλεία, αλλά θέλει αρκετή δύναμη, δεν μπορεί να φύγει από μόνο του.

Επειδή μόλις το αγόρασα για το δικό μου Fiesta, δυστυχώς η τιμή του είναι 75€ και όχι 30 ;)
Σωστα,εγω βεβαια πριν 4 χρονια το πηρα 30 και για το 7αρι το 1.25,δν το διευκρινισα.Λογικο για το 7,5 το stline να ειναι πιο ακριβο.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread