Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

kourtkezidis

Original poster
Newbie
Feb 26, 2020
4
0
0
Παιδιά καλησπέρα. Έχω ένα 2πορτο μκ7 2010 1.4 tdci. Ήθελα να αναβαθμίσω τον ήχο στο αμάξι.  Είδα ότι δεν έχει ηχεία το αμάξι πίσω, οπότε αγόρασα. Είχα δει στο ιντερνετ ότι κάποια έβγαιναν χωρίς ηχεία αλλά είχαν έτοιμη την πλεξούδα. Ήλπιζα να έχω την πλεξούδα και έτσι ξεκίνησα να βγάζω πλαστικά και βλέπω ότι δεν έχει πλεξούδα για τα ηχεία. Τράβηξα καλώδια μπροστά στην μαμά πηγη. Τα συνδεσαμε στο κλιψακι, βάλαμε την πηγή και δεν δούλευαν τα ηχεία. :( Στην τελική τα συνδεσαμε μαζί με τα μπροστά και δουλεύουν και τα 4 τωρα. Και ρωτάω τωρα θα υπάρξει καποιο πρόβλημα; θα καεί κάτι; Γιατί κάποιοι λένε δεν έχεις θεμα άλλοι λένε θα καψεις κάτι. Δεν ξέρω τι να κάνω... να τα βγάλω;;;

Να προσθέσω ότι σε καμία βδομάδα θα προσθέσω και ενισχυτή με γοοφερ.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Καλημέρα. Δε θα έχεις κάποιο θέμα. Και να προκύψει κάτι, οι πηγές έχουν προστασία, οποτε θα κόψει τον ήχο και μόλις επανέλθει, θα ξαναδουλέψει.
Μόλις βάλεις τον ενισχυτή, θα είναι σίγουρα καλύτερα. Απλά πάρε τετρακάναλο, μία έξοδο για κάθε ηχείο.
 

kourtkezidis

Original poster
Newbie
Feb 26, 2020
4
0
0
Ευχαριστω για την απαντηση, στον ενισχυτη θα συνδεσω μονο το woofer. Υπαρχει προβλημα?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Τι subwoofer θα βάλεις; Κάποιο έτοιμο αυτοενισχυόμενο ή πιο μεγάλο με ξεχωριστό ενισχυτή;
Στην πρώτη περίπτωση θα έλεγα ότι θα είναι εντάξει, θα παίζει με normal εντάσεις και όλα καλά.
Στη δεύτερη περίπτωση, ίσως θα έπρεπε να κοιτάξεις και την αναβάθμιση γενικά του ηχοσυστήματος, γιατί θα έχεις ένα πολύ δυνατό subwoofer αλλά όχι δυνατό ηχοσύστημα, το οποίο μάλιστα θα "τσιτώνεις" για να σου παράξει ένταση. Άρα η πηγή που είναι σχεδιασμένη να δουλεύει με 2 ηχεία των 4Ω, τώρα θα καλείται να δουλέψει με 4 ηχεία των 2Ω (αφού συνδέθηκαν παράλληλα), άρα είναι πιο πιθανό να υπερφορτωθεί και να δουλέψει η θερμική προστασία της. Εκτός κι αν σκοπεύεις στο κοντινό μέλλον να βάλεις και extra ενισχυτή στα 4 ηχεία, οπότε κάνεις υπομονή και ολοκληρώνεις το project.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Και γενικά όπως το περιγράφει ο φίλος, συνταγή για χειρότερο/χαμηλότερο ήχο βλέπω, παρά βελτίωση.

Αν θες να κάνεις σοβαρή δουλειά και όχι απλά να πετάξεις τα χρήματά σου, η λύση είναι εξαιρετικά απλή: από το pre-amp/line-out στον ενισχυτή και μετά 4+1 καλωδιώσεις για ηχεία και sub.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Συμφωνώ, απλά θέλει καλύτερο ενισχυτή σε αυτή την περίπτωση.
Εγώ θα επέλεγα μία εκ των δύο οδών, προκειμένου να κρατήσω το budget χαμηλά:
1. Φθηνότερη, αυτοενισχυόμενο sub, απλά για να έχω καλύτερες χαμηλές συχνότητες
2. Λίγο ακριβότερη, τετρακάναλο ενισχυτή, δύο έξοδοι για εμπρός left-right, δύο έξοδοι γεφυρωμένες για το subwoofer και τα πίσω ηχεία στην εργοστασιακή πηγή.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread