Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

KrIsToF

Newbie
Oct 22, 2017
5
0
0
Παίδες καλησπέρα! Εγώ επειδή είμαι λίγο ανάποδος, θέλω να πάω από aftermarket 1din πηγή που έχει το fiesta μου  (έτσι το αγόρασα μεταχειρισμένο) στην εργοστασιακή του. Γνωρίζει κανείς αν είναι δύσκολο να γίνει αυτό? Καθώς:
1) είδα ότι για να μπει πλαίσιο για aftermarket πηγη χρειάζεται να κόψεις μία μπάρα: (https://m.youtube.com/watch?v=VmQGXJxu7Ww), αρα πιυανότατα θα είναι κομμενη σε μενα και
2) διάβασα ότι η εργοστασιακή πηγή αναγνωρίζει το S/N του αυτοκινήτου αλλιώς δεν παίζει.
  Λέτε να έχω πρόβλημα αν αγοράσω πρόσοψη + σιντιέρα π.χ. από ενα τρακαρισμένο και να τα βάλω? Θα είναι συμβατά?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Χρειάζεσαι και τη μονάδα bluetooth, όχι μόνο cd-πρόσοψη-οθόνη. Και προγραμματισμό σε αντιπροσωπεία που ο ηλεκτρολόγος τους κατέχει το άθλημα.
Όσον αφορά τη μπάρα, δεν ξέρω. Λογικά μπαίνει η πηγή και χωρίς αυτήν, απλά ίσως τρίζει λίγο παραπάνω (χάσει την στιβαρότητα του το ταμπλό σε εκείνο το σημείο).
 

KrIsToF

Newbie
Oct 22, 2017
5
0
0
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!
Bluetooth? Δεν το είχα σκεφτεί καθόλου. κάτι τέτοιο δηλαδή ε? https://www.youtube.com/watch?v=mkEncolexEA
Όλα έχουν bluetooth/usb υποδοχή? Γιατί απότι διαβάζω εδώ μέσα στην απλή την έκδοση (όπως είναι και η δική μου) δεν έχουν bluetooth/usb. Αλλά όπως και να έχει, εάν μπορώ να βρώ τρακαρισμένο πλήρης έκδοσης και έχει και bluetooth/usb και μεγάλη οθόνη ακόμα καλύτερα.
Και προγραμματισμό ε? Εγώ υπολόγιζα ότι θα τα έβαζα όπως ήταν πριν και θα έπαιζαν. Βρήκα και στο internet σήμερα σελίδα που βάζεις το S/N της πηγής και σου βγάζει τον κωδικό που πρέπει να εισάγεις στην κονσόλα για να ξεκλειδώσει: https://www.radio-code.co.uk/ford-radio-codes.html και έλεγα θα είναι εύκολο...
Επιπλέον... επειδή μερικοί παλαιότερα το είχαν απορία... εάν αλλάξεις την εργοστασιακή πηγή με aftermarket 1din/2din τα μηνύματα στην οθόνη (πόρτα-πορτ-παγαζ ανοιχτά κλπ) συνεχίζουν να εμφανίζονται. Απλά εάν ανοίξεις την πόρτα το μήνυμα παραμένει συνεχώς αναμένο μετά. Επιπλέον δεν μπορείς να ρυθμίσεις την ώρα. Κάποιο άλλο μήνυμα δεν έχω δει μέχρι στιγμής...
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Όλα τα mk7 fiesta έχουν bluetooth, μπορείς κι εσύ να δεις στο δικό σου (όπως δείχνει το video) αν υπάρχει ξεχασμένο εκεί. Υπάρχουν όμως δύο εκδόσεις bluetooth, η απλή που υποστηρίζει μόνο handsfree ομιλία και η πιο "πλούσια" που υποστηρίζει usb και bluetooth audio. Οποτε αν ψάξεις, βρες το πιο εξελιγμένο bluetooth module.
Προγραμματισμός, ναι. Δεν έχουν κωδικό τα mk7 οπότε δεν ισχύει το link που έστειλες. Κλειδώνουν με το vin απ' όσο γνωρίζω...
 

KrIsToF

Newbie
Oct 22, 2017
5
0
0
Το ανοιξα σήμερα το πρωι και δε βρηκα bluetooth. :(. Αλλα και σε εναν ηλεκτρολόγο που πήγα  το κοιταξε και μου ειπε οτι μπορει να μην ειχε το δικο μου και ειναι διαδικασια να τραβηξει καλωδιο για bluetooth (δεν εχει ουτε αναμονή για bluetooth κατω απο το ντουλαπακι). Μου ειπε να βρω ενα ιδιο απλης εκδοσης και να παρω το  cd player  (προσοψη μου εχει μεινει) το οποιο θα μπει και λογικα θα παιζει κανονικα χωρις προγραμματισμους κλπ. Αν παρω και bluetooth θα χρειαστει να τραβηχτει και καλωδιο και επιπλεον να προγραμματιστει δεν αξιζει. Απλα χρειάζομαι και τις φισες που μπαινουν στο cd player (2 ειναι αποτι ειδα στο youtube) και ενα τρισαγιο για να συνδεθουν τα καλωδια σωστα γιατι γινεται χαμος! :D

Καταφερα παντως να ξεκολλησω τις ενδειξεις στην οθονη που οπως ειπα προηγουμενως αν ανοιξει η πορτα μενει η ενδειξη αναμμενη συνεχεια. Εφταιγε το οτιωη εργοστασιακη πηγη ειχε μεινει ανοιχτη. Οπότε κολλουσε στο ford audio (καθως δεν υπαρχει cd player)  και οποια ενδειξη αναβε εμενε εκει. Τυχαια συνδεσα την παλια προσοψη και δοκιμαζοντας πατησα το off οποτε γυρισε και δειχνει την ωρα τωρα. Ετσι: 1. Εαν εμφανιστει ενδειξη ανοιχτης πορτας, οταν κλεισει η πορτα πλεον  εξαφανιζεται και 2. Ρυθμιζω τωρα και την ωρα.
Οποτε εαν καποιος φιλος θελει για οποιοδηποτε λογο (usb, καλυτερο ηχο , ενισχυτη κλπ) να βαλει aftermarket πηγη (γουστα ειναι αυτα) η παλια οθονη θα λειτουργει κανονικα.
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
39
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Kαλημερα!!! θα μπορουσε καποιος παρακαλω πολυ με ΜΚ7 να βγαλει φωτο τις φυσες πισω απο την πηγη??

θα ηθελά με μια φυσα, και το αρσενικο και το θυλικο ξεχωριστα για να δω τα pin και τα χρωματα των καλωδιων που πανε στην φυσα!!!

θελω να δω τι παιζει με τις πηγες μας για να βγαλω μια ακρη!!

καλο θα ηταν να εχουμε απο fiesta χωρις usb και clima, μονο με usb και με usb και clima!!!
 

KrIsToF

Newbie
Oct 22, 2017
5
0
0
καλησπέρα,

έχω κάποιες φωτό από τις φύσες του δικού μου fiesta. Εάν μπορεί να μου πει κάποιος τον τρόπο να ανεβάσω φωτο ευχαρίστως να το κάνω....
 

Playmobit

Newbie
Aug 24, 2018
2
0
0
Καλησπέρα σας!
Έχω ένα Fiesta Mk7 2009 και θέλω να αλλάξω την εργοστασιακή πηγή με μια απλή 2din με bluetooth/usb. Έχω δει κάποιες λύσεις και θα ήθελα να μου πείτε γνώμες και προτάσεις.

Σκέφτομαι να πάρω το πακέτο απο ebay και να βρω κάποιον στην Αθήνα να το εγκαταστήσει,
έχω βρει τα παρακάτω για παράδειγμα.
https://www.ebay.co.uk/itm/Kenwood-2DIN-USB-Lenkrad-MP3-CD-Autoradio-fur-Ford-Fiesta-08-10/392068796951?hash=item5b491f1217:g:TtMAAOSwNOJbM9H9

https://www.ebay.co.uk/itm/Kenwood-AUX-CD-2DIN-MP3-Bluetooth-USB-Autoradio-fur-Ford-Fiesta-08-10-Display-sc/332756417337?hash=item4d79d3fb39:g:ZxcAAOSwThtbbIZR

Γνωρίζει κανείς γιατί δίνουν δύο εκδόσεις πλαστικών, με οθόνη και χωρίς;
Επίσης λείπει το μεταλλικό πλαίσιο που μπαίνει γύρω απο την πηγή που έχω δει σε κάποια videos πως βάζουν.
Όπως πχ έχει εδώ το σετ
https://www.ebay.co.uk/itm/Connects2-Ford-Fiesta-Mk7-08-10-Double-Din-Stereo-Fitting-Kit-Black-Grey/332148216924?epid=0&hash=item4d5593945c:g:CqoAAOSw~AVYv~IX

Θα μπορούσα να πάρω αυτό το σετ και την παρακάτω πηγή;
https://www.skroutz.gr/s/13634189/Kenwood-DPX-5100BT.html
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
Playmobit said:
Καλησπέρα σας!
Έχω ένα Fiesta Mk7 2009
Γνωρίζει κανείς γιατί δίνουν δύο εκδόσεις πλαστικών, με οθόνη και χωρίς;
Επίσης λείπει το μεταλλικό πλαίσιο που μπαίνει γύρω απο την πηγή που έχω δει σε κάποια videos πως βάζουν.

Καλησπερα και Καλως Ηρθες φιλε Playmobit
Θεωρω πως ολα εχουν το μεταλλικο πλαισιο γιατι πανω σε αυτο πανε και κουμπωνουν οι πηγες.
Απλα σε πολλες φωτο μπορει να μην το εμφανιζουν γιατι θεωρουν αυτονοητο το οτι υπαρχει σε καθε συσκευασια.
Οσον αφορα για το ποια πηγη ταιραιζει σε σενα ..θα αφησω τους υπολοιπους φιλους μανιακους κατοχους mk7 να σου απαντησουν γιατι γνωριζουν καλυτερα. εγω ειμαι ενα μοντελο πιο παλιος  :p :p
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Καλησπέρα,

το πρώτο link που έδωσες, γράφει σε κάποιο σημείο ότι είναι για αυτοκίνητα χωρίς multifunctions display, χωρίς κεντρική οθόνη δηλαδή.
Το δεύτερο link, έχει κανονικά το πλαίσιο για να πάρει την 2 din οθόνη, αλλά και την οθόνη του αυτοκινήτου, γράφει όμως ότι για να δουλέψει η οθόνη του αυτοκινήτου χρειάζεται canbus adaptor και για να δουλέψουν τα χειριστήρια του τιμονιού θέλει steering wheel adaptor (που δεν περιλαμβάνονται).
Στο τρίτο link έχει τα πάντα, εκτός από canbus adaptor, η οθόνη του αυτοκινήτου δηλαδή απλά θα δείχνει την ώρα και την ημερομηνία. Tα χειριστήρια του τιμονιού θα λειτουργούν με το νέο radio-cd
Γενικά μπορείς να δεις περισσότερες επιλογές στο παρακάτω link και να διαλέξεις το set που ταιριάζει στο αυτοκίνητό σου:
http://www.connects2.co.uk/products/installation-kits/vehicle/Ford/Fiesta

Για το cage (μεταλλικό πλαίσιο) μην ανησυχείς. Συνήθως οι επώνυμες πηγές το έχουν μέσα στη συσκευασία τους.
 

Playmobit

Newbie
Aug 24, 2018
2
0
0
Τέλεια, σας ευχαριστώ για τη βοήθεια!
Είδα σε video πως το πλαίσιο υπάρχει στη συσκευασία απλα δε ξέρω αν θα έχει και τα "αυτάκια" που δίνουν απο την connects2, αν και το πουλαει set ούτως η άλλως.

Οπότε κοιτάω για το "CTKFD07" που τα έχει όλα λογικά;

https://www.ebay.co.uk/itm/Connects2-CTKFD07-Ford-Fiesta-2008-2010-Black-Grey-Fascia-Stereo-Fitting-Kit/152526807685?epid=1317219926&hash=item23834e6285:g:iOIAAOSwfRdZEZ28

Στο site της Connects2 γράφει
"Contains universal patchlead CTMULTILEAD.2", και ο πωλητής στο ebay
γράφει "Stereo Patch Lead (Free CTMULTILEAD.2 Included)" ενώ άλλος πωλητής σε
βάζει να επιλέξεις ποιο lead χρειάζεσαι, δείτε παρακάτω.

https://www.ebay.co.uk/itm/INSTALLATION-KIT-FORD-FIESTA-2008-TO-2010-BLACK-DOUBLE-DIN-STALK-ADAPTOR-FASCIA/361490346091?epid=1317219926&hash=item542a80f06b:m:mrw3GDU3ZdKrfEsh7jO1yEw

Ειναι συγκεκριμένο το patch lead για κάθε εταιρία (jvc, sony κλπ) ή είναι universal;

Συγγνώμη αν κουράζω!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Είναι συγκεκριμένο για κάθε εταιρεία. Αν πάρεις π.χ. πηγή της jvc θα πρέπει να πάρεις και patch lead για jvc. Αν και δε σε ενδιαφέρει αυτό γιατί στο universal λέει ότι το προσαρμόζεις όπως θέλεις (έχει οδηγίες). Και το πουλάει και πιο φθηνά από ότι στο δεύτερο link.

To "CTKFD07" τα έχει όλα και είναι με μαύρο πλαίσιο και γκρι καπάκι οθόνης. Kαι είναι για fiesta μέχρι το 2010 (κατασκευή).
 

Focusman

Pro Member
May 26, 2010
577
0
16
32
Περιστερι
Δηλαδή σ όλα τα παραπάνω παραμένει η κόκκινη οθόνη και μπαίνει και η έγχρωμη. Σαν κάτι παλιά Όπελ Κορσα.
 

fiestaf1

New member
Aug 29, 2018
85
1
8
καλησπερα σε ολους.Ξέρει κανείς αν το navigator του του επόμενου μοντέλου (2013-2017) μπορει να μπει στο fiesta MK7 (2009-2012) ???
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
39
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
fiestaf1 said:
καλησπερα σε ολους.Ξέρει κανείς αν το navigator του του επόμενου μοντέλου (2013-2017) μπορει να μπει στο fiesta MK7 (2009-2012) ???

απο οσο ξερω και εχω ψαξει οχι,δεν μπορει να μπει!!
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
39
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Θωδορη εαν δεν κανω λαθος,δεν πρεπει να ειναι συμβατη!!! αλλα για σιγουρα πρεπει να το δοκιμασει καποιος ;)
Επισης τα ΜΚ7 εχουν 2 τυπων φυσες ... πρεπει να δοκιμαστει και στα 2 ωστε να ξερουμε 100%...
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread