Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

fiestaf1

New member
Aug 29, 2018
85
1
8
καλησπερα σε ολους.πηρα και εβαλα ενα aftermarket dvd player,(δεν ξερω αν επιτρέπεται link) το οποιο ειναι plug&play.σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος εκτος απο το bluetooth.καθε 5 δευτερολεπτα κανει σπασιματα και μεχρι τωρα δεν εχω βρει λυσεις.σκεφτομαι να το στειλω παλι πισω....στο θεμα τωρα...το συγκεκριμένο dvd player ο εμπορας λεει οτι ειναι συμβατο με τα μοντελα 2009 μεχρι 2016.(πρεπει ομως να του πεις το μοντελο,για να σου στειλει τα καταλληλα καλωδια)...εχω βρει ενα αλλο (το οποίο είναι πολύ πιο ποιοτικο) το οποίο ειναι συμβατο με τα μοντελα 2013+...τωρα η ερώτηση είναι,αν παρω το δευτερο (2013+) δεν θα υπαρχει τροπος να το βαλω στο αμαξι μου ?? (2010)..σιγουρα δεν θα ειναι plug&play επειδη δεν ταιριαζουν οι φισες,αλλα νομιζω πως με κοπη καλωδιων σε εναν καλο ηλεκτρολογο δεν θα υπαρχει προβλημα

τα φωτα σας παρακαλω
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δε θα είναι μόνο τα καλώδια το πρόβλημά σου. Η νέα σου πηγή λογικά υποστηρίζει και κάποιες λειτουργίες του αυτοκινήτου, όπως τα μενού του, ρυθμίσεις ημερομηνίας ώρας, εμφάνιση πληροφοριών του κλιματισμού κλπ. Το μοντέλο από 2013 και μετά έχει άλλες/διαφορετικές λειτουργίες από το προηγούμενο. Αυτά, σου διασφαλίζει κανείς ότι θα δουλέψουν;
 

fiestaf1

New member
Aug 29, 2018
85
1
8
Στην ουσία η μόνη πληροφορία πού δίνει το mk7 είναι η πόρτες όταν είναι ανοιχτές. Όλα τα άλλα πού περιγράφεις τα δίνει το mk 7,5 (2013 +). Οπότε από αυτή την άποψη δεν υπάρχει θέμα
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
39
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
κανεις λαθος fiestaf1 ... εμενα ειναι του 2009 και εχω πληροφοριες για κλιματισμο , πορτες ,κλεισιμο καθρεπτες κατα το κλειδωμα κ.τ.λ !!!
 

fiestaf1

New member
Aug 29, 2018
85
1
8
ναι ρε φιλε,αλλά εγώ μιλάω για το δικο μου αμαξι.στο οποίο δεν εχω ουτε καθρεπτες που κλεινουν και ουτε clima
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Είναι εξαιρετικά πιθανό να μην δουλεύουν καν οι καλωδιώσεις ή/και οι εντολές σε διαφορετικό μοντέλο. Γι'αυτό και σε ρωτάνε ποιο μοντέλο έχεις. Ειδικά στο Fiesta έχω δει αρκετές διαφορές μεταξύ 7 και 7,5, διαφορετικές φύσες, διαφορετικά καλώδια, διαφορετικό λογισμικό και άλλα πολλά. Αν το πάρεις, παίζεις blackjack και τραβάς χαρτί έχοντας 2 φιγούρες.... :D
 

fiestaf1

New member
Aug 29, 2018
85
1
8
Η πιθανότητες να ταιριάζουν η φισες είναι λιγότερες από το να πιάσεις το άσσο. Για αυτό έλεγα για κοπή καλωδίου. 
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Δεν είναι μόνο θέμα φύσας ή καλωδίου. Να σου πω το πιο απλό που ξέρω: η φύσα που πάει στο τιμόνι και συνδέεται με το cruise control είναι μεν ίδια μεταξύ 7 και 7.5 (σε μέγεθος και σχήμα), αλλά έχει διαφορετικό αριθμό καλωδίων με διαφορετικά χρώματα. Άρα κάποιο σύστημα που έχει σχεδιαστεί να συνεργάζεται με το cc του 7 πιθανότατα δεν θα δουλέψει στο 7.5 και τούμπαλιν. Φαντάσου τώρα αυτό σε ακόμα μεγαλύτερο βαθμό, με διαφορετικές φύσες, διαφορετικά καλώδια (πλήθος και χρώματα), και διαφορετικό λογισμικό από πίσω....
 

fiestaf1

New member
Aug 29, 2018
85
1
8
Είναι περισσότερο από κατανοητό αυτό που λες. Επιμένω όμως επειδή οπός είπα, το δικό μου είναι πολύ απλό. Στην ουσία τα βασικά θέλω. Και να χάσω τής εντολές από το τιμόνι, δεν θα με πείραζε καθόλου. CC οπός καθρέπτες και clima δεν έχω
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Α ΟΚ, άμα είναι έτσι, τότε όντως εφόσον χωροταξικά χωράει και μπαίνει χωρίς πολλές -ή και καθόλου- ταρζανιές, τότε και εγώ *πιθανολογώ* ότι, έστω τα βασικά θα μπορέσεις να τα ταιριάξεις. Σημείωσε όμως ότι, αν δεν δουλέψει με τη πρώτη, τότε θα πρέπει ο ηλεκτρολόγος να κάτσει να το ψάξει με συνεχή άναψε/σβήσε και δοκιμές με πολύμετρο, για να δει πως θα ταιριάξει τα καλώδια. Αν ξέρεις κάποιον που να το αναλάβει και φέρει εις πέρας, όντως δεν υπάρχει λόγος να μην το προχωρήσεις...
 

fiestaf1

New member
Aug 29, 2018
85
1
8
Ευχαριστώ για το κουράγιο πού μού δίνεις φίλαρακι. Βασικά μίλησα με έναν ηλεκτρολόγο τον οποίο τον εμπιστεύομαι. Και αυτός είπε ότι είναι περίπλοκο. Μού λέει ότι το διάγραμμα τού fiesta θα βοηθούσε πολύ.. Θα δω τώρα.. Δεν είναι ότι το αναλαμβάνει.. Πρέπει να το δω πρώτα λέει
 

geo4st

Rookie
Aug 25, 2018
16
1
3
Η βάση για 2din υπάρχει και με ένα 50ρικο στο ebay, μια universal οθόνη των 200-250 ευρώ δεν ταιριάζει? Σύνολο ~300€
 

fiestaf1

New member
Aug 29, 2018
85
1
8
geo4st said:
Η βάση για 2din υπάρχει και με ένα 50ρικο στο ebay, μια universal οθόνη των 200-250 ευρώ δεν ταιριάζει? Σύνολο ~300€
δεν καταλαβα τι ακριβώς εννοείς.ο σκοπος μου ειναι να κραταω την κονσολα.Πάντως νομίζω ότι έχω βρει ακρη.απο δευτερα θα ξέρω με σιγουρια
 

fiestaf1

New member
Aug 29, 2018
85
1
8
για οποιον ενδιαφερεται εχει ορεξη χρονο και χρηματα να ξοδέψει...το navigation του mk 7,5 μπορει να τοποθετηθει στο mk7
 

fiestaf1

New member
Aug 29, 2018
85
1
8
Από τι είδα είναι λίγο περίπλοκο. Επειδή η διαδικασία δεν είναι plug@play. Θα ανεβάσω αργότερα το link



https://www.fordfiestaitalia.com/forum/14-guide-e-tutorial/249974-upgrade-da-pss-a-sync-nav-pre-restyling.html  σε αυτό πέρα από την γλώσσα (ιταλικά) δεν το δείχνει step by step. Για να καταλάβει κανείς πέρα από τα ιταλικά πρέπει να γνωρίζει και ηλεκτρογικα. Είχα δει ένα άλλο φόρουμ στα αγγλικά, στην οποία η διαδικασία ήταν πιο εύκολη επειδή είχε βάλει κάτι αντάπτορας ο τύπος. Μόλις το βρω θα το ανεβάσω και αυτό
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread