Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Κεραυνός

Original poster
Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,035
155
63
Μοντέλο
MK6
Δοκιμασατε αναρτησεις για αυξημενη επιδοση;
Ποια η γνωμη σας για bilstein B6 και Β8;
Ποια η γνωμη για Β12; (Ελατηρια Eibach και Β8)
Ποια η γνωμη σας για Koni;

Με Β6 το αμαξι εχασε πολυ την ανεση του;
 
Last edited:
May 27, 2020
170
28
28
26
Μοντέλο
MK6
Εχω ακουσει πολυ καλα λογια για τα Β8 απο φιλο με focus, τωρα εχω KYB και λεω να τα αλλαξω το καλοκαιρι μαζι με τα ελατηρια, δε ξερω ομως τι να βαλω γιατι προσφατα αλλαξα και τα ψαλιδια με καινουργια febi με κομπλε μπαλακια-σινεμπλοκ πανω και ηδη εχει σφιξει αρκετα αλλα δε θελω να το χαμηλωσω
 
  • Like
Αντιδράσεις: mk6car

Κεραυνός

Original poster
Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,035
155
63
Μοντέλο
MK6
Μηπως προτιμωτερο να επιλεξεις Β6;
 
May 27, 2020
170
28
28
26
Μοντέλο
MK6
Και με τι ελατηρια λες να τς συνδυασω; το θεμα μου τωρα ειναι οτι εσφιξε το αμαξι μπροστα με τα καινουργια ψαλιδια αλλα πισω τα σινεμπλοκ εχουν γινει σβηστρες, και θελω να τα αλλαξω το καλοκαιρι μαζι με μια ολοκληρωμενη αναρτηση
 

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
Koni κιτρινα μαζι με τα eibach ελατηρια χαμηλωματος που δινει η ford, εχω ακουσει οτι παρα πολυ καλος συνδυασμος για τα φιεστακια. Απο ατομο που τα εχει βαλει μου ειπε τα καλυτερα, μετα απο αρκετες δοκιμες σε μεγαλες ταχυτητες και στροφες.
 

Κεραυνός

Original poster
Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,035
155
63
Μοντέλο
MK6
Β6 θεωρητικως προτιμω με εργοστασιακα ελατηρια.
 

Κεραυνός

Original poster
Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,035
155
63
Μοντέλο
MK6
Και με τι ελατηρια λες να τς συνδυασω; το θεμα μου τωρα ειναι οτι εσφιξε το αμαξι μπροστα με τα καινουργια ψαλιδια αλλα πισω τα σινεμπλοκ εχουν γινει σβηστρες, και θελω να τα αλλαξω το καλοκαιρι μαζι με μια ολοκληρωμενη αναρτηση
Αναζητησε eibach ελατηρια.
Post automatically merged:

Δοκιμασε καποιος τα Β6; Δοκιμασε μηπως τα koni special active; ή τα kayaba excel g;
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
Λοιπόν εγώ στο MK6 έβαλα αρχικά τα Koni Strit τα πορτοκαλί και τα μαμά ελατήρια από το S (είχα τα μαμα του trend) τα οποία S έιναι ένα ποντο πιο κοντά. Πολυ ωραίο κράτημα, αν τα είχα συνδυάσει και με ελατήρια χαμηλώματος θα ήταν ακόμα καλύτερα.

Όμως έχασα πολύ σε άνεση και έτσι 1 χρόνο μετά τα πούλησα και έβαλα τα Bilstein B8 , πάλι ωραίο κράτημα και στην καθημερινότητα σαφώς καλύτερη άνεση από ότι τα Koni αλλά όχι τόσο άνετα όσο θα ήταν τα Monroe τα οποία είναι στα μαμά πρότυπα.

Με την πρώτη ευκαιρία θα δοκιμάσω ένα σετ ελατήρια χαμηλώματος 3 πόντους .
 

Κεραυνός

Original poster
Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,035
155
63
Μοντέλο
MK6
Στην οδηγηση κοπαναει; εχουν εστω και λιγη ανεση; αγγιζει στο εδαφος; ειναι πολυ κουραστικο;
Post automatically merged:

Τα Β8 συνδυαζονται βεβαιως μονο με ελατηρια χαμηλωματος.
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
Τα Β8 συνδυαζονται βεβαιως μονο με ελατηρια χαμηλωματος.
με ποια ;

όχι δεν κοπανάει απλά σε κάτι αυλάκια στο δρομο νιωθεις το αυλάκι που με τα μαμά monroe δεν θα τα ενιωθες τοσο, αλλά μετά δεν θα είχε τόσο άνεση στα στριψίματα...

στην επόμενη αλλαγή θα πάω σε coilover παντως... όσο πάνε 8 -9 κατοσταρικα....
 

Κεραυνός

Original poster
Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,035
155
63
Μοντέλο
MK6
Δηλαδη ειναι πολυ ικανοποιητικο το αποτελεσμα; στις στροφες το κρατημα ειναι ενταξει;
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
ναι για εμενα ειναι η χρυση τομη, δεν ξερω τι συμπεριφορα θα βγαλει βεβαια με χαμηλωμενα ελατηρια και φοβαμαι να τα πληρώσω και να μην μεινω ευχαριστημενος
 

Κεραυνός

Original poster
Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,035
155
63
Μοντέλο
MK6
Τα ελατηρια τωρα ειναι τα εργοστασιακα;
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Τα kayaba excel G είχα κάποτε, οικονομικά, αθάνατα και αρκετά πιο σκληρά από τα μαμά. Ελατήριο δε χρειάζεται κάτι πολύ σκληρό ούτε πολύ χαμηλό, μέχρι 2.5 πόντους χαμήλωμα είναι καλά, μετά δε δουλεύει καλά το αμορτισέρ ότι και να ναι.

Sent from my A80Pro using Tapatalk
 

Κεραυνός

Original poster
Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,035
155
63
Μοντέλο
MK6
Περισσοτερο πιθανες οι επιλογες Β6 ή Β8 με eibach.
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
Εχω τα ελατήρια του S 1 πόντο πιο κοντά από ότι του trend
 
  • Like
Αντιδράσεις: turbomaniac

Κεραυνός

Original poster
Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,035
155
63
Μοντέλο
MK6
Κανονισαμε πρωτα παντα ο Θεος για τελος της επομενης εβδομαδος στον Κυρλαγκιτση για δικης του καταστευης αποσβεστηρες (αμορτισερ). Ηλεγξε τις εργοστασιακες και ειπε οτι ειναι πολυ μαλακες. Θα αλλαχθουν με τετραδα οι οποιες θα ειναι σκληροτερες απο εργοστασιακες διχως να χανουν σε ανεση, ρυθμιζομενες.
Ειπαν οτι δεν χρειαζεται ευθυγραμισση επειτα απο την αλλαγη.
Τα αμορτισερ θα ειναι ρυθμιζομενα και επισκευασιμα.
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
τι ειπες τωρα ! οκ ! απο κοστος ; αν θες λες . ενδιαφέρον θα έχει ! δεν ξερω ποιος ειναι αυτός φαντάζομαι θα εχει καλό ονομα στη δουλεια του για να τον εμπιστευτεις για custom αναρτηση !
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread