Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

mplithas

Original poster
Newbie
Jun 2, 2016
6
0
1
2 φορές το τελίκιασα μέχρι τώρα..την δεύτερη με το που πάει 220 ακούστηκε ένας περίεργος θόρυβος απο το μοτερ..ένας πνιχτός ήχος σαν να κομπιασε το μοτερ...έτυχε σε κάποιον άλλο κάτι παρόμοιο?  ::)
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
μηπως ηθελε να αναπνευσει πιο ελευθερα και το επνιγε το μαμα φιλτρο?
Στο λεω χωρις να χω st, απλα στο δικο μου στα 200 ενω ειχε στροφες να ανεβασει, με το που πατουσα το γκαζι το ενιωθα το αμαξι οχι μονο να μην δινει αλλα να κοβει κιολας. Βεβαια, δεν ακουγοταν καποιος θορυβος. Σιγουρα ομως μπορει να ναι κατι απλο ή να μν ειναι και τιποτα. κανε κανα δυο πατηματα ακομη να δεις σου το κανει συνεχεια ή απλα ετυχε για καποιο λογο περιεργο!?
 

Pakwel

New member
Dec 30, 2016
74
0
0
31
Αθήνα
Το st δεν εχει κοφτη στα χιλιομετρα; μηπως ειναι αυτο; γιατί τα ecoboost τουλαχιστον το δικο μου και δυο ακομα που ξερω εχουν κοφτη χιλιομετρων στα 200
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Παιδες κοφτης στα 200 ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΕΠΙΒΑΤΙΚΟ ΟΧΗΜΑ.
Κοφτης στα 180 μονο στην Ιαπωνια και στα 250 μονο στην Γερμανια.
Στα δικα σας αυτοκινητα αν εχετε καποιο προβλημα ,μπορει να προερχεται απο χιλιους δυο λογους.
Μπορει το αυτοκινητο να φρεναρει απο αεροδυναμικη εαν φυσαει πολυς μετωπικος ανεμος.
Μπορει το αυτοκινητο να μην ανεβαζει στροφες ψηλα και να τις κραταει απο μαπα βενζινη ,η απο
ελλειψη σερβις.
Παιζουν πολλα πραγματα ρολο στις τελικες ταχυτητες.
Προσφατη ερευνα σε αεροδυναμικη συραγγα απεδειξε οτι υπαρχει διαφορα στην καταναλωση
αλλα και στην τελικη ταχυτητα μεταξυ ενος ΒΡΩΜΙΚΟΥ ΚΑΙ ΕΝΟς ΚΑΘΑΡΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ.
Εταιρεια WD-40 που βγαζει ειδικα προσθετα και λιπαντικα για μηχανουργια και αυτοκινητα
απεδειξε οτι με ειδικο προσθετο υγρο στην επιφανεια του αυτοκινητου επιτυχανωνται
τελικες ταχυτητες της ταξεως του 2,8% .
Γιαυτο πρωτου προβληματιστειτε δειτε μερικα απλα πραγματα.
Ακομα και τις πιεσεις των ελαστικων.
 

Pakwel

New member
Dec 30, 2016
74
0
0
31
Αθήνα
Οτι δηλαδή φιλε KARBY εκτος του οτι λεω ψεματα εγω λενε και αλλες τοσες εταιρείες βελτιωτικες που στο stage2 μιλανε καθαρα για  ορίου ταχυτητας; ενιγουει οντως μπορει να φυσουσε και για αυτο τα 125 αλογα με 1100 κιλα αμαξι σταματανε στα 200 ενω δεν εχει καν αγγιξει 500rpm
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
mplithas said:
2 φορές το τελίκιασα μέχρι τώρα..την δεύτερη με το που πάει 220 ακούστηκε ένας περίεργος θόρυβος απο το μοτερ..ένας πνιχτός ήχος σαν να κομπιασε το μοτερ...έτυχε σε κάποιον άλλο κάτι παρόμοιο?  ::)

230 το έχω φτάσει, ένα βράδυ στην Αθηνών-Κορίνθου. Δεν μου έκανε κάτι περίεργο. Φαινόταν ότι μπορούσε να δώσει κι άλλο, απλά είχε έντονη στροφή μετά και άφησα το γκάζι...
Το μόνο που έχω πειράξει είναι ένα Κ&Ν φίλτρο στο φιλτροκούτι. Και πάντα 100άρα βενζίνη BP.
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Πάντως, αν και δεν ισχύει για τα ST και είναι και λίγο off topic εδώ, στα απλά ecoboost, και η δικιά μου εντύπωση είναι ότι υπάρχει περιορισμός στα 200χλ/ω. Μάλιστα, συνήθως οι εταιρείες που κάνουν tuning, αναφέρουν ότι κάνουν και Speed Limit Unlock. Πχ η Revo: http://www.revotechnik.com/product-details/software/ford/fiesta/215/stage-1/ το αναφέρει στα Software Features, όπως και η pumaspeed εδώ : http://www.pumaspeed.com/product-Fiesta-10-EcoBoost-Remap-Stage-2-165-170bhp_16223.jsp γράφει για Speed limiter removal.
Το ίδιο είχα παρατηρήσει και στο δικό μου με τα 125ps, αλλά και όταν το είχα πάει στα 135ps, όταν έφτανε τα 200χλμ/ω αισθανόσουν ότι έκοβε γκάζι το αμάξι, ενώ είχε να δώσει και άλλο (αναφέρομαι πάντα σε επίπεδο δρόμο, ούτε ανηφόρες ούτε κατηφόρες).
 

mplithas

Original poster
Newbie
Jun 2, 2016
6
0
1
Παίδες το αμάξι το έχω 10 μήνες...μέχρι στιγμής δουλεύει ρολόι..τι από στάση τι απο ρολ λειτουργεί πένα...εκείνη την μέρα με το που αγγίζει τα 220 ακούω αυτόν τον θόρυβο..και σκεφτείτε με 220 τι βαβουρα υπάρχει..ο ήχος χωρίς να είμαι και απόλυτα σίγουρος ήρθε απο το μοτερ...ρε λέτε να του δώσω μια και αν πάρω το μοτερ στο χερι το πήρα?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Μπορεί να ήταν κάποιο τυχαίο γεγονός. Εγώ θα έριχνα μια ματιά στο φίλτρο αέρα και στο φιλτροκούτι γενικότερα και τέλος.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread