Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Νίκο εγώ που έχω βάλει falken αλλά 19ρα διάσταση κάνουν πολύ θόρυβο
Θα δω το απόγευμα τον τύπο του και θα σου στείλω
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Όχι T1R, όχι, όχι. Στραβά λάστιχα από την κατασκευή τους. Έχω δοκιμάσει και 195/45/16 και 205/40/17. Θα νομίζεις ότι θέλει ευθυγράμμιση το αυτοκίνητο και θα φταίνε τα ελαστικά. Διάλεξε κάτι άλλο, τα Falken ή τα GoodYear Asymetric 3 (84W).
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
Ριξε και μια ματια σε Hankook Ventus v12 evo 2  ;) ;)

https://youtu.be/deGBjYSQQu8

Εμενα προσωπικα μου αρεσουν τα Falken συμπαγες σκελετος ελαστικου..προσωπικα αθορυβα για εμενα και στη βροχη αρκετα τιμια.
Επειδη ειναι Japan ελαστικο και δυσκολα θα το βρεις πολλοι δεν το προτεινουν.
Αν δεν καταφερω να το βρω φρεσκο ( 2018 ημερομηνια κατασκευης) θα παω σε Hankook  ;)

https://youtu.be/00yq6wM7hdw
 

Soulismar

Rookie
Aug 12, 2016
12
0
1
Κορωπί
Μακριά απο continental και goodyear έχω να σας πω εγώ, ''ψαρευουν'' αρκετά και αργούν να ζεσταθούν, επίσης για τα pirelli p zero δεν έχω ακούσει καλά λόγια για το αυτοκίνητό μας και κυρίως σε βρεγμένο. Εγώ την επομένη θα πάω σε hankook νομίζω ή σε κάποιο ποιο φθηνό που να μην έχει δείκτη W.
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
Ναι σήμερα που ρώτησα σε ένα συνεργείο δίπλα από την δουλειά μου τα έκραζαν τα TOYO T1-R,μου είπαν καλύτερα R1-R. Αλλά αυτά νομίζω δεν βγαίνουν στο δικό μας κι αν βγαίνουν είναι ειδική παραγγελία,επομένως καληνύχτα.

Δεν ξέρω πραγματικά έχω μια εβδομάδα περίπου για να αποφασίσω και είμαι 50-50 πλέον η για το σιγουράκι falken ή για το άγνωστο pirelli(Πάντα σύμφωνα με την δική μου εμπειρία). Μισελέν και γενικότερα μαλακά δεν βάζω, θέλω να μου βγάλουν χιλιόμετρα και όχι να μετράω κομμάτια στον δρόμο.

Γιατί καλώς ή κακώς τα επόμενα 40.000 με 50.000 θα είναι σίγουρα σε ταξίδια και λιγότερο σε καψίματα,γι'αυτό προβληματίζομαι στο πως και στο τι?Κατά πάσα πιθανότητα μετά τα 100.000χλμ δεν ξέρω αν θα του έχω την ίδια εμπιστοσύνη για τα Road Trip που οργανώνω στο μυαλό μου σε Ευρώπη και Ελλάδα.

Tα Hankook τι είναι?Χώρα προέλευσης?Σκληρά/Μαλακά?
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
Κορεατικα . Αρκερα καλα..ιδια με falken απλα με πιο μαλακα πλαινα
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
Νικο μου..Δυστηχως ο καθενας απο εμας θα σου πει απο προσωπικη του εμπειρια για το τι ελαστικο να επιλεξεις.
για τον καθενα απο εμας το ελαστικο ειναι προσωπικη υποθεση.

Ριξε μια ματια.....

https://youtu.be/QseDx-aBaK4

Μια ερωτηση..γιατι δεν πας σε αυτα που εμεινες ευχαριστημενος και θες να πειραματιστεις στην πορτοκαλαδα?
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
Εν τέλει μπήκαν πάνω τα Pirelli P-Zero 205/40/17,μέσα στο επόμενο διάστημα θα γράψω εντυπώσεις!Το πιο σημαντικό είναι ότι σκούρυνα ελάχιστα τις ζάντες και πλέον το αμάξι είναι πένα κι όπως ακριβώς το ήθελα εξαρχής.Δυστυχώς ο προηγούμενος κάτοχος τις είχε γρατσουνίσει αλλά πλέον αυτό ανήκει στο παρελθόν,ελπίζω να μην αποδειχθώ κι εγώ κατσαπλιάς και τις σενιάρω :p

6WvHDif.jpg

g17mohK.jpg

N1LqkNC.jpg

tTVTsTb.jpg

zDQIW6M.jpg


Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές και πιο πολύ τον Crazy που με βοήθησε στην επιλογή βαφέα. Τα παιδιά είναι επαγγελματίες, καλύτερο βάψιμο κι από εργοστάσιο.
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
Ευχαριστώ πολύ παιδιά, Μάνο θα σου έρθω απλά ίσως πρώτα πάω έναν Βόλο που χρωστάω κι εκεί επίσκεψη  giggle
 

merlin

New member
Jul 19, 2017
51
0
0
Νικολαρα καλοπάτητα! Που έβαψες αν επιτρέπεται?
 

Sonic

Pro Member
Nov 9, 2016
576
2
18
32
Αθήνα
www.facebook.com
Καλορίζικα τα καινούρια λάστιχα Nikol@r@!! Καλές βόλτες..

Κοίτα, όπως ανέφεραν και πιο πάνω ο καθένας έχει την γνώμη του πάνω στα ελαστικά. Όσον αφορά τα Michelin, σκέφτομαι τόσο χαζή να είναι η ford που τα φοράει στα καινούρια fiesta? ειδικά το αμάξι που θα το έχεις πιο πολυ βολτάδικο και έτσι δεν έχεις να ανυσηχεις για κομμάτια που λες στο δρόμο και τέτοια. τώρα κακά τα ψέμματα είναι και ακριβά τα ελαστικά μας στην συγκεκριμένη διάσταση και πόσο μάλλον στα mk8 που στην 17άρα ζάντα άλλαξαν το προφίλ με 45 από ότι 40άρι που έχουμε τώρα εμείς στις 17άρες.. εγω μελλοντικά Michelin Pilot Sport 4 σκέφτομαι σε 205/40/17 αλλά μέχρι τότε έχουμε καιρό... :p
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
Καλοριζικα τα καινουργια παπουτσια Νικο. Καλα και αφθονα χλμ φιλαρακι μου :)
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
Κι επειδή ξέρω πόσο πολύ οι Maniacs αγαπάνε το ΠΡΙΝ-ΜΕΤΑ, να και μια φώτο που δείχνει την διαφορά

TsS4TIt.jpg


Υ.Γ:Νομίζω έδεσε περίφημα με το τρίπτυχο ΜΕΜΒΡΑΝΕΣ-ΦΙΜΕ-ΒΑΜΜΕΝΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ
 

Giorgos74

Member
Jan 15, 2017
128
3
18
49
Γερακας
καλησπερα και απο μενα. Τα bridgestone ποτέ δεν τα γούσταρα σαν μαρκα. Τα φόραγε σαν μαμα και το alfa147 και τωρα το st. Στα 28.000 απο το 2017 και εχουν ξεραθει αρκετα στις ακριες και δεν ζεσταίνονται εύκολα οποτε δεν νιωθεις και απολυτα ανετα και ασφαλης. Σκεφτομουν για semi αλλα και ακριβα και καθε 1 με 2 χρονια θες λαστιχα. Για δρομο δεν κανουν. Οποτε ειμαι μεταξυ των παρακατω
1. Continental PremiumContact 6 205/40R17 84Y
2. Goodyear Eagle F1 Asymmetric 5 205/40R17 84W XL και
3. Michelin Pilot Sport 4 205/40R17 84Y XL

δείτε και ένα σχετικο video
https://www.youtube.com/watch?v=2_utfLrFaOM

καποια γνωμη? ευχαριστω
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread