Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

butters

New member
Apr 16, 2015
57
0
6
Δύσκολη η εύρεση semi-slick για το φιεστάκι. 205/40/17 & 215/40/17, βρίσκω Nankang NS2R, Kumho V70, Federal 595RSR και Toyo R888. Τα Nankang έχουν "Β" αξιολόγηση στο βρεγμένο, αλλά σε road version είναι ακριβά, τα Federal έχουν "E" στο βρεγμένο και τα R888 ακριβά και μη διαθέσιμα. Κλίνω προς τα Kumho... Έχει βάλει κανείς άλλος κάτι διαφορετικό;
 

gre165

Rookie
Jan 27, 2016
43
0
0
888αρια παιθαναν.Τα 595 κανουν σχεδον τα ιδια πραγματα και στον δρομο πληρως καθημερινα.
Τα V70 κραταν καλυτερα απο ολα τα παραπανω αλλα τρωγονται γρηγορα και δεν κραταν στην βροχη.
Ta Hard δεν κραταν τοσο καλα.

Για τα NS2R δεν ξερω,δεν τα εχω βαλει.Ξερω ομως οτι βγαινουν σε 2 treadwear 120 και 180.Εσυ θες 120 αφου ψαχνεις σεμι.

Τσεκαρε Federal FZ 201 αν βρεις.Δεν θα το πιστευεις..
 

butters

New member
Apr 16, 2015
57
0
6
Τα FZ 201 όπως και τα αντίστοιχα Nankang δεν υπάρχουν για τις διαστάσεις του fiesta... Μάλλον για 595 ή V70 με βλέπω, γιατί αυτά είναι και εν τέλει διαθέσιμα. Αλλιώς πάμε σε επιλογές demon tweeks, camskill κτλ που θα ήθελα να αποφύγω.
 

gre165

Rookie
Jan 27, 2016
43
0
0
τα 595 και τα V70 που τα βρηκες;
οπως σου εγραψα παραπανω το V70 κραταει καλυτερα αλλα ειναι λιγοτερο καθημερινο
 

butters

New member
Apr 16, 2015
57
0
6
(Αν θεωρηθεί διαφήμιση ας διαγραφεί)
- Federal 595RSR: http://www.ityres.gr/215-40-r17-83w-federal-595-rs-r-semi-slick-fe2154017z595rac-99542.html
- Kumho: http://www.car.gr/parts/view/7265695/
 

Nikos_Sol

Newbie
Σεπτ. 4, 2014
2
2
1
butters said:
Δύσκολη η εύρεση semi-slick για το φιεστάκι. 205/40/17 & 215/40/17, βρίσκω Nankang NS2R, Kumho V70, Federal 595RSR και Toyo R888. Τα Nankang έχουν "Β" αξιολόγηση στο βρεγμένο, αλλά σε road version είναι ακριβά, τα Federal έχουν "E" στο βρεγμένο και τα R888 ακριβά και μη διαθέσιμα. Κλίνω προς τα Kumho... Έχει βάλει κανείς άλλος κάτι διαφορετικό;
Τελικά τι έγινε φίλε αγόρασες καινούργια λάστιχα? Εαν ναι, εντυπώσεις? Πείτε ρε παίδες εντυπώσεις, γιατί είναι να αλλάξω αρχές Σεπτέμβρη κι έχω πλήρως μπερδευτεί...
 

butters

New member
Apr 16, 2015
57
0
6
Έβαλα τα Nankang NS-2R με το hard compound 180/street use (υπάρχει και το 120/track use). Μου πήγαν γύρω στα €500 + τοποθέτηση.
Στην πίστα (Μέγαρα), είναι κλάσεις ανώτερο λάστιχο από τα μαμά Bridgestone (αναμενόμενο).
Στο δρόμο, πάλι σε σχέση με τα Bridgestone, το αυτοκίνητο χαζοσπινιάρει πολύ λιγότερο. Από θόρυβο δεν έχω παρατηρήσει τρελές διαφορές προς το χειρότερο, ούτως ή άλλως κάνει θόρυβο και το αυτοκίνητο με αυτό το χαζό sound symposer που έχει.
Στη βροχή δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά ούτως ή άλλως πάω όταν βρέχει πάω σαν το πλοίο της αγάπης :D Νομίζω πάντως έχει δείκτη "B" ή "C" ενώ τα αντίστοιχα Federal 595RSR είχαν δείκτη "Ε"
Bonus: Έχουν και προστασία ζάντας (να βρίσκει το λάστιχο αντί της ζάντας όταν παρκάρεις).
Εν κατακλείδι: Πολύ ικανοποιημένος, τα συνιστώ. Αν σε ενδιαφέρει η πίστα, υπάρχουν και άλλα Nankang, ακόμα πιο σκληροπυρηνικά.
 
Nov 11, 2015
17
0
0
καλησπέρα και από μένα! Ήρθε η ώρα για αλλαγή παππουτσιών!!
Θέλω να ακούσω γνώμες από κάποιους που γνωρίζουν σχετικά με ελαστικά γιατί δεν έχω καμία επαφή.
Μέχρι τώρα είχα τα stock του st2 τα bridgestone Potenza 205/40/17, δεν θέλω να συνεχίσω με αυτά διότι είναι πέτρα και δεν ζεστένονται με τίποτα. Ετσι λοιπόν ψάχνω σίγουρα μαλακό λάστιχο δεν με ενδιαφέρει τα πόσα χιλιόμετρα θα μου βγάλουν γιατί δεν κάνω και πολλά, κοιτάω να κολάνε καλά στο δρόμο και να μην χρειάζονται ζέσταμα. Επίσης θέλω να ρωτίσω αν με συμφέρει να βάλω μεγαλύτερο πέλμα ή να το κρατήσω ως έχει. Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι απόδοση και όχι οικονομία καυσίμου. Πρώτα στη λίστα μου είναι αυτή την στιγμή τα continental premium 6 που κυκλοφόρησαν πρόσφατα. sorry για το μεγάλο post!  ;D
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Για εμένα μην αλλάξεις το πέλμα σου...
Η αν το αλλάξεις μην βγείς έξω απο τα εργοστασιακά πλαίσια.
Εγώ έχω τα pirelli p1 εδώ και ένα χρόνο. Σε βροχή ,στεγνό αλλά και σε όλες τις συνθήκες είναι άψογο αλλά δεν το λες μαλακό με τίποτα... Αν δεν κάνω λάθος έχεις 17άρα άρα εσυ δες τα P Zero. Έχουν ίδια χάραξη με τα δικά μου...
Έχω δοκιμάσει και Hankook . Φθηνή αλλά κακή επιλογή για εμένα.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Επειδή το έχω ψάξει αρκετά το θέμα παρέα και με τον Tomas, αν άλλαζα τώρα ελαστικά στο ST μου θα διάλεγα τα Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3 με δείκτη ταχύτητας W.

Σύμφωνα με το ταμπελάκι τους είναι άριστα στο βρεγμένο που σημαίνει ότι έχουν μαλακό πέλμα με γράμμωση για βρεγμένο. Επίσης είναι αθόρυβα (67dB) αν και αυτό είναι υποκειμενικό.


Στο fuel saving δεν είναι και πολύ καλά, αλλά δε θα με απασχολούσε κάτι τέτοιο, καθώς προσωπικά για το ST  προτιμώ τις επιδόσεις και όχι την οικονομία. Επίσης πιστεύω ότι αυτό είναι λογικό επακόλουθο ενός μαλακού ελαστικού με περισσότερη αντίσταση κύλισης (άρα κράτημα) στο οδόστρωμα.

Tα sport contact 6 δε θα τα επέλεγα για δύο λόγους:

1ον. Είναι πολύ καινούρια και όχι τόσο δοκιμασμένα
2ον. Έχουν δείκτη ταχύτητας Y, άρα μάλλον είναι αρκετά σκληρά

Τα sport contact 5 με δείκτη ταχύτητας W μάλλον είναι πιο ταιριαστά στο ST (και πιο θορυβώδη από τα Eagle F1).


Τέλος και όσον αφορά τα potenza re050a που έχει και το δικό μου από το εργοστάσιο, ψάχνω την ευκαιρία να τα ξεφορτωθώ. Πολύ σκληρά και θορυβώδη. Δεν έχω μείνει ευχαριστημένος...
 
Nov 11, 2015
17
0
0
Ειναι ενα αγγλικο site το οποιο εχει reviews απο ολα τα ελαστικα , βαζεις τις διαστασεις που θελεις και σου βγαζει τη λιστα εχει και καποια που δεν τα εχω ξανακουσει 
http://www.tyrereviews.co.uk/Search/Size/205-40-17/Order/Rating
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Γιώργο για μένα μην κοιτάζεις site του εξωτερικού.Δεν έχουμε τις ίδιες κλιματολογικές συνθήκες
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Υπάρχουν πολλά "κινέζικα" ελαστικά στην αγορά Γιώργο, κατά τη γνώμη μου όμως για να τα λιώσεις σε καμιά πίστα είναι ή για το δρόμο αλλά για λίγο χρονικό διάστημα. Σίγουρα δεν έχουμε τις ίδιες κλιματολογικές συνθήκες με την Αγγλία π.χ. (όπως γράφει και ο scorpion παραπάνω), σκέψου όμως ότι εκεί έχουν σχεδόν πάντα υγρασία στους δρόμους τους. Το πιο σημαντικό για μένα είναι ότι εκεί έχουν δρόμους ενώ εδώ έχουμε καρόδρομους...
 

mitsosST

Newbie
Jan 16, 2018
1
0
0
Καλησπερα αν και εγω ειμαι νεο μελος!!Τα potenza που φοραει μαμα ειναι πολυ σκληρα και αργουν πολυ να ζεσταθουν.Τι αλλη μαρκα εχετε να προτεινετε?
 

georgemps

Member
Apr 6, 2015
137
6
18
εβαλα καινουρια λάστιχα σημερα στο st μου,τα fulda sportcontrol 2 ,  στην θεση των εργοστασιακων potenza τα οποια μετα απο τρια χρονια είχαν σκληρυνει αρκετα.
http://www.fulda.com/fulda_gr_el/tires/passenger/sportcontrol2/
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Kαλοτάξιδα τα νέα σου ελαστικά. Με τον καιρό θα μας πεις και εντυπώσεις. Είναι ακριβά ελαστικά τα fulda;
 

georgemps

Member
Apr 6, 2015
137
6
18
kostg said:
Kαλοτάξιδα τα νέα σου ελαστικά. Με τον καιρό θα μας πεις και εντυπώσεις. Είναι ακριβά ελαστικά τα fulda;

sorry, μολις τωρα ειδα την ερωτηση σου!
μεχρις στιγμή απολυτα ικανοποιημένος, και πιο αθορυβα απο τα μαμίσια. κόστος γύρω στα 320, αν θυμάμαι καλά.
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
Μετά από περίπου 6 μήνες θα μπω στην διαδικασία να αλλάξω λάστιχα, ήθελαν εξαρχής αλλαγή αλλά ήθελα να περάσει το καλοκαίρι και να ξεκινήσουν οι βροχές και να....που έφθασε ο καιρός.

Αρχικά να πω ότι όσο τσούλησα με τα μαμά εργοστασιακά δεν είχα κάποιο πρόβλημα!Σχετικά αθόρυβα για τα δικά μου αυτιά, ίσως το μόνο αρνητικό είναι ότι ζεσταινόντουσαν δραματικά αργά.

Πήρα τιμές για τα εξής(Όλα 205/40/17)

Firestone 370€
Falken 380€
Toyo T1-R(Ο Λαστιχάς μου επιμένει ότι είναι η καλύτερη επιλογή)
Bridgestone 420€(Ίδια με τα μαμά)
Pirelli P-Zero Nero Gt 440€

Γενικά επειδή δεν είμαι τόσο καύτης θέλω ένα λάστιχο σχετικά σκληρό και με αντοχή στο χρόνο!Τόσα χρόνια με το ΜΚ6 ήμουν πάντα με Falken και ήμουν πολύ ευχαριστημένος.Ίσως το μόνο μειονέκτημά τους ήταν το νερό,αλλά δεν μπορείς να τα έχεις κι όλα.

Πλέον το δίλημμα είναι:

Toyo T1-R ή Pirelli P-Zero Nero Gt?

Στις προηγούμενες σελίδες δεν έχει αναφερθεί τίποτα για αυτά οπότε θα ήθελα γνώμες!
 

Sonic

Pro Member
Nov 9, 2016
576
2
18
32
Αθήνα
www.facebook.com
Καλημέρα Nikol@r@s!! Τα Falken είναι μια καλή και οικονομική λύση.. Τα Potenza δυστυχώς είναι σκληρά και το έχουν πει πολλοί ότι αργεί να ζεσταθεί.. Αφού δεν είσαι κάφτης γιατί θες να είναι σκληρά? Εμένα με ενδιαφέρει αρκετά το αποτέλεσμα στο βρεγμένο.. Για οικονομικά θα πήγαινα στα uniroyal rainsport 3 και σε επώνυμα στα Michelin Pilot Sport 4 μιας και βγήκαν και για την διάσταση μας πλέον πέρα του ότι τα φοράνε και στα καινούρια Fiesta mk8
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread