Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Nordvinden

Original poster
Pro Member
Dec 15, 2013
362
0
0
59
Αθήνα




Καιρός ν' αλλαχτούν τα εξαιρετικά (για βολτίσια) RE050A.

Δυστυχώς υπάρχει έλλειψη σε δαύτα από το εργοστάσιο, οπότε εξέπεσα στα παραπάνω, που μόλις κατέφθασαν. Ευελπιστώ να μην είναι τελείως χύμα.

Ίδωμεν.
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
39
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • #3
Θα τα ευχαριστηθεις οσο δεν παει!! Αυτα φοραγε απο την μανα του το Mk7 με τις 17αρες!!τα ειχα 4 χρονια χωρις κανενα προβλημα!!
 

Nordvinden

Original poster
Pro Member
Dec 15, 2013
362
0
0
59
Αθήνα
Από Κυριαζή, ναι.

Δεν περιμένω να είναι τόσο καλά σαν τα 050Α, γιατί έχουν treadwear 220, αντί του 140 των άλλων.

Δυστυχώς, τα 050Α είναι σε έλλειψη αυτή τη στιγμή.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
nos7 said:
Το ΜΚ7 με μαμα λαστιχο φοραγε το 050Α;

Ναι ρε, τεσσερα χρονια τα ειχες, χαμπαρι δεν πηρες;  giggle
Τα adrenalin ειναι πιο καινουρια ελαστικα απο το mk7.
 

JimClark

Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
Nordvinden said:
Δυστυχώς, τα 050Α είναι σε έλλειψη αυτή τη στιγμή.

όχι αυτή τη στιγμή, γενικά είναι παλιός ψιλοκαταργημένος κωδικός. Τώρα (επειδή έψαχνα κ εγώ) μερικές διαστάσεις καλύπτονται από το Τ002 (καμμία σχέση), οπότε ή θα έχουμε 050Α "νέας γενιάς" ή αντρέναλιν για και μικρότερες διαστάσεις ή νέο μοντέλο.
 

Nordvinden

Original poster
Pro Member
Dec 15, 2013
362
0
0
59
Αθήνα
Σε 205/45 τα 050Α υπάρχουν. Σε 40άρια θα φέρουν Απρίλη-Μάη, γιατί εφοδιάζονται με δαύτα τα καινούργια ΣΤ κατά προτεραιότητα, οπότε...
 

JimClark

Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
Nordvinden said:
Σε 205/45 τα 050Α υπάρχουν. Σε 40άρια θα φέρουν Απρίλη-Μάη, γιατί εφοδιάζονται με δαύτα τα καινούργια ΣΤ κατά προτεραιότητα, οπότε...

ό,τι έχει απομείνει είναι.
 

Nordvinden

Original poster
Pro Member
Dec 15, 2013
362
0
0
59
Αθήνα
Όπως φοβόμουν, οι Αδρεναλίνες είναι υποδεέστερες του STιού.

Με μαλακότερο πλαϊνό και σκληρότερο πέλμα από τα RE050A, τεμπελιάζουν στις στροφές και δεν αναπτύσσουν όμοια πρόσφυση.

Θα δοθούν πίσω, μόλις εξασφαλιστεί καμιά 4άδα των αναντικατάστατων τελικά RE050A.
 

Nordvinden

Original poster
Pro Member
Dec 15, 2013
362
0
0
59
Αθήνα
Η οποία 4άδα μόλις έσκασε μύτη...



Εδώ οι καλές μαστίχες Χίου...

Δόθηκαν πίσω τα νάυλον και πλέον το γαργαλείο είναι σωστά ποδεμένο...

Αύριο πρωί μια ευθυγραμμισούλα, γιατί το τιμόνι του έκατσε όπου να 'ναι με τα καινούργια παπουτσάκια, αλλά και γιατί θέλω ν' αλλάξω κάτι στην γεωμετρία, και μην τον είδατε τον Παναή...

Let's get the party started, που λέν' και στο χωριό μου...
 

Nordvinden

Original poster
Pro Member
Dec 15, 2013
362
0
0
59
Αθήνα


Ευκαιρίες σαν και δαύτες χαμένες δεν πάνε...

Αφού βρεθήκανε, παρ'ότι δυσεύρετα, να τ' άφηνα ορφανά, να κακοπέσουνε πουθενά;
1ου '15 η ζύμωσή τους κι άσ'τα να κάθονται σε μια υγρή γωνίτσα ήσυχα-ήσυχα.
Σε κανα 9μηνο, να 'χουν ωριμάσει και λίγο, να 'χουν πέσει και ηρωικά τα ήδη φορεμένα αδερφάκια τους,  θα ρθει και κεινών η ώρα, να δείξουν τη γενναιότητά τους...
 

butters

New member
Apr 16, 2015
57
0
6
Χαιρετώ τον κόσμο, έχω ένα ST mountune με τα εργοστασιακά λάστιχα με ~20Κ χλμ (έχω κάνει περίπου τα 10Κ χλμ εγώ ο ίδιος).
Τα θεωρώ εξαιρετικά άθλια, χαζοσπινάρουν συνέχεια και δεν μπορούν να διαχειριστούν γρήγορες εναλλαγές ταχύτητας, ακόμη και σε ευθεία στην οποία επιταχύνω. Για βρεγμένο δεν το συζητάμε καν, μετά από ταξίδι 200+χλμ το αμάξι σπίναρε από 1η σε 2α. Εννοείται ότι δεν επιδιώκω το σπινάρισμα στις εναλλαγές...
Αν πάω σε άλλα ελαστικά, semi-slick όπως τα Yokohama AD08. http://bit.ly/1kZM5IC, θα δω κάποια σημαντική διαφορά; Αναφέρω τα συγκεκριμένα γιατί τα είχα βάλει σε άλλο αυτοκίνητο μετά από κανονικά και όντως είχα δει διαφορά, αλλά μιλάμε για εντελώς άλλες συνθήκες (διθέσιο με πίσω κίνηση)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
E απο πολιτικά σε semi σιγουρα θα δεις διαφορα δεν υπαρχει περιπτωση απλα θα ειανι χειροτερα στο βρεγμενο εννοειται... εγω φιλε προσωπικα κοιταω να αλλαξω και διασταση, να παω σε 215/40/17... αλλα ειμαι ακομα σε σκεψεις. Αλλες επιλογες στην διασταση μας μεχρι στιγμης ειναι τα Continental SC5 και τα Michelin PS3... α και τα R888  :D . Τωρα θα βγουν και τα καινουρια Michelin PS4 αλλα ακομα εχει λιγες διαστασεις, αλλα σιγουρα θα αντικαταστησει το παλιο σε ολες.
 

butters

New member
Apr 16, 2015
57
0
6
Έχουν βγει τα R888R (http://bit.ly/1kZYDiZ) αλλά δεν ξέρω αν είναι αντικαταστάτες των R1R (semi) ή των R888 (full slick). To βρεγμένο το σέβομαι οπότε δεν είχα θέμα ποτέ με τα AD08.
Το θέμα είναι στο στεγνό και στο σπινάρισμα, δεν μπορώ να συνειδητοποιήσω πόσο αποτυγχάνουν τα Bridgestone να διαχειριστούν τους εμπρός τροχούς. Είχα δει Focus ST με τα AD08 οπότε υποθέτω ότι θα είναι καλά και στο Fiesta. Γενικά αν πάω σε επόμενα, μάλλον δε θα ρισκάρω και θα πάω σε semi κατευθείαν, εκτός αν έχετε διαφορετική εμπειρία / άποψη
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread