Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

jimisdrum

Newbie
Jul 28, 2020
3
0
1
Καλησπέρα παιδιά. Ευχαριστώ πολύ για την αποδοχή. Κάτοχος ενός mk7 1.0 ecoboost 100ps.
Μετά από 3 χρόνια που το έχω, τώρα αποφάσισα να ασχοληθώ λίγο παραπάνω με το αυτοκίνητο.
Ελπίζω να βρεθούμε και από κοντά!
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
jimisdrum said:
Καλησπέρα παιδιά. Ευχαριστώ πολύ για την αποδοχή. Κάτοχος ενός mk7 1.0 ecoboost 100ps.
Μετά από 3 χρόνια που το έχω, τώρα αποφάσισα να ασχοληθώ λίγο παραπάνω με το αυτοκίνητο.
Ελπίζω να βρεθούμε και από κοντά!

Kαλώς ήρθες στην παρέα μας
Από πιο μέρος είσαι?
 

George.B.

New member
Dec 9, 2019
82
22
8
Καλησπέρα σε όλους/ες.
Νέος κάτοχος ενός μαύρου fiesta mk6 1.6s 2007 με 121.000χλμ που χρειάζεται κάποια μαζεματάκια.
Διαβάζω μήνες το forum και έχω ενημερωθεί σχεδόν για όλα.Είστε όλοι/ες πολύ βοηθητικοί και συγχαρητήρια για αυτό.
Με εκτίμηση Γιώργος.
 
May 27, 2020
170
28
28
26
Μοντέλο
MK6
Καλωες ηρθες και επισημα Γιωργο, τωρα που πηρες επιτελους Fiesta! Εχουμε αρκετο χρονο και ορεξη για να σε βοηθησουμε με τα μαζεματακια
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
καλησπέρα φίλε Γιώργο ! άντε να μεγαλώνει η παρέα των ΜΚ6 !! ότι θες εδώ είμαστε ! 121χλμ δεν ειναι τίποτα το δικό μου είναι 15ετιας και ειμαι στα 130χλμ ότι θες θα με βρεις στις σχετικές κατηγορίες στο forum για τα ΜΚ6
 

gregkwaste

Newbie
Oct 9, 2020
1
0
1
Καλησπεριζω (τι καλησπερα δηλαδη, ξεκινησα τη ψακτική μου το βραδυ και έχει ξημερώσει XD) τους συμφορουμιτες.

Δεν ήμουν ποτέ κολλημένος με τα αμάξια, ποτε δε με ενθουσιαζαν μετατροπές, μισώ τους τυπους που βαζουν ηχοσυστηματα στα αμαξια και μας ζαλιζουν τα ουμπαλα στις 3 το πρωι. Ενώ έχω δίπλωμα, όλα αυτά τα χρόνια απο επιλογή μου δεν οδηγώ διότι μισώ τα κυκλοφοριακά και την άσκοπη καθημερινή εξερευνηση για θεσεις παρκινγκ. Γενικά το αμάξι το θεωρούσα και το θεωρώ εναν τροπο μετακίνησης που αν γίνεται πρέπει να αποφεύγεται. Ωστόσο ανεξαρτήτως, απο 12 χρονών παιδάκι είχα όνειρο αν με ρωτουσες τι αμάξι θα ήθελα να έχω θα ήταν το ford focus του colin McRae. Σαν παιδάκι και εγω έπαιζα τοτε τα αντίστοιχα παιχνίδια και ενώ όλοι γουσταραν τα ιμπρεζα εγώ απο τότε ήμουν fordακιας :D

Fast forward σχεδον 15 χρονια μετα απο τοτε. Ήρθε καιρός να πάρω αυτοκίνητο, και λόγω covid και λόγω δουλειάς και και και... Ψάχνοντας αγγελίες για μεταχειρισμένα βγαινει το φιεστακι (Mk6-Mk7 για το budget μου), το οποιο για κάποιο ανεξήγητο λόγο ειναι το μονο που μου κινεί το ενδιαφέρον. Συμπαθητικό αλλα ασχημουτσικο εκ ρώτης όψεως. Να μη πολυλογώ, 5 κλικ στο google αργότερα έχω βρει το υπάρχον φορουμ, έχω ερωτευτεί το look του αμαξιου μετα τις μετατροπές που βλέπω οτι μπορούν να γίνουν και αν και ακομα ουτε καν test drive το έχω κάνει το αμάξι, σκέφτομαι ήδη τις επομενες ενέργειες που θα του κανω με το που το πάρω :D :D, πως μπορώ να ανεβάσω τα 95 άλογα του 1.6 TDCi και τι πρέπει να κάνω για να το χαμηλώσω και να παω σε μεγαλύτερα ελαστικά :D

Έχω πλυμμηρίσει λίγο με πληροφορία απο τα απειρα sections η αλήθεια είναι, αλλά θα τη βρω την άκρη. Σαν πρώτη βοηθεια παρακαλώ θα ήθελα:
1) Αν υπάρχει κάποιο μέλος που πουλάει ή γνωρίζει καποια μάντρα που εμπορεύεται fiesta παρακαλώ ας μου στείλει πμ. Δεν είμαι του χώρου και οι γνωστοί μου δε μπορούν να βοηθήσουν, οπότε απο το να ψάχνω μόνος οποιαδήποτε βοήθεια μετράει!
2) Υπάρχει καποια λίστα με συνεργαζόμενα συνεργεία, φανοποιία στα οποία μπορώ να απευθυνθώ πρώτον για τον έλεγχο του προς αγορά αμαξιού και δευτερον για τι πραγματοποίηση των μελλοντικών μου σχεδίων;

Παντα για εντός Αττικής μιλάμε.

Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη για το σεντόνι :D
 

theoanag

Member
May 23, 2018
112
47
28
Εχω το ιδιο φιλε μου mk7 1.6 tdci 150χιλ δεν εχει παρουσιασει κατι περα απο τα service, για αγορα μεταχειρισμενου η γνωμη μου ειναι οτι θελει καλο ελεγχο ειδικα σε μπεκ egr dpf τουρμπο γιατι η επισκευη κοστιζει, περα απο τα υπολοιπα, εαν τα περισσοτερα χιλιομετρα ειναι εκτος Αθηνων στο προτεινω ανεπιφυλακτα, σε οτι αφορα την συντηρηση το παω στον Πλεσσα στα κατω πατησια ειναι πολυ καλος στα πετρελαια, και μου εχει πει και καποια πραγματα που πρεπει να κανω, και τι να προσεχω.Απο οτι θυμαμαι ειχε ενα mk7 1,6 πετρελαιο πριν καιρο, σε πολυ καλη κατασταση δεν ειχα ρωτησει ποσο κανει, δεν εμπορευεται αυτοκινητα μπορει να ηταν καποιου πελατη δεν ξερω εαν υπαρχει ακομη γιατι εχει περασει καιρος.

Προστέθηκε μετά από 7 λεπτά 48 δευτερόλεπτα:
Για Αθηνα θα πρεπει να βρεις mk7 και μετα, πρεπει να ειναι euro5 και πανω πλεων τα τσεκαρουν, με εχουν ελενξει 2 φορες
 

dimosf1

Rookie
Σεπτ. 11, 2020
31
7
8
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα παιδιά.
Νέο μέλος και υποψήφιος αγοραστής ενός καινούργιου ford fiesta st-line 3d mk8.
Αυτές τις λίγες ημέρες που έχω κάνει εγγραφή στο φόρουμ έχω διαβάσει πολλές ενότητες και θα ήθελα τις εντυπώσεις σας από το συγκεκριμένο αυτοκίνητο(αξιοπιστία, θετικά - αρνητικά κτλπ). Βασικά σαν πακέτο αυτό που προσφέρει η st-line έκδοση με καλύπτει πολύ απλα με προβληματίζουν 2 πραγματα που εχω διαβασει εδω μέσα αλλα και σε αλλα reviews.
1ον Η κατανάλωση του 1.0 ecoboost 125ps ειναι τοσο μεγαλη;
2ον Οντως υπαρχει τοσο μεγαλο θεμα με τριγμούς και διαφορους θορύβους στο εσωτερικό του αυτοκινήτου;
 

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
dimosf1 said:
Καλησπέρα παιδιά.
Νέο μέλος και υποψήφιος αγοραστής ενός καινούργιου ford fiesta st-line 3d mk8.
Αυτές τις λίγες ημέρες που έχω κάνει εγγραφή στο φόρουμ έχω διαβάσει πολλές ενότητες και θα ήθελα τις εντυπώσεις σας από το συγκεκριμένο αυτοκίνητο(αξιοπιστία, θετικά - αρνητικά κτλπ). Βασικά σαν πακέτο αυτό που προσφέρει η st-line έκδοση με καλύπτει πολύ απλα με προβληματίζουν 2 πραγματα που εχω διαβασει εδω μέσα αλλα και σε αλλα reviews.
1ον Η κατανάλωση του 1.0 ecoboost 125ps ειναι τοσο μεγαλη;
2ον Οντως υπαρχει τοσο μεγαλο θεμα με τριγμούς και διαφορους θορύβους στο εσωτερικό του αυτοκινήτου;

1. Η κατανάλωση ΕΝΤΟΣ πόλης ειναι 7. Με πολυ προσεκτικη οδηγηση μπορεις να πας στο 6.5 .
Ως εκεί. Πιο κάτω δεν πάει απο το 6.5 με οδήγηση στην πόλη με 1η,2α,3η(σπάνια). Αλλα εγω θα σου πω να υπολογίζεις κάπου στο 6.8-7.
Σε επαρχειακό δρόμο που θα εισαι με 4η-5η η κατανάλωση πέφτει αρκετά και είσαι και άνετος.

2. Οχι δεν είναι πολύ μεγάλο το θέμα με τα πλαστικά στο εσωτερικό. Συνήθως τα χερούλια στις πόρτες δεν είναι πολύ καλά "δεμένα" και οταν τα πιέζεις με το χέρι ακούγεται το πλαστικό. Επίσης στην οθόνη που κουμπώνει πάνω στο ταμπλό υπάρχει σε αρκετά αμάξια θέμα το οποίο οι περισσότεροι το έχουν λύσει με ένα σπρέι νομίζω. Γενικά πάντως στην μικρή κατηγορία που ανήκει το φιέστα, πάνω κάτω τα εσωτερικά έχουν την ίδια ποιότητα.
 

dimosf1

Rookie
Σεπτ. 11, 2020
31
7
8
Μοντέλο
MK8
Dimitris said:
dimosf1 said:
Καλησπέρα παιδιά.
Νέο μέλος και υποψήφιος αγοραστής ενός καινούργιου ford fiesta st-line 3d mk8.
Αυτές τις λίγες ημέρες που έχω κάνει εγγραφή στο φόρουμ έχω διαβάσει πολλές ενότητες και θα ήθελα τις εντυπώσεις σας από το συγκεκριμένο αυτοκίνητο(αξιοπιστία, θετικά - αρνητικά κτλπ). Βασικά σαν πακέτο αυτό που προσφέρει η st-line έκδοση με καλύπτει πολύ απλα με προβληματίζουν 2 πραγματα που εχω διαβασει εδω μέσα αλλα και σε αλλα reviews.
1ον Η κατανάλωση του 1.0 ecoboost 125ps ειναι τοσο μεγαλη;
2ον Οντως υπαρχει τοσο μεγαλο θεμα με τριγμούς και διαφορους θορύβους στο εσωτερικό του αυτοκινήτου;

1. Η κατανάλωση ΕΝΤΟΣ πόλης ειναι 7. Με πολυ προσεκτικη οδηγηση μπορεις να πας στο 6.5 .
Ως εκεί. Πιο κάτω δεν πάει απο το 6.5 με οδήγηση στην πόλη με 1η,2α,3η(σπάνια). Αλλα εγω θα σου πω να υπολογίζεις κάπου στο 6.8-7.
Σε επαρχειακό δρόμο που θα εισαι με 4η-5η η κατανάλωση πέφτει αρκετά και είσαι και άνετος.

2. Οχι δεν είναι πολύ μεγάλο το θέμα με τα πλαστικά στο εσωτερικό. Συνήθως τα χερούλια στις πόρτες δεν είναι πολύ καλά "δεμένα" και οταν τα πιέζεις με το χέρι ακούγεται το πλαστικό. Επίσης στην οθόνη που κουμπώνει πάνω στο ταμπλό υπάρχει σε αρκετά αμάξια θέμα το οποίο οι περισσότεροι το έχουν λύσει με ένα σπρέι νομίζω. Γενικά πάντως στην μικρή κατηγορία που ανήκει το φιέστα, πάνω κάτω τα εσωτερικά έχουν την ίδια ποιότητα.

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις
αμα η καταναλωση ειναι σε τετοια επιπεδα για εμενα ειναι οκ.
Μια ακομα ερωτηση. Απο θεματα ηχομονωσης πως ειναι? Πχ στην εθνικη ακουγονται καθολου αεροδυναμικοι θορυβοι απο τους καθρεφτες?
 

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
Έχω το mk7.5 stline του 2015.
Θεωρώ οτι το mk8 είναι ακόμα πιο βελτιωμένο στην αεροδυναμική του σχεδίαση.
Ωστόσο και στο δικό μου οσοι μπαίνουν απλα αναρωτιούνται στην αττική πως γίνεται να πηγαίνεις με 160-170 και ειδκά αν έχεις κλειστά παράθυρα χωρίς κανεναν απολύτως θόρυβο, χωρίς να ακούγεται το μοτέρ καθόλου και χωρίς καθόλου τρανταγμούς.
*Δεν ξέρω τα αλλα αμάξια της κατηγορίας αρα δεν μπορώ να μιλήσω συγκριτικά.
*Αεροδυναμικό ήχο αρχίζω να ακούω μετά τα 185 τον οποίον όμως ξέρω μάλλον απο που προκύπτει(κάτι σπασμένα πλαστικά μπροστα ή στην κεραία) καθώς αμάξια φίλων ιδιο με το δικό μου δεν τον έχουν ούτε μετά τα 200+.
 

dimosf1

Rookie
Σεπτ. 11, 2020
31
7
8
Μοντέλο
MK8
Dimitris said:
Έχω το mk7.5 stline του 2015.
Θεωρώ οτι το mk8 είναι ακόμα πιο βελτιωμένο στην αεροδυναμική του σχεδίαση.
Ωστόσο και στο δικό μου οσοι μπαίνουν απλα αναρωτιούνται στην αττική πως γίνεται να πηγαίνεις με 160-170 και ειδκά αν έχεις κλειστά παράθυρα χωρίς κανεναν απολύτως θόρυβο, χωρίς να ακούγεται το μοτέρ καθόλου και χωρίς καθόλου τρανταγμούς.
*Δεν ξέρω τα αλλα αμάξια της κατηγορίας αρα δεν μπορώ να μιλήσω συγκριτικά.
*Αεροδυναμικό ήχο αρχίζω να ακούω μετά τα 185 τον οποίον όμως ξέρω μάλλον απο που προκύπτει(κάτι σπασμένα πλαστικά μπροστα ή στην κεραία) καθώς αμάξια φίλων ιδιο με το δικό μου δεν τον έχουν ούτε μετά τα 200+.


Τελεια.
Εγω σε αμαξι ιδιας κατηγοριας εχω μπει στο τελευταιο clio και ο θορυβος απο τους καθρεφτες ηταν απαραδεκτος για καινουργιο αυτοκινητο.Μετα τα 130 εκανε πολυ θορυβο.
 

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
dimosf1 said:
Dimitris said:
Έχω το mk7.5 stline του 2015.
Θεωρώ οτι το mk8 είναι ακόμα πιο βελτιωμένο στην αεροδυναμική του σχεδίαση.
Ωστόσο και στο δικό μου οσοι μπαίνουν απλα αναρωτιούνται στην αττική πως γίνεται να πηγαίνεις με 160-170 και ειδκά αν έχεις κλειστά παράθυρα χωρίς κανεναν απολύτως θόρυβο, χωρίς να ακούγεται το μοτέρ καθόλου και χωρίς καθόλου τρανταγμούς.
*Δεν ξέρω τα αλλα αμάξια της κατηγορίας αρα δεν μπορώ να μιλήσω συγκριτικά.
*Αεροδυναμικό ήχο αρχίζω να ακούω μετά τα 185 τον οποίον όμως ξέρω μάλλον απο που προκύπτει(κάτι σπασμένα πλαστικά μπροστα ή στην κεραία) καθώς αμάξια φίλων ιδιο με το δικό μου δεν τον έχουν ούτε μετά τα 200+.


Τελεια.
Εγω σε αμαξι ιδιας κατηγοριας εχω μπει στο τελευταιο clio και ο θορυβος απο τους καθρεφτες ηταν απαραδεκτος για καινουργιο αυτοκινητο.Μετα τα 130 εκανε πολυ θορυβο.

Oχι προσωπικά το αποκλείω να γίνει κατι τέτοιο με το fiesta. Θεωρώ ένα test drive οταν έρθει η ώρα θα σε πείσει.
 

dimosf1

Rookie
Σεπτ. 11, 2020
31
7
8
Μοντέλο
MK8
Dimitris said:
Θεωρώ ένα test drive οταν έρθει η ώρα θα σε πείσει.

Σιγουρα
Ξερουμε ποτε θα γινει facelift ή αντικατασταση του τωρινου μοντελου/κινητηρα?
 
Σεπτ. 25, 2020
8
1
0
38
Γεια σας παιδες.συνηθως καθε ποτε κανονιζουμε συναντηση?Να κανουμε καμια στεγνη βολτουλα πριν χειμωνιασει.. .
 
Nov 28, 2020
40
9
8
Καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ πολύ για την αποδοχή. Νέο μέλος και κάτοχος ενός ΜΚ7 Titanium 1.4 στα 97PS εδώ και 2 μήνες. Για την ακρίβεια είναι το πρώτο μου αυτοκίνητο :D Ελπίζω να τα πούμε και από κοντά σε κάποια συνάντηση μετά την καραντίνα!
 

pk91

MK7
Member
Apr 28, 2016
250
46
28
32
Καλως ηρθες,να χαιρεσαι την φιεσταρα σου και θα σε περιμενουμε να τα πουμε απο κοντα!
 

CrookedHoe13

Rookie
Dec 2, 2020
11
8
3
Athens
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα σε όλους .Καλώς σας βρήκα και εύχομαι και εγώ με την σειρά μου να αποκτήσω την fiestara μου που τόσο καιρό ζαχαρώνω punk .
Στην αρχή πήγαινα για μεταχειρισμένο αλλά με το πέρασμα του χρόνου (αρκετό ψάξιμο ) αποφασίζω να αγοράσω καινούργιο(το 1ο μου )και γενικά δεν έχω και τις καλύτερες γνώσεις με τα αυτοκίνητα. Θεωρώ πως είναι value for money .
Είμαι ανάμεσα στο fiesta titanium 2020 125 και στο st line 2020 125(desert island blue) . Μικρές οι διαφορές στον εξοπλισμό . Οι απορίες μου διαβάζοντας αρκετά άλλα topics είναι αν το κόστος συντήρησης διαφοροποιείται σε αυτές τις 2 κατηγορίες .Επίσης είμαι σε δίλημμα να το πάρω τώρα ή να περιμένω και να το παραγγείλω με άδεια του 21(μπορεί να γίνουν κάποιές αλλαγές στους ρύπους από ότι με ενημέρωσε ο πωλητής ). Ευχαριστώ εκ τω προτέρων .

Καλώς σας Βρήκα ! ;D ;D
 

shumakos

New member
May 17, 2014
98
13
8
42
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8
Αυτό που αλλάζει από 1-1-2021 είναι ότι τα τέλη κυκλοφορίας θα υπολογίζονται βάσει νέας κλίμακας εκπομπών CO2 γιατί υιοθετείται το πιο αυστηρό πρότυπο WLTP που δείχνει μεγαλύτερες εκπομπές. Αν λοιπόν κατά WLTP το αυτοκίνητο έχει κάτω από 122 gr CO2, δεν πληρώνει τέλη. Εφόσον ο αντιπρόσωπος δεν ξέρει τις εκπομπές κατά WLTP, ρώτα απευθείας τη Ford Motor Hellas για να ξέρεις τι σε συμφέρει να κάνεις.

Σε κόστος συντήρησης το titanium και το ST line είναι τα ίδια, εκτός των ελαστικών που το ST line φοράει αρκετά ακριβότερη διάσταση. Θα πρέπει όμως να βρεις να οδηγήσεις ένα Titanium και ένα ST line γιατί το ST line λόγω μεγαλύτερης ζάντας και πιο σφιχτού στησίματος είναι κάπως λιγότερο άνετο. Κάποιοι γουστάρουν, άλλοι ενοχλούνται.

Το desert island blue φοβερή προσθήκη στην παλέτα χρωμάτων. Το χαζεψα σήμερα στην έκθεση της Συγγρού.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread