Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

dimitridegrecia

Original poster
New member
MK7
Nov 8, 2017
65
5
8
35
Μοντέλο
MK7
LOCATION
Athens
Φίλτατοι συμφορουμίτες, έχω το Fiesta 1.6 Sport (με 17ρες μαμά ζάντες) και θα ήθελα τα φώτα σας πότε ξέρουμε ότι θέλει αλλαγή αμορτισέρ ή/και ελατηρίων.

Σε μένα π.χ. μετά από στούκα με πεζοδόμιο ο μηχανικός μου πε οτι έχει πάρει απειροελάχιστα το αμορτισέρ και οτι μου το φερε λίγο στα ίσα του. Από τη στιγμή που παρέλαβα το αμάξι (με καινούρια Pirelli PZero 205/40/17) νιώθω ασαφές το τιμόνι και δεν επιστρέφει από μόνο του...όταν π.χ στρίβω σε 90 μοιρών στροφή και πατάω γκάζι. Θέλω αλλαγή;

Υπόψιν έχω πάρει και τα χαρτιά της ευθυγράμμισης και όλα (camber, caster, toe κτλ) είναι εντός εργοστασιακών προδιαγραφών. Διάβασα στην ενότητα αναρτήσεων κάποιο παλικάρι έλεγε ότι με παραπάνω κάμπερ γίνεται αυτό που περιγράφω παραπάνω...εμένα όμως το χαρτί λέει 1 μοίρα...
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Κάτι δεν πάει καλά. Με εργοστασιακές ρυθμίσεις camber κλπ το τιμόνι επιστρέφει μόνο του στην ευθεία (όπως σε όλα τα αυτοκίνητα).
Δε μου αρέσει το "οτι μου το φερε λίγο στα ίσα του". Μήπως να ξεκινούσες με αλλαγή των αμορτισέρ; Και βγάζοντάς τα να τσεκάρεις και τα top mounts/ρουλεμάν ότι είναι σε καλή κατάσταση και δουλεύουν σωστά; Μπορείς να βάλεις τα sachs super touring. Αρκετά οικονομικά και αξιόπιστα.

http://www.fiestamaniacs.gr/forum/http://fiestamaniacs.gr/phpbb5/viewtopic.php?p=165239#p165239
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Αν το πρόβλημα προέκυψε μετά από χτύπημα σε πεζοδρόμιο, έλεγξε και άλλα εξαρτήματα π.χ. άκρο τροχού, ψαλίδι . Είναι απίθανο να έχει στραβώσει αμορτισέρ και τα άλλα να είναι Ο.Κ.
 

dimitridegrecia

Original poster
New member
MK7
Nov 8, 2017
65
5
8
35
Μοντέλο
MK7
LOCATION
Athens
Φίλοι μου παρέλειψα να γράψω ότι μετά το χτύπημα αλλάχτηκαν όλα, άκρα ψαλίδια ζάντες (επισκευή) ρουλεμάν τροχού αριστερά. 1900 ευρώ ζημιά (με προφυλακτήρα και βάψιμο) . Αυτό που δεν άλλαξα είναι η κρεμαγιέρα η οποία βέβαια μου είπε ο μηχανικός ότι δεν έχει θέμα κανένα ούτε σε ασφάλεια ούτε σε αίσθηση...λέτε να φταίει αυτό; Δρν θέλω να δώσω ένα 400ρι στα αμορτισέρ-ελατήρια και μετά να έχει πάλι θέμα...

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1528377304[/time]
Επίσης έχω θόρυβο (βούισμα) με το που περάσω τα 60χλμ ακόμα κι αν βάλω νεκρά. Άλλαξα το ρουλεμάν αριστερά που υποψιαζόμασταν οτι τα παιξε (αν και δεν το νιώθαμε καθόλου) και πάλι το κάνει...υπάρχει περίπτωση να ναι από αμορτισέρ ή κρεμαγιέρα;
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
πηγαινε σε έμπειρο ευθυγραμισά να μετήσει καλά όλες ις γωνίες (καμπερ, καστερ, συγκλιση) ωστε να βρεις οτι είναι 100% ΟΚ. Ο ΕΜΠΕΙΡΟΣ μηχανικος μπορεί να το "φερει" αρκετά αλλα ποτέ δε θα μπορέσει να το φέρει όπως πρέπει και κυρίως ποτέ αν έχει στραβώσει η έδραση του αμορτισέρ

Πάντα μετά απο επισκευή σε σοβαρό τρακάρισμα πρεπει το αμάξι να πηγαίνει ευθυγράμιση και να μην εξεταζεται μόνο σύγκλιση (όπως γίνεται συνήθως) αλλα ΟΛΕΣ οι γωνίες, όπως είπα και πρίν.


Αμορτισέρ kayaba 40 ευρώ έχει στο autodoc. (Προσεχε μην κανεις λάθος: Αριστερο του οδηγού, δεξιό του συνοδηγού)
 

dimitridegrecia

Original poster
New member
MK7
Nov 8, 2017
65
5
8
35
Μοντέλο
MK7
LOCATION
Athens
Σε ευχαριστώ turbomaniac αυτό ήταν η επόμενη μου κίνηση. Θα το πάω σε ένα παλικάρι εδώ στο Χολαργό που έχει ανοίξει καινούριο βουλκανιζατέρ με ολοκαίνουρια μηχανήματα να τα τεστάρω όλα και θα πράξω αναλόγως... έλεγα μιας και κοντεύω τα 100000χλμ να πήγαινα κατευθείαν σε τετράδα kyb excel g  ή bilstein b4 να στηθεί πιο σωστά και να μην καταφύγω σε προσωρινές λύσεις. Είμαι και με τις 17ρες και κοπανάνε τα μαμά πολύ πλέον... Από Σεπτέμβρη βέβαια...
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread