Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

gyiama

Original poster
Member
Nov 30, 2017
141
5
18
Ερώτηση. Γνωρίζουμε αν ο πίσω άξονας του ΜΚ8 είναι ίδιος με το ΜΚ7,5;;; Ψάχνοντας βρήκα ότι το ΜΚ8 έχει ίδια φρένα με το ΜΚ7,5 μπροστά και λέω μήπως μοιράζονται και τον ίδιο πίσω άξονα.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Όταν πλασάρανε το mk8 στην αγορά, έγραφαν ότι έχει νέο ανασχεδιασμένο άξονα με λιγότερους αεροδυναμικούς θορύβους και καλύτερη άνεση. Οπότε θεωρητικά το mk8 έχει διαφορετικό άξονα από το mk7 & mk7 facelift.
Πρακτικά, έχοντας δει τα δισκόφρενα του mk8 από κοντά, δεν έχουν καμία σχέση με τα δισκόφρενα που έχει το mk7 ST.
Περισσότερα δε μπορώ να πω διότι δε γνωρίζω.
 
  • Like
Αντιδράσεις: geokats

gyiama

Original poster
Member
Nov 30, 2017
141
5
18
Όποτε το πιθανότερο είναι να είναι διαφορετικά. Απλά ρώτησα επειδή είπαν ότι το 8 μοιράζεται πολλά κοινά μηχανικά μέρη με το προηγούμενο μοντέλο.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
gyiama said:
Όποτε το πιθανότερο είναι να είναι διαφορετικά. Απλά ρώτησα επειδή είπαν ότι το 8 μοιράζεται πολλά κοινά μηχανικά μέρη με το προηγούμενο μοντέλο.

Εδώ μεταξύ pre- και f/l δεν ταιριάζουν απλά πράγματα, πόσο μάλλον μεταξύ διαφορετικών γενεών. Ειδικά σε κάτι τέτοιο (ολόκληρος άξονας) είναι αρκετά απίθανο να είναι ίδιο, το πολύ-πολύ να είναι τύπου "παρόμοιο", δηλαδή να θέλει λίγη δουλίτσα για να ταιριάξει, αλλά το πιθανότερο είναι ότι δεν ταιριάζει καν.
 

dimosf1

Rookie
Σεπτ. 11, 2020
31
7
8
Μοντέλο
MK8
Ξενερα που η Ford βγαζει πλεον το St-line με ταμπουρα πισω
 

shumakos

New member
May 17, 2014
98
13
8
42
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8
Και με τα δύο μοτέρ έχει πίσω ταμπούρα το ST line ή μόνο το 125άρι;
 

dimosf1

Rookie
Σεπτ. 11, 2020
31
7
8
Μοντέλο
MK8
shumakos said:
Και με τα δύο μοτέρ έχει πίσω ταμπούρα το ST line ή μόνο το 125άρι;


Για το 125αρι
 

pk91

MK7
Member
Apr 28, 2016
250
46
28
32
Και εγω με το ψαξιμο που εχω κανει το 7,5 με το 8 εχουν διαφορετικο αξονα.Το θεμα ταμπουρα παιδια ειναι μεγαλο φαουλ της φορντ,2 βηματα μπροστα 1 πισω ειναι.
 

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
Και εγω με το ψαξιμο που εχω κανει το 7,5 με το 8 εχουν διαφορετικο αξονα.Το θεμα ταμπουρα παιδια ειναι μεγαλο φαουλ της φορντ,2 βηματα μπροστα 1 πισω ειναι.
Μόλις το είδα στη Ford, το St Line όπως και οι υπόλοιπες εκδόσεις έχουν ταμπούρα, πλην της έκδοσης mild Hybrid 155 ίππων όπου έχει δισκόφρενα. Ένα χρόνο πριν, το δικό μου έχει δισκόφρενα πίσω! Δίκιο έχετε παιδιά! Για σκότωμα.
 
Last edited:
  • Like
Αντιδράσεις: revel

dimitrinho

New member
May 10, 2019
69
49
18
37
Πειραιας
Μοντέλο
MK8
Το νέο titanium το αυτόματο έχει δίσκους πίσω όταν το πήρα εγώ που είχε και μόνο με 100 άλογα το αυτόματο ήταν με ταμπούρα δυστυχώς.Δεν ξέρω τι παθαίνει η ford γενικά η ταμπούρα είναι βήματα προς τα πισω
 
  • Like
Αντιδράσεις: mk6car and revel

JimBala

Rookie
Feb 22, 2021
39
10
8
Μοντέλο
MK8
Το νέο titanium το αυτόματο έχει δίσκους πίσω όταν το πήρα εγώ που είχε και μόνο με 100 άλογα το αυτόματο ήταν με ταμπούρα δυστυχώς.Δεν ξέρω τι παθαίνει η ford γενικά η ταμπούρα είναι βήματα προς τα πισω
Η Ford αλλάζει τον εξοπλισμό ανά 3 μήνες. Η έκδοση Titanium πχ έχει άλλο εξοπλισμό τώρα και άλλον πριν τρείς μήνες (ή και μετά). Κανένα δεν είναι ίδιο. Εγώ έχω Titanium 125hp με δίσκους πίσω και 16αρα ζάντα. Τώρα βγαίνει με 15αρα ζαντα και ταμπουρα πίσω και 100hp. Βέβαια το φορτώσανε με κάμερες αισθητήρες, έγχρωμη οθόνη καντράν κτλ.
Κάπως έτσι, βάζουν βγάζουν ώστε να τους έρθει το κόστος εκεί που το θέλουν. Είναι θέμα επιλογών.
 

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
Η Ford αλλάζει τον εξοπλισμό ανά 3 μήνες. Η έκδοση Titanium πχ έχει άλλο εξοπλισμό τώρα και άλλον πριν τρείς μήνες (ή και μετά). Κανένα δεν είναι ίδιο. Εγώ έχω Titanium 125hp με δίσκους πίσω και 16αρα ζάντα. Τώρα βγαίνει με 15αρα ζαντα και ταμπουρα πίσω και 100hp. Βέβαια το φορτώσανε με κάμερες αισθητήρες, έγχρωμη οθόνη καντράν κτλ.
Κάπως έτσι, βάζουν βγάζουν ώστε να τους έρθει το κόστος εκεί που το θέλουν. Είναι θέμα επιλογών.
Σαν το χρηματιστήριο κατέληξαν να είναι τα Fiesta μας.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread