Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

rallistas77

Original poster
New member
Aug 23, 2016
74
3
8
6
Βόλος
Καλησπέρα, σε όλους! Έκπληκτος διαπίστωσα πως δεν ανάβει ο πίσω προβολέας ομίχλης παρόλο που στο καντράν μου ανάβει η σχετική ένδειξη.. Η λάμπα είναι εντάξει αλλά δε φέρνει ρεύμα. Ποια ασφάλεια και ποιο ρελέ είναι όμως που στο εγχειρίδιο του αυτοκινήτου δεν αναφέρει πουθενά για τον πίσω προβολέα? Το έχει τσεκάρει κάποιος σας? Το αυτοκίνητο είναι του 2016. Μπροστινά φώτα ομίχλης δεν έχω.
 

theoanag

Member
May 23, 2018
114
49
28
Eαν ειναι στην πλευρα του οδηγου πισω στον προφυλακτηρα γιατι το δικο μου ειναι ποιο παλιο και ειχα το ιδιο προβλημα, βγαλε την φυσα και καθαρισε τα ολα με σπρευ ηλεκτρικων επαφων, λογω θεσης μαζευει λασπη απο μεσα και δεν κανει καλη επαφη.
 

pk91

MK7
Member
Apr 28, 2016
250
46
28
32
Αρχικα κοιτα οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω μν εχει ξεκουμπωσει η φισα απο το προβολακι ή μν εχει πιασει βρωμια και δεν κανει επαφη σωστα,σε δευτερη φαση κοιτας ασφαλεια και σε τριτη εαν θες να το κοιταξεις μονος με ενα πολυμετρο ξεφισωνεις το προβολακι αναβεις τν διακοπτη και μετρας εαν εχει ταση εαν εχει πολυ πιθανο να καηκε το προβολακι!
 

rallistas77

Original poster
New member
Aug 23, 2016
74
3
8
6
Βόλος
Καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ για την προσπάθεια από όλους σας να βρεθεί κάποια λύση.
Εν τέλη η φίσα και η λάμπα ήταν ΟΚ, η θέση της ασφάλειας δε βρέθηκε και το ρελέ είναι ενσωματωμένο στην πλακέτα. Αφού μπριζώθηκε το αυτοκίνητο επιβεβαιώθηκε πως αυτά και ο διακόπτης λειτουργούν κανονικά και πως το πρόβλημα εντοπιζόταν στη γραμμή-καλώδιο. Προφανώς το φως ομίχλης δεν είχε ανάψει ποτέ παρόλο που εγώ το ενεργοποιούσα και μου έδειχνε κανονική ένδειξη στο καντράν. Επισκευάστηκε στο πλαίσιο της επέκτασης εγγύησης στο Βόλο και όλα καλά!
 
  • Like
Αντιδράσεις: pk91

theoanag

Member
May 23, 2018
114
49
28
Απορια.Στα service, αλλα και στην διαδικασια παραδοσης ειναι στην διαδικασια να τσεκαρουν ολα τα φωτα, δεν το ειχαν δει ?
 

rallistas77

Original poster
New member
Aug 23, 2016
74
3
8
6
Βόλος
Απορια.Στα service, αλλα και στην διαδικασια παραδοσης ειναι στην διαδικασια να τσεκαρουν ολα τα φωτα, δεν το ειχαν δει ?
Δεν το είχαν δει, και απορώ πως δεν είχαν δει και το σφάλμα που έβγαζε όταν μπριζώθηκε, αν μπριζώθηκε το αυτοκίνητο.
 

Ilektrosocker

Rookie
Mar 1, 2017
12
3
3
Π
Δεν το είχαν δει, και απορώ πως δεν είχαν δει και το σφάλμα που έβγαζε όταν μπριζώθηκε, αν μπριζώθηκε το αυτοκίνητο.
Πιθανότατα τους έβγαζε alarm, εκαναν διαγραφή στα alarm, δεν τους εμφανιζόταν ξανά, οπότε δεν έκαναν κάτι παραπάνω (δεν ήταν active alarm)

Για να ξαναεμφανιστεί το alarm θα έπρεπε να ανοίξουν ξανά το φώτα ομίχλης.

Συνήθως διάφορα alarm εμφανίζονται σαν history alarm καθε φορά που γίνεται έλεγχος αλλα δεν ασχολούνται με όλα γιατί τα θεωρούν (σωστά τις περισσότερες φορές) false alarms

... ή απλά δεν ασχολήθηκαν!
 
  • Like
Αντιδράσεις: rallistas77

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread