Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Κάποια 1.6 sedan είχαν. Τα hatchback όχι. Μπορείς να βρεις και από το hatchback 1.8 ή το 2.0 το απλό. Αν βρεις από το 2.0 ST θα είναι 280mm πίσω. Επίσης πρέπει να μας πεις αν το streetka έχει abs. Aν έχει, τότε και τα άκρα του focus πρέπει να είναι με abs. Aν όχι, τότε σου κάνουν και άκρα χωρίς τις υποδοχές του abs.
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
ξερει καποιος αν τεριαζουν οι ντιζες χειροφρενου απο τα ταμπουρα του fiesta στα δισκοφρενα απο το focus?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Οχι, δεν ταιριαζουν, μονο με πατεντα κοψε-ραψε.
Οσοι βαλαμε πισω δισκοφρενα, βαλαμε και ντιζες απο fiesta ST.
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
πατεντα κοψε ραψε μαλλον θα το κανω με ανοξειδοτους σφικτηρες για συρματοσχοινο γτ εχω τις ακρες απο τις ντιζες απο τα δισκοφρενα κρατημενες. τα σωληνακια μ μενουν και ειναι ετοιμα
αν δεν βαλω τα προστατευτικα μπορει να υπαρχει θεμα?
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
ετοιμα τα δισκοφρενα στο φιεστακι μου. ευκολη σχετικα η μετατροπη και απλη εκτος απο τις ντιζες γτ η "πατεντα" ειναι χρονοβορα και μη αξιοπιστη.
 

Aggelos Mpa

Member
May 10, 2010
182
2
0
40
Δεν αξίζει τον κόπο ουτε το ρίσκο πιστευω.
Δεν ξερω τι να επιλέξω ομως εχω βρει άξονα απο fiesta st στα 450€ και φρένα απο focus σκέτα τα άκρα στα 300€ τι λέτε οι τιμές  ειναι καλές;
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Άποψή μου, δε χρειάζεσαι άξονα. Τα άκρα καλύτερα, αλλά εγώ είχα πάρει άκρα από focus ST 220€. Aκριβά τα 300 κατά τη γνώμη μου
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Αν μιλάμε για την γνωστή αγγελία για τον άξονα που υπάρχει στο car , ακόμα και στης φωτογραφίες θα δεις οτι έχει σκουριά που θα πρέπει να αντιμετωπίσεις. Θέλεις σίγουρα δίσκους και τακάκια και αν θυμάμαι καλά δεν έχει και σωληνάκια υψηλής.
Αν στα άκρα του focus είναι όλα μια χαρά και έχεις και σωληνάκια (τα οποία νομίζω δεν κάνουν στo fiesta) κάτι λέει αλλιώς πας στα ίδια χρήματα σε καινούρια και έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο.
Τα σωληνάκια σκέψου θα σου πάνε περίπου 80€ ( και δεν τα βρίσκεις και άμεσα πολύ εύκολα ) και η ντίζα αν θυμάμαι καλά 100€
 

Aggelos Mpa

Member
May 10, 2010
182
2
0
40
Οχι δεν λεω για τον άξονα της αγγελίας αλλα η σκουριά στους δίσκους δεν με προβληματίζει δεν ειναι προβλημα το προβλημα ειναι μην εχουν στεγνώσει τα ρουλεμάν γιατι κανονικα δεν ανοίγονται να γρασαριστουν.

Βρηκα απο st 170 γνωρίζει καποιος να μου πει εάν κανουν τα μαρκουτσια του st 170?
Επίσης η τρόμπα η το Σέρβο απο το fiesta st εχουν καποια διαφορα απο το 1600;
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Καλά, έχεις ρίξει ήδη τρελή δουλειά στο fiesta σου, ειδικά αυτή με τις πλεξούδες και την ανανέωση του εσωτερικού του. Βρήκες καμιά άκρη με τα δισκόφρενα πίσω; Τα ρουλεμάν έχουν κανένα 50άρι το καθένα σε aftermarket μαζί με τα δαχτυλίδια του abs...

Όσον αφορά τις ερωτήσεις σου, πρέπει να ταιριάζουν τα μαρκούτσια πίσω του focus. Τα εμπιστεύεσαι όμως να τα βάλεις μεταχειρισμένα; Τη στιγμή που μπορείς να προμηθευτείς του Fiesta ST 150 ή υψηλής aftermarket και να ταιριάξουν "κουτί";

Η τρόμπα του ST έχω διαβάσει ότι έχει διαφορά. Είναι πιο "ενισχυμένη". Δεν το έχω δει όμως μόνος μου στην πράξη, οπότε δε μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά. Επίσης δεν ξέρω τι παίζει με τις υποπιέσεις. Θα ταιριάξει κατ' ευθείαν στην πολλαπλή του 1.6;
 

Aggelos Mpa

Member
May 10, 2010
182
2
0
40
Δεν ασχολήθηκα ακομη με τα φρένα γιατι βρηκα ολόκληρο τροπετο st μαζι με τον πισω άξονα του. 
Θα παω να το παρω αυτες της μερες όποτε έρχονται νέες εργασίες.
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Aggelos Mpa said:
Δεν ασχολήθηκα ακομη με τα φρένα γιατι βρηκα ολόκληρο τροπετο st μαζι με τον πισω άξονα του. 
Θα παω να το παρω αυτες της μερες όποτε έρχονται νέες εργασίες.
Crazy said:
Σε τι τιμη το βρηκες αν επιτρέπεται?
Και προς τους 2 αν περισσεύουν θέλω 2-3 πραγματάκια... ότι περισσεύει πείτε μου...
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread