Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Πιστεύω ότι είναι φυσιολογικές οι "αντιδράσεις" του αυτοκινήτου σου. Και θα σου παραθέσω τα παρακάτω για του λόγου το αληθές:
Fiesta ST -> 278mm μπροστά, 253mm πίσω
Focus ST -> 300mm μπροστά, 280mm πίσω
Eσύ έχεις "χαλάσει" την κατανομή πέδησης μπρος-πίσω γιατί έχεις κάνει "μίξη" των παραπάνω.

Τώρα όσον αφορά την "κακή" άσφαλτο, κύριος υπαίτιος είναι τα λάστιχα. Και από προσωπική εμπειρία, τα proxes ξεραίνονται γρήγορα και δεν είναι ότι καλύτερο στο στεγνό...
 

scorpion

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Εγώ πριν βάλω πίσω 280 από 253 με 300mm μπροστά δεν είχα πρόβλημα με το abs καθόλου.Απλά το μόνο που παρατήρησα είναι ότι όταν ξύλωσα την ρεζέρβα μου έπαιζε το πίσω μέρος.Το πρόβλημα που θέτεις το ρίχνω πιο πολύ στα ελαστικά σου και όχι στο φρένο σου
 

kjohn

Newbie
Nov 11, 2010
7
0
1
40
ΝΕΑ ΑΡΤΑΚΗ
Παιδιά και οι δύο νομίζω ότι είστε σωστοί. Σίγουρα 280mm πίσω θα βελτιώσουν την κατανομή καθώς θα αυξηθεί η ροπή που ασκεί το τακάκι στον δίσκο δεδομένης της πίεσης στο pedal. Με λίγα λόγια πιστεύω ότι θα δυναμώσουν τα πίσω φρένα. Παρόλα αυτά τα λάστιχα είναι πολύ μέτρια σε σχέση με τα hankook sevo που είχα πριν αλλά και το YARIS της κοπελιάς μου λιωμένα λάστιχα έχει και φρενάρει πολύ καλύτερα σε κακή άσφαλτο!!! Νομίζω πρέπει να αλλάξω τα πίσω σε μεγαλύτερα. Έχει κανείς υπόψην του αν πρέπει να αλλάξω και άκρα ή μόνο δαγκάνες για να βγω πιο έξω σε διάμετρο?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Μονο δισκους χρειαζεσαι για πισω και αποστατες στις δαγκανες. Ακρα και δαγκανες μενουν τα ιδια. Α, και καλυμματα πισω απο τους δισκους (αν εχεις ηδη τα μικροτερα).
 

scorpion

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
kjohn said:
Παιδιά και οι δύο νομίζω ότι είστε σωστοί. Νομίζω πρέπει να αλλάξω τα πίσω σε μεγαλύτερα. Έχει κανείς υπόψην του αν πρέπει να αλλάξω και άκρα ή μόνο δαγκάνες για να βγω πιο έξω σε διάμετρο?
Αν βάλεις πίσω φρένα 280mm την αλλαγή στο φρένο σου θα την δεις όχι στην καθημερινότητά σου αλλά όταν το αμάξι είναι γεμάτο σε κάποιο ταξίδι(με 4 άτομα και γεμάτο το πορ-παγκαζ)
Όπως είπε και ο Kostg,θα χρειαστείς δισκόπλακες 280mm,τις βάσεις για τις δαγκάνες και τα καλύμματα.Όταν εγώ τα άλλαξα πλήρωσα γύρω στα 20E για το κάθε κάλυμμα και βάσεις γνήσιες που στοίχιζαν περιπού 145e η κάθε μια.Για τους δίσκους δεν λέω κάποια τιμή γιατί εξαρτάται από την ποιότητα που διαλέξεις (δεν θα βρεις μεγάλη γκάμα)
Βάσεις μπορείς να φτιάξεις και σε μηχανουργείο αλλά δεν ξέρω το κόστος
 

kouv

Member
Oct 3, 2013
134
0
16
33
Καλαματα
στο δικό μου fiesta που έχω μπροστά τα δισκόφρενα από το s και πίσω έχω βάλει του fiesta st έχω παρατηρήσει ότι το abs ενεργοποιείται σxετικά γρήγορα. με μετρία ποιότητα άσφαλτο και σχετικά καινούργια λάστιχα
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
kouv said:
στο δικό μου fiesta που έχω μπροστά τα δισκόφρενα από το s και πίσω έχω βάλει του fiesta st έχω παρατηρήσει ότι το abs ενεργοποιείται σxετικά γρήγορα. με μετρία ποιότητα άσφαλτο και σχετικά καινούργια λάστιχα

Έτσι κάνει και σε εμένα φρένα δεν πείραξα μάλλον λόγω των blistein το κάνει και ιδιαίτερα σε κατηφόρα. μια σκέψη είναι να βγει για μια δοκιμή η ασφάλεια του ABS. θέλει ψάξιμο πάντως γιατί το κάνει.
 

GTboy

Member
May 13, 2012
109
0
16
Athens
Καλησπερα παιδια..θελω να ρωτησω τους κατοχους MK6 ST..οι πισω δισκοι ειναι ιδιων διαστασεων σε ολα τα μοντελα MK6(04-08)?θελω να τους αλλαξω(κατοχος ΜΚ7)και δεν ξερω τι να ζητησω..ποιας χρονολογιας..το μονο που γνωριζω ειναι οτι προερχονται απο ΜΚ6 ST..αλλα μεχρι εκει..ειναι ολοι ιδιοι η διαφερουν?
 

kjohn

Newbie
Nov 11, 2010
7
0
1
40
ΝΕΑ ΑΡΤΑΚΗ
Παιδιά η βάση της δαγκάνας για να πάω από 252mm σε 280mm δίσκο θα χρειαστεί αλλαγή έτσι, εννοώ αυτό που στέλνω σε photo? Φαντάζομαι ότι για να βγει η δαγκάνα πιο έξω σε διάμετρο θα χρειάζεται αλλαγή.
Μήπως μπορεί να μου πει κάποιος το part number? Είναι το 7087382?
 

kjohn

Newbie
Nov 11, 2010
7
0
1
40
ΝΕΑ ΑΡΤΑΚΗ
Ναι σωστός γιατί εγώ εννοούσα αυτό:

http://www.ebay.de/itm/Radnabe-fuer-FORD-FOCUS-/380674112445?ssPageName=ADME:X:eRTM:DE:1123

Αυτό που στέλνω μάλλον παραμένει το ίδιο
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Nαι, αυτό είναι το μουαγιέ και δε χρειάζεται να το αλλάξεις. Μόνο σε κανένα χτύπημα μπορεί να στραβώσει οπότε και θα πρέπει να αλλαχθεί.
 

scorpion

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
kjohn said:
Παιδιά η βάση της δαγκάνας για να πάω από 252mm σε 280mm δίσκο θα χρειαστεί αλλαγή έτσι, εννοώ αυτό που στέλνω σε photo? Φαντάζομαι ότι για να βγει η δαγκάνα πιο έξω σε διάμετρο θα χρειάζεται αλλαγή.
Μήπως μπορεί να μου πει κάποιος το part number? Είναι το 7087382?

Αυτό ψάχνεις εσύ:

Με το κύκλο που έχω βάλει δείχνω το σημείο της δαγκάνας που είναι πιο μακρύ για να μπει 280mm δίσκος

Σκέτη βάση δύσκολα θα βρεις.δεν το σπανε το σετ
η θα αγοράσεις καινούργια ή θα πληρώσεις καινούργιο σετ
 

nickolaos

Rookie
Jul 6, 2014
19
0
0
48
Καλησπέρα , εκτός από το φιεστάκι έχω και ένα streetka 1.6 pininfarina elegance. Το αυτοκίνητο δεν διαθέτει δισκόφρενα πίσω , παρόλο που έχει ένα σχετικά πλούσιο κατάλογο από έξτρα. Έχω μπει σε σκέψεις να οδηγηθώ σε αναβάθμιση των φρένων , τοποθετώντας δισκόφρενα πίσω. Από πιο μοντέλο πιστεύετε ότι θα ταιριάζουν ?? Εδώ Καλαμάτα δεν παίζει να βρω ανταλλακτικά , αλλά Αθήνα νομίζω ότι δεν θα έχω πρόβλημα .
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread