Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

fiestaf1

Original poster
New member
Aug 29, 2018
85
1
8
Μετά από πολύ καιρό αποφάσισα σήμερα να ασχοληθώ με το αμάξι μου. Το είχα πολύ καιρό στο μυαλό αλλά επιτέλους σήμερα βρήκα λίγο χρόνο. Αυτό που έκανα είναι το one touch (ανοίγει κλείνει το παράθυρο με ένα άγγιγμα) στο παράθυρο του συνοδηγού, που ος γνωστό λείπει στο  mk7. Το μόνο πού χρειάζεται είναι ένα ρελε με κωδικό 7732354. Στην ουσία το ίδιο ρελε έχουν κάτι Fiat, Lancia για να εχιυν αυτή την λειτουργία. Το πιο δύσκολο κομμάτι σε όλη την υπόθεση είναι το άνοιγμα του πάνελ τής πόρτας. Εφόσον το έχουμε ανοίξει βγαζουμε την φισα του ρεύματος και κάνουμε την έξεις σύνδεση. Το ένα καλώδιο πάει στην επαφή p9 τού ρελε. Το άλλο καλώδιο πάει στην επαφή p10. Έπειτα τραβάμε δύο καλώδια από το ρελε m4-m5 τα οποία πάνε στις επαφές του μοτέρ. Στην ουσία εκεί πού έμπαινε η φισα. Έπειτα.. Από το καλώδιο πού πάει ρεύμα στο διακόπτη (3) τραβάμε καλώδιο και το δίνουμε στις επαφές 15 και 30 του ρελε. Τελευταίο βήμα, στη επαφή 31 του ρελε δίνουμε γείωση, την οποία την πήρα από το καλώδιο 1 (μπλε μαύρο) τού διακόπτη. Αυτό... Μέσα σε 10 λεπτά one touch και στο παράθυρο του συνοδηγού
 
  • Like
Αντιδράσεις: Panos_Titanium

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Ωραίος ο φίλος! Χρειαζόταν! Μπορείς μήπως να παραθέσεις και ένα πρόχειρο σχεδιάγραμμα να το έχω μαζί μου όταν θα το κάνω? Επιπλέον τα καλώδια δεν έχουν πολικότητα? Όπως να 'ναι τα βάζουμε?
 

fiestaf1

Original poster
New member
Aug 29, 2018
85
1
8
akiz90 said:
Ωραίος ο φίλος! Χρειαζόταν! Μπορείς μήπως να παραθέσεις και ένα πρόχειρο σχεδιάγραμμα να το έχω μαζί μου όταν θα το κάνω? Επιπλέον τα καλώδια δεν έχουν πολικότητα? Όπως να 'ναι τα βάζουμε?

τι εννοεις σχεδιασμο φιλε μου??

αν δεν είναι κατανοητό αυτο που γραφω,πες μου αν κολλας καπου
 

Nikpap8888

Rookie
MK7
Feb 28, 2021
11
2
3
Μοντέλο
MK7
Μετά από πολύ καιρό αποφάσισα σήμερα να ασχοληθώ με το αμάξι μου. Το είχα πολύ καιρό στο μυαλό αλλά επιτέλους σήμερα βρήκα λίγο χρόνο. Αυτό που έκανα είναι το one touch (ανοίγει κλείνει το παράθυρο με ένα άγγιγμα) στο παράθυρο του συνοδηγού, που ος γνωστό λείπει στο mk7. Το μόνο πού χρειάζεται είναι ένα ρελε με κωδικό 7732354. Στην ουσία το ίδιο ρελε έχουν κάτι Fiat, Lancia για να εχιυν αυτή την λειτουργία. Το πιο δύσκολο κομμάτι σε όλη την υπόθεση είναι το άνοιγμα του πάνελ τής πόρτας. Εφόσον το έχουμε ανοίξει βγαζουμε την φισα του ρεύματος και κάνουμε την έξεις σύνδεση. Το ένα καλώδιο πάει στην επαφή p9 τού ρελε. Το άλλο καλώδιο πάει στην επαφή p10. Έπειτα τραβάμε δύο καλώδια από το ρελε m4-m5 τα οποία πάνε στις επαφές του μοτέρ. Στην ουσία εκεί πού έμπαινε η φισα. Έπειτα.. Από το καλώδιο πού πάει ρεύμα στο διακόπτη (3) τραβάμε καλώδιο και το δίνουμε στις επαφές 15 και 30 του ρελε. Τελευταίο βήμα, στη επαφή 31 του ρελε δίνουμε γείωση, την οποία την πήρα από το καλώδιο 1 (μπλε μαύρο) τού διακόπτη. Αυτό... Μέσα σε 10 λεπτά one touch και στο παράθυρο του συνοδηγού
Καλημέρα φίλε μου ωραίο θέμα με το one touch. Ευχαριστούμε για το info. Mια ερώτηση μόνο. Το one touch δουλεύει μόνο από το διακόπτη του συνοδηγού ή το ελέγχεις και από το διακόπτη του οδηγού;
 

Panos_Titanium

New member
MK7
Jan 16, 2021
93
29
18
Μοντέλο
MK7
Μετά από πολύ καιρό αποφάσισα σήμερα να ασχοληθώ με το αμάξι μου. Το είχα πολύ καιρό στο μυαλό αλλά επιτέλους σήμερα βρήκα λίγο χρόνο. Αυτό που έκανα είναι το one touch (ανοίγει κλείνει το παράθυρο με ένα άγγιγμα) στο παράθυρο του συνοδηγού, που ος γνωστό λείπει στο mk7. Το μόνο πού χρειάζεται είναι ένα ρελε με κωδικό 7732354. Στην ουσία το ίδιο ρελε έχουν κάτι Fiat, Lancia για να εχιυν αυτή την λειτουργία. Το πιο δύσκολο κομμάτι σε όλη την υπόθεση είναι το άνοιγμα του πάνελ τής πόρτας. Εφόσον το έχουμε ανοίξει βγαζουμε την φισα του ρεύματος και κάνουμε την έξεις σύνδεση. Το ένα καλώδιο πάει στην επαφή p9 τού ρελε. Το άλλο καλώδιο πάει στην επαφή p10. Έπειτα τραβάμε δύο καλώδια από το ρελε m4-m5 τα οποία πάνε στις επαφές του μοτέρ. Στην ουσία εκεί πού έμπαινε η φισα. Έπειτα.. Από το καλώδιο πού πάει ρεύμα στο διακόπτη (3) τραβάμε καλώδιο και το δίνουμε στις επαφές 15 και 30 του ρελε. Τελευταίο βήμα, στη επαφή 31 του ρελε δίνουμε γείωση, την οποία την πήρα από το καλώδιο 1 (μπλε μαύρο) τού διακόπτη. Αυτό... Μέσα σε 10 λεπτά one touch και στο παράθυρο του συνοδηγού


Καταρχας ωραια πατεντα !
Επειτα , το ρελα αυτο δεν ειναι και τοσο ευκολο να βρεθει ! Οποτε λογικα θα πρεπει να υπαρχει παραπλησιο σιγουρα !
Επεισης οι οδηγιες που δινεις καπου μπερδευουν μπορω να πω "Έπειτα τραβάμε δύο καλώδια από το ρελε m4-m5 τα οποία πάνε στις επαφές του μοτέρ." , αυτο το ρελε που ειναι μεσα στην bcm και τραβαω γραμμη απο μεσα προς τα εξω ?
Εαν μπορεις και ειναι ευκολο ενα DIY θα βοηθουσε αρκετα !
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread