Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα,θα συμφωνήσω με τον Κωνσταντίνο,το χειμώνα με τις χαμηλές θερμοκρασίες το πρόβλημα γίνεται πιο έντονο.Εγώ τελευταία κανω ελάχιστα χιλιόμετρα και δεν μπορώ να βγάλω σωστά συμπεράσματα.Μετά την τελευταία επίσκεψη στη ford Στάθης και την αναβάθμιση που διορθωσε το start stop δεν ασχοληθηκα άλλο με το αυτοκίνητο,νομίζω οτι αμέσως μετά βγήκε άλλη μια αναβάθμιση την οποία δεν έκανα ακόμα.Κωνσταντίνε θα με ενδιέφερε η λύση του προγράμματος ,θα ήθελα κάποιες λεπτομέριες και τις εντυπώσεις σου.
Καλημέρα Θάνο, για όποια πληροφορία χρειαστείς στείλε μου p.m (προσωπικό μήνυμα).
 
  • Like
Αντιδράσεις: thanos13

Panos_Titanium

New member
MK7
Jan 16, 2021
93
29
18
Μοντέλο
MK7
Η καταργηση του DPF δεν σημαινει αυτοματα με το βγαλσιμο του φιλτρου και τοποθετηση μιας ξερης σωληνας οτι το αμαξι πλεον δεν βγαζει τους ρυπους που πρεπει ? Με οτι συνεπαγεται αυτο ,
 

ge0 mk8

Member
Oct 15, 2018
116
33
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα, σήμερα μετά από 2,5 μήνες από την αλλαγή λαδιών και πέρασμα του τελευταίου update στον εγκέφαλο, μου έβγαλε πάλι μνμ για αλλαγή λαδιών...
Έχω κάνει 2500 χλμ με αυτά τα λάδια και το αστείο είναι ότι σχεδόν όλα έγιναν εθνική..
Οπότε πάει περίπατο και η παραμυθα για την οδήγηση στην πόλη που λέει η ford
 
  • Like
Αντιδράσεις: Konstantinos.p and thanos13
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα, σήμερα μετά από 2,5 μήνες από την αλλαγή λαδιών και πέρασμα του τελευταίου update στον εγκέφαλο, μου έβγαλε πάλι μνμ για αλλαγή λαδιών...
Έχω κάνει 2500 χλμ με αυτά τα λάδια και το αστείο είναι ότι σχεδόν όλα έγιναν εθνική..
Οπότε πάει περίπατο και η παραμυθα για την οδήγηση στην πόλη που λέει η ford
Καλημέρα geo, το τελευταίο update δεν διορθώνει το πρόβλημα με το oil dilution-είναι επιβεβαιωμένο από το δικό μου και από άλλα αυτοκίνητα που πάνε στην ford Στάθης.
Το update είχε γίνει 25/5/2022 και 2000χλμ μετά τα λάδια έφτασαν στο max.
Απο τις 21/6/2022 που έκανα το πρόγραμμα με dpf-egr deactivation έχω κάνει 7000χλμ χωρίς κανένα πρόβλημα και η στάθμη λαδιού είναι σταθερά στα 2/3 του max.
Η κατανάλωση καυσίμου από 5.6 l/100 έπεσε στα 4.5 l/100 στις ίδιες διαδρομές χωρίς να επιδιώκω την οικονομία.
Αρχές Σεπτέμβρη πέρασα κ.τ.ε.ο χωρίς πρόβλημα σε καυσαέρια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Giotis1293, thanos13 and ge0 mk8

Giotis1293

Rookie
Feb 21, 2022
23
14
3
Μοντέλο
MK8
Έχεις να μας προτείνεις που να το κάνουμε και εμείς στελε μήνυμα στο chat
 
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Έχεις να μας προτείνεις που να το κάνουμε και εμείς στελε μήνυμα στο chat
Καλησπέρα Γιώτη, σου έχω απαντήσει με p.m στο chat από την προηγούμενη εβδομάδα, μήπως δεν το είδες;

Έχω απαντήσει αναλυτικά για τις εργασίες και το πρόγραμμα καθώς και για το κόστος σε όλους όσους ενδιαφέρθηκαν να ρωτήσουν σε προσωπικό μήνυμα-p.m με την μόνη προϋπόθεση να έχουν όχημα με πρόβλημα oil dilution.
 

Giotis1293

Rookie
Feb 21, 2022
23
14
3
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα Γιώτη, σου έχω απαντήσει με p.m στο chat από την προηγούμενη εβδομάδα, μήπως δεν το είδες;

Έχω απαντήσει αναλυτικά για τις εργασίες και το πρόγραμμα καθώς και για το κόστος σε όλους όσους ενδιαφέρθηκαν να ρωτήσουν σε προσωπικό μήνυμα-p.m με την μόνη προϋπόθεση να έχουν όχημα με πρόβλημα oil dilution.
Δεν το βλέπω μπορείς σε παρακαλώ να μου το ξαναστείλεις
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread